Polityka
Autor
RE: Polityka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-10-2011 01:30
Wskrzeszam temat, bo mam pytania.

Nie ma systemu doskonałego i każdy ma swoje absurdy czyli konsekwencje tej niedoskonałości. W demokracji na przykład, absurdem nazywam prawo każdego obywatela do brania udziału w decydowaniu o kształcie Państwa. Pewnie niektórym (a może nawet większości) zabrzmi to co najmniej dziwacznie, ale gdy uświadomimy sobie, że większość obywateli nie jest idealistami i myślą raczej o swoim życiu doczesnym, krótkometrażowo, to powinno zrobić się mniej dziwnie. Przecież Państwo nie ma życia doczesnego, należy podchodzić do niego, jak do czegoś wiecznego.
Czy nie jest tak, że przyczyną niskiego poziomu polityki (i kultury polityków), spowodowany jest flirtem z elektoratem? Politycy sami się sprowadzają do poziomu swoich wyborców, a że trwa to już dość długo, więc cała polityka zrobiła się chodnikowa. I argument, że na Zachodzie też jest taki system, a mają lepiej, nie jest wcale mocny, bo każdy naród ma odrębną mentalność i poziom dojrzałości.
Przyznam się, że pytam jako ignorant polityczny, a mam prawo głosu czyli jestem niekompetentny w stopniu najwyższym.

Inne pytania:

1. Skąd czerpiecie wiedzę, i jak budujecie świadomość polityczną? Pytam o źródła.
2. Czy szary obywatel ma szansę być rzetelnie poinformowanym o pracy Rządu?
3. Obchodzi Was Państwo samo w sobie, w relacji do innych Państw czy w relacji do Waszego pobytu na tym świecie?
Do góry
Autor
RE: Polityka
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-10-2011 08:38
Cytat:
Ekszyn Dupacycki napisał/a:
Czy nie jest tak, że przyczyną niskiego poziomu polityki (i kultury polityków), spowodowany jest flirtem z elektoratem? Politycy sami się sprowadzają do poziomu swoich wyborców, a że trwa to już dość długo, więc cała polityka zrobiła się chodnikowa.


Każdy ma taką władzę na jaką zasługuje. Dyskurs polityczny w Polsce jest wyjątkowo infantylny w porównaniu do reszty krajów UE. Oczywiście, tam też są wypadki populizmu, bredzenia o dupie marynie i nawet poruszane są podobne problemy co w Polsce. Jednak jakoś to bardziej ma ręce i nogi. W Polsce obywatele nie mają zielonego pojęcia o prawie i ekonomii, więc politycy "robią ich jak chcą" aż przykro patrzeć. Tak będzie dopóki polski wyborca będzie liczył się z hasełkami i sloganami, a nie z konkretami.

Cytat:
Ekszyn Dupacycki napisał/a:
I argument, że na Zachodzie też jest taki system, a mają lepiej, nie jest wcale mocny, bo każdy naród ma odrębną mentalność i poziom dojrzałości.


Dokładnie tak. Dlatego też w Szwajcarii, gdzie panuje demokracja nawet i nieraz bezpośrednia, jest tak jak jest.

Przyznam się, że pytam jako ignorant polityczny, a mam prawo głosu czyli jestem niekompetentny w stopniu najwyższym.

Inne pytania:


Cytat:
Ekszyn Dupacycki napisał/a:
1. Skąd czerpiecie wiedzę, i jak budujecie świadomość polityczną? Pytam o źródła.


Mam to szczęście znać kilku posłów, teraz już kandydatów, a także kilku dziennikarzy politycznych, co daje mi trochę przewagę nad zwykłym obywatelem. Poza tym jak każdy czytam gazety i newsy w sieci ;)


Cytat:
Ekszyn Dupacycki napisał/a:
2. Czy szary obywatel ma szansę być rzetelnie poinformowanym o pracy Rządu?


Jeśli sam się zainteresuje to tak, ale na ogół się nie interesuje.

Cytat:
Ekszyn Dupacycki napisał/a:
3. Obchodzi Was Państwo samo w sobie, w relacji do innych Państw czy w relacji do Waszego pobytu na tym świecie?


Oczywiście, że w relacji do mnie, bo przecież państwo jest dla mnie, a nie ja dla państwa, ani państwo nie służy samo dla siebie. Oczywiście "dla mnie" dotyczy nie tylko tego, co jest skierowane bezpośrednio do mnie, ale także pośrednio.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Polityka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-10-2011 14:27
W sumie zaskoczyła mnie ostatnia odpowiedź, a jest przecież oczywista, bo taka faktycznie jest rola państwa demokratycznego.
(Sorry, że do fundamentów sprowadzam dyskusję, podczas gdy normalnie dyskurs polityczny już pod niebem lata).
Czyli jakie społeczeństwo takie państwo (bo się dopasowuje, służy) i aby je zmienić, należy wychować "lepszych" ludzi, a wychowywaniem zajmuje się państwo. Ciekawe. Czy z tego ronda bez zjazdów da się wyjechać czy ja źle rozumuję?



Taki wniosek teraz mi się uplótł w głowie:
W demokracji żądać czegoś od Państwa, to żądać od siebie za pośrednictwem polityków.
Do góry
Autor
RE: Polityka
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-10-2011 17:20
Byłem w Szwajcarii, byłem na Ukrainie. Widziałem skrajnie różne podejście do przepisów. Studiuję też prawo. Więc wiem, że nawet najlepsze rozwiązania prawne i ustrojowe nie pomogą, jeśli ludzie mają siano w głowie, nie szanują siebie i współobywateli.

Jeśli by wziąć dowolny kodeks karny i wprowadzić z mocą obowiązującą w Niemczech, w Rosji, na Ukrainie czy we Włoszech - we wszystkich tych krajach ludzie zaczęliby iść do więzienia zupełnie inaczej, zupełnie inaczej orzekano by za poszczególne przestępstwa, chociaż stosowano by te same przepisy. W rezultacie praktyka dnia codziennego w tych krajach byłaby wszędzie inna.

Kluczem bowiem do wszystkiego jest mentalność i kultura obywatelska. Jeśli tego nie ma, zaczyna się dzicz. A w dziczy potrzebny jest wódz, który bierze wszystko za mordę lub dzieje się totalna anarchia.

Coś takiego jak Putin w Szwajcarii nie miałoby prawa bytu. Dlatego też Szwajcaria nie posiadając żadnych większych zasobów naturalnych jest w pierwszej 10. państw świata z największym PKB per capita, a zwykły Rosjanin klepie biedę pomimo tego, że ropy, gazu, złota i reszty tablicy Mendelejewa jest tam w bród.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Polityka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-10-2011 18:09
Dzięki za konkluzję po mojej myśli :)
Do góry
Autor
RE: Polityka
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 08-10-2011 18:44
Cytat:
Ekszyn Dupacycki napisał/a:
Dzięki za konkluzję po mojej myśli :)


Jechało dwóch rabinów pociągiem. Ktoś wszedł do ich przedziału, a oni jak jechali, tak ciągle milczeli. W końcu przybysz zdenerwował się:
- No cholera jasna! Oboje jesteście rabinami i nic nie mówicie do siebie! Macie taką okazję wymienić poglądy, doświadczenia...
Na to obrócił się jeden z nich:
- Jak pan słusznie zauważył, jesteśmy rabinami. On wie wszystko. Ja też wiem wszystko.
I dalej tak jechali w milczeniu...

No, ku.wa, niech ktoś tu przyjdzie i powie coś głupiego, to podyskutujemy!
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Polityka
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 08-10-2011 19:25
Ja bym się zasadniczo pokłócił trochę, ale mam takie zdanie jak ty(w tym temacie oczywiście), więc nie będzie mi to szło. Jakiś idealista by się przydał. Czego ci Samuelu serdecznie życzę. Ekszynowi nie muszę, bo on pewnie sam ze sobą jest w stanie prowadzić debaty.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.