Co czytacie?
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Co czytacie?
Elatha Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Jaworzno
Dodane dnia 14-09-2011 17:19
Cytat:
CelinaDolorose napisał/a:
Obecnie na tapecie mam SIOSTRY LORI LANSENS.
Zbliżam się do jej nieuchronnego końca... i chciałabym... i boję się.
Chciałabym wiedzieć, jak kończy się ta opowieść, ale boję się równocześnie, że moje (kruche jak herbatnik ostatnimi czasy) nerwy mogą się zupełnie rozstroić i wpadnę w histerię, dostając spazmów...
I nie jest to wcale żart, czy rozdmuchanie tematu, a dlaczego - już wyjaśniam:
Pozycja już na "dzień dobry" narracją wali czytelnika prawym sierpowym w okolice odpowiedzialne za rozumienie textu czytanego. I tylko od nas samych zależy, czy utrzymamy się w pionie, czy poddamy i nasza psyche zostanie powalona na deski przez klasyczny knockout.
Książkę tę mogę śmiało określić jako próbę siły mojego charakteru, lub jako pomoc w określeniu "z jakiej gliny jestem ulepiona"- cytując jedną z protagonistek.
Dokładnie od 1 do 18 strony zalewałam się łzami jak bóbr i nie mogłam przestać się trząść. Zamknęłam książkę i pomyślałam, że nie dam rady przez nią przebrnąć. Zupełnie nie tego się spodziewałam, tym bardziej, że nie połakomiłam się na przeczytanie opisu z tylnej okładki- zrobiłam to dopiero teraz i dzięki temu udało mi się pozbierać, bo opowieść okazała się być fikcyjna (choć nie byłabym tego tak do końca pewna). Za moment opanowałam się, wzięłam kilka głębszych oddechów i doszłam do siebie. Ciekawość tego, co będzie dalej wzięła górę nad zdrowym rozsądkiem i z własnej woli, narażając się na uszczerbki na zdrowiu psychicznym, postanowiłam poznać historię życia sióstr Rose i Ruby - bliźniaczek craniopagus.
Oto cytat pierwszych zdań Rose: "Nigdy nie spojrzałam w oczy swojej siostrze. Nigdy nie kąpałam się sama. Nigdy nie stałam w nocy na trawie i nie wznosiłam rąk do urzekającego księżyca. Nigdy nie skorzystałam z ubikacji w samolocie. Ani nie nosiłam kapelusza. Ani nie byłam całowana. Nigdy nie prowadziłam samochodu. Ani nie przespałam całej nocy. Nigdy nie odbyłam prywatnej rozmowy. Ani samotnego spaceru. Nigdy nie wspięłam się na drzewo. Ani nie wtopiłam się w tłum."

A tu linki z dokładniejszymi recenzjami treści:
http://www.granice.pl/recenzja,Siostry,1306
http://www.poczytaj.pl/70277

Pozycję gorąco polecam! Ale tylko dla osób o mocnych nerwach!


Wspaniała książka, którą warto przeczytać. Rzeczywiście jest wzruszająca, wstrząsająca i skłaniająca do głębokich przemyśleń. Jednocześnie to ciepła, chwilami zabawna historia opowiedziana przez dwie tytułowe siostry. Czy jest ona przeznaczona dla ludzi o mocnych nerwach? Według mnie nie. Jednak zapada w pamięć i po latach człowiek nadal ją pamięta. Przynajmniej ja często wracam myślami do niej. Polecam.




Niedawno skończyłam "Autobiografię na czterech łapach, czyli historię jednej rodziny oraz psów, kotów, koni, jeży, żółwi, węży...i ich krewnych" Doroty Sumińskiej. Tytuł jest rozkosznie długi, ale uroczy. A sama książka? Pochłonęłam ją w dwa dni :). Czyta się ją jednym tchem i wcale nie przeszkadzają żadne biograficzne dzieje rodziny autorki. Wręcz przeciwnie, są niezwykłe i pasjonujące. Dają też wspaniały obraz ludzi żyjących w XIX wieku i później, którym dobro zwierząt nie było obce. I to jest niezwykle piękne świadectwo człowieczeństwa. Zwierzątek jest tam bez liku i o dziwo ich perypetie i imiona nie mylą się. Zgrabnie opowiedziane. Autentyzm bohaterów,odwaga, poświęcenie, mądrość, wewnętrzne przekonanie o słuszności postępowania oraz to "coś", jest teraz dla mnie pewnym wyznacznikiem. Od paru dni opowiadam o tej rewolucyjnej powieści wszystkim dookoła. dając im do zrozumienia, że jeśli się tylko chce to można! Polecam tę książkę, ponieważ to niezwykła historia o wspaniałych ludziach i jeszcze cudowniejszych zwierzakach, które dobrocią, inteligencją i miłością przewyższają chyba homo sapiens...

http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=1814
... Widzicie różne rzeczy i pytacie: dlaczego takie są? Natomiast ja marzę o rzeczach, których nie ma i pytam: dlaczego by nie miały zaistnieć? ... - George Bernard Shaw
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 16-09-2011 13:37
Nie czytałam tej książki, ale byłam na spotkaniu z panią Suminską w Łodzi. Bardzo pozytywna osoba :).
Natomiast teraz skończyłam czytać "Po zmierzchu" Murakamiego (bardzo klimatyczna książka) a teraz jestem w trakcie "Lodu" Jacka Dukaja. Jestem zachwycona tą powieścią, jestem teraz w połowie, ale że ma ponad 1000 stron, to jeszcze trochę mi zajmie, zanim skończę.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
Jaruga Użytkownik
  • Postów: 15
  • Skąd:
Dodane dnia 16-09-2011 14:21
Aktualnie zostałem zmuszony przez panią od polskiego do przeczytania "Przedwiośnia" a że jestem ambitny, nie posłużę się streszczeniem... choć za Żeromskim nie przepadam :/ Jak przeczytam, opisze wrażenia :)
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Colin Użytkownik
  • Postów: 8
  • Skąd:
Dodane dnia 26-09-2011 20:05
Ja właśnie skończyłem książkę Orsona Scotta Carda i mimo, że nie przepadam za sci-fi to nadzwyczaj mi się podobała. Wciągająca i przenikliwa, chociaż zakończenie mnie rozczarowało. Nastąpiło za szybko, spodziewałem się czegoś wielkiego, a tu bum i nagle koniec. Ale i tak gorąco polecam.
Nie próbuj! Rób albo nie rób, nie ma próbowania!
Yoda "Imperium kontratakuje"
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 08-10-2011 19:34
Ja właśnie skończyłam czytać "Ja Klaudiusz" Roberta Gravesa i "Lód" Jacka Dukaja.
"Ja, Klaudiusz" to interesująca powieść historyczna, opowiadająca o drodze do władzy cesarza Klaudiusza. Moim zdaniem, przedstawione wydarzenia są bardzo ciekawe, natomiast myślę, że książka wiele by zyskała, gdyby zmienić styl i sposób narracji.
Jeśli chodzi o "Lód" Jacka Dukaja, to muszę przyznać, iż jestem zachwycona. To dzieło monumentalne, kompletne. Świat, który stworzył Dukaj jest dopracowany co do najmniejszego szczegółu, wartka akcja wciąga, bohaterowie są żywi. Książka porusza intelekt, przedstawione problemy polityczne i filozoficzne fascynują. Jestem pod wrażeniem geniuszu Dukaja.
Teraz, jako że rozpoczął się rok akademicki, biorę się za "Polskie konstytucje" Andrzeja Ajnenkiela.
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
mariamagdalena Użytkownik
  • Postów: 1075
  • Skąd: Vratislavia / Tel Aviv
Dodane dnia 08-10-2011 19:46
czytałam obie :)
"Ja, Klaudiusz" ujęła mnie opisanym światem i dobrze oddanymi realiami. Byłam wtedy w okresie rzymskim i wszystko od "Roma sub rosa" po "Kochałam Tyberiusza" (które wbrew tytułowi nie jest mdłe) połykałam jednym haustem.
Z kolei "Lód" przerósł mnie objętością. Może jeszcze do niego wrócę, gdy będę mieć nadmiar czasu. Jak dotąd to jedyna książka Dukaja, której nie przeczytałam w całości. Uwielbiam za to jego "Perfekcyjną niedoskonałość". Szkoda, że nie doczekała się wzmiankowanych części 2 i 3, na które przewidziana i otwarta jet historia bohatera.

Tymczasem siedzę jak zwykle w filozofii, z Mertonem i jego dwoma pozycjami "Posiew kontemplacji" oraz "W natarciu na niewypowiadalne". Polecam tylko fanom gatunku, dla reszty będą raczej niezrozumiałe i męczące, w przeciwieństwie do łatwiejszych i wcześniejszych dzieł tego autora, zwłaszcza dzienników, obfitujących w podróże i koleje losu. Amatorom dłuższych formatów polecam "Siedmiopiętrową górę", a dalekich rubieży dzienniki ze Wschodu i z Alaski. :)
Poetka. Prozaiczka.
Poetka prozaiczna.
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Pandora Użytkownik
  • Postów: 72
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 09-10-2011 08:24
Od jakiegoś już czasu czytam Kroniki Amberu Rogera Żelaznego. W sumie dziwne, że aż tak długo je "męczę", bo podobają mi się. Barwne postaci, masa intryg, a to wszystko kręci się wokół pięknego Amberu.

Klasyka fantasy:) Warto przeczytać.

"Pisanie to czary, woda życia, jak każdy akt twórczy. Woda nic nie kosztuje. Pijcie zatem. Pijcie i nasyćcie pragnienie. "
Stephen King
blindwindow.blogspot.com
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 09-10-2011 08:26
Ruiz Carlos Zafon - Gra anioła
wracam i wracam, nie mogę się naczytać :)
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
MadeInChinaTown Użytkownik
  • Postów: 88
  • Skąd: Toruń
Dodane dnia 09-10-2011 10:25
Ja właśnie czytam 'Pianistę' Władysława Szpilmana. Bardzo dobra powieść o holokauście.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
seelight Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 12-10-2011 16:38
Aktualnie jestem w trakcie czytania "Misery" S. King'a, o. ;)
"Zaprzedałem duszę gitarze. Gdybym teraz przestał na niej grać, nie byłoby dla mnie miejsca na świecie." - Slash.
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
czarodziejka Użytkownik
  • Postów: 660
  • Skąd: zapomniana kraina
Dodane dnia 12-10-2011 21:16
Przez przypadek w moje ręce wpadła książka z serii Dom Nocy P.C.Cast i jej córki, i jakoś tak ciągnę tę serię. Przyznam się, że to nie mój przedział wiekowy, ale losy bohaterki wciągają. Jedna z części tylko mnie nudziła.
Przyjaźń jest jak chleb, nawet czerstwy zaspokaja głód. Przyjaźń jest jak woda,
zimna czy gorąca gasi pragnienie.
Choć daleko, to jednak blisko. Choć nie zawsze mówi, to ją słyszysz. Choć nie zawsze Cię dotyka, to ją czujesz.
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
zajacanka Użytkownik
  • Postów: 1371
  • Skąd: UK
Dodane dnia 13-10-2011 00:27
Heban Kapuscińskiego. Niezle sie czyta, no i sporo wiadomości o tamtych czasach.

Make peace not war.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
miraeryka Użytkownik
  • Postów: 207
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 13-10-2011 10:14
Śmieszne miłości Kundery, cudo :)
"Pamiętaj, musisz mieć kredens. Twój świat się zawali
a kredens jeszcze będzie stał. All you need is kredens
i dużo, dużo naczyń, które łatwiej zapełnić
niż pustkę."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
Elatha Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Jaworzno
Dodane dnia 13-10-2011 11:21
Niedawno skończyłam "Władysław Bartoszewski : skąd pan jest? : wywiad rzeka" Michała Komara. Niezwykła książka, którą należy przeczytać, żeby zrozumieć człowieczeństwo i historię.

Obecnie czytam "Marię i Magdalenę" Magdaleny Samowzwaniec. Intrygująca lektura, która wciąga bez reszty.

Czeka na mnie "Waldorf, Ostatni baron Peerelu" Mariusza Urbanka. Na razie zagadka ;).

A między biografiami lawiruje Laurell K. Hamilton i jej Anita Blake. Tym razem "Kafejka u lunatyków".
... Widzicie różne rzeczy i pytacie: dlaczego takie są? Natomiast ja marzę o rzeczach, których nie ma i pytam: dlaczego by nie miały zaistnieć? ... - George Bernard Shaw
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Karamazov Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 13-10-2011 14:45
"Wielkie wygrane" Cortazara. Lubię jego egzystencjalno-zapętlone rozkminy, które często wracają. No i sporo ładnych zdań, dobrych na każdą okazję.

Jak mnie studia nie przytłoczą bardziej niż zwykle, to zacznę uzupełniać braki w tym, co spłodził Eco.
„[...] starajcie się przezwyciężyć formę, wyzwolić z formy. Przestańcie utożsamiać się z tym, co was określa.”
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
karolina17096 Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd:
Dodane dnia 13-10-2011 15:23
Niedawno skonczyłam czytać Harrego Pottera !! cudowna ksiązka i ten kto nie czytał powinnien żałowac :) niektórzy uważaja ze jest głupia ale gdy zaczna czytać nie mogą sie oderwać : Polecam wszystkim !!!:)

Czytałam także Emilka z Księżycowego Nowiu i jej dalsze części . A teraz czytam Anie z Zielonego Wzgórza - bo to lektura : jest nudna !!

Polecam także Flirt "Teraz im pokażę"
Karolina
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
Krzysztof Suchomski Użytkownik
  • Postów: 223
  • Skąd: Murowana Goślina
Dodane dnia 21-10-2011 20:32
Thomas Pynchon "Wada ukryta".
Pewnie podobałaby mi się bardziej, gdybym kiedyś nie przeczytał książek Chandlera. Ale i tak styl na plus. No i czasy arcyciekawe. Szkoda tylko, że i wydawca i tłumacz w kilku miejscach udowadniają, że o latach 60-tych nie mają wielkiego pojęcia.
Zainteresowanych kolarstwem, historią wielkich wyścigów i wielkich kolarzy, zapraszam na mojego bloga.
http://reflektorbossa.pl/
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 21-10-2011 21:02
R. Pawlak "Puki pies nas nie rozłączy"
Męski punkt widzenia bawi i żenuje jednocześnie. Zaczynam, więc coś więcej później.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 21-10-2011 21:10
Niedawno skończyłam czytać "Diabeł - autobiografia" Tosca Lee.
Szczerze mówiąc nie polecam, chyba że ktoś faktycznie nie ma pod ręką nic ciekawszego.
Nie ma w tej książce nic odkrywczego. Odgrzewane kotlety podane w ciut innym sosie.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Co czytacie?
Zachary Ann Użytkownik
  • Postów: 1154
  • Skąd:
Dodane dnia 21-10-2011 22:27
A tak sobie wziąłem i skończyłem właśnie I tom "Opowieści z Narnii"
Radio Sfera.

Gramy swoje na
http://sfera.umk.pl
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • mike17
  • 28/04/2024 20:32
  • Mało nas zostało, komentujących. Masz rację, Kaziu. Ale co począć skoro ludzie nie mają woli uczestniczenia?
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?