emigracja
Autor
emigracja
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 07-09-2008 23:54
Jestem świeżo po koncercie PKO BP London Live. Co myślicie o wyjazdach Polaków na Zachód "za chlebem"?
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: emigracja
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 07-09-2008 23:59
No ten temat rzeczywiście jest baaaardzo literacki. No ale o takie rzeczy czepia się tu tylko mnie...
Wyjazdy Polaków "za chlebem"? To zależy jeszcze od sytuacji. Ale często jest to zwyczajna ucieczka, poddanie się...
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: emigracja
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 08-09-2008 00:05
Ja się nie poddaję. Ja szukam swojego miejsca na Ziemi...
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: emigracja
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 08-09-2008 00:08
Szukaj, być może znajdziesz...
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: emigracja
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 08-09-2008 00:10
Oh, znajdę na pewno. Wiara czyni cuda ;)
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: emigracja
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 08-09-2008 00:11
Nie zawsze
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: emigracja
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 08-09-2008 00:11
No oki. nie mówię o studiach np. , bo to rozumiem. Skończyć prestiżową uczelnie na Zachodzie to daje duży plus. Ale czy warto uciekać przed Polską? Czy nie mamy już teraz takich samych możliwości jak oni? Nasze uczelnie są chwalone na całym świecie, na pewno nie jesteśmy gorsi. W testach na najlepszy uniwersytet zajmujący się informatyką na całym świecie w czołówce znalazł się uniwerek wrocławski. A cała reszta? Polacy są naprawdę doceniani teraz w Polsce, więc o co to wielkie halo? Czemu uciekamy?
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: emigracja
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 08-09-2008 00:14
Ja nie uciekam. Ja chcę zobaczyć coś nowego, poznać resztę świata, być panią samej siebie... ;)
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: emigracja
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 08-09-2008 00:15
Nie trzeba żyć poza granicami swojego kraju, żeby poznać resztę świata.
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: emigracja
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 08-09-2008 00:17
Hmpf... Nie trzeba, ale można.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: emigracja
Szejnis Użytkownik
  • Postów: 486
  • Skąd:
Dodane dnia 08-09-2008 00:18
Ale po co?
Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Do góry
Autor
RE: emigracja
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 08-09-2008 00:20
Żeby być wolnym.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: emigracja
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 08-09-2008 00:20
Czemu zaraz uciekam? Nie mówię o wyjazdach typu: jadę, by zobaczyć inny świat, innych ludzi... Mówię o prawdziwym uciekaniu, nie radzeniu sobie z sytuacją, nawiasem mówiąc nieciekawą w Polsce. Dlaczego, czyja to wina? Co jest lepszego tam niż tu? Pracowałam trzy lata za granicą, i mam na ten temat swoje zdanie, jestem ciekawa Waszego.

























>
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: emigracja
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 08-09-2008 00:24
Hmpf... Ja dopiero wyjeżdżam. Ja nie uciekam. Dlaczego inni uciekają...? Bo czasem łatwiej uciec przed pewnymi sprawami, przed ludźmi, przed sytuacjami, które były i które dopiero mogłyby się zdarzyć... Ale mnie na filozofowanie wzięło :p
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: emigracja
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 08-09-2008 00:36
Ale czemu uciec? Czemu nie jest łatwiej rozwiązać problem tu, na miejscu? Mówisz, że sytuacja zmusza? A nie przypadkiem brak odpowiedzialności? Nie brak konsekwencji? Jeśli wszyscy będą tak myśleć, to co nam zostanie?
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: emigracja
Andar Użytkownik
  • Postów: 95
  • Skąd: Nottingham
Dodane dnia 08-09-2008 00:41
Nie nazwałabym tego ucieczką,to splot pewnych okoliczności sprawił,ze mieszkam za granicą.Myślę jednak,że predziej czy później i tak wrócę do kraju...Nie da się jednak ukryć,że przeprowadzka dała mi pewne mozliwości,których w PL nie miałam.Nie zmienia to jednak faktu,że tęsknię i dlatego wiem,że wrócę.
"Ludzie chcą kłamstw,które pomagają im żyć"
Terry Pratchett.
Do góry
Autor
RE: emigracja
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-09-2008 02:19
Cytat:
gabstone napisał/a:Czemu uciekamy?


Nie wiem dlaczego różni ludzie wyjeżdżają, ale mogę Ci powiedzieć dlaczego jest mi w Polsce źle. Nie chodzi o pieniądze. Obecnie, po masowej ucieczce 1,5 miliona młodych ludzi rynek pracy jest bardzo w porządku, nie problem tu przeżyć, jak się dobrze zakombinuje to można nawet się obecnie całkiem nieźle "ustawić".

Ale wiesz co mnie dręczy w tym kraju? Mentalny klimat ludzi. Jeśli mieszkasz w wielkim mieście to nie zrozumiesz. Ja po przeprowadzce z warmińsko-mazurskiej wioski do Krakowa czuję się trochę jak w innym państwie, chociaż i tutaj widzę tą ciemną stronę polskości.

Ale po kolei.

Przede wszystkim stopień kunktatorstwa i układów w tym kraju jest przerażający. W jakim miejscu byś nie zaczynał, czy na sekretarkę, czy na wójta, czy na dyrektora szpitala - nigdzie nie masz szans, bo stołek dostanie tylko osoba z protekcji. Która oczywiście się na niczym nie zna. Wobec tego takiej osobie zatrudnia się dwóch lub trzech wice, którzy będą robić za niego. Na wstępie masz już więc przerost zatrudnienia i brak pieniędzy. Brak profesjonalizmu i fatalna organizacja pieprzy ten kraj. Co z tego, że polscy informatycy są najlepsi na świecie, skoro nie to się liczy? Liczy się, żeby ważny pan w garniturze kolejny raz dostał w łapę.

Ten brak profesjonalizmu ciągnie za sobą fatalne skutki. W tym kraju sam dla siebie musisz być lekarzem, a jak Cię ktoś skrzywdzi to sam dla siebie musisz być policjantem i prokuratorem.

Służba zdrowia jest żadna. Przestarzała, zadłużona, przemęczona, z niedoborami kadrowymi, z brakiem pieniędzy na leczenie, z operacjami robionymi o 3 lata za późno. Moją babcię mogli uratować, niestety woleli się przyglądać i popełniać masę błędów, niedopatrzeń. Tylko w Polsce robisz badania u jednego lekarza, słuchasz diagnozy i idziesz do jeszcze dwóch w tajemnicy z prośbą o potwierdzenie. Czytałeś moje opowiadanie "Słowenia"? Tam jest motyw jak baby narzekają, ze cytologię weterynarz im robił - ten tekst jest autentyczny.

Wymiar sprawiedliwości jest żadny. Widziałem sprawy karne, w których ktoś ukradł z mienia publicznego potężną kasę i nie zrobili mu nic i nic mu nie zrobią. Dowody biegły i prokurator mają na papierze, czarno na białym. W tym kraju nie ma tak, że prokurator doprowadzi sprawę do końca, on ją umorzy, bo mu się nie chce. Widziałem sprawy, w których w normalnym kraju wszystkim stanęłyby włosy dęba. Widziałem prokuratora, który pozwala człowiekowi uciec z miejsca wypadku. Bo znajomy.
Co tu dużo mówić o pojedynczych jakichś przypadkach ze wsi. Wystarczy popatrzyć na Rydzyka - siedzi taki w Toruniu, przekrętów na miliony narobił i gdzie jest policja? A ile kar jeszcze z Brukseli dostaną polscy sędziowie za opieszałość?

I kiedy wreszcie instytucja zwana gdaką, bo tylko gdaka a nie robi, czyli generalna dyrekcja dróg kkrajowych i autostrad zacznie coś robić? Tempo tych robót też nie może zadziwiać, wszyscy dobrzy budowlańcy już dawno robią drogi Norwegom, Anglikom czy innym Irlandczykom. Tak jak z lekarzami. Węgry mają tor formuły 1 a my się chwalimy, że Wrocław-Kraków mamy a czwórkę, no ludzie...

A budów nie będzie, bo jest kunktatorstwo i znajomości. Dział zamówień publicznych to porażka. Robi się przetarg, wygra kto ma wygrać. Potem spieprza robotę. Potem robi się przetarg na poprawę po tamtym, wygrywa znowu kto ma wygrać, tylko, że pod inną nazwą. Tak przecież było ostatnio z jakąś autostradą, zrobili drogę, zapomnieli zrobić zjazdów. No to robią nowy przetarg na zrobienie zjazdów.

Rospuda obnażyła jak bardzo Polacy nie wiedzą co robić z ziemią. Nie ma planów zagospodarowania przestrzenii. Ktoś wytycza drogę, potem jest panika, bo wytoczył trasę przez obszar chroniony, park narodowy, dom prywatny, ciekawe co jeszcze.

Wolne media w Polsce to bzdura. Połowa Axel Springer, połowa to tabloidy. Cenzura istnieje, a Polacy się cieszą, że w wolnym kraju mieszkają. Żałosne. W Chinach żyjecie, nie w Polsce. Widziałem fora internetowe, na których wycina się po kilkadziesiąt postów, bo są niepoprawne politycznie. Nie dlatego, że ktoś przeklina czy coś. Za poglądy i mówienie prawdy o pewnych panach, którzy kiedyś służyli w SB....

... a to już całkiem inna beczka, na kilka stron... a o polityce stricte nie chce mi się gadać, bo to czarna dziura jest...

a poza tym uważam, że Polacy generalnie nie sprzątają po psach ;-)

Starczy?
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: emigracja
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 08-09-2008 11:38
Ja w Anglii mieszkam ponad trzy lata. Wyjechalam, zeby sie uczyc, miec jakis lepszy start. choc teraz to bez sensu. I na pewno nie uciekam.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: emigracja
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 08-09-2008 12:17
Niestety zgadzam się ze Samuelem. Zwłaszcza w kwestii sądownictwa. Pan sędzia, pan prokurator i pan adwokat to koledzy od wódki. Pan złodziej to najczęściej też ich kolega. To on stawia wódkę.

Każdy myślący jest w stanie sobie wyobrazić jak wielkie szanse w konfrontacji z tymi czterema panami ma człowieczek okradziony.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: emigracja
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-09-2008 14:43
A ja nie uciekam i narazie nie mam zamiaru :D Zacytuję tutaj wycinek tekstu comy (Czas globalnej niepogody):

"moi koledzy siedzą w Anglii albo w USA
tam przywabił ich bez trudu zarabiany szmal
ziemia ojców ma tę moc która im po nocach nie da słodko spać"

I tyle w temacie :)

Cytat:
No ten temat rzeczywiście jest baaaardzo literacki. No ale o takie rzeczy czepia się tu tylko mnie...


Koleżanka umieściła temat w złej kategorii i tyle.
wiktororzel.pl
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]