Czym jest dla Was poezja?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Czym jest dla Was poezja?
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 31-10-2008 21:59
Służę: Pozja to jest poezja bez e.

Gdzie: e = ortografia.

Czasami e = emcekwadrat, ale niektórzy to kwestionują.

Pozdr!
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 31-10-2008 22:10
Dla mnie poezja jest czymś, czym czasem doprawiam prozę - jak zupę solą, do smaku.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 31-10-2008 22:23
Wychodzę z założenia, że pewne podstawy, jak ortografię należy znać :) Ponadto dzisiaj łatwo o jej sprawdzenie, nie trzeba grzebać po słownikach, bo Word albo Firefox robi to za nas, więc to też kwestia czy się komuś chce czy nie, sprawdzić, czy to, co napisał zgodne jest z zasadami naszego pięknego języka :)
Do góry
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 31-10-2008 22:24
Aha, muszę dodać, że powinnaś zmienić tytuł tematu na np. "Czym jest dla Was poezja?" Jeśli tego nie zrobisz, to będę musiał usunąć całość.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
Girl-in-black Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd: Stumilowy Las
Dodane dnia 31-10-2008 22:26
Treść jest najważniejsza, bez treści z dobrym warsztatem można najwyżej czynić korekty. I w sumie coś w tym jest, że wszyscy pisarze, nawet najwięksi są później "poprawiani" przez różnej masy edytorów etc. Jednak moim zdaniem największą sztuką, charakteryzującą dobrą literaturę jest umiejętne połącznie treści z mistrzowskim warsztatem. Ale przecież wszyscy wiemy, że aby zostać sławnym czasem wystarczy pomysł :smilewinkgrin:
Poza tym cała ta poezja polega na komunikacji i autor nie może odciąć się od czytelnika stwierdzeniem typu "nikt nie wie, co miałam wtedy w głowie". To prawda, ale poezja jest sztuką rozmowy i dlatego warto przynajmniej próbować. Rozmowy, nawet, jeśli piszemy dla siebie... Argumenty typu "piszę dla siebie i nikomu nic do tego" odpieram. Jeśli ktoś pisze tylko dla siebie, niech tego nie publikuje. Poza tym ortografia jest wyrazem szacunku do języka i czytelnika, więc jeśli ma się z tym problem, warto poprosić kogoś o korektę.

WhiteRose nie miałam zamiaru obrazić, ani nic z tych rzeczy. Nie wszystkie moje opinie odnoszą się bezpośrednio do Twych słów. Ot, takie luźne przemyślenia. ;)
Do góry
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-10-2008 23:07
No to się włączę, bo się szczerze ubawiłam...
1. Chapeau bas, Jack! B)
2. Valdens, jeżeli doprawisz poezją taką prozę, jak przedstawiona nam przez Różyczkę White przemowa, to nasuwają mi się aż trzy adekwatne porównania nie nadające się do druku, niestety... :no:
3. Zgadzam się w całej pełni z Girl-in-black! :yes:
Poezja jest sztuką rozmowy... sztuką przekazywania swoich myśli, wrażeń, odczuć... sztuką subtelną, nawet jeżeli używa się zgoła niesubtelnych środków... Tu, Kochana White panuje pewien styl i smak, pewna z góry założona konwencja piękna, bo wszak opiekują się nią aż dwie muzy, Euterpe i Kaliope (od lirycznej i epickiej, dopisuję...)
A jeżeli jest to rozmowa, to osobiście wolę prowadzić ją z kimś cywilizowanym, tak jak wolałabym się spotkać z eleganckim mężczyzną, a nie z łachmytą...
Nie bądźmy niechlujami w mowie, piśmie i postępowaniu, bo nikt nas wtedy nie wysłucha, nie przeczyta i nie pocieszy... Chyba, że się trafi drugi taki niechluj, ale wtedy to już jest zupełnie inna historia...:smilewinkgrin:
Dobranoc, Julio...
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
Girl-in-black Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd: Stumilowy Las
Dodane dnia 31-10-2008 23:10
Miladoro, cieszę się, że podzielasz moje zdanie, bo i ja z Twoim zgadzam się w stu procentach.

Poezja (i proza) jest sztuką, a sztuka to piękno. Piękno nie może współistnieć z masą błędów i złym warsztatem. :yes:
Do góry
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 31-10-2008 23:22
Zgadzam się - treść jest ważna. Zgadzam się - portal jest miejscem, gdzie szkolimy nasz warsztat. Ale podstawowych zasad ortografii to nas w szkole uczą i stosowanie ich nie jest wyczynem zasługującym na laury. Ktoś te zasady wymyślił, między innymi po to, żeby ułatwić życie czytelnikom. Jak widzę tekst najeżony błędami ortograficznymi i gramatycznymi, to najlepszy pomysł go nie uratuje przed krytyką. Jak ktoś pisze dla siebie, to niech tego nie upublicznia. A jak pisze dla czytelnika, to niech go szanuje. Bo to, co poeta miał na myśli, a to, jak to przekazał, to są dwie różne, ale równie ważne sprawy.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 31-10-2008 23:53
Cytat:
valdens napisał/a:
Aha, muszę dodać, że powinnaś zmienić tytuł tematu na np. "Czym jest dla Was poezja?".


Przeciez wyraźnie stoi "Pozja". Nie poezja. Widzę w tym błedzie zamysł celowy.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 31-10-2008 23:55
W sumie Jack to pomyślałam, że jesteś złośliwy :D Ale po dłuższym zastanowieniu dochodzę do wniosku, że może to jest celowa walka z kanonami gramatycznymi i ortograficznymi...
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 31-10-2008 23:57
Ja złośliwy? To byłaby podła insynuacja! :lol:
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 01-11-2008 00:01
Taaa...
W sensie, że wiem, oczywiście, ach, niedobra ja :D
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 01-11-2008 00:05
O jej jej... Wybierałam się spać, ale zajrzałam tu jeszcze z ciekawości. Oczy stanęły mi w słup. Jack wybrał najlepszą opcję. Z tego postu można tylko żartować.
A tak na marginesie przypomniał mi się cytat: "Rozchodzi mi się o to, żeby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa".

A co w przypadku, kiedy język nie-giętki powiedział (napisał) bez ładu i składu?

uwaga - pytanie retoryczne było
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 01-11-2008 00:10
Wtedy należy im to delikatnie wytłumaczyć :D
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
Tomi Użytkownik
  • Postów: 170
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 01-11-2008 00:25
To i ja coś napiszę. Załóżmy, że pisząc poezję znajdujemy się, jak to już zostało napisane, w innym świecie i nie zwracamy uwagi na styl, orty itp. Smarujmy tych błędów ile chcemy, ale przecież nie stanie nam się żadna krzywda jeśli wiersz/tekst przed pokazaniem go światu wygładzimy, by był ładny nie tylko pod względem treści i przekazu, ale również by wywoływał dobre wrażenia estetyczne. Przykre jest przecież gdy ciekawy wiersz zawiera ordynarne błędy ortograficzne.
Uważam, że dbanie o estetykę w wierszu jest bardzo istotne i nie należy poszukiwać usprawiedliwienia typu '' bo przekaz ważniejszy''.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 01-11-2008 00:29
Imbirku, widzisz jaki się zrobił kij w mrowisku z tego tematu?
Istna lekcja pokazowa!
:smilewinkgrin::smilewinkgrin::smilewinkgrin:
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 01-11-2008 00:32
Ano :D
Ale generalnie jestem podbudowana ogólnie panującymi poglądami - ortografia jest potrzebna :D
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-11-2008 09:51
"Nie ma krytyki szkodliwej, tylko brak krytyki przynosi szkodę."

Stefan Kisielewski
Do góry
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
plato Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 01-11-2008 10:42
z moich obserwacji wynika ze zazwyczaj jesli tekst jest dobry autor przyklada wage zeby byl pod kazdym wzgledem poprawny. i odwrotnie jesli jest gowniany to po calosci.
Do góry
Autor
RE: Czym jest dla Was poezja?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-11-2008 18:53
WhiteRose, z tego co zauważyłam, to wszyscy starali się poprzeć swoje opinie argumentami, wypowiadając się na temat ortografii czy warsztatu. I pisaliśmy to serio.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.