I ty byłeś początkującym - pomóż innym
Portal Pisarski » Z innej beczki » Pokój przywitań
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
I ty byłeś początkującym - pomóż innym
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-10-2008 03:00
Dla wszystkich, którzy lubią bawić się w słowa. :D

Co by było, gdyby szczygła mysz na jeża raz wystrzygła,
gdyby śledzia jeż wyśledził, albo gdyby śledź się zjeżył,
co by było, gdyby osła na barana mrówka niosła,
słoń się mrowił, baran słaniał...?
Nawet osioł by zbaraniał!

Jaki wniosek stąd wynika?
O co tu w ogóle chodzi??
Otóż - ze słów jak z kamyków,
każdy można wzór ułożyć!

Kochani, bądźmy cierpliwi i wyrozumiali dla początkujących!
Początkujący to też LUDZIE. ;)
Pomóżmy im w tej zabawie, nie zniechęcajmy, pomyślmy, zanim ukręcimy komuś głowę, bo kto wie, może właśnie jakiegoś przyszłego
noblistę wylewamy z kąpielą? :no:

Miladora
PS. Przepraszam, czy to jest post? :lol:
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 31-10-2008 08:15
Zdarzyło się kilka razy, że żałowałem, co takiemu żółtodziobowi napisałem, i powiedziałem sobie: "sprawdzaj, łosiu, konto autora zanim wstawisz komentarz". Staram się być ostrożniejszy w ocenach, ale i tak nie przestrzegam własnego nakazu sprawdzania konta. A raczej rzadko przestrzegam. No ale pewien postęp jest.

Natomiast uważam, że dobrze by było, żeby przed wstawieniem tekstu umieścić preambułkę uczulającą dla debiutujących, czym jest publikowanie. A może jakiego felietona ktoś z nas strzeli? Mianowicie, że to też pewna odpowiedzialność. Moim zdaniem ludzie nie mają pojęcia o tym. Uważają, że pisanie wierszy czy opowiadań jest jak pisanie dłuższych smsów - trzeba tylko czekać na jak najszybszy odzew.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
faith Użytkownik
  • Postów: 771
  • Skąd: Szprotawa/Zielona Góra
Dodane dnia 31-10-2008 08:43
Ja z reguły nie sprawdzam, czy ktos jest tutaj początkujący, czy nie. No chyba, że wiersz jest już tak beznadziejny, że żeby nie zrobic komus krzywdy zaglądam ile ma lat i kiedy się tutaj zarejestrował i staram się byc wyrozumiała :)
Jest nas sosen w lesie wiele,
jeśli umiem to się z nimi rozdarciem dzielę.
Bywają sosny, co się wiatrom nie skłonią,
ale mój pień wiotki, wiatr zwykł kłaść go dłonią.


Lao Che
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
KenG Użytkownik
  • Postów: 200
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-10-2008 09:09
Ja zawsze sprawdzam ile autor ma lat. I często się irytuję, że ma wpisane BRAK w jednej bądź obydwóch rubryczkach. Nie wiem czy chce ukryć wiek czy nie wpisuje tego, bo coś tam. To "skrzywienie" po tak wyśmiewanych przez Vesteina :mad: blogach. Ale irytuje mnie też, że niektórzy myślą, że ktoś, kto tu przychodzi, koniecznie musi być debiutantem i można na niego patrzeć z góry. A przecie można było zacząć gryzmolić wierszyki w zeszycie w kratkę już dawno temu. Ja na przykład komputer (pierwszy) kupiłam dopiero rok temu, wcześniej tylko korzystałam z uprzejmości bogatszych koleżanek.
"Boże! Proszę, daj mi siłę, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę; odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić jedno od drugiego." <Reinhold Niebuhr>
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-10-2008 11:27
KenG, ludzie nie ukrywają wieku, bo coś tam, albo się wstydzą... Moim zdaniem nie wpisują, dlatego, że wiek nie ma żadnego znaczenia na forum, ani do tego, co się pisze. Ktoś może mieć 15 lat i pisać świetnie, ktoś inny 50 i też świetnie, albo odwrotnie...
Możesz pisać od urodzenia, ale jak tu przychodzisz, to jesteś debiutantem,
prawda? Debiutantem na forum...
Rok temu nie potrafiłam nawet włączyć komputera (chociaż miałam taki mały z odpowiednim programem muzycznym podłączony do pianina cyfrowego, żeby nagrywać itd...). Stukałam sobie na maszynie, taka biedna ciemna masa niereformowalnie tradycyjna i tylko lenistwo zmusiło mnie do nauczenia się. Tak, właśnie lenistwo. Wiecie ile razy trzeba coś przepisać, gdy się robi korektę? A na komputerze? Szast, prast i po krzyku. Tak mi się spodobało, że nie tylko zrobiłam korektę wszystkiego, ale jeszcze napisałam mnóstwo innych rzeczy, a na koniec książeczkę. A potem trafiłam na Was...
Niech Wam wszyscy bogowie błogosławią... :D
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 31-10-2008 11:29
Vestein, na Peruna!

Chyba Cię te blogaski opanowały. "Szlak"?, "puki"? Nie będziesz wiarygodny w swej krytyce :)

Z piszącymi pierwszy raz na forum nie można się za bardzo pieścić. Ważne jest pierwsze wrażenie - jeśli zachwycony swoją twórczościa autor coś pierwszy raz umieszcza publicznie i zostaje to mocno zjechane, to niech się zastanowi, czy jest takim wirtuozem jak myślał. I dojdzie do konstruktywnego wniosku, że trzeba popracować. Im kto bardziej zafascynowany sobą tym gorsze ma teksty. Nie jestem zbyt długo na tym portalu, ale kilku takich już widziałem.
Natomiast ci, którzy zdają sobie sprawę z niedoskonałości tego co piszą, krytykę przekują na lepszy warsztat i po trzech-czterech tekstach widać poprawę. NA szczęście takich jest większość.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-10-2008 11:40
Dżekusiu, masz oczywiście rację, tylko czasami żal się robi takiego biednego neofity, który bona fide zamieścił tekst w cichej nadziei, że może jest lepszy, niż myślał. Ja w tym przypadku najczęściej nie daję oceny (fakt, że bywa iż skali brakuje...).:lol:
Faktem też jest, że niektórzy nie mają za grosz samokrytycyzmu i samokontroli, nie mówiąc o umiarze, ale to można wyczuć po tym, co piszą,
przynajmniej częściowo.
Ja czasem patrzę na wiek i czasem myślę - cholera, w tym wieku powinien być już trochę bardziej dojrzały... :D
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 31-10-2008 11:58
Vestein, czasem jestem szybszy od rozwolnienia :lol:


Miladora - zgoda, w moim wieku powinienem być trochę bardziej dojrzały :lol:
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
kamilw Użytkownik
  • Postów: 12
  • Skąd: Zgierz
Dodane dnia 31-10-2008 12:08
A dla mnie nie ma znaczenia czy ktoś jest początkujący czy nie. To, że ktoś zaczyna pisanie nie znaczy, że mam być łagodniejszy w ocenie albo co gorsza słodzić i mówić, że ma talent itd. Dla mnie ważne jest, aby ocena nie obrażała, była w miarę konstruktywna i klarowna i przy tym wyrażała moją opinię. A "delikatne" oceny co mają dać? Mają traktować początkujących ulgowo, gorzej? Przecież ktoś dobry też może napisać słaby wiersz - jeśli popełni w mojej ocenie takie błędy jak początkujący to napiszę mu dokładnie to co temu początkującemu. Codziennie mam do czynienia z oceną wierszy, segregacją, wyborami itd, wiem jakie dylematy ma się podczas odrzucania/oceniania czyjegoś wiersza.
Do góry
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 31-10-2008 12:43
Ja nie sprawdzam, ile kto ma lat. Oceniam tylko sposób, w jaki zostały poukładane literki na moim ekranie. Myślę, że to uczciwe potraktowanie tematu - wobec autora tekstu, wobec innych portalowiczów i wobec siebie.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-10-2008 13:20
Cytat:
Jack the Nipper napisał/a:
Vestein, czasem jestem szybszy od rozwolnienia :lol:


Miladora - zgoda, w moim wieku powinienem być trochę bardziej dojrzały :lol:

A JA MNIEJ... :smilewinkgrin:
PS. Przy okazji nauczyłam się cytować, rany, jakie robię postępy! :lol:
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 31-10-2008 14:35
no niezłe postępy. Ja tego nie potrafię :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
KenG Użytkownik
  • Postów: 200
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-10-2008 18:22
Cytat:
Vestein Daggerwielder napisał/a:
Co rozumiesz przez słowo, debiutant? Rozumiem, że ty czujesz się już wielkiej klasy pisarką - bez urazy.


Nie doprawiaj moim słowom ideologii, bardzo proszę. Nie czuję się wielkiej klasy pisarką, mimo że wygrałam kilka konkursów i wepchnęłam się do paru almanachów. Wciąż odkrywam nowe ścieżki. Ale nie rozumiem czemu niektórzy tutaj sądzą, że jeśli ktoś pojawił się parę dni temu na tym portalu, jest to tożsame z tym, że parę dni temu zabrał się za pisanie. Nie wiem już kto, chyba Miladora napisała, że taka osoba jest debiutantem na portalu. Ok, z tym się nikt nie kłóci. Ale skąd niby takie łączenie jednego z drugim?
"Boże! Proszę, daj mi siłę, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę; odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić jedno od drugiego." <Reinhold Niebuhr>
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
KenG Użytkownik
  • Postów: 200
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-10-2008 20:42
Tak się tylko najeżyłam po tym zdaniu i wysunęłam pazurki ;)
"Boże! Proszę, daj mi siłę, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę; odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić jedno od drugiego." <Reinhold Niebuhr>
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 31-10-2008 23:59
Cytat:
KenG napisał/a:
Tak się tylko najeżyłam po tym zdaniu i wysunęłam pazurki ;)


Jeżozwierz!
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 01-11-2008 00:08
Jeżeli się najeżyłaś, to pasujesz do fraszki na początku...:D
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
KenG Użytkownik
  • Postów: 200
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 01-11-2008 10:43
Ale ja tak po inszemu się najeżyłam - po kociemu. Jeżozwierzowi do kota daleko ;)
"Boże! Proszę, daj mi siłę, abym pogodził się z tym, czego zmienić nie mogę; odwagę, abym zmienił to, co zmienić mogę i mądrość, abym potrafił odróżnić jedno od drugiego." <Reinhold Niebuhr>
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 02-11-2008 00:38
No nie, noMiladory wszędzie jest pełno... Parę dni nie było m,nie na portalu i opanowała wszystko...B)
Do góry
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 02-11-2008 00:56
Arkady, kurcze, trzeba było stołek wziąć do domu i zabezpieczyć przed
konkwistą :smilewinkgrin:
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: I ty byłeś początkującym - pomóż innym
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 02-11-2008 01:02
Konkwistadorzy, o ile pamiętam głownie byli Hiszpanami... Tam też wszystko opanowałaś? I gdzie teraz będę jeździł na wakacje?B)
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.