Jerzy Pilch - ocena autora i jego dzieł.
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
Jerzy Pilch - ocena autora i jego dzieł.
Yagami Użytkownik
  • Postów: 5
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2008 10:39
Pilch uważany jest za jednego z najlepszych współczesnych pisarzy, ale jest równocześnie często krytykowany, przede wszystkim za zbijanie fortuny opisując w humorystyczny sposób własne pijaństwo. A co Wy myślicie o nim oraz o jego książkach?
Do góry
Autor
RE: Jerzy Pilch - ocena autora i jego dzieł.
alleluja con Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Bruksela
Dodane dnia 14-01-2009 12:38
Przeczytałam prawie wszystkie jego książki. Do niektórych wracam. Pilch to genialny gawędziarz o takim rodzaju poczuciu humoru, który cenię najbardziej. Jednak ten humor to nieraz "przykrywka" - jak wczytać się głębiej znajdziesz i tęsknotę i nostalgię. Jak pisał Herbert: "ironia jest maską tkliwości" - tak też jest w przypadku książek Pilcha.
Wszystko, co dźwigasz, uzbroiłaś w ból -
To, co zakrywasz, w posępną odwagę.
A jesteś ogród. W tobie panny nagie,
Twarze młodzianków rozpęknięte wpół

(Nauka chodzenia S. Grochowiak)
Do góry
Autor
RE: Jerzy Pilch - ocena autora i jego dzieł.
lilith Użytkownik
  • Postów: 20
  • Skąd:
Dodane dnia 01-02-2009 22:04
Zaczęłam kiedyś czytać "Moje pierwsze samobójstwo". Książkę nawet zakupiłam, coby się zapoznać z tzw. nową prozą. Żałowałam, że nie udało mu się, zgodnie z tym co sugerował tytuł, za pierwszym razem.
Do góry
Autor
RE: Jerzy Pilch - ocena autora i jego dzieł.
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 01-02-2009 22:08
chyba już był taki wątek. zaraz znajdę.



a nie nie znalazłem. Mój błąd. Nic jego nie czytałem.Trzy czy cztery felietony. Może kiedyś ...
Do góry
Autor
RE: Jerzy Pilch - ocena autora i jego dzieł.
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 01-02-2009 22:10
Może książki są dobre - nie wiem, nie czytałem. Natomiast felietony mnie odrzucały, bo zawsze trafiałem na coś o piłce nożnej ;)
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jerzy Pilch - ocena autora i jego dzieł.
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 01-02-2009 23:31
Facet jest rozlazły. Ja też, więc lubię go :D. Oprócz książek ww. podobał mi się wywiad, jaki przeprowadziła z Pilchem Barbara Łopieńska, wydrukowany w zbiorze tejże "Męka twórcza".
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jerzy Pilch - ocena autora i jego dzieł.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-02-2009 00:07
Moja polonistka mawiała o nim
Cytat:
Pijak piszący o pijakach. Pytanie- dla kogo. Chyba dla pijaków, bo przecież nie dla mnie.

Ja chyba jestem pijakiem, bo do mnie ten pan trafia, tzn. przeczytałem zdecydowaną większość jego ksiąg (co przy mojej raczej pobieżnej znajomości literatury pięknej jest już czymś), trafia do mnie, choć..., choć...
Właśnie to "choć..." zawsze zostaje, bo choć podczas czytania go jestem zwykle zachwycony, po odłożeniu (tez zawsze) czuję niedosyt. Czegoś brakuje, czegoś chyba niechwytnego, bo nawet nie potrafię tego określić. Może to stąd, że nie jest tak oddany sprawie, ani tak niepodrabialny jak Gombrowicz? A może sęk w tym, że właśnie za dużo pisze o przysłowiowej dupie Maryni, zamiast skupić się na rzeczach istotnych? No bo przecież trudno temu facetowi odmówić, że jest niezwykle błyskotliwy, oczytany, ironiczny, no i ma piękny język, a przy tym umiejętnie buduje swój literacki image (nawet nie tylko literacki, żeby wspomnieć film "Wtorek" gdzie świetnie zagrał swojego bohatera). To mocne atuty, we współczesnej literaturze nawet b.mocne, bo rzadkie, ale na pewno nie wykorzystuje ich w pełni. Ufam, i nawet wierzę, że J.Pilch jeszcze pokaże na co go stać.
To sądzę o jego powieściach i opowiadaniach, bo jako felietonistę, uwielbiam go niemalże bez zastrzeżeń.
Do góry
Autor
RE: Jerzy Pilch - ocena autora i jego dzieł.
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 06-05-2009 11:27
Wczoraj przeczytałem jego przezabawny i pouczający wstęp do zbioru opowiadań pokonkursowych "Pisz do Pilcha". Polecam prozaikom :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jerzy Pilch - ocena autora i jego dzieł.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-05-2009 12:18
Jak byłam młoda i dużo chlałam, to Pilch był moim ulubionym pisarzem. Dziś nie sięgam już po Pilcha, jak po kielich. To chyba ten przesyt.
Wyjątkowo ulubione: "Pod mocnym aniołem" i "Miasto utrapienia".
Gorąco polecam.

Aaaa, jeszcze "Monolog z lisiej jamy". Tyż dobre, bo śmieszne ;-)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]