Co czytacie?
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
RE: Co czytacie?
mlech Użytkownik
  • Postów: 6
  • Skąd:
Dodane dnia 05-10-2012 11:31
Ostatnio czytałam "Nowa Europa - Zagłada" Martina Crossa, Rewelacja!!! Warto przeczytać, książka trzyma w napięciu i ma zaskakujący finał;)
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Adelina Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd: Lasek Kalinowy
Dodane dnia 13-10-2012 13:02
Zachwycam się książką: "Sto butelek na ścianie" - Ena Lucia Portela. Rzecz dzieje się we współczesnej Hawanie w klimacie rumu i salsy. Opowieść snuta jest przez główną bohaterkę Zetę. Przewija się tutaj tłum ludzi trochę nieokrzesanych i niepoukładanych. Książka jest przede wszystkim o namiętnościach, silnych uczuciach, czasem destruktywnych, spalających jak płomień. Jeden z moich ulubionych fragmentów opowiada jak Zeta spotyka miłość swojego życia, zachęcam do przeczytania.
"(i wtedy go spotkała, miłość swojego życia).
Gesty zdradzały gniew, wielki gniew, szczególnie wymachiwanie ramionami jak skrzydłami wiatraka albo przybieranie pozycji bokserskiej i zadawanie ciosów w powietrze. Po chwili przysiadł niczym motyl na kwiecie drzewa tykwowego, cholerny motyl na ognistym kwiecie. ...na ławce. Tu wielkolud przemawiał dalej, waląc w duchy. Nie zdziwiło mnie to zanadto, bo Hawana pełna jest rozzłoszczonych ludzi, mówiących do siebie. Ale zatrzymałam się. Przykuł moją uwagę od pierwszej chwili. Nie wściekłym monologiem ani urodą lub szpetotą ducha,..., lecz atletyczną anatomią, wzrostem około metra dziewięćdziesięciu i wagą jakichś dwustu funtów, najwyraźniej bardzo dobrze rozłożonych. Och, skąd to się wzięło. Żywy kolos. Grecki bóg....Zeus...świetnie zakonserwowany staruch.
Podeszłam kilka kroków..., i podziw ustąpił miejsca zdumieniu. Z jakiego rynsztoka , śmietnika czy graciarni wydostał się mój wściekle monologujący kolos? Jak długo strajkował, uciekał czy walczył? Bo szpakowata broda, choć krótka, była jedynym czystym elementem jego majestatycznej figury. Jej schludność kontrastowała z szarymi kędziorami, nieco tłustawymi i rozwichrzonymi we wszystkich kierunkach, prawdziwe czupiradło. Z ciemnymi okularami o szkłach zakurzonych, porysowanych i pokrytych mnóstwem śladów palców, odbitych na powierzchni wilgotnej od rosy? Z garniturem od Armaniego, błyszczącego od tłustego brudu, z włosami i konfetti, i drobnymi liśćmi i innymi śmieciami na granatowej marynarce i niegdyś białej koszuli. Cały zachlapany tu i ówdzie, aż po buty z delikatnej skórki, czymś, co równie dobrze mogło być krwią, błotem albo sosem pomidorowym. Jaka piękna katastrofa. Nie zdziwiłoby mnie , gdyby z jakiejś kieszeni zaczęły mu nagle wyłazić karaluchy. (...) kiedy usiadłam obok mojego kolosa włóczęgi, nieszczęsnego arystokraty i wciągnęłam w nozdrza jego zapach. Ach!....
Lato, jakże cię ubłagać?
Prośbą jaką? Łkaniem jakim?
Tak ci pilno pójść i zabrać
w walizce zieleń i ptaki?
Gałczyński
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
niemotylica Użytkownik
  • Postów: 26
  • Skąd: Kuraszew
Dodane dnia 14-10-2012 00:03
Zmęczyłam książkę Katarzyny Michalak "Poczekajka". Miałam ochotę na coś lekkiego. Niby fajne, klimatyczne, trochę z moich stron (tereny Lubelszczyzny, Zamość), ale jednak...nie polecam.
Zdecydowanie lepsza jest "Makatka"K. Grocholi. "Połknęłam" w momencie.
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
WholeTruth Użytkownik
  • Postów: 1993
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 14-10-2012 11:48
oprócz dalszych studiów nad dziejami polskiej literatury i kultury wchodzę znów w Bułhakowa. ty razem to już ostatnia pozycja dostępna w mojej ulubionej miejskiej bibliotece. Powieść teatralna. już nie raz autor mnie zaskoczył. tym razem roztrzepaniem i baaaardzo debiutanckim pisarzem. ciężko mi nazwać bohatera, ciężko go określić - jest to bowiem pomieszanie pewności siebie z jakimś wycofaniem.
podobno Bułhakow nawiązywał tutaj do swoich perypetii. co sprawia, że czyta się historię z wielkim zainteresowaniem.
Nie byłem poetą.
Ta świadomość nie przyniosła ulgi, tylko wściekłość, że prawa ewolucji mogły wyposażyć jeden i ten sam umysł w taką wrażliwość i taką nieudolność.
J. Fowles
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Samotny Wilk Użytkownik
  • Postów: 45
  • Skąd:
Dodane dnia 25-10-2012 17:56
Dostojewski, Dostojewski i jeszcze raz Dostojewski. Te godziny spędzone za młodu (i nie tylko) na zaczytywaniu i wczytywaniu się w psychikę bohaterów. A już Wspomnienia z domu umarłych to surowa, miejscami brutalna ale "poezja".
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
amy Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 26-10-2012 00:30
Ostatnio czytałam książkę o dumnym tytule "Atlas zbuntowany" Ayn Rand - autorka prezentuje ciekawy światopogląd, choć miejscami nazbyt się rozwleka. W porównaniu z inną znaną mi powieścią tej autorki tytułem "Źródło" (a tą to polecam z całego serca każdemu!) wypada o jakieś 300 stron słabiej :)
Równolegle czytałam też "Władcę much" i "Życie po Bogu" D. Couplanda.
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Druus Użytkownik
  • Postów: 211
  • Skąd: Tanger
Dodane dnia 26-10-2012 13:55
Martin Baxendale "Podręcznik przetrwania kaca"
Każdemu polecam.
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Olaf Tumski Użytkownik
  • Postów: 157
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 27-10-2012 15:51
"Łowcy głów"
Jo Nesbo (tu oczywiście powinno być przekreślone norweskie O, ale nie mam norweskiej klawiatury).
http://olaftumski.blogspot.com/
Pisanie jest najlepszą odtrutką na wszystkie śmieci tego świata
https://www.facebook.com/tumskiolaf/
https://www.e-bookowo.pl/nasi-autorzy/olaf-tumski.html
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
shinobi Użytkownik
  • Postów: 389
  • Skąd: Szczecinek
Dodane dnia 01-11-2012 23:08
Orhan Pamuk "Nazywam się Czerwień", i coś mi to nie wchodzi, ale jeszcze nie rezygnuję.
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
creep Użytkownik
  • Postów: 614
  • Skąd: Stąd
Dodane dnia 02-11-2012 11:05
Piotr Czerwiński, Pigułka wolności -
"Na pamiątkę tych czasów, kiedy człowiek był stroną, a strona była człowiekiem" ;)
śmieszno-strasznie polecam
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
tysyfone Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd: Lublin
Dodane dnia 02-11-2012 18:52
"Ale kosmos! Jak jeść, kochać się i korzystać z WC w stanie nieważkości" Mary Roach. Zaczęłam w pociągu i pewnie w pociągu skończę :)
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
mike17 Użytkownik
  • Postów: 1054
  • Skąd: Warszawa
Dodane dnia 02-11-2012 19:01
"Atamania UPA" - historia organizacji ukraińskich nacjonalistów.
Easy Rider from Nowhere a.k.a Sztywny Pyton, rzecznik Klubu WeSZołego Szampona
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-11-2012 19:08
Czytam "Potop". Film lepszy.
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 02-11-2012 21:50
Księżycowe łąki, najnowszy tomik poezji Marty Półtorak
KLIK w świat mojej poezji:

https://www.facebook.com/jgrabarzpoezja
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
coca_monka Użytkownik
  • Postów: 1249
  • Skąd: Paris
Dodane dnia 02-11-2012 22:24
Rajski ogród - Ernest Hemingway - czytam raz drugi - całkiem niedawno po pierwszym, bo mnie coś ciągnie i intryguje.

jak to się zwykło mówić: jak na Hemingway'a książka zupełnie inna i innością niezwykła.
fata nolentem trahunt
dla niektórych droga do domu prowadzi tylko przed siebie
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Druus Użytkownik
  • Postów: 211
  • Skąd: Tanger
Dodane dnia 02-11-2012 22:27
Marek Hłasko - zbiór opowiadań.
Często wracam.
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-11-2012 08:39
"Poetyka marzenia" Gastona Bachelarda - właściwie każde zdanie nadaje się na motto, ale najbardziej mi ostatnio przypadło: "Wierzę, że czytam." ;)
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 03-11-2012 19:20
http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2912,Bornholm.%20Bornholm

Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Bornholm. Bornholm


Świetna powieść, napisana w ciekawej formie. Na razie jestem w połowie, ale bardzo polecam. Nie męczy, ale też jest o czymś.
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-11-2012 19:33
Faktotum Bukowskiego :smilewinkgrin: Nie jestem obiektywny, po prostu lubię jego pisaninę ;)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Co czytacie?
Eda22 Użytkownik
  • Postów: 2
  • Skąd:
Dodane dnia 17-11-2012 18:11
Ja własnie przeczytałam "Identyfikatory" Sylwii Drożdżyk, którym musiałam zdać recenzję, jako rekompensata za to, że jedno wydawnictwo przeznaczyło na konkurs literacki, który organizuję na innym forum. Nie należę do kadry więc czysto dla przyjemności zachęcam wszystkich do udziału, informacje w luźnych rozmowach ;) Sama książka bardzo zaskakująca i polecam
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.