Powszechne błędy językowe
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 14-12-2010 19:23
Czyli czarnoskóry :)



Cytat:
Polskie słowo Murzyn pochodzi od słowa Maur, które z kolei wywodzi się od łac. Maurus (-a, um), przymiot. mauri (-orum) – czarny, będący rzymskim określeniem mieszkańców dzisiejszego Maghrebu (por. Maurowie).
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 14-12-2010 19:30
Murzyn jest niepoprawne politycznie :) ale to już zupełnie inna kwestia.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Loony Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 27-01-2011 10:26
to może w takim razie na ciasto czekoladowe zamiast Murzynek powinniśmy mówić Mały Czarnoskóry, żeby było poprawnie politycznie? :D Eh, polszczyzna upada.
> Fantastyka, gotyk, horror

> Moja twórczość - ostatnio nie wiem czemu, ale poruszam tematy społeczne, psychologiczne, a także codzienność róznych ludzi. Jezeli to was zachęci do czytania ;)
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 27-01-2011 10:43
Nazwy ciast rządzą się swoimi prawami, a najważniejsze - zapisujemy je małymi literami, czyli murzynek, ewentualni mały czarnoskóry, jeśli ktoś woli. B);)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Loony Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 27-01-2011 11:27
A na babki i babeczki też nie można mówić babki, bo to będzie obraźliwe dla kobiet. Mówmy zatem kobieta i kobietka. A więc kobieta cytrynowa i kobietki z kremem :)
> Fantastyka, gotyk, horror

> Moja twórczość - ostatnio nie wiem czemu, ale poruszam tematy społeczne, psychologiczne, a także codzienność róznych ludzi. Jezeli to was zachęci do czytania ;)
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 27-01-2011 11:37
Proszę nie spamować tematu i prowadzić dyskusję na poziomie, a nie snuć własne niczym nieuzasadnione teorie.
Zadanie domowe dla Ciebie: udowodnij, że "babka cytrynowa" wywodzi się w jakimkolwiek językowym znaczeniu od "kobieta". Najlepiej podając konkretne cytaty ze słownika.
Kolejne posty niezwiązane z tematem będą usuwane.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Loony Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 27-01-2011 12:31
Dobrze :) Nie zauważyłem, że jesteś administratorką i myślałem, że mi się upieką te ciasta*.


co do błędów to mnie irytuje "bynajmniej" użyte jako przynajmniej. Niby wszyscy wiedzą, że to błąd, a jednak dalej tak piszą. Irytuje mnie też nieznajomość związków frazeologicznych i użycie sformułowania "nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki" w mylnym znaczeniu "nie popełnia się dwa razy tego samego błędu" i w ogóle takie niby szpanowanie filozofią, sentencjami łacińskimi, czy francuskimi zwrotami albo bez ich zrozumienia, albo bez umiejętności ich poprawnego napisania.

Cytat:
a) powtórzenia wyrazów - o listości.

ten błąd też mnie irytuje. Listości, skąd się to wzięło? Także określanie literatury fantasy jako "fantasty" mnie irytuje.

Poza tym, trzeba wspomnieć o błędach, które polegają na przenoszeniu angielskich form na język polski:
- professionalny(tudzież profesionalny) zamiast profesjonalny
- serverownia zamiast serwerownia
- sex zamiast seks
Aczkolwiek tu nie jestem święty, bo mi też się to zdarza, ba, czasem nawet umyślnie wolę angielską formę, jeżeli polska brzmi dla mnie zbyt dziwnie (szczególnie jeśli zgrabne "v" się odmienia na dziwnie wyglądające w słowach "w";).

*pun intended jak to mówią anglicy, czyli gra słów zamierzona ;)
> Fantastyka, gotyk, horror

> Moja twórczość - ostatnio nie wiem czemu, ale poruszam tematy społeczne, psychologiczne, a także codzienność róznych ludzi. Jezeli to was zachęci do czytania ;)
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 27-01-2011 12:39
Ja bym tego nie nazwała błędami językowymi, tylko albo zwykłą niewiedzą (niewiedza nie jest błędem), albo chęcią bycia "trendy", albo też nieznajomością języka literackiego na tyle, żeby się nim płynnie posługiwać. Bo potoczny języki na wiele zezwala, zal w literackim, a już literackim zapisanym, już pewne sprawy nie uchodzą. Tylko to jest zagadnienie z kultury języka. Nie każdy ją posiada. Z różnych przyczyn: mało czyta, obraca się w środowisku ludzi, którzy mówią tak, a nie inaczej, ostatecznie większą wagę przykłada do języka angielskiego niż ojczystego.
Wtrącanie sentencji łacińskich jest bardzo fajne, ja lubię, ale pod warunkiem, że są dobrze użyte, prawidłowo zapisane i naprawdę na temat. To pokazuje erudycję, wiedzę i obycie osoby piszącej, mówiącej. Tylko nie każdy je posiada, a chce być za takowego poczytanym. Udaje kogoś mądrzejszego, a tak naprawdę tylko się ośmiesza :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 27-01-2011 14:29
niewiedza nie jest błędem - no nie wiem... niewiedza może tłumaczyć wystąpienie błędu, ale z jej powodu błąd nie przestaje być błędem
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 27-01-2011 14:41
Może inaczej - jeśli ktoś nie popełnia błędu świadomie, a nawet myśli, że coś robi dobrze, bo został wprowadzony w błąd, to trudno mieć do tego kogoś pretensje. Najlepiej naprowadzić go na właściwy tor.
Bądźmy jednak szczerzy, dzisiaj ludzie po studiach lepiej znają angielski niż polski. Pisma prawnicze są sztuczne, często niegramatyczne, a o stosowanej w nich interpunkcji to już nie chcę mówić. Młody prawnik nie zna łaciny, bo uważa, że nauka jej to strata czasu. Trudno się później dziwić, że stosując łacińskie sentencje, robi to źle.
Dzieciom wpaja się konieczność nauki języków, a przymyka oko na nierozumienie związków frazeologicznych. I trudno później się dziwić, że nie potrafią ich właściwie zastosować. Bo na polski można przyjść nieprzygotowanym, a na angielski trzeba zakuć słówka, bo rodzice płacą za lekcje.
Tu chodzi przede wszystkim o głupią mentalność nie tylko dzieci (bo one pewne rzeczy wynoszą z domów), ale właśnie rodziców oraz przyszłych inteligentów, którzy myślą, że zjedli wszystkie rozumy, bo matura zdana na sześć... A że to jedynie dlatego, że zakuli podane przez nauczycieli formułki, bez głębszej refleksji... trudno....
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
ArienneMD Użytkownik
  • Postów: 89
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Dodane dnia 13-03-2011 11:43
Jak dla mnie najbardziej irytującym błędem jest mówienie "tą" zamiast "tę" (tą książkę, tą herbatę... :rip: ). Ja zawsze mówię "tę", ale staram się innych nie poprawiać (no bo się strasznie irytują... :rol: )
"Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu."
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 13-03-2011 13:29
Z tego co mi wiadomo, mówić "tą książkę" można i nie jest to błędem ;) za to w pisowni jest i to takim nie do zaakceptowania, który koniecznie poprawić trzeba :)
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
ArienneMD Użytkownik
  • Postów: 89
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
Dodane dnia 13-03-2011 16:05
No nie wiem, Jakub, ja też słyszałam różne opinie - jedni mówią, że to błąd, inni, że nie. I bądź tu mądry... W każdym razie ja tego nie toleruję :D
"Wszystko jest możliwe. Niemożliwe wymaga po prostu więcej czasu."
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
julass Użytkownik
  • Postów: 1107
  • Skąd: Północne Doki
Dodane dnia 05-05-2011 10:41
dostałem ostatnio pytanie:
fryce [Niemcy] aresztowały czy aresztowali?
mi się bardziej kojarzy "aresztowali"
większy problem powstał przy szkopach czy szwabach bo tu by bardziej pasowało:
szkopy/szwaby aresztowały
chociaż "aresztowali" też nie wydaje się całkiem błędne
i co wy na to?:)
przecinki są homo
_________________________________
Ach, gdyby zamiast być piekłem, świat był ogromną niebiańską odbytnicą...
Lautreamont
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-05-2011 10:55
Sam sobie odpowiadasz na to pytanie. Niemcy (kilku samców narodowości niemieckiej :D) aresztowali. Bo Niemiec, "szkop" czy np. jeniec - jeńcy. Na logikę jedynie, ale zakładam, że mam rację :D
Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
julass Użytkownik
  • Postów: 1107
  • Skąd: Północne Doki
Dodane dnia 05-05-2011 11:36
no niby na logikę wychodzi że masz rację... ale jest też tak że w liczbie mnogiej mamy:
ci Niemcy i te Szwaby
to jak to jest? Szwab zmienia rodzaj na żeński w liczbie mnogiej?:)

sam sobie niejako odpowiadając sugeruję że może to przez to że Szwabia jest rodzaju żeńskiego i stąd się to miesza...
przecinki są homo
_________________________________
Ach, gdyby zamiast być piekłem, świat był ogromną niebiańską odbytnicą...
Lautreamont
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-05-2011 11:54
Wiesz, to chyba tak mozna ze wszystkim. Niemcy (jako państwo) podpisały (traktat np). Nie mam wiedzy, ani pewności. Dzielę się tylko swoimi odczuciami. Masz rację, bo weźmy taki płot. Te płoty - płoty stanowiŁY (przeszkodę). Hmm :D gdzieś musi istnieć jakaś regulacja tego zjawiska.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-05-2011 12:06
Znalazłam coś:
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?szukaj=ch%B3opaki&kat=18
wpis z 19.10.2001
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Wasinka Użytkownik
  • Postów: 4334
  • Skąd:
Dodane dnia 05-05-2011 12:15
Wycięło mi post, który napisałam wcześniej...
A napisałam, że to jest dla mnie coś podobnego, jak chłopcy przyszli, a chłopaki przyszły (jako forma niemęskoosobowa w liczbie mnogiej). Tak na chłopski rozum...



O, dopiero teraz zobaczyłam, co znalazła sheCat...
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
julass Użytkownik
  • Postów: 1107
  • Skąd: Północne Doki
Dodane dnia 05-05-2011 17:50
no i wszystko jasne:)
dziękuję paniom serdecznie:)
przecinki są homo
_________________________________
Ach, gdyby zamiast być piekłem, świat był ogromną niebiańską odbytnicą...
Lautreamont
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]