Lektury szkolne
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Lektury szkolne
Jucha Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 13-06-2009 23:59
Mnie się podoba "Pan Tadeusz", "Dama Kameliowa" :)
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
piotrek0515 Użytkownik
  • Postów: 78
  • Skąd:
Dodane dnia 14-06-2009 09:37
Pamiętam, że mnie (i w ogóle większości klasy) podobała się "Lalka", długie to było strasznie, ale nie narzekałem na nudę. Poza tym oczywiście "Mistrz i Małgorzata", nie mogłem się oderwać. "Pan Tadeusz" wbrew obawom (rodzice mnie straszyli od podstawówki) okazał się całkiem strawny. Za to nie mogłem przebrnąć przez Szekspira.
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 14-06-2009 10:05
Cytat:
malpica napisał/a:
"Medaliony" Zofii Nałkowskiej - wstrząsająca lektura, tym bardziej, że historie ludzi oparte są na faktach

jedna z niewielu lektur, jakie przeczytałam w szkole średniej. miałyśmy bardzo tolerancyjną babkę - wysarczyło, że człowiek wiedział, o co chodzi w książce, udzielał się na lekcji, zadawał pytania i zapamiętywał odpowiedzi, no i wyciągał własne wnioski, żeby mieć dobrą ocenę - a miałam 5, więc chyba nie było źle.

drugą lekturą była "ogniem i mieczem". mmm, bohun...

część lektur przeczytałam po ukończeniu szkoły, jak już miałam czas, a nie miałam przymusu. ja jestem cholernie przekorna, niestety. i o działa w mojej podświadomości i choćbym chciała z tym walczyć, to się nie da.

zawsze nadrabiałam własnymi interpretacjami - za moje porównanie "zbrodni i kary" filmu z książką [filmu nie widziałam, książki nie czytałam] brat dostał 4 [oczywiście teraz to przestępstwo, ale uważam, że czasem można się ugiąć... a ja lubiłam odrabiać za innych zadania, takie moje zboczenie], z matury otarłam się o 6 - tylko dyrekorka się nie zgodziła :/.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Lektury szkolne
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 14-06-2009 10:12
Kurde, mam to samo:) "Pana Tadeusza" przeczytałam po skończeniu szkoły... A pisanie wypracowań na podstawie streszczeń lektur było u nas na porządku dziennym. Niemniej jednak zboczenie w postaci uzależnienia od czytania jest dla mnie czymś naturalnym. Dlatego nie straszne mi czytanie Sienkiewicza np ("Ogniem i mieczem" stoi na półce, właściwie już się rozlatuje).
PS. Soczewica, wiesz, że NIN będzie 27 czerwca na Malcie w Poznaniu:)
Taki mały off-top;)
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 14-06-2009 10:17
zaskoczę chyba Was , a może nie - przeczytałam wszystkie lektury łacznie z ,,Nad Niemnem'', gdzie pamiętam wszyscy próbowali czytać bez rozległych opisów przyrody, ja przyznaję też tak zaczęłam czytać, ale po kilku stronicach doszłam do wniosku, że takie czytanie nic ,a nic nie jest przyjemne więc przeczytałam wszystko i czuję z tego zadowolenie, często wracam do lektur szkolnych i o dziwo zawsze znajdę coś innego:)
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Lektury szkolne
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 14-06-2009 10:28
Cytat:
gabstone napisał/a:
PS. Soczewica, wiesz, że NIN będzie 27 czerwca na Malcie w Poznaniu:)
Taki mały off-top;)

nie rozglądam się za koncertami, bo każda zapowiedź mnie lekko dołuje...
w tym roku nawet pomarańczowej trasy kultowej nie zaliczę, bo wypada 6 listopada w spodku, a ja na 16 listopada mam termin...
[w poprzedniej ciąży biegałam na koncerty do momentu, aż mnie usadzili w szpitalu...]

wracając do lekur - większości tytułów, które wymieniacie, nawet nie pamiętam, żebyśmy przerabiali. wydaje mi się więc, że czytanie na bieżąco to nie jest zła rzecz, zwłaszcza dla wzrokowców, bo teraz, po dziewięciu latach od skończenia szkoły okazuje się, że "zdałam i zapomniałam". nie mówię o zakuwaniu, bo z polskiego nigdy nie uprawiałam, dlatego przy kobiecie, która nam dyktowała wszystko do zeszycików [powarzam - w liceum!] i wymagała znajomości słowo w słowo miałam 3...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Lektury szkolne
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 14-06-2009 13:19
Cytat:
gabstone napisał/a:
PS. Soczewica, wiesz, że NIN będzie 27 czerwca na Malcie w Poznaniu:)
Taki mały off-top;)
a propos offtopa, będzie 23 czerwca, nie 27 ;) dzień przed Limp Bizkit więc jestem tego pewien ;)

ja za to wszystkie lektury przeczytałem na czas, jakoś nigdy mimo wielu zajęc czasu mi nie zabrakło na lekturę ;) rezygnowało się z własnych książek na parę dni po prostu ;) a najbardziej denerwował mnie, mimo że akcja świetna, "Potop", miesiąc mi zajął :D
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
voice Użytkownik
  • Postów: 512
  • Skąd: Żary
Dodane dnia 14-06-2009 13:37
ostatnio mlekturą, którą trzeba było przeczytać byli ,,Krzyżacy'' oraz ,,Katarynka''
...Mad Tea Party...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 14-06-2009 20:57
Jakub fakt, 23 właśnie sprawdziłam mail:) A poza tym lektury wcale złe nie były, przeczytałam wszystkie, tyle ,że niektóre troszkę później niż należało:)
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Kuma Użytkownik
  • Postów: 22
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 20-07-2009 22:00
"Dzieci z Bullerbyn" - pamiętam jeszcze z podstawówki. xD Przeczytałam cztery razy. Później było tragiczne "W pustyni i w puszczy".
"Dziady" - bardzo mi się podobały.
Oraz, oczywiście "Romeo i Julia".
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-08-2009 20:04
Czy sądzicie, że w spisie lektur powinno być więcej literatury współczesnej?
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
Harry Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd: Lublin
Dodane dnia 01-08-2009 21:21
Ja niestety muszę czytać te lektury. Ostatnio byli to Chłopi :/
The Legend Comes To Life...
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-08-2009 21:28
Mnie się Chłopi podobali :) Ale szkoda, że w lekturach nie ma np. Marqueza
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 01-08-2009 23:15
Przez Chłopów jakoś nie mogłem przebrnąć, ale może właśnie dlatego, że był lekturą:D W każdym razie np. skandynawski odpowiednik Chłopów, czyli Ziemia błogosławiona Knuta Hamsuna czytałem z własnej woli i z zapartym tchem, więc może by tak Reymonta w końcu odświeżyć:)
A w ogóle z lektur najbardziej do gustu przypadły mi (te "naj, naj" wytłuściłem):
- Robinson Cruzoe
- Mały Książę
- W pustyni i w puszczy
- Stary człowiek i morze
- Lord Jim
- Proces
- Sklepy cynamonowe
- Dżuma
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Cute Użytkownik
  • Postów: 121
  • Skąd: Zielona Góra
Dodane dnia 11-08-2009 14:10
Nie przepadam za lekturami. Wolę sama sobie wybrać konkretną książkę. No bo po co komu czytać na przykład ''W pustyni i w puszczy''? Czy to czegoś uczy? Niech mi ktoś to wytłumaczy. :p
Najchętniej zamieniłabym się w grubego czarnego kota,
lecz zamiast na płocie, życie
przespałabym na Twoich kolanach...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
evivvalarte Użytkownik
  • Postów: 566
  • Skąd:
Dodane dnia 11-08-2009 16:25
ja tez nie ale jedna która mnie sie podobałą to " Ferdydurke" ale po omówieniu:Dgheheh
a normalnie to jestem pieczara tak na mnie wołaja w szkole:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Nikczemna Użytkownik
  • Postów: 156
  • Skąd:
Dodane dnia 16-08-2009 21:38
w sumie to się chyba muszę wziąć już za czytanie jakiś lektur. Jak dotąd "Cierpienia młodego Wertera", to moja ulubiona. Powracam w wielu wolnych chwilach - cóż, czasem nawet nieśmiało przyznaję, że blisko bo do wertertzmu. Następnie oczywiście "Mały Książę", "Kamienie na szaniec", "Karolcia" :D, "Dzieci z Bullerbyn", "Romeo i Julia"... jest tego trochę.
Czy twój ojciec pali fajkę?

Tak, mój ojciec pali fajkę
Yes, my father smokes the pipe
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 16-08-2009 22:15
Cytat:
Cute napisał/a:
No bo po co komu czytać na przykład ''W pustyni i w puszczy''? Czy to czegoś uczy? Niech mi ktoś to wytłumaczy. :p

a po co w ogóle czytać książki, skoro wszystko, czego możemy się nauczyć znajdą nam gogle?
akurat "w pustyni i w puszczy" czytałam kilkakrotnie - pierwszy raz gdzieś w klasie I-II. czy mnie nauczyło czegokolwiek, to nie wiem. ale mi się podobało wtedy.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Lektury szkolne
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 17-08-2009 02:50
Cytat:
Cute napisał/a:
Nie przepadam za lekturami. Wolę sama sobie wybrać konkretną książkę. No bo po co komu czytać na przykład ''W pustyni i w puszczy''? Czy to czegoś uczy? Niech mi ktoś to wytłumaczy. :p


a jak myślisz skąd wzięło się określenie "moralność Kalego"? Poza tym "w pustyni i w puszczy" to przygoda, samotność, niebezpieczeństwo, i cała masa innych emocji/uczuć/sytuacji, które warto pochłonąć razem z lekturą.
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 17-08-2009 03:42
Cytat:
Cute napisał/a:
Nie przepadam za lekturami. Wolę sama sobie wybrać konkretną książkę. No bo po co komu czytać na przykład ''W pustyni i w puszczy''? Czy to czegoś uczy? Niech mi ktoś to wytłumaczy. :p


Wytłumaczę Ci bardzo prosto: lewactwo ma zawsze jedno pytanie: po co?

- a po co się uczyć matematyki, skoro będę humanistką?
- a po co się uczyć mechaniki, skoro będę fryzjerką?
- a po co czytać lektury, skoro mogę sobie sama wybrać?
- a po co się uczyć, skoro chcę być głupia?
- a po co uczyć się wierszy na pamięć?

Uważam, że nie jesteś jeszcze w wieku, w którym możesz ocenić, która książka będzie dla Ciebie lepsza w kontekście Twojego dalszego rozwoju. Amen.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?