Lektury szkolne
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Lektury szkolne
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 20-08-2009 19:28
Cytat:
jakub napisał/a:
Cytat:
Jack the Nipper napisał/a:

czytanie ze zrozumieniem sie klania.

Arcy nie równa się Anty ;)


czytanie ze zrozumieniem a literowo złe odczytanie nie ma związku z czytaniem ze zrozumieniem


Wiem, ale jesteś z Poznania i kibicujesz Lechowi więc jakoś musiałem Ci dosrać :p
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 20-08-2009 20:53
Cytat:

Znacznie - tak jakby ktoś się nasłuchał Dody i powiedział, że zniechęciła go do Chopina.


Cytat:
Są książki, które czyta pewnie 50% klasy i takie które czyta 20%, bo są tak nędzne, że nie trafiają do młodzieży. Granica nie trafia, Inny świat bardziej. Wniosek: zmienić listę. Wielkiego Gatsby'ego też ludzie czytali by chętniej niż jakieś nudziarstwa.


A Chopina można zamienić na Dodę.

Szkoda, że ciągle uważasz, że wolny rynek (lub coś w tym stylu) sprawi, że będą czytane najbardziej wartościowe książki. Niestety, gdy wprowadzano lektury, założeniem był element przymusu.

Bo motłoch słucha Dody, a nie Chopina. I jak zejdziesz z "Granicy" na "Wielki Gatsby", to wkrótce i "Wielki Gatsby" okaże się zbyt nudny. Wtedy będą chcieli czytać "Noc żywych trupów".
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-08-2009 21:04
Cytat:
Na polonistyce na UJ jest taki koleś od literatury XIX-wieku, który pyta się na egzaminie jakie rękawiczki miała Izabela Łęcka. Chcesz tak?
- ja tak miałam w LO i nie uważam tego za głupie :)
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 20-08-2009 22:47
Cytat:
LittleRedRose napisał/a:
Cytat:
Na polonistyce na UJ jest taki koleś od literatury XIX-wieku, który pyta się na egzaminie jakie rękawiczki miała Izabela Łęcka. Chcesz tak?
- ja tak miałam w LO i nie uważam tego za głupie :)


O taaa. Pamięciówa rlz.

xD
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 21-08-2009 00:11
Cytat:
Jack the Nipper napisał/a:
Cytat:
jakub napisał/a:
Cytat:
Jack the Nipper napisał/a:

czytanie ze zrozumieniem sie klania.

Arcy nie równa się Anty ;)


czytanie ze zrozumieniem a literowo złe odczytanie nie ma związku z czytaniem ze zrozumieniem


Wiem, ale jesteś z Poznania i kibicujesz Lechowi więc jakoś musiałem Ci dosrać :p

to niech Ci posłuży za odpowiedź krótkie: 1:0 albo puchary :yes: bez napinki oczywiście :smilewinkgrin:

i dyskutujcie sobie dalej ja się tu gubię :p mogę powiedzieć tylko wywalcie "Granicę" póki mój brat nie jest jeszcze w liceum żeby go ona nie dotknęła ;) a sprawdziany gdzie pytanie jest o szczegół nieistotny moim zdaniem mija się z celem ;) szczegóły, ok, ale nie takie bezsensowne o rękawiczki lub z której strony konia stał ktoś na 57 stronie w takim wydaniu ;)
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-08-2009 12:04
Cytat:
Samuel Niemirowski napisał/a:
Cytat:
LittleRedRose napisał/a:
Cytat:
Na polonistyce na UJ jest taki koleś od literatury XIX-wieku, który pyta się na egzaminie jakie rękawiczki miała Izabela Łęcka. Chcesz tak?
- ja tak miałam w LO i nie uważam tego za głupie :)


O taaa. Pamięciówa rlz.

xD


Bez przesady, pytanie o rozmiar rękawiczek Łęckiej nie jest wbrew pozorom trudne, odpowiedź pada w bardzo ważnym fragmencie - kiedy Łęcka po raz pierwszy udaje się do sklepu Wokulskiego:
Cytat:
- Przyszłyśmy prosić pana o rękawiczki.
- Numerek pięć i pół - odparł Mraczewski i już trzymał pudełko, które mu nieco drżało w rękach pod wpływem spojrzenia panny Izabeli.
- Otóż nie... - przerwała panna ze śmiechem. - Pięć i trzy czwarte... Już pan zapomniał!...
- Pani, są rzeczy, których się nigdy nie zapomina. Jeżeli jednak rozkazuje pani pięć i trzy czwarte, będę służył w nadziei, że niebawem znowu zaszczyci nas pani swoją obecnością. Bo rękawiczki pięć i trzy czwarte - dodał z lekkim westchnieniem, podsuwając jej kilka innych pudełek - stanowczo zsuną się z rączek...
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 21-08-2009 13:31
Ale tam chodziło o kolor rękawiczek, a nie rozmiar. Poza tym przykład miał zobrazować czepianie się szczegółów jako metodę na przepytanie ze znajomości książki.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-08-2009 13:53
Pytanie brzmiało: "jakie rękawiczki miała Izabela Łęcka?" Paryskie, rozmiar 5,5, o tym jakiego były koloru niestety nas Prus nie poinformował (albo nie mogę tego znaleźć), więc zapewniam Cię, że chodziło o rozmiar :p

Takie czepialstwo ma najczęściej za zadanie wyeliminować pana/panią X z szans na wyższą ocenę (i jeszcze potem pada z zadowoleniem: "widzę, że pan nie czytał..." ). Ogólnie za takie pytania to parę osób należałoby oskalpować :smilewinkgrin:

Z drugiej strony nie ma co się dziwić, że czepiają się szczegółów skoro te ważniejsze informacje są w streszczeniach, bo jak inaczej wybadać kto czytał całość (ze wstępem bn oczywiście), a kto streszczenie? :(
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-08-2009 15:49
Ważne jest kto zrozumiał, a nie kto przeczytał i zapamiętał takie nic nie znaczące szczegóły. Z inteligentnego odczytania streszczenia można się nauczyć więcej niż z bezmyślnego przeczytania całości 5 razy.
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 21-08-2009 17:05
Cytat:
tycenak napisał/a:
Z drugiej strony nie ma co się dziwić, że czepiają się szczegółów skoro te ważniejsze informacje są w streszczeniach, bo jak inaczej wybadać kto czytał całość (ze wstępem bn oczywiście), a kto streszczenie? :(


Jak czytam książkę, to nie patrzę na nią jak pod mikroskopem, bo "nikt nie odnajdzie piękna róży oglądając pojedyncze płatki".

Testy pamięciowe to można sobie robić bez czytania książek :/
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 21-08-2009 22:06
Cytat:
_VV_ napisał/a:
...Z inteligentnego odczytania streszczenia można się nauczyć więcej niż z bezmyślnego przeczytania całości 5 razy.


To chore podejście. Sam święty nie jestem i do streszczeń zaglądałem ale na Boga nie po to, żeby się czegoś nauczyć, tylko, żeby dostać przyzwoita ocenę i wiedzieć cokolwiek jeśli lektura była dla mnie niestrawna. To naprawdę jest różnica. To, że wiem o co w książce chodziło, to nie znaczy, że ją znam, że wiem jak autor pisze, że odczuwam czemu ta akurat książka jest na tyle cenna bu być maltretowaną na lekcji...
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-12-2009 19:26
Co do lektur to w 2010 będę przerabiał Hobbita. Fajnie, co? :shy:
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
quevemare Użytkownik
  • Postów: 9
  • Skąd: Józefów
Dodane dnia 13-12-2009 19:59
Pamiętam, przerabiałem "Hobbita" w szóstej klasie ^^ A teraz czytamy "Dziewczynkę w czerwonym płaszczyku" Romy Ligockiej oraz "Napoleona Bonaparte" Aleksandra Dumasa. Choć może dla niektórych dziwnie to brzmieć, są to pierwsze lektury w ciągu kilku ostatnich lat jakie z przyjemnością czytam :) Ciekawie napisane, a traktują o rzeczach poważnych.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-12-2009 20:21
Poza tym jeszcze mam Dzieje Tristana i Izoldy; Starego człowieka i morze; Antygonę; Romeo i Julia.

Dzieje Tristana i Izoldy w ogóle mi się nie podobało...:no:
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-12-2009 20:50
Cytat:
To naprawdę jest różnica. To, że wiem o co w książce chodziło, to nie znaczy, że ją znam, że wiem jak autor pisze, że odczuwam czemu ta akurat książka jest na tyle cenna bu być maltretowaną na lekcji...

Może "Jądra ciemności" czy "Dżumy" nie da się zrozumieć ze streszczenia, ale takich "Ludzi bezdomnych, czy cały ten nudziarski pozytywizm, to chyba jak najbardziej. ;)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?