Jak nauczyć się pisać?
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 14-11-2008 11:59
Niby masz racje, ze technika to nie wszystko, a jednak przeczytaj jakis tekst, w ktorym tresc moglaby byc cudowna, a braki techniczne to schrzanily albo na odwrot - beznadziejna fabula, a wykonanie przykuwa oko - i zmienisz zdanie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 14-11-2008 12:04
Nie zmienię zdania, Lino, przecież mówię o ciągłym samodoskonaleniu. I o samokrytycyzmie. ;)

A propos samodoskonalenia...
Kochany Tańczący (jeżeli spoglądasz gdzieś zza kulis), przeczytałam wszystkie Twoje zalecenia. Proponuję, krakowskim targiem, układ pół na pół - z powodu sporej rozbieżności w wydawanej literaturze zamierzam umieszczać kropki, lecz nie wszędzie.
Proponuję też czytać moje teksty raczej dla zabawy, bo nie mam aspiracji do zostania Uznanym Autorem.
Dla mnie to też jest zabawa. :D
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Rudzik Użytkownik
  • Postów: 27
  • Skąd: Sieradz
Dodane dnia 22-11-2008 15:57
Ja mam wielki problem (?) - mam za dużo pomysłów :p. Tylko jak wybrać najlepszy :D?
Drogi marlip, pisania uczysz się w podstawówce. Może chodzi Ci o pisanie powieści ;)? A tak na serio, jeśli mówisz o poprawnym pisaniu - ortografia, składnia, gramatyka, to zgłoś się do polonistki. Innej drogi nie widzę. Chyba, że potrafisz czytać słowniki :p.
A jeśli chodzi o pisanie powieści, wnioskuje o te najlepsze, to Ciebie nie rozumiem. Przecież ciekawego pisania nie da się nauczyć. To nie jest gra w karty, obsługa komórki czy jazda samochodem - nie nauczysz się pisania powieści.
Nie ma rad typu "pisz tak i tak, a będzie dobrze". Możesz tylko rozwijać swój warsztat, ćwiczeniami. Najlepsze i najskuteczniejsze - pisz.
"Kiedyś pisarstwo było powołaniem, pokrzepianiem serc, służbą wobec narodu, idei czy religii. Grafomani mieli małe szanse na przebicie się do szerszej publiczności, pisali do szuflady albo zamęczali swoimi utworami rodzinę i znajomych. Dzisiaj jest internet."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 22-11-2008 16:50
Ja mam odmienne zdanie. Bardzo cenię te poradniki i uważam, że dużo można się z nich nauczyć. Rzecz jasna nie wszystkie są dobre, ale te, które zebraliśmy na naszym forum mogę polecić z czystym sumieniem.



Cytat:
Kochany Tańczący (jeżeli spoglądasz gdzieś zza kulis)

Kochana Miladoro, proszę nie zmieniaj mi nicka. Jestem Valdens.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
wlasnietam Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd:
Dodane dnia 14-12-2008 22:38
Odpowiedź jest prosta : nie ma jednej recepty dla wszystkich.
Na Twoim miejscu dużo bym pisał, i jeszcze więcej czytał.
Coś w stylu, np.. siedzisz w szkole na korytarzu, trzymasz książkę, przechodzi jakaś podła nauczycielka.
Zapisujesz to co byś jej zrobił, ze wszystkimi obleśnymi szczegółami.
Motywacja jak ta lala, a z czasem będzie to co raz pokaźniejsze.

To tylko przykład, tak przy okazji.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 14-12-2008 22:46
Valdens jest tańczącym... z wilkami, czy szablami, a zresztą to obojętne, jedne mają kły, a drugie ostrza... oj ja biedny krecik znowu wtopiłem... muszę się ewakuować...:smilewinkgrin:
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
vimba Użytkownik
  • Postów: 150
  • Skąd: Olsztyn
Dodane dnia 14-12-2008 22:47
Pomaga tez, przynajmniej w wypadku wierszy czytanie sobie samemu na głos tego co się już napisało. Wtedy przekonujesz się jak to brzmi, i łatwiej wyłapuje się błędy, miejsca gdzie pisanie wypada nienaturalnie - ja tak przynajmniej postępuje.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
wlasnietam Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd:
Dodane dnia 14-12-2008 22:51
Cytat:
vimba napisał/a:
Pomaga tez, przynajmniej w wypadku wierszy czytanie sobie samemu na głos tego co się już napisało. Wtedy przekonujesz się jak to brzmi, i łatwiej wyłapuje się błędy, miejsca gdzie pisanie wypada nienaturalnie - ja tak przynajmniej postępuje.


Oczywiście po odpowiednim odstępie czasu (choćby jednodniowym).
Często, gdy człowiek coś napisze jest tak tym zachwycony, że ilekroć nie czytałby tego co spłodził, wydaje mu się nieskazitelnie zajefajne.
A po jakimś czasie, widać gdzie zrobiło się błąd.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
vimba Użytkownik
  • Postów: 150
  • Skąd: Olsztyn
Dodane dnia 14-12-2008 23:07
Jasne ze najlepiej wracać do tego co się napisało po czasie, jak juz dojrzeje, ale w trakcie pisania, zwłaszcza form dłuższych (właśnie nad takowa pracuje:)) tez jest to bardzo wskazane. Mi pomaga, bo łatwo się dekoncentruje, gubię watek, czasem jestem bardzo chaotyczna i dygresji wprowadzam nadmiar - zarówno w życiu i moim gadulstwie jak i w pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
wlasnietam Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd:
Dodane dnia 14-12-2008 23:43
Cytat:
tez jest to bardzo wskazane.


I tak, i nie..
Jest bardzo dużo ludzi, którzy piszą całość, dopiero na samym końcu sprawdzając (tu chodzi mi o formy dłuższe), i nie wychodzi im wcale tak źle.
Ale to już zależy od "stopnia zaawansowania" :D

/Dochodzę do wniosku że jest za późno już, na rozmyślania dla mego mózgu. Zaczynam bredzić.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-12-2008 20:45
Drogie Dzieci ups. a nie ważne.

jak sie uczymy pisać:

ETAP 1

1) czytamy i analizujemy jak konkretne problemy fabularne rozwiązali inni. podpatrujemy. Uczymy sie od ulubionych autorów by kiedyś pisać podobnie albo lepiej.

2) piszemy swoje teksty. Piszemy duuuużo. Nikt nie umie tego od razu. Musicie założyć że trzeba będzie napisać kilkaset, może tysiąc stron zanim opanujemy podstawy - tzn. będziemy pisać bez rarzoncych błenduf językowych.

3) czytamy nasze teksty na głos. wygładzamy, szlifujemy, analizjemy, poprawiamy, piszemy od nowa etc.

4) bierzemy sie za fabulę. Musimy posiadać do tego wiedzę na jakieś tematy którą można włożyc w usta bohaterów lub w opis. Oraz madrośc życiową i minimalne doświadczenie by bohater nie szukał np. błony dziewiczej między palcami.

interesujące dla czytelnika może byc wszystko co jest odpowiednio skomplikwane np konstrukcja praowozu.

To było przedszkole.

ETAP 2

1) gromadzimy możliwie szeroką wiedzę interdyscyplinarną.

2) analizujemy najczęściej występujące motywy i trendy w literaturze by wyszukać bardziej oryginalne ścieżki.

3) analizujemy co chcielibyśmy napisać i koncentrujemy się na wyborze właściwiej drogi (gałąź literatury etc.)

4) i oczywiście piszemy.

To była podstawówka

ETAP III

Czyli: Umiemy już napisać tekst literacki zawierający fabułę i oczyszczony z błędów językowych. Mamy za sobą pierwsze tysiąc stron wprawek wiemy co chcemy napisać i posiadamy odpowiednią wiedzę by to ubrawić.

1) szukamy doświadczonego redaktora lub pisarza który przeczyta to co naskrobaliśmy i da konkretne uwagi co knocimy, nad czym trzeba jeszcze popracować.

2) szukamy drugiego eksperta i porównujemy ich wersje zeznań - im więcej zbieżności tym gorzej dla nas...

3) możemy oczywiście wziąć udział w warsztatach literackich, pisać na forach etc.

4) oczywiście nadal piszemy starając się wykorzystać zdobytą wiedzę i podnosimy kwalifikacja.

to było gimnazjum.

ETAP 4

1) bierzemy nasze najgenialniejsze testy i zanosimy gdzieś celem publikacji.

2) oczywiście nadal piszemy.

3) jeśli wezmą walczymy dalej wedle podręcznika dla yupies "osiagnięcie sukcesu - umocnienie sukcesu - rozwijanie sukcesu".

to było liceum

ETAP 5

Popiasliśmy opowiadania, jakos nam to wychodzi, wyszły na papierze. etc.

Egzaminem dojrzałości będzie wydanie książki.

nie, bymnajmnjej, nie chodzi mi o pierwszą książkę. Jedna książka to jak próbna matura. Sa tysiące ludzi którzy wydali jedną książkę.

Każdy jest w stanie napsiać jedną książkę.

karzą to sie napisze.

Wasza matura to napisanie drugiej książki na tyle lepszej od pierwszej by ktoś ją też wydał.

ETAP 6

ze świadectwem dojrzałości w postaci dwu wydanych książek zaczynacie prawdziwą naukę. Tu dopiero zaczynają się studia.

10 lat później mając na koncie 30 wydanych pozycji możecie zacząć się zastanaiwać czy juz jesteście magistrami na tyle oblatanymi w tym fachu by probować nauczyć czegoś młódź
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 16-12-2008 20:52
Andzrejku, to wszystko wiem... lata mam... i co z tego? Moja podstawowa wiedza niestety nie jest tak wielka jak Twoja... Szkoda, kształciłem się w innej dziedzinie... Ale piszę (pewnie jako grafoman), ale lubię to. Czasem nawet mi wychodzi( to nie moja opinia), ale jeżeli przy Waszej pomocy mogę się podszkolić, a przy tym dobrze bawić( to drugie nie jest konieczne), to chyba nic złego.... no powiedzmy, że się podpiszę KRECIK CS
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
wlasnietam Użytkownik
  • Postów: 55
  • Skąd:
Dodane dnia 16-12-2008 21:07
Tak sobie patrzę co pan Andrzej napisał, i dochodzę do wniosku,
że do żłobka mi jeszcze daleko.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-12-2008 22:04
przedstawiłem ścieżkę dla ludzi ktorzy chca z tym wiązać życie zawodowe.

zawsze można sobie coś nakrobać dla przyjemności.
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 16-12-2008 23:03
Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:
zawsze można sobie coś nakrobać dla przyjemności.


albo "napsiać"... :D
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 16-12-2008 23:42
Wiecie co? Może i można się nauczyć, ale wolę myśleć, że pisanie to jednak dar. Nie każdy go ma, może i dobrze, bo ilu jeszcze grafomanów można znieść? Są pisarze, którzy piszą po prostu, bo potrafią. Inni niech chylą im czoła.
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 17-12-2008 07:22
Cytat:
gabstone napisał/a:
Wiecie co? Może i można się nauczyć, ale wolę myśleć, że pisanie to jednak dar.


to jak z grą na pianinie, czy rysowaniem. okolo 10% arystokratow robi to naprawdę dobrze. u reszty populacji 1%

co to oznacza? ze ok 10% (albo i więcej) ma predyspozycje. tylko w rodzinach arystokratycznych dziecko dostaje nauczyciela muzyki i rysunku a u reszty nie i wrodzony talent się nie rozwija.

tak więc dar.

ale jesli nie poporze sie go ciezką orką to g... bedzie z tego daru.
Świetło schowane pod korzec, talent zakopany w ziemi...
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 17-12-2008 08:51
Cytat:
karzą to sie napisze.

na litość boską panie Andrzeju! Rozumiem, że każą to się napisze (kazać, ja każę, 'wydaję rozkaz') a nie "karzą" (karać, ja karzę, 'nakładam karę"). :) si?
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 17-12-2008 08:55
ha :D wszystkim się może zdarzyć :) takie wypadki mnie radują, nie ze złośliwości. Pokazują,że można zarabiać sos na książkach, a też czasem zrobić orta. :)
Do góry
Autor
RE: Jak nauczyć się pisać?
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 17-12-2008 10:08
Panie Andrzeju, chyba się nie zrozumieliśmy. Dobrze, że istnieją poradniki typu "Jak pisać", "Jak unikać błędów" itd. Ale miałam na myśli to, że prawdziwy talent zawsze się obroni, bez nauki, Albo się to coś ma, albo nie. Czyli moje zdanie: praca nad sobą tak, ale poparta talentem, inaczej, jak mówiłam grafomania. Nie sztuka napisać książkę, trzeba nią jeszcze zainteresować czytelnika. Ale na to chyba jeszcze nikt poradnika nie wynalazł....
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.