Morały wujaszka Andrzeja P.
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-12-2008 18:30
Cytat:
SzalonaJulka napisał/a:
Chcę tylko powiedzieć, że byłam przekonana, że Singer (Issak Beshevis) pisał w jidysz. Ni cholery nie da się tego języka podciągnąć pod polszczyznę.


ciekawe. byłem przekonany że to nie jest przekład.



Cytat:
Jerzy napisał/a:
bo kontestator to zawsze ktoś fajny. Pierdu derdu!


ano tak to widzi współczesna tzw. "kultura".

oczywiście kontenstacja dogmatów świeckiej religii poprawności politycznej trendy nie jest bo jeszcze by się ludziom we łbach poprzewracało...

rozwijajac spiskowe teorie dziejów zacytuję (znowu z pamięci niestety) J.A.Zajdla "komuś zależy na tym by ukryć fakt, że otacza nas porządek upozowany na totalny bałagan"
Do góry
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 25-12-2008 18:36
Tłumaczką "Sztukmistrza z Lublina" jest Krystyna Szerer, tłumaczka wielu powieści fantasy i fantastyki. Nie wiem czy tłumaczyła bezpośrodnio z Jidysz, bo w tym języku jest oryginał. Mogła równie dobrze przetłumaczyc z angielskiego, albo niemieckiego.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-12-2008 19:21
Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:
nie wykluczam.
ale wolę mysleć że my piszemy jezykiem prostym i zrozumiałym
a oni bawia się w udziwnienia.


Na tym polega cała sztuka używania słowa.

Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:Czy język ktorym pisze Grynberg jest językiem polskim czy może jego dialektem.


A co to za różnica? To w ogóle nie jest pytanie zasadnicze, tylko trzeciorzędne. Piękna literatura nie musi być pisana poprawnym językiem.


Cytat:

bo my, prymitywne jeżykowo ziomale z "fabryki" mamy nakłady wystrczające
by trafić na topki empiku czy merlina. I uzyskujemy to bez wsparcia machiny medialnej.


O właśnie. Podobnie na rynku muzycznym - taka Doda... skąd ona ma takie wyniki sprzedaży...hm...


Cytat:

jesli chodzi o poprawność języka literackiego też chyba jesteśmy w czołówce.


No chyba. Nie wiem, nie mierzyłem. Możliwe.

Cytat:

jak na razie to mnie tu ktoś opluł imputując mi poglądy nazistowskie,
potem nie umiał tego udowdnić i na zakończenie nawet nie przeprosił.


Na pewno nie byłem to ja. Jestem złośliwy, wredny, wkurzający, ale nie wyzywam ludzi bez przyczyny, żeby sobie powarcholić na jakimś forum. Zawsze staram się być w gruncie rzeczy merytoryczny. Choć nick w sumie zobowiązuje...

Zadam jeszcze kilka pytań, wracając do literatury, na które jestem bardzo ciekawy Twej odpowiedzi. Ironicznie zawrę w nich pogardę dla modnego ostatnio prawactwa, a Ty odpowiedz, jeśli łaska:

1. Czy uważasz Olgę Tokarczuk za typową przedstawicielkę tzw. "salonu" oraz za propagatorkę fałszywego pojednania z Niemcami? Co sądzisz o jej literaturze? Czy magiczny świat przedstawiony "Prawieku" jest lewacki?

2. Czy fakt, że Szymborska napisała kiedyś brzydki list o znamionach donosu, czyni z niej złą poetkę i hipokrytkę zamiast humanistki? I czy moralnie zasadne jest odebranie jej Nobla?

3. Herbert czy Miłosz i dlaczego Herbert?

4. Co sądzisz o wydawnictwie Czarne, o którym jakoś nie wspomniałeś a karierę zrobiło ładną i trudno pominąć je w dyskusji o polskiej literaturze? Czy uważasz, że Andrzej Stasiuk nie ma prawa pisać wspólnych esejów z Andruchowyczem zanim ten drugi nie przeprosi za rzeź wołyńską? Czy ich zachwyty Europą nie są zbyt lewackie i eurokomunistyczne?

5. Czytałeś powieść "Lubiewo"?

6. Co powiesz o "W poszukiwaniu utraconego sensu" Michnika?

7. Czy należy odebrać honorowe obywatelstwo Gdańska Grassowi?

:D
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 25-12-2008 20:41
Cytat:
ciekawe. byłem przekonany że to nie jest przekład.
na 100% przekład. Nie ufając pamięci - sprawdziłam. Singer tworzył głównie w języku Jidisz, przekłady dokonywane są z autoryzowanych wersji angielskich.
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-12-2008 20:48
Cytat:
Samuel Niemirowski napisał/a:
Piękna literatura nie musi być pisana poprawnym językiem.


hmm... tu pozowlę sobie się nie zgodzić.

> Zadam jeszcze kilka pytań, wracając do
> literatury, na które jestem bardzo ciekawy Twej odpowiedzi.

no to pajechali... pewnie Ci sie odpowiediz nie spodobają...

> 1. Czy uważasz Olgę Tokarczuk za typową przedstawicielkę tzw.
> "salonu" oraz za propagatorkę fałszywego pojednania z Niemcami?

nie znam jej twórczości a wolałbym sięgnąć do tekstu źródłowego zanim wydam osąd.

> Co sądzisz o jej literaturze? Czy magiczny świat
> przedstawiony "Prawieku" jest lewacki?

skoro byla nominowana do Nike to zawżywszy na skład jury jest to wysoce prawdopodobne :smilewinkgrin:

ale jak już zaznaczyłem - najpierw musialbym przeczytać.

> 2. Czy fakt, że Szymborska napisała kiedyś brzydki
> list o znamionach donosu, czyni z niej złą poetkę i
> hipokrytkę zamiast humanistki?

jest hipokrytką.
nie dla tego że podpisala list z żądaniem kary śmierci dla księży sadzonych w sfingowanym stalinowskim procesie
nie dla tego że jako wielka szycha w związku literatów niszczyła młodych twórców.
Nie dla tego że pisywała poematy ku czci PZPR i stalina

można podciagnąć to pod błędy młodości (choć np. zakaz druku kilku autorów usiłowała przepchnąć w roku bodaj 1979-tym.).

hipokrytką jest dla tego że nigdy nie zdobyła się na słowa przeprosin. hipokryzją jest cała jej poza wrażliwej i nieszkodliwej staruszki.

> I czy moralnie zasadne
> jest odebranie jej Nobla?

moralnie zasadne byłoby nie przyznawanie jej Nobla.
Z drugiej storny skoro dostał Dario Fo to ta nagroda
nic już nie znaczy.

> 3. Herbert czy Miłosz i dlaczego Herbert?

Nie czytam poezji. Pewnie Herbert bo go wybiórcza nie lubi ;)

> 4. Co sądzisz o wydawnictwie Czarne,

jesli nie biorą dotacji na działaność to są w porządku.
jesli ludzie chcą czytać to co wydają są w porzadku
jesli wydają tzw głowny nurt - to pal ich diabli - ale też sa w porządku.

> Czy uważasz, że Andrzej Stasiuk nie ma prawa pisać
> wspólnych esejów z Andruchowyczem zanim ten drugi
> nie przeprosi za rzeź wołyńską?

prozę i poezję Andruchowycza znam bardzo wyrywkowo, a Stasiuka jeszcze słabiej.

jak wspominałem wcześniej nie jestem zwolennikiem przepraszania za zbrodnie dziadków ani zwolennikiem przyjmowania takich przeprosin.

> Czy ich zachwyty Europą nie są zbyt lewackie i eurokomunistyczne?

nie wiem.

> 5. Czytałeś powieść "Lubiewo"?

sorry - tematyka mnie odstraszyła.
Jestem umiarkowanie tolerancyjny wobec homoseksualistów - a boję się że po tej lekturze przestalbym być tolerancyjny.

> 6. Co powiesz o "W poszukiwaniu utraconego sensu" Michnika?

nie czytałem. Ale jeśli napisał to ten człowiek to zapewne funta kłaków warte ;) pewnie powinienem przeczytać ale odpoczywam jeszcze po lekturze książek Leppera i Ikonowicza.

> 7. Czy należy odebrać honorowe obywatelstwo Gdańska Grassowi?

za przynależnośc do waffen-SS? w sumie nie. Można przyjąć że bronił swojej ojczyzny - choć paskudna to była ojczyzna i przywdział mundur dość obrzydliwiej formacji. Nawet pala diabli że przez lata ukrywał ten fakt a przy tym pozował na autorytet moralny.

odebrałbym mu za opis bodaj dytrektora Poczty Polskiej jako tępego militarysty chodżacego po mieszkaniu z pistoletem w kaburze (nie podam książki - czytałem to ze 20 lat temu).
Do góry
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
bassooner Użytkownik
  • Postów: 682
  • Skąd:
Dodane dnia 25-12-2008 20:58
łał!!! ;-)))
Do góry
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-12-2008 21:31
Cytat:
SzalonaJulka napisał/a:
Singer tworzył głównie w języku Jidisz, przekłady dokonywane są z autoryzowanych wersji angielskich.


!? czemu nie z języka orginału!?
Do góry
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 25-12-2008 21:56
dobre pytanie :) pewnie z braku tłumaczy
(do II wojny światowej językiem Jidysz posługiwało się ok. 11 mln. ludzi, obecnie 3 - 4 mln.)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 25-12-2008 22:36
Cytat:
Samuel Niemirowski napisał/a:
Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:
nie wykluczam.
ale wolę mysleć że my piszemy jezykiem prostym i zrozumiałym
a oni bawia się w udziwnienia.


Na tym polega cała sztuka używania słowa.

[...] Piękna literatura nie musi być pisana poprawnym językiem.


Cytat:
Andrzej Pilipiuk napisał/a:
Cytat:
Samuel Niemirowski napisał/a:
Piękna literatura nie musi być pisana poprawnym językiem.


hmm... tu pozowlę sobie się nie zgodzić.


najgorsze, że za udziwnianie i eksperymenty często biorą się tacy, którym poprawne pisanie za chiny nie wychodzi, więc łapu capu i piszą poetyckie dziwy. a to, w oczach wielu "znawców", lepiej im wychodzi. "znawcy" dopatrzyli się głębi i innych głupot, i delikwent się pogrąża.
sam popełniłem raz taki bełkot (po czterech piwach Warka Strong z resztą), coś wygrał, spodobał się "jakiemuś pismu*" (*nie podam tytułu, żeby nie robić siary), wydrukowali i ponoć dobre jest :lol: a ja do dziś tego nie rozumiem.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-12-2008 23:18
Valdens i miej honor i rzuć jakimś konkretnym przykładem, bo narazie to Ty używasz bełkotu. "Tacy co robią dziwne rzeczy z językiem to często nie umieją normalnie pisać". No proszę, nie pogrążaj się...

...żeby nie było, sam rzucam pierwszy przykład: Białoszewski

i co?
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 25-12-2008 23:32
No widzisz jakiś Ty oderwany od rzeczywistości. Ja nie chcę z Tobą rozmawiać o nieboszczykach, niech spoczywają w pokoju. A przykłady tego, o czym mówię, czytam codziennie w internecie na różnych forach (na naszym portalu, dzięki Bogu, ludzie piszą rzeczy bardziej fabularne, ludzkim głosem)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-12-2008 23:36
No widzisz - jaki Ty oderwane. Ja np. lubię takie słowne wydziwianie, natomiast fabuła ludzkim głosem, czyli koncepcja pt. "piszemy różne opowiadania" - jest dla mnie zwyczajnie nudna. De gustibus... i tak dalej.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-12-2008 07:26
Cytat:
SzalonaJulka napisał/a:
dobre pytanie :) pewnie z braku tłumaczy
(do II wojny światowej językiem Jidysz posługiwało się ok. 11 mln. ludzi, obecnie 3 - 4 mln.)


Myślę że mniej. W izraelu zna go już tylko starsze pokolenie.

Ale w Polsce nadal żyje co najmniej kilka tysięcy Żydów dla których jidysz jest tzw. pierwszym językiem i zapewne kilanaście tysiecy którzy umieją nim mówić.



Cytat:
Samuel Niemirowski napisał/a:
Ja np. lubię takie słowne wydziwianie, natomiast fabuła ludzkim głosem, czyli koncepcja pt. "piszemy różne opowiadania" - jest dla mnie zwyczajnie nudna. De gustibus... i tak dalej.


bana prowokatorowi? :lol:
Do góry
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-12-2008 10:26
Nie tyle w Izraelu czy Polsce co w Niemczech. Jidysz powstał właśnie tam, i co może dziwić jest to język indoeuropejski. Powstał na bazie średnioniemieckiego, z domieszką słów hebrajskich i słowiańskich. Serwis ethnologue.com szacuje liczbę mówiących jidysz w Niemczech na 49 tys.
http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=yih
Sorki, że wciąłem się w temat.:smilewinkgrin:
Do góry
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 26-12-2008 10:58
Cytat:
bana prowokatorowi? :lol:


Nie :D Spokojnie Miszczu, nie takie herezje tu chodziły przez 3 lata, a banem jeszcze nikt nie oberwał. Człek ma prawo mieć inny gust przeca.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-12-2008 16:51
Cytat:
al_qubain napisał/a:
Nie tyle w Izraelu czy Polsce co w Niemczech.


inaczej: w Polsce, niemczech, USA, Brazylii etc. to jest normalny język tej mniejszości. W miarę normalny bo grupa uzytkowników przynajmnjej w Polsce jest chyba już zbyt mała by się tu utrzymał, w każdym razie zaniknie polska odmiana? gwara? (bo to chyba jeszcze nie dialekt) jidysz.

W Izraelu nastawili się na rekonstrukcję hebrajsikego - natomiast jidysz jest tam strasznie sekowany. Mówią nim imigranci - natomiast młodzież już najczęściej nie. Wiekszosc gazet i ksiązek wydaje sie po hebrajsku. Dlatego pisałem: "starsze pokolenie"

jest jeszcze ladino - jezyk żydowski na bazie hiszpańskiego używany w basenie Morza Śródziemnego i kika mniej znanych języków, większosci wymarłych.



Kochani ;)

Lubie niezwykle nasze dyskusje - ale sorry - roboty mam na najbliższe miesiace multum :no: a nadchodzący rok będzie ciezszy od wszystkich dotychczasowych. Plany rozlegle - balszomu korabliju bolszaja pławia...

Dlatego z ogromnym żalem muszę ograniczyć wbijanie Wam szpileczek, demolowanie światopogladów, szerzenie "nazimu", kołtuństwa, mocheryzmu etc. :no:

gdyby kotś chciał mi pokazać jaieś teksty proszę o kontakt na priv
pilipiuk@interia.pl ;)
Do góry
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
Arkady Użytkownik
  • Postów: 1284
  • Skąd: Tychy
Dodane dnia 26-12-2008 18:26
Andrzejku, trzymaj się.... Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku....:DB)
Do góry
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-01-2009 08:04
Dziękuję ;) i wzajemnie
Do góry
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
nieprzysiadalny Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd: Boston
Dodane dnia 19-01-2009 19:37
Masłowska, to Bańka spekulacyjna, która już pękła. (przepraszam za dygresję)
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Morały wujaszka Andrzeja P.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-01-2009 17:25
na to wygląda...

hmm... zwolniło się miejsce dla kolejnego balonika? :lol:



Z przyjemnością zawiadamiam że w dniu dzisiejszym zakończyłem pisanie zbioru opowiadań pt. "Rzeźnik Drzew"
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.