Lektury szkolne
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Lektury szkolne
Joachim Użytkownik
  • Postów: 234
  • Skąd:
Dodane dnia 05-11-2008 18:24
Żeromski <3... chociaż Baryka to najbardziej kretyński bohater z jakim się spotkałem ^^'
Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak jakbyś miał niecałe dziesięć.
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
Nathien Użytkownik
  • Postów: 1516
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 05-11-2008 18:49
Tak spoza lektur to polecam "Listy miłości" Nurowskiej (jest to książka raczej dla płci pięknej ;) )
"Obcując z potworami, uważaj, abyś nie stał się jednym z nich.
Bo kiedy patrzysz w otchłań, otchłań może zacząć patrzeć w Ciebie."


Fryderyk Nietzsche
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
pani jeziora Użytkownik
  • Postów: 233
  • Skąd: września
Dodane dnia 05-11-2008 20:45
Baryka to idiota jakich mało... targany wiatrem ze wschodu pajacyk... ;/

a Judym to już w ogóle... xD
młoda żona.
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
Joachim Użytkownik
  • Postów: 234
  • Skąd:
Dodane dnia 06-11-2008 19:05
e, Judym jest spoko, walczy o zacne ideały, a Baryka... fuj, rewolucja mu zabrała wszystko, a on chodzi z Lulkiem pod rączkę...
Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak jakbyś miał niecałe dziesięć.
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 07-11-2008 21:20
W sumie to jakby nie patrzeć z lektur szkolnych najbardziej przysłuzyli mi sie "Szewcy". Nie pamiętam co prawda o czym to bylo, ale wiem, że podobala mi sie forma w jakie to było napisane i w taki sposób spłodziłem swoja pierwszą powieść.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 28-12-2008 15:41
nie doszłam jeszcze do takich utworów jak Lalka czy Nad Niemnem, zostawie je sobie na moment, w którym zostanie mi to odgórnie narzucone. :p
ostatnia moja lekturą był Folwark Zwierzęcy - ojesu. niby fajne, bo ogółowi mojej klasy sie podoba. mnie jednak nie przypadł do gustu.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 05-02-2009 21:44
z lektur najlepsze moim zdaniem "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego, ten facet ma świetne książki :D poza tym "Potop" mi się podobał i, co może dziwne, "Makbet" :) "Lalka" znośna a najgorsza książka wśród lektur? Ciężko wskazać ale chyba "Dziady III" ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 05-02-2009 22:07
Cytat:
Jack the Nipper napisał/a:
W sumie to jakby nie patrzeć z lektur szkolnych najbardziej przysłuzyli mi sie "Szewcy".


A ten dramat, na który wszyscy w klasie psioczyli i nikt nie zrozumiał, zrozumiałem dopiero na studiach - po lekturze "Ucieczki od wolności" Fromma. To dwie książki, które się wzajemnie uzupełniają i pomagają zrozumieć.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 05-02-2009 23:09
Szewcy też mi się podobali
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Floydzislav Użytkownik
  • Postów: 66
  • Skąd:
Dodane dnia 05-02-2009 23:31
"Wesele" genialne, "Zbrodnia i kara" genialna, "Dżuma" genialna, "Ferdydurke" genialne. Kolejność bez znaczenia. Dzieła romantyków polskich także treny Kochanowskiego - świetne. No i Sienkiewicz, "Lalka", także "Makbet" i dzieła Sofoklesa - klasyka. "Szewcy" tacy sobie, ale ujdą.
"nie ma ciemnej strony Księżyca... tak na prawdę jest cały ciemny"

tDSotM - PF - 1973
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
kasia Użytkownik
  • Postów: 44
  • Skąd:
Dodane dnia 23-03-2009 22:20
Teraz na piatek muszę przeczytać "Listy starego diabła do młodego", na za tydzień "Makbeta", a na koniec kwietnia "Potop". Coś czuję, że nie zdążę... niestety muszę, bo maturę trzeba jakoś później zdać! Czy zna ktoś tą pierwszą pozycję, którą wymieniłam?;) A zresztą czytanie rozwija tylko gorzej z czasem:(
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 23-03-2009 22:50
Ferdydurke, Trans-atlantyk (w rozpisce rozszerzonej jest), Folwark Zwierzęcy, Nad Niemnem :D, prawdopodobnie do tego dopiszę jeszcze Proces Franza Kafki, ale muszę najpierw przeczytać :p
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-03-2009 20:27
hmmm, jak dla mnie większość lektur coś w sobie miała, zaś wszystkie dało się przeczytać :p
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-03-2009 20:29
Wszystko oprócz Prusa i Sienkiewicza :D
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 25-03-2009 17:39
do ulubionych lektur dorzucam Tango, Ferdydurke oraz poezję Białoszewskiego :D
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
voice Użytkownik
  • Postów: 512
  • Skąd: Żary
Dodane dnia 20-04-2009 14:26
Ja właśnie czytam Krzyżaków :( niestety :(
...Mad Tea Party...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-04-2009 20:27
Jak dla mnie najlepsza lekturą był "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa. Do tej pory to moja ulubiona książka. A zaraz potem "Zbrodnia i kara" Dostojewskiego i "Lalka" Prusa.

I caaaaały romantyzm :D
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-04-2009 21:04
Cytat:
voice napisał/a:
Ja właśnie czytam Krzyżaków :( niestety :(


A czemu niestety, Voice? :) Mnie tam się podobało. :bigrazz:
Do góry
Autor
RE: Lektury szkolne
voice Użytkownik
  • Postów: 512
  • Skąd: Żary
Dodane dnia 20-04-2009 21:05
Mnie sie nie podoba, nie wciągnęło mnie :( :(
...Mad Tea Party...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Lektury szkolne
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-04-2009 21:10
Cytat:
voice napisał/a:
Mnie sie nie podoba, nie wciągnęło mnie :( :(


Każdy ma widać inaczej. :) Ale ja lubię wszystkie książki, które zawierają wątek miłosny... :bigrazz: Ochhhhh... "Przeminęło z wiatrem", "Ptaki ciernistych krzewów" i inne romansidła... ;)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.