Pleonazmy
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Pleonazmy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-12-2008 17:35
valdens - jeśli już to "skąpy poznaniak", chciwość to nie to samo :p :)
Do góry
Autor
RE: Pleonazmy
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-12-2008 17:37
Zgadzam się - "skąpi poznaniacy" są znani tak samo jak "krakowskie centusie" :D Zapomin, pasujemy do siebie. :lol:
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pleonazmy
tequila Użytkownik
  • Postów: 350
  • Skąd: bydgoszcz
Dodane dnia 03-12-2008 21:37
I warszawscy cwaniacy:)
"(...) więcej spacerów, mniej kawy(...)"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pleonazmy
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 03-12-2008 22:44
uczciwy polityk
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pleonazmy
lukasz44 Użytkownik
  • Postów: 110
  • Skąd:
Dodane dnia 07-09-2009 19:55
Czy mała chatka to pleonazm??Jeśli mówimy o chatce to już znaczy że to jest mała chata więc mała chatka=mała mała chata.
Do góry
Autor
RE: Pleonazmy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-09-2009 20:10
Cytat:
Jack the Nipper napisał/a:
uczciwy polityk


uczciwy polityk jest pleonazmem? :lol:
Do góry
Autor
RE: Pleonazmy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 07-09-2009 20:43
Cytat:
mała chatka=mała mała chata.

a może po prostu mała chatka=bardzo mała chata?
Czyli mniejsza niż inne małe. :)
Takie wzmocnienie zdrobnienia.
Do góry
Autor
RE: Pleonazmy
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 07-09-2009 21:06
Cytat:
Kwidzinski napisał/a:
Cytat:
Jack the Nipper napisał/a:
uczciwy polityk


uczciwy polityk jest pleonazmem? :lol:


Raczej paradoksem.
Do góry
Autor
RE: Pleonazmy
Joachim Użytkownik
  • Postów: 234
  • Skąd:
Dodane dnia 07-09-2009 21:33
oksymoron :smilewinkgrin:
Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak jakbyś miał niecałe dziesięć.
Do góry
Autor
RE: Pleonazmy
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 07-09-2009 23:42
ło tam... ale brawo za wygrzebanie pomyłki po 9 miesiącach jej bezkarnego kwitnięcia na forum
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pleonazmy
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 08-09-2009 11:16
nie wiem czy było ale "piękna kobieta" najczęściej wydaje mi się czymś takim jak pleonazm :smilewinkgrin:
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Pleonazmy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-11-2009 00:53
"wielki artysta"
Do góry
Autor
RE: Pleonazmy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-11-2009 08:52
to raczej nie jest tautologia. O pleonazmie mówimy wówczas, gdy relacja między poszczególnymi członami staje się nachalna. W przypadku "wielkiego artysty" człon 'wielki' jest zaledwie uściśleniem charakteru wypowiedzi, co z kolei wynika z relatywnego postrzegania słowa 'artysta". Co do małej chatki i innych tego typu pleonazmów...są pewne wyrażenia akceptowane przez ogół ludzi posługujących się językiem, zalicza się do nich właśnie "małą chatkę" czy choćby młodą dziewczynę...dziewczyna jest z zasady młoda, prawda? mimo to forma jest jak najbardziej akseptowana:)
Do góry
Autor
RE: Pleonazmy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-11-2009 14:17
Właśnie to relatywne postrzeganie słowa chciałbym zwalczać.
Przyjmijmy raz, jednoznacznie, że artysta to twórca wybitny. Stwierdzenia "kiepski artysta" jest wewnętrznie sprzeczne. Jeśli ktoś nie zasługuje na miano artysty (wybitnego twórcy sztuki), po prostu go tym mianem nie nazywajmy.
Do góry
Autor
RE: Pleonazmy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-11-2009 19:59
Hm...tu jest pies pogrzebany właśnie. Każdy ma na ten temat odmienne zdanie...jest bardzo wiele koncepcji postrzegania artysty. Niemniej myślę, że określenie artysty 'wielkim' jest jak najbardziej na miejscu, oczywiście wszystko jest zależne od odbiorcy, ale przywołam taką sytuację. Masz do porównania (weźmy przykłady jak najbardziej jednoznaczne) wiersze Marii Konopnickiej, która artystką była niewątpliwie, a w opozycji do niech postawmy choćby Josifa Brodskiego, Herberta, Horacego, etc...Myślę, że wszelkie elementy wartościujące są tu wręcz niezbędne dla pewnego rozróżnienia. Oczywiście istnieją inne kategorie, choćby demiurg, ale to z kolei nazbyt zawężą krąg postrzegania szeroko pojętego artyzmu.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]