Ciekawe słówka
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
RE: Ciekawe słówka
Beata_ Użytkownik
  • Postów: 35
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 20-02-2009 22:57
Cytat:
ginger napisał/a:
Ja ostatnio użyłam słowa "porannik" i też był problem... ;)

Hm... a co to "porannik"? ;)

Przypomniało mi się, że ostatnio usłyszałam (na szczęście nie do mnie skierowane) określenie "turlaj pyzy"... Rozmówcy nie wyglądali na pokojowo wobec siebie nastawionych, więc to na pewno nie był komplement :D
Do góry
Autor
RE: Ciekawe słówka
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 20-02-2009 23:01
Porannik - podomka, szlafrok :D

Bo cóż by innego ;)
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ciekawe słówka
pani jeziora Użytkownik
  • Postów: 233
  • Skąd: września
Dodane dnia 20-02-2009 23:20
gwara poznańska

szuszwol - niechluj
sznupa, papa, gymba - twarz
pierdolić - gadać o pierdołach
odpicowany - odszykowany
odpicowany na glanc - extra odszykowany ;p
lajznąć se coś - sprawić sobie coś
ochrympany bez golorza - ogolony przez golarza
balbiyrz - fryzjer
szczon - młody chłopak
łe jery... - ojojoj xD
idź wew pyry! - miłego dnia ;pp




"Murzynek Bambo wew Afryce pomiyszkuje
Czornum mo skóre choć ciyngiym jum szoruje.
I skorno dryzd bez cołkie ranki
Szpycuje do piyrszy swoi czytanki

A gdy zez lani fyro z powrotym
Ciyngiym wystworzo różniaste gupoty
Jakby mioł wek broji rojbruje
Bo takum robotum łun sie popisuje

Zaś matka go wolo Bambo ty szczunie
A łun kalafe wykrzywio du ni
Matka mu godo pij mleko dziecioku
Łyn zgoluł zaś matce na palme wysokum
Puć sie wybachać boś osmoluny
A łyn sie drygo być wybieluny

Szag matka kocho szaranka czornygo
Bo fifny pungiel rychtyk jezd z niego
Szkoda co bambo z czornymi ślypskami
Nie łazi do lani razym zez nami. "
młoda żona.
Do góry
Autor
RE: Ciekawe słówka
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2009 01:07
Cytat:
ginger napisał/a:
Ja uwielbiam wyraz farfocle :D Jest piękny... :rol:
:D


Zgadzam się z farfoclami. Lubię jeszcze fifraki, fujary, łachudry i prukwy. (pisałam?)
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Ciekawe słówka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2009 01:09
Mi się farfocle niezbyt dobrze kojarzą :/ Za to fifraki brzmi całkiem sympatycznie :D
Do góry
Autor
RE: Ciekawe słówka
voice Użytkownik
  • Postów: 512
  • Skąd: Żary
Dodane dnia 21-02-2009 12:58
Cikuku i Nakuku :D
...Mad Tea Party...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ciekawe słówka
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 21-02-2009 16:40
O, i jeszcze "bączek" jako określenie na krótką kurteczkę :D
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ciekawe słówka
Katarynka Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd: Jędrzejowice/Wrocław/Poznań
Dodane dnia 21-02-2009 22:21
Ja jestem z Dolnego Śląska i w sumie nie mamy wielu dziwnych wyrazów.
Jednak - pokolenie moich dziadków przybyło ze Lwowa, więc znam np.

didko burchate - pogardliwie o pijaku/brudasie. Moja sąsiadka woła tak męża :)

bebok - potwór do straszenia dzieci ( dlatego jadłam buraczki, choć nie lubiłam!)

wyportkować się - wydać wszystkie pieniądze

sień - spiżarnia lub korytarz

i oczywiście idź na pole - idź na dwór, wyjdź z domu, a nie na takie pole z burakami :)

Jak przyjechałam do Poznania (studia), to się zdziwiłam, że panie w sklepie nie wiedzą co to słodka bułka ( taka drożdżówka) ani pętko kiełbasy.
Za to tramwaj to bimba, gdzie biletu się nie kasuje tylko odbija :)

Duużo tego jest ogólnie :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ciekawe słówka
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 21-02-2009 22:34
Cytat:
Katarynka napisał/a:
bebok - potwór do straszenia dzieci ( dlatego jadłam buraczki, choć nie lubiłam!)

u mnie [górny śląsk] jest bobok. straszenie nim mnie skończyło się na tym, że pewnego dnia powiedziałam mamie, że idę się bawić z koleżanką [wymyśloną] i bobokiem.

jeden z moich ulubionych wyrazów o fiś.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Ciekawe słówka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-02-2009 23:15
Na Łużycach mówi się babok ;)
Do góry
Autor
RE: Ciekawe słówka
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 22-02-2009 01:39
Cytat:
Katarynka napisał/a:
i oczywiście idź na pole - idź na dwór, wyjdź z domu, a nie na takie pole z burakami :)


oczywiście, że chodzi się na pole, a dwór to sobie Jasiek chciał pański wystawić... ;)

ale to taka sztandarowa różnica: na polu, czy na dworze
a słyszałam jeszcze trzecia wersję (pod Radomiem) - na dworzu :D
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ciekawe słówka
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 22-02-2009 15:03
Cytat:
SzalonaJulka napisał/a:
ale to taka sztandarowa różnica: na polu, czy na dworze


jedni mówią, że "na dwór" mówią ci z "pańskim" pochodzeniem, a na pole, ci co są ze wsi. inni zaś twierdzą, że "na dwór" chodzili chłopi, za to ci majętni jeździli "na pole", czyli na wieś, znaczy na wczasy.

jakie to ma znaczenie w naszych czasach?
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Ciekawe słówka
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 22-02-2009 15:46
soczeico, ja widzę tu raczej różnicę regionalną - na dwór chodzą przeważnie ci, co zbierają jagody, a na pole ci, co wolą borówki :D
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ciekawe słówka
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 23-02-2009 09:29
heh, ja chodzę na dwór i wolę jagody, jak to pogodzić?
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Ciekawe słówka
Satis-Verborum Użytkownik
  • Postów: 83
  • Skąd: Ornontowice
Dodane dnia 30-07-2009 12:28
U mnie ostatnio pojawiło się nowe powiedzonko - "Kulej dropsy". Spodobało mi się:)
Nawet trawa z czasem zamienia się w mleko.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ciekawe słówka
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 30-07-2009 13:23
Ciekawy temat nawet. Co prawda wcześniej już go widziałem, ale jakoś nie przychodziło mi do głowy, co by się tu nadało. A teraz już sobie przypominam:

1) Niecały rok temu miałem okazję dużo imprezować z całkiem sporą grupką Ślązoków (w tym co najmniej jeden radykalny zwolennik RAŚ:)). Zauważyłem, że często przy toastach mówili "Twoja stara!". Nie wiem, może to nic innego jak toast za zdrowie mam w wersji skróconej, ale mnie się to jakoś wydało charakterystyczne dla nich i miałem wrażenie, że rozumieją to na swój sposób. Ale mogę się mylić. Tak czy inaczej myślę, że ktoś z licznie zgromadzonych tutaj reprezentantów/-tek GŚ wyjaśni, o co chodzi.
2) Koleżanka z Wrocławia, stolicy mojego regionu, stwierdziła, że gdy była w Łodzi, tamtejsi znajomi dziwili się, gdy ona albo jej chłopak mówili na kogoś "typ"/"typiara". Nie wiem, czy to jest jakieś charakterystyczne dla DŚ, trochę mnie to zresztą zdziwiło, że oni się dziwią, w każdym razie u nas to się używa normalnie w zastępstwie "gość"/"gościówa":)
3) Podobno też tylko my mówimy na foliową reklamówkę "zrywka":) Znajomy był ostatnio w Warszawie. Robił zakupy w spożywczaku. "I jeszcze zrywkę proszę", rzekł do ekspedientki po skasowaniu przez nią zakupów. Ekspedientka zawahała się, przez chwilę szukając czegoś w pamięci, po czym podała mu woreczek foliowy, mówiąc: "A, to Pan z Wrocławia?". "A skąd Pani wie?", odpowiedział pytaniem itd. :D
Oj, rozpisałem się, aż wyszło mi coś jakby początek opowiadania nawet :lol:
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ciekawe słówka
Satis-Verborum Użytkownik
  • Postów: 83
  • Skąd: Ornontowice
Dodane dnia 30-07-2009 13:42
Przyznam szczerze, że o "zrywce" też pierwszy raz słyszę. :)
Nawet trawa z czasem zamienia się w mleko.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ciekawe słówka
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 30-07-2009 13:52
"Zrywka", bo się łatwo zrywa:) W związku z czym postuluję, by np. zarwane noce "zarywkami" nazywać :D
A nie wiadomo Ci nic, droga Satis, o tym toaście? Bo mnie strasznie ten egzystencjalistyczny problem nurtuje;) a jakoś nie miałem okazji spytać zainteresowanych.

Aha, i jeszcze jedno. Osoba A zabrała osobie B długopis. Oczywiście tak "dla jaj", bo zamierzała go oddać. Ale osoba B to zobaczyła i jak nie wrzaśnie: "Weź ty się odstosunkuj od niego, dobra!?" :lol: Rozwaliło mnie to na miejscu. Potem osoba B mówiła, że u niej w pracy wszyscy tak mówią już od roku. Jakby ktoś się nie domyślił, jest to oczywiście synonim "odp... się!" :D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Ciekawe słówka
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-07-2009 14:14
Mario, w mojej rodzinie też się często używa zwrotu "twoja stara" i wątpię, żeby to był regionalizm ;)

Co do słowotwórstwa, w moim słowniku na stałe zagościły słowa, które jakoś przypadkiem wynikły z rozmów z Valdensem: psotkanie i cnotkanie, jako rodzaje spotkań damsko-męskich ;)
Do góry
Autor
RE: Ciekawe słówka
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 30-07-2009 14:20
Ale mi nie chodzi o jego używanie jako takie i nasze jego rozumienie, tylko o to, że nasi sąsiedzi z wyżyn chyba rozumieją to jakoś inaczej :) Ale może się mylę, nie wiem.

"psotkanie i cnotkanie", dobre :D
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.