Powszechne błędy językowe
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 22-02-2009 18:47
Nie przejmuj się 13outy. To nic.

Moja pani od angielskiego w podstawówce, mówiła "mysza" i "weszy". Zresztą, nie tylko ona popełniała nagminnie językowe błędy. W momencie gdy odruchowo poprawiałem nauczyciela, byłem natychmiastowo gromiony. Nawet, jeśli dorosły był w błędzie, to miał rację. Ja nie rozumiałem nigdy takiej podstawy, jako że w domu byłem traktowany jak równy, mogłem dyskutować i wyrażać swoje zdanie, zadawać pytania etc.

Po jakimś czasie, szkoła zabiła we mnie chęć poprawiania kogokolwiek i poprzestałem na pracowaniu nad własnym językiem. Może dbałem o niego za bardzo, bo pamiętam raz, kiedy wyraziłem opinie w jakiejś dyskusji, kolega który się przysłuchiwał zapytał, czy mówię w naszym ojczystym języku, bo nic nie rozumie. Nauczyłem się więc, że jak w reklamie Castoramy, trzeba mówić tak, by trafiło to do rozmówcy :)

Jądrem błędów językowych, jest niewystarczające wykształcenie nauczycieli, przejmowanie do swojej mowy języka otoczenia, zanikanie czytelnictwa i pisarstwa, a także nagminne olewanie zasad pisowni w internecie.

Bardzo popularnym błędem jest używanie stwierdzenia "pisze" zamiast "jest napisane", a także błędne używanie rodzajów "ta arbuza", kiedyś usłyszałem nawet barwne stwierdzenie "ten ciota" :)
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 22-02-2009 18:54
Cytat:
Bardzo popularnym błędem jest używanie stwierdzenia "pisze" zamiast "jest napisane"
błędem który obecnie w mowie traktowany już jest jako poprawna forma od jakiegoś czasu, podobnie jak forma "se" zamiast "sobie" jest już uznawana za poprawną

ciekawe błędy popełniała moja była nauczycielka od matematyki, nie umiała "odmianów" i najlepsze było jak kazała nam policzyć "ile Marsjanów" mieszka gdzieś :p
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 22-02-2009 19:12
Jeżeli ktoś chce być pisarzem, musi zapomnieć o filologii i na odwrót. Jedno drugiemu przeszkadza. W języku literatury/ nie mylić z literackim/ jest wiele dopuszczalnych, tych na pozór błędów. Znam gościa, który czyta pismo urzędowa i podkreśla brak przecinka itd itp. Nie wpadajmy w zboczenia.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 22-02-2009 20:12
Cytat:
Rzepusia napisał/a:
Mnie najbardziej razi, jak ktoś mówi: "daj mi książkę" na przykład, zamiast " książkę". Chociaż, mało jak mówi, gorzej, jak pisze i nie da sobie wytłumaczyć, że to błąd.

to jest mój największy ból. niby proste, ale zawsze milion razy się zastanawiam...

przyznaję - w mowie popełniam setki błędów. mówię "byle jak", z różnymi słowotworami. co nie zmienia faktu, że raczej nie popełniam błędów w piśmie...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 22-02-2009 20:16
Cytat:
błędem który obecnie w mowie traktowany już jest jako poprawna forma od jakiegoś czasu, podobnie jak forma "se" zamiast "sobie" jest już uznawana za poprawną


Nigdy nie uznam tych form za poprawne! :( Po moim trupie ;)
Język staje się plebejski :D
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 22-02-2009 20:27
Cytat:
Asti napisał/a:
Cytat:
błędem który obecnie w mowie traktowany już jest jako poprawna forma od jakiegoś czasu, podobnie jak forma "se" zamiast "sobie" jest już uznawana za poprawną


Nigdy nie uznam tych form za poprawne! :( Po moim trupie ;)
Język staje się plebejski :D

to akurat uwielbiam. te "se". i lubię mówić jak żul spod sklepu z piwem. powinnam mieć na drugie imię przekora, bo im bardziej mnie ktoś upomina, tym bardziej ja robię swoje...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 22-02-2009 20:31
Mówta, co chceta. Ja uważam, że nic, tak jak błędy, nie ożywia języka. Taka łacina dla przykładu - martwa i zimna jak dupa nieboszczyka. Bardzo poprawna. Błędy, slang, zabawa słowami... to dzięki nim język żyje.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Slavek Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 22-02-2009 21:16
Dla niektórych błędy językowe mogą być problem przy miłości francuskiej
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 22-02-2009 21:27
Cytat:
valdens napisał/a:
Mówta, co chceta. Ja uważam, że nic, tak jak błędy, nie ożywia języka. Taka łacina dla przykładu - martwa i zimna jak dupa nieboszczyka. Bardzo poprawna. Błędy, slang, zabawa słowami... to dzięki nim język żyje.

...aczkolwiek właśnie łacina zawsze mnie fascynowała...
fajnie jest wkładać swoje dwanaście groszy do języka.
znaczy do mówionego, a nie mówiązego.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
wierszokleta Użytkownik
  • Postów: 795
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 22-02-2009 21:49
Cytat:
soczewica napisał/a:
Cytat:
valdens napisał/a:
Mówta, co chceta. Ja uważam, że nic, tak jak błędy, nie ożywia języka. Taka łacina dla przykładu - martwa i zimna jak dupa nieboszczyka. Bardzo poprawna. Błędy, slang, zabawa słowami... to dzięki nim język żyje.

...aczkolwiek właśnie łacina zawsze mnie fascynowała...
fajnie jest wkładać swoje dwanaście groszy do języka.
znaczy do mówionego, a nie mówiązego.


Łacina strasznym językiem jest, męczyłem się z nią przez dwa lata na studiach to swoje wiem:smilewinkgrin:
A od czego są pisarze jak nie od wzbogacania języka? Język który się nie rozwija umiera.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-02-2009 22:35
Moim zdaniem najgorsze jest "dokładnie", "masakra" i "chłopacy" (to ostatnie jest zdaje się nawet oficjalnie poprawne). Resztę, za niewielkimi wyjątkami, mogę przyjąć.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 22-02-2009 23:37
Hmpf... A mnie wychowywała babcia - polonistka. I ostatnio czepnięto się mnie o zbytnią poprawność w tekście. Moja wina, że moi bohaterowie myślą trochę jak ja - pełnymi zdaniami...?

Uwielbiam słowotwórstwo. "Padaśnieguje" na przykład - czy to nie piękny wyraz...? Używam tego typu zwrotów, z pełną premedytacją mówię "kordła". Zdaję sobie sprawę z tego, że takich wyrazów w słowniku nie ma. A skoro używam ich specjalnie, to czy nadal są błędami...?
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 22-02-2009 23:49
Cytat:
ginger napisał/a:
"kordła"

to jest nas dwóch. słowotwórstwo wymiata.
ps: z premedytacją mówię również: "arkohol". bo kiedyś w sklepie tak pisało...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 22-02-2009 23:56
:) arkohol fajne. moja kumpela mówiła na supersam Drobionka, hehe, a na te żywe, czerwone z kropkami, chyba też tak samo.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
wojtyna Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd: Głogów/Poznań
Dodane dnia 23-02-2009 00:04
Moi młodsi bracia od małego zwykli mawiać "jęzioro" i "piewnica". Mimo ciągłych upomnień nie mogą nauczyć się poprawnych form ;)
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 23-02-2009 00:08
Aha, a inna koleżanka mawiała "cmoknij mnie w pompe" :lol: (w znaczeniu "chyba śnisz!", "taa, yhy, już to masz" )
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 23-02-2009 00:33
W młodości mówiłam "ulkan" na wulkan i "piosk" na kiosk.
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 23-02-2009 00:37
Mam brzydki nawyk wkurzania się, kiedy odkrywam w jakiejś książce słowa - Słuchaj się mamy.
I natychmiast biorę ołówek i wykreślam "się". :D
Martwi mnie to, że mam coraz więcej pokreślonych książek.
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 23-02-2009 05:32
Cytat:
to akurat uwielbiam. te "se". i lubię mówić jak żul spod sklepu z piwem. powinnam mieć na drugie imię przekora, bo im bardziej mnie ktoś upomina, tym bardziej ja robię swoje...


Co kto lubi. Ja już nie upominam, bo wiem, że to bez sensu. Poprzestaję sobie na tym, że dbam o język swoich wypowiedzi. Niemniej jednak polski folklor wcale mnie nie bawi. Dla mnie język podupada, jeśli normy i prawa językowe dyktują ludzie niewykształceni (przysłowiowy żul), na zasadzie używania non stop błędów.

Wiem że język jest żywy, ale moim skromnym zdaniem niepotrzebnie miesza się język literacki z podwórkowym (o tej poprawności językowej tu mówię). Chyba już wolę łacinę.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Powszechne błędy językowe
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 23-02-2009 06:20
Cytat:
valdens napisał/a:
:) arkohol fajne. moja kumpela mówiła na supersam Drobionka, hehe, a na te żywe, czerwone z kropkami, chyba też tak samo.

u nas się mówi "pierdołka"
i "kałland".
i chodzimy też czasem oglądać meble do "iki", albo "juska" [ewentualny "dżysta"]
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]