Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 19-01-2009 20:42
"Teatrem wyobraźni" słuchowiska nazwał Witold Hulewicz, polski poeta, krytyk, tłumacz i wydawca (zm. 1941).

Jako twórca Teatru Polskiego Radia, od 1935 do 1939 był w Warszawie szefem Działu Literackiego Polskiego Radia. Hulewicz jest autorem pierwszego specjalnie dla radia napisanego słuchowiska radiowego "Pogrzeb Kiejstuta", napisał także opracowanie teoretyczne na temat tej formy radiowej pt. "Teatr wyobraźni", skąd przyjęła się nazwa.

Czy uważacie, że słuchowiska mają rację bytu i mogą się wybronić w świecie opanowanym przez telewizję?

Czy zdarza się Wam ich słuchać? A jeśli tak, to co moglibyście polecić?
Do góry
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 19-01-2009 22:12
Och... strasznie dawno nie słuchałam "Teatru wyobraźni", a przecież przez wiele lat był dla mnie wydarzeniem, na które czekałam cały tydzień i żadna tam telewizja nawet się do niego nie umywała...
Wychowałam się na dobranockach nadawanych w programie Pierwszym Polskiego Radia o godzinie 19.30 - piękne bajki czytane, lub grane przez najlepszych aktorów. Najbardziej wbili mi się w pamięć Irena Kwiatkowska i Emilian Kamiński (grający nieodmiennie przystojnych królewiczów).

Później odkryłam Teatr Polskiego Radia. Chyba sporo literatury poznałam w ten sposób: dramaty Słowackiego, Żeromskiego, Fredry, Maeterlincka i współczesnych - m. inn Myśliwskiego...; adaptacje: Hrabala, Lema; oraz oczywiście dramaty - słuchowiska autorów, którzy tworzyli specjalnie na potrzeby Teatru Polskiego Radia: Henryka Bardijewskiego, Jerzego Janickiego, Andrzeja Mularczyka, Jarosława Abramowa-Newerlego... Nie jestem w stanie przypomnieć sobie wszystkich i niestety uleciały mi też nazwiska reżyserów.

Powinnam też wspomnieć o słuchowiskach ciągłych, które trafiały do mnie wyrywkowo - najczęściej w wakacje: "Matysiakowie", "W Jezioranach", oraz tych, na które czekałam z wypiekami niezależnie o której byłyby nadawane np. "Rodzina Poszepczyńskich" autorstwa M. Zębatego J. Janczarskiego nadawana była swego czasu o godz. 23.30 w programie Trzecim PR.

Zostały ze mną też "radiowe głosy" - bo aktorzy grający w słuchowiskach musieli być obdarzeni oryginalnymi, charakterystycznymi barwami głosów - daruję sobie wymienianie, bo i tak się rozpisałam...
Heh, no i zostało mi marzenie, żeby zagrać w słuchowisku, które zresztą spełniło się dzięki pp :)

PS. Różyczko, polecam cykl "Z biegiem dni, z biegiem lat" w reżyserii Andrzeja Wajdy - warto posłuchać i porównać z wersją telewizyjną.
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 19-01-2009 23:12
Najświeższe słuchowisko, jakie udało mi się kupić, to "Romans Wszechczasów" na podstawie J. Chmielewskiej. Mam mieszane uczucia... Dawne, radiowe były o wiele lepsze.
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-01-2009 09:39
Polecam stronę: http://www.sluchowiska.yoyo.pl/ można tam znaleźć wiele słuchowisk do ściągnięcia
Do góry
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 26-01-2009 09:41
Dzięki, Różyczko! Chętnie skorzystam :)
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-01-2009 09:43
a z naszego ostatniego newsa:

W dniach 26 stycznia – 6 lutego (poniedziałek-piątek), o godz. 12:45, na antenie Radia dla Ciebie w audycji "Lektury" Piotr Zelt zaprezentuje fragmenty książki Zbigniewa Górniaka, Siostra i byk.
Do góry
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 01-02-2009 12:52
Świetna ta strona ze słuchowiskami do ściągania - dziękuję Różo :)
i widzę, że "Hero turbo" też tam jest :)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-02-2009 13:18
Strona świetna, choć czasem mi nie działa. Polecam też wątek na pebie:

http://peb.pl/dokumenty/262530-rapidshare-sluchowiska-pl.html

Do góry
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 01-02-2009 13:20
Hero turbo znalazłem też na kilku stronach z darmowymi mp3 :) Ja polecam od siebie słuchowiska na podstawie opowiadań Stachury Pokocham ją siłą woli i Lema Czy pan istnieje, Mr. Jones?
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-02-2009 14:34
Jeśli ktoś lubi absurdalny humor, to, zaraz po Mrożku oczywiście, polecam "Baśnie dla bezsennych" Marcina Wolskiego.
Do góry
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-03-2009 11:48
a ja polecam słuchowisko pt. Sposób na męża :D
Do góry
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-03-2009 19:51
Czy jest jakaś strona w Internecie, gdzie za darmo można ściągnąć słuchowiska lub książki?

Na długą podróż za kierownicą jak znalazł zamiast męczącej jęczącej muzyki.
Do góry
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 25-03-2009 21:36
Właśnie powyżej ją podałam Zadysta :)
Do góry
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
Brunner Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 01-04-2009 13:54
Zalogowałem się tu głównie ze względu na słuchowiska. Bardzo poszukuję słuchowisk :

1. przede wszystkim z cyklu CO WIECZÓR POWIEŚĆ W WYDANIU DŹWIĘKOWYM - co to były za obsady!

Trylogia- Zaliwski, Zapasiewicz, Wichniarz, Voit, Wrzesińska, Machowski, Zaczyk, Jasiukiewicz, Karewicz, Mikulski, Śródka, Hańcza, Białoszczyński, Gliński, Śmiałowski
Lekcja poloneza- Kolberger, Turek, Ciepielewska, Machowski, Zaczyk, Chamiec, Krafftówna, Mikulski, Stępowski, Nowak, Kowalczyk, Bardini, Niwiński, Skarżanka, Wardejn, Michalska, Fijewski, Dzwonkowski
Pilna przesyłka do Londynu- Seweryn, Szczepkowski, Mrożewski, Rysiówna, Jasiukiewicz, Wołłejko, Chamiec, Bąk, Wilhelmi, Karewicz, Voit, Mazurkiewicz, Ciepielewska, Lutkiewicz, Pieczka, Śródka, Baer
Sława i chwała- Piszczatowski, Seweryn, Horawianka, Voit, Karzyńska, Pawlicka, Hanin, Kuryluk, Małynicz, Machowski, Królówna
Lalka- Seniuk, Zaczyk, Borowski, Świderski, Lubieńska, Małynicz, Kociniak, Englert, Zaorski, Fidler, Skaruch, Machowski, Mrożewski, Ciecierski, Milewska, Górska, Gliński, Krafftówna
Kilka dni w Reno- Zaczyk, Krasnodębska, Śląska, Karewicz, Kępińska, Saretok, Machowski, Meres, Bartosik, Szczepkowski

a także: Noce i dnie, Emancypantki, Hrabia Monte Christo, Gehenna, Pogoda dla bogaczy, Ziemia obiecana, Mistrz i Małgorzata... Zresztą wszystkie do 1981:)

B) wszelakich słuchowisk z Emilem Karewiczem i Mieczysławem Voitem

Kto może mi pomóc? Pozdrawiam:)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-04-2009 21:53
http://chomikuj.pl/lo46
http://chomikuj.pl/Gizbern/
poszukaj tam i w okolicy
Do góry
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-07-2009 04:46
Co do słuchowisk to mogę z czystym sumieniem polecić "Lesia" Chmielewskiej, Stenka, Zamachowski, Zborowski, Kowalewski, naprawdę dobrze zrobione :yes:
tutaj: http://audioteka.pl/Joanna%20Chmielewska,autor.html można znaleźć również inne słuchowiska z tej samej serii.
i nie wiem czy ktoś już nie podał, ale ciekawa stronka odnośnie słuchowisk:
http://sluchowiska.blogspot.com/
:)
Do góry
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
evivvalarte Użytkownik
  • Postów: 566
  • Skąd:
Dodane dnia 18-07-2009 10:15
jakby co jak bedzie ustalone co i jak:) to sie pisze na role jakąś :D
a normalnie to jestem pieczara tak na mnie wołaja w szkole:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 18-07-2009 23:35
evivvalarte jaką rolę? To nie ten wątek :lol: o trzecim portalowym słuchowisku to tutaj: http://www.portal-pisarski.pl/forum/viewthread.php?forum_id=30&thread_id=861
tutaj jest o słuchowiskach ogólnie :lol:

Spróbowałem dzisiaj pierwszy raz "słuchać słuchowisko" w pociągu (no bo co tu przez ponad 2 godziny robić), padło na Blaszany bębenek i Proces i... albo te pociągi jeżdżą za głośno, albo te słuchowiska są za cicho nagrane :(
Do góry
Autor
RE: Słuchowiska radiowe - teatr wyobraźni
evivvalarte Użytkownik
  • Postów: 566
  • Skąd:
Dodane dnia 18-07-2009 23:41
hehehe wygralem:D:D:D dobra weście mi głowe w kaftan. ( ale nie ) :
a normalnie to jestem pieczara tak na mnie wołaja w szkole:D
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]