Niechlujstwo czy lekceważenie?
Autor
Niechlujstwo czy lekceważenie?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 18-01-2009 14:25
Pozwalam sobie otworzyć ten temat, ponieważ mimo, że "praktykuję" na portalu już od trzech miesięcy i w pewien sposób zdążyłam przyzwyczaić się do sposobu pisania jego użytkowników, nadal zadziwia mnie fakt używania w postach najeżonej błędami polszczyzny.
Co najdziwniejsze, zdarza się to także nagminnie panu Andrzejowi Pilipiukowi, który nawołując z jednej strony do zachowania poprawności językowej, z drugiej serwuje wypowiedzi pełne nie tylko literówek, lecz i błędów ortograficznych.
Wydaje mi się, że w przypadku zawodowego pisarza nie powinno się to zdarzać.
Rozumiem pośpiech, pisanie "na oślep", dysleksję, brak korektora, daltonizm... W zasadzie rozumiem wszystko, oprócz jednego - czy piszących w ten sposób nie uderza sprzeczność pomiędzy wyławianiem w publikowanych tekstach najmniejszych nawet błędów, a popełnianiem jeszcze gorszych w pisanych postach.
I zastanowiło mnie, jak odbierają tę sprzeczność ludzie, którzy śledzą nasze dyskusje.
Nie wiem, jak jest na innych portalach. I czy panuje tam takie samo niechlujstwo językowe. Wolę nie sprawdzać.
Nasuwa mi się jednak pytanie, czy jest to rzeczywiście niechlujstwo, czy może też brak szacunku i dla języka na co dzień i dla rozmówcy.

A zatem - niechlujstwo, czy lekceważenie?
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 18-01-2009 14:32
mój stosunek do tematu jest taki: posty to nie dzieła sztuki, forum to nie nie książka itd.
jest to więc stosunek obojętny, że tak powiem, używając malowniczego, łóżkowego porównania.

najważniejsze, żeby było na temat i zrozumiale.
oto moje stanowisko.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-01-2009 14:33
Niechlujstwo czy lekceważenie...
Pewnie i to, i to. :mad: No cóż, ja staram się nie popełniać błędów w postach, bo sama też gonię innych użytkowników za braki w ich tekstach. :smilewinkgrin: Ale rzeczywiście, nie powinno tak być, że ktoś, kto nałogowo popełnia "wpadki", poucza innych. Dostrzeżmy najpierw błędy u siebie, poprawmy je, dopiero potem dajmy wycisk innym. :yes:
Do góry
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 18-01-2009 14:33
Ciekawe :) Wydaje mi się, że teksty do publikacji przygotowywane są niejako "pod ocenę". Natomiast na forum panuje atmosfera domowa, codzienna, wręcz "zaściankowa" i stąd większość nie przykłada wagi do czystości słowa polskiego. Na co dzień również nie zwracamy się do znajomych językiem formalnym. Inaczej ma się sprawa z błędami ortograficznymi. To wg mnie niechlujstwo, lub gapiostwo. A literówki? Często z pośpiechu.
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
Slavek Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 18-01-2009 14:34
To pośpiech Miladoro, a jeżeli samemu robi się DUŻO błędów, a innym się je wytyka to brak samokrytycyzmu i pycha(amen)
Do góry
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
Carista666 Użytkownik
  • Postów: 75
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 18-01-2009 14:35
Gdzieś już tam się natknęłam na taki temat, gdzie napisałam, że błedy popełniamy z braku czasu. Ale jakby sie głebiej zastanowić to faktycznie, można uznać te błędy za brak szacunku.

Hm... a swoją drogą oprócz przecinków, małych liter i zgubionych ą,ę,ż,ź itd. (cha, cha, to co najczęściej mi się zdarza), to chyba nie zauważyłam większych nieprawidłowości językowych.
Chyba, że to w temtach na forum, które mają po 200 postów i których nie chcę mi się wszystkich czytac ;p
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 18-01-2009 14:36
Slavek, czy nie powinno być wytyka (a nie wymyka)? :)
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 18-01-2009 14:39
ja staram się pisać jak najbardziej poprawnie, czasem zdarza mi sie kilkakrotnie edytować post z powodów literówek [czy np: mojego wyruchanego "t"], o ortografii nawet nie mówię, bo wstyd mi za każdy najmniejszy błąd, skoro już śmiem twierdzić, że zajmuję się pisaniem, a panu andrzejowi już zwracałam uwagę, że zawodowiec powinien jakoś dbać nawet o ta swoją codzienną polszczyznę.
ale wiecie, jak to jest - szewc bez butów chodzi...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 18-01-2009 14:42
Soczewico, jak interpretować "wyruchane "t""? Trochę się zagubiłam przy tym wyrazie :|
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
Slavek Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 18-01-2009 14:47
No i są jeszcze te no...Chochliki
Ja na ten przykład często nie mogę znaleźć literki na klawierce:uhoh:
I cholera, Hyper uwierz mi, naprawdę nacisnąłem "t" a wyskoczyło "m";)
Do góry
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-01-2009 14:54
Cytat:
soczewica napisał/a:
a panu andrzejowi już zwracałam uwagę


Imiona z dużej litery, Soczewico. ;) Skoro już mamy temat o poprawności języka, to się pilnujmy. I zdania z dużej litery. :D
Do góry
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 18-01-2009 14:58
Cytat:
zawodowiec powinien jakoś dbać nawet o ta swoją codzienną polszczyznę.
ale wiecie, jak to jest - szewc bez butów chodzi...


a widzieliście, by Andrzej choć raz napisał coś, co było trudno rozszyfrować, w sensie "o co mu, kurwa, chodzi?!" ? chyba nie.

przypominam wam, że podstawową funkcją języka jest komunikacja, a na forum publicznym ta funkcja staje się jeszcze podstawowszą.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-01-2009 15:01
Cytat:
valdens napisał/a:

przypominam wam, że podstawową funkcją języka jest komunikacja, a na forum publicznym ta funkcja staje się jeszcze podstawowszą.


No tak, ale miło by było, żeby przy okazji była też poprawna... :) Kto jak kto, ale pisarze powinni dawać przykład zadbanych, starannych wypowiedzi na swoich forach. :smilewinkgrin:
Do góry
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 18-01-2009 15:11
Cytat:
No tak, ale miło by było, żeby przy okazji była też poprawna... Kto jak kto, ale pisarze powinni dawać przykład zadbanych, starannych wypowiedzi na swoich forach.

I tak cenniejsze są konkretne wypowiedzi na temat (nawet te napisane na kolanie), od pustosłowia poprawnego gramatycznie. Nie wspomnę tu nawet o wypowiedziach całkiem nie na temat np. w temacie "Co ostatnio czytałeś?", że ktoś właśnie wstawił ciasto do piekarnika i dobrze pachnie. To jest spam. (który ktoś później musi sprzątać)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 18-01-2009 15:15
Cytat:
valdens napisał/a:

a widzieliście, by Andrzej choć raz napisał coś, co było trudno rozszyfrować, w sensie "o co mu, kurwa, chodzi?!" ? chyba nie.

przypominam wam, że podstawową funkcją języka jest komunikacja, a na forum publicznym ta funkcja staje się jeszcze podstawowszą.

większośc z tego, co on pisze na forum wprawia mnie w takie zdumienie, więc chyba złej osobie zadałes to pytanie...
ale w momencie, jak ktoś skraca "tysiąc" do "tyś", to mam prawo mu zwrócić uwagę. gdyż słowo "tyś" ma zupełnie inne znaczenie.
przestałam już się czepiać nieużywania polskich liter w zamian właśnie za spokój w związku z nieużywaniem przeze mnie dużych znaków. takie moje małe zboczenie wynikające z tego, że jeśli chcę komuś okazać szacunek, to on i tak o tym wie. bardziej czepiam się tego, jeśli ktoś raz tychże znaków używa, raz nie. konsekwencja musi być :) poza tym piszemy o tych błędach wynikających z niechlujstwa, a nie z tego, że ktoś - tak jak ja - nie używa pewnych znaków.
<br><br><br><br>
Cytat:
Hyper napisał/a:
Soczewico, jak interpretować "wyruchane "t""? Trochę się zagubiłam przy tym wyrazie :|

bo mi nie działa na klawiaturze - ma pewne opory.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 18-01-2009 15:17
Składam samokrytykę:
popełniam błędy do godziny piętnastej, w godzinach późniejszych piszę poprawnie :)

wszystko dlatego, że w pracy ma internet explorera, który nie poprawia moich ortografów, a czym bardziej staram się ich unikać, tym więcej ich robię - wybaczcie :shy:

mając na uwadze moją łokropną dysgrafię tysiąc razy sprawdzam tekst przed publikacją i nie zdarzyło mi się przepuścić ortografa i raczej nie robię korekty tekstów kolegów, chyba że coś nawet mnie porazi
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 18-01-2009 15:18
Cytat:
SzalonaJulka napisał/a:
prawdzam tekst przed publikacja i nie zdarzyło mi się przepuścić ortografa i raczej nie robię korekty tekstów kolegów, chyba że coś nawet mnie porazi

a wiecie, że najmniej błędów publicznie popełniają prawdziwi dysortografii?
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 18-01-2009 15:29
Jeśli chodzi o ortografy, to niełatwo jakiegoś popełnić używając FireFoxa lub Google Chrome. Te dwie przeglądarki większość byków wytropią i podkreślą automatycznie.
Przeglądarka Opera nie posiada funkcji eksterminacji polskiego bydła (co jest jej największą wadą), a o Internet Explorerze szkoda gadać.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 18-01-2009 15:39
Mnie najbardziej irytuje brak polskich znaków w wypowiedziach. Niestety postów jest tyle, że nie idzie każdemu zacznaczyć na czerwono ogonki czy też orty. Starajcie się pisać zgrabniej ;)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Niechlujstwo czy lekceważenie?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 18-01-2009 15:50
Cytat:
valdens napisał/a:
Jeśli chodzi o ortografy, to niełatwo jakiegoś popełnić używając FireFoxa lub Google Chrome. Te dwie przeglądarki większość byków wytropią i podkreślą automatycznie.

łatwo, łatwo, jeśli tylko się nie ma chęci ku poprawkom. przecież przeglądarka nie narzuci tekstu, a jedynie zaznaczy to, co jej się nie podoba.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.