Jak nauczyć się pisać?
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
Jak nauczyć się pisać?
marlip Użytkownik
  • Postów: 78
  • Skąd: Słupsk
Dodane dnia 11-11-2008 01:34
Mam w głowie ogromną liczbę najróżniejszych pomysłów. Niestety, nie potrafię przelać tego wszystkiego na papier, co wyraźnie widać w tym, co nieudolnie napisałem i opublikowałem na portalu. Nigdy nie byłem orłem z polskiego, ale mam dobre chęci. Myślę, że więcej jest takich osób. Jestem ciekaw waszych rad. Jak nauczyć się pisać?
Każdy dzień przynosi nowe dobro.Wystarczy nauczyć się je dostrzegać.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 11-11-2008 01:38
Powiem Ci, że gorzej mają ci, co pisać potrafią, a pomysłów nie mają.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
marlip Użytkownik
  • Postów: 78
  • Skąd: Słupsk
Dodane dnia 11-11-2008 01:49
Jakieś pocieszenie jest, ale pomysł to nie wszystko. Liczy się warsztat, a to już wyższa szkoła jazdy.
Każdy dzień przynosi nowe dobro.Wystarczy nauczyć się je dostrzegać.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 11-11-2008 08:53
Ja jestem zwolennikiem teorii, że potrzebne jest "wszystko". Czyli pomysły vel wyobraźnia, talent wrodzony, wytrwałość, warsztat i może jeszcze coś, o czym zapomniałem. To nie jest tak, że któraś z tych cech czy zdolności jest ważniejsza. Mam wrażenie, że aby napisać coś dobrego konieczne są wszystkie na raz.
Dodać trzeba, że talentu sie nei nauczysz, ale warsztatu już spokojnie można. W zależności od zdolności, jeśli ma sie wspomnianą wyżej wytrwałość, to tylko kwestia czasu.
Pisać, pisać i jeszcze raz pisać. To najlepsza recepta na samodoskonalenie.
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 11-11-2008 10:08
A poza tym czytać ;) Ja na przykład jestem wzrokowcem, i przez to, że sporo czytam nie mam poważniejszych problemów z ortografią, interpunkcją, a też zasób słownictwa coraz większy...
Pisanie w dużych ilościach to "podstawowa podstawa" ;) Podobnie do Tajemniczego Mężczyzny w Czarnym Kapeluszu mogę stwierdzić, że moje najnowsze opowiadania są lepsze od pierwszych. Co oznacza, że portal działa :D Trzeba tylko sobie brać do serca dobre rady. A są tu tacy, którzy ich nikomu nie skąpią ;)
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
AnonimowyGrzybiarz Użytkownik
  • Postów: 695
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 11-11-2008 10:29
ja nie wiem jak nauczyć się pisać, ale wiem co robić by pisać lepiej:
pisać i jeszcze raz pisać. Dużo pisać. Ciągle pisać. I czytać. Nie tylko to co się napisze. Książki, komiksy. A pozatym pisać. I wiecie co jeszcze? Tak! Zgadliście! Pisać! A poza tym to ćwiczyć wyobraźnię, czytać i pisać :D
Blog

Facebook
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
milla Użytkownik
  • Postów: 135
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 11-11-2008 10:45
Zgadza się, pisać dużo, dawać na portale i próbować zastosować wskazówki tych doświadczeńszych. mnie za moje pierwsze teksty na portalu to prawie wstyd jest; napisałabym je teraz zupełnie inaczej.
poza tym na pewno czytać, ale też studiować teksty. to znaczy skupić się np na akapicie, dialogach i podpatrywać, jak się to robi.
Mnie polecono Gretkowską i Tokarczuk, bo prowadzę dialogi w sposób szkolny. mniej wiecej wiem, o co chodzi, tylko, póki co, nie umiem tego zastosować:)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 11-11-2008 11:01
Cytat:
valdens napisał/a:
Powiem Ci, że gorzej mają ci, co pisać potrafią, a pomysłów nie mają.


nie mnie oceniać czy potrafię pisać, ale pierwsza część zdania pasuje do mnie: tkwię w piekle niewielkiej liczby pomysłów.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
milla Użytkownik
  • Postów: 135
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 11-11-2008 11:12
Tak, ale z drugiej strony na co świetne pomysły, jeśli się je realizuje kupowato?
Ja mam wrażenie, ze warsztat jest ciut ważniejszy. Można przedstawić najbanalniejszą rzecz pod słońcem w interesujący sposób.
A już najlepiej to mieć talent i wypracować warsztat:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
AnonimowyGrzybiarz Użytkownik
  • Postów: 695
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 11-11-2008 11:12
a ja mam ich za dużo <pomysłów> i czasem nie mogę się zdecydować który wybrać, a żeby wszystkie spisać czasu nie starczy
Blog

Facebook
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
marlip Użytkownik
  • Postów: 78
  • Skąd: Słupsk
Dodane dnia 11-11-2008 12:21
Od bardzo dawna nosiłem się z zamiarem napisania tego co lęgnie mi się w głowie. No cóż dopiero raczkuję, ale skoro najczęściej pojawiającą się radą jest pisać, to będę próbował :) Mam nadzieję, że za jakiś czas będę potrafił więcej. Każda rada jest bardzo mile widziana.
Każdy dzień przynosi nowe dobro.Wystarczy nauczyć się je dostrzegać.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 11-11-2008 12:45
Cytat:
Ja mam wrażenie, ze warsztat jest ciut ważniejszy. Można przedstawić najbanalniejszą rzecz pod słońcem w interesujący sposób


No można, ale zauważ, że najpierw do głowy musi przyjść, że ta "najbanalniejsza rzecz pod słońcem" jest warta zachodu :) Ta myśl - że warto to coś opisać - to pomysł.

Najlepiej powiedział bury_wilk: najlepiej mieć wszystko. Bardzo odkrywcze ;)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Apple Użytkownik
  • Postów: 401
  • Skąd: nowoorleańska jabłoń
Dodane dnia 11-11-2008 13:56
a mnie nic nie pomaga.
czytam, myślę, skupiam i séant
chyba pisanie nie jest dla mnie
"Jestem pyszałkiem. Egoistą. Uwielbiam poklask i lubię znajdować się w centrum uwagi. Pragnę chwały. Chcę, aby właśnie na mnie zależało Bogu i szatanowi. Chcę tego, chcę, chcę, chce, chcę.
Memnoch Diabeł
Zasady, zasady, zasady. Oni zawsze kończą, rozprawiając o zasadach. A ja kocham łamać wszelkie reguły, tak jak ludzie lubią rozbijać o ściany kominka szklanki, którymi wznieśli toast.
Opowieść o złodzieju ciał"
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 11-11-2008 19:21
Myślę, że tutaj ten link się przyda:

http://portal-pisarski.pl/forum/viewthread.php?forum_id=30&thread_id=254&rowstart=0
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Izak New Ton Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 11-11-2008 22:07
wg mnie można tak. Po pierwsze określic co Ci lepiej wychodzi mówienie czy pisanie. Bo jesli okaże się, że jesteś krasomówcą:), to wystarczy dyktafon, a potem przepisywanie:).Po drugie pisać pisać i pisać. Potem to co się napisało czytać czytać czytać i poprawiać aż się spodoba spodoba spodoba. Można też pobawić się w haiku, ale nie tak by je od razu napisać, tylko zacząć bawić się w wykreślanie do momentu, aż zostanie Ci schematyczny tytuł i treść:). Na razie wystarczy:) żebym nie narobiła bałaganu:p
regulicrement mois - po prostu ja - bo to miał byc podpis:p
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
bury_wilk Użytkownik
  • Postów: 1550
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 11-11-2008 22:44
hmm, ja jeszcze nawiążę do kwestii, która się już pojawiła; kilka osób stwierdziło, że kolejne teksty są coraz lepsze, a jeśli chodzi o mnie wcale nie jestem tego pewien. Tak chyba się dzieje zgodnie z przysłowiem, że "lepsze jest wrogiem dobrego". Nawet podświadomie mam wrażenie, że stać mnie na więcej, zaczynam kombinować, wchodzić w zawiłości, w teksty bardziej wyrafinowane, przekombinowane... A może lepsze były te berdziej spontaniczne, zawierające wiecej werwy i surowości, te troszkę gorsze technicznie, ale żywsze? Zresztą nie weim, nie mnie to oceniać... daję tylko taki temat, jako przykład pod przemyślenie :)
black number one
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Tnicu Użytkownik
  • Postów: 115
  • Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Dodane dnia 11-11-2008 23:16
Rozwijać warsztat - dla zabawy pisać Mickiewiczem, Leśmianem, Wojaczkiem; napisać tekst i pomieszać wyrazy; tworzyć neologizmy; otworzyć słownik na losowej stronie i próbować złożyć coś sensownego - możliwości jest wiele, a każda warta wypróbowania, polecam;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
marlip Użytkownik
  • Postów: 78
  • Skąd: Słupsk
Dodane dnia 13-11-2008 23:59
Czyli najkrócej sterszczając, to wszysko co było powyżej napisane, to dobrze się bawić - pisząć ;) Mnie to bawi, zawsze lubiłem czytać książki, ale nigdy nie odważyłem się podzielić moją twórczością. Słowo pisane jest dla mnie bardzo cenne, ma nieopisaną wartość.

Po przemyśleniu krytyki i słów otuchy postanowiłem pracować i może kiedyś coś z tego będzie.:D
Każdy dzień przynosi nowe dobro.Wystarczy nauczyć się je dostrzegać.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 14-11-2008 11:56
Cytat:
valdens napisał:
Powiem Ci, że gorzej mają ci, co pisać potrafią, a pomysłów nie mają.

I tu masz racje.
Jak sie nauczyc pisac? PISAC, PISAC, PISAC, PISAC i tak az do znudzenia. Jesli wtedy jeszcze nie bedziesz umial, to znaczy, ze nic Ci nie pomoze. Ale takich przypadkow jest malo :). I wcale nie musisz byc orlem z polskiego, zeby pisac. Ja zawsze bylam i co? Wcale mi to nie pomaga.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 14-11-2008 11:57
Najprostsza odpowiedź na pytanie - Jak nauczyć się pisać? brzmi: Nie wiem!
Osobiście nie wierzę w te wszystkie mądre porady typu - zrób tak, zrób siak, zrób owak... (pomijam porady techniczne). Porad tych udzielają ludzie już uznani i wszystko dobrze, łatwo im mówić. Przypomina mi to kącik porad Jak być piękną prowadzony przez kobietę, która upiększać się nie musi, bo natura sama wyposażyła ją w urodę.
Taki biedny neofita obkłada się poradnikami i zaczyna pisać pod dyktando niemalże. Co z tego wychodzi? Niestety nic.
Pisarstwo trzeba czuć. Tę potrzebę pisania, radość pisania. Do tego trzeba mieć talent po prostu i ciągłą potrzebę samodoskonalenia.
A także samokrytycyzm. I wytrwałość. I jeszcze wiele innych rzeczy. Jak chociażby wiedza, oczytanie, szerokie horyzonty, pokora, wrażliwość - wymieniać można w nieskończoność...
Ale na pewno nie nawet odrobiny megalomanii. ;)
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.