Literacka nagroda UE
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
Literacka nagroda UE
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 03-03-2009 11:59
Literacka Nagroda Unii Europejskiej
Poznaliśmy polskich kandydatów

Europejska Federacja Księgarzy (European Bookseller Federation - EBF), Rada Pisarzy Europejskich (European Writers Council - EWC) i Federacja Wydawców Europejskich (Federation of European Publishers - FEP) zostały wyznaczone do zorganizowania selekcji zwycięzców oraz ceremonii przyznania nagrody. W ostatnim tygodniu grudnia 2008 roku Komisja Europejska ogłosiła start Literackiej Nagrody Unii Europejskiej(EUPL), która zostanie przyznana jesienią 2009 roku.
W Polsce organizacją nagrody kierują: Polska Izba Książki (członek FEP), Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (członek EWC), Związek Literatów Polskich (członek EWC) oraz Izba Księgarstwa Polskiego (członek EBF). Każda z tych organizacji wytypowała kandydata do jury Nagrody Europejskiej.

Każdego roku - od 2009 do 2011 - 11 lub 12 z 34 krajów biorących udział w Programie Kultura UE wyselekcjonuje swojego indywidualnego zwycięzcę jako nowy talent w dziedzinie współczesnej literatury pięknej. Polska znalazła się w pierwszej grupie krajów, które wyznaczą jednego zwycięzcę nagrody EUPL w 2009 roku. Oprócz nas będą to także: Austria, Chorwacja, Francja, Węgry, Irlandia, Włochy, Litwa, Norwegia, Portugalia, Słowacja i Szwecja.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Brukseli pod koniec września 2009 roku.

W skład polskiego Jury wchodzą: prof. Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Krzysztof Masłoń (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich), Leszek Bugajski (Związek Literatów Polskich) oraz Jan Lus (Izba Księgarstwa Polskiego).


W grupie polskich pisarzy nominowanych w pierwszej edycji nagrody znaleźli się:

 Dawid Bieńkowski - Nic (W.A.B.)
 Jacek Dehnel - Lala (WAB)
 Jacek Dukaj - Lód (Wydawnictwo Literackie)
 Ignacy Karpowicz - Cud (Wydawnictwo Czarne)
 Artur Daniel Liskowacki - Mariasz (Forma Autorska)
 Dorota Masłowska - Paw królowej (Lampa i Iskra Boża)
 Krzysztof Niewrzęda = Wariant do sprawdzenia (Forma Autorska)
 Tomasz Piątek - Pałac Ostrogskich (W.A.B.)
 Krzysztof Varga - Nagrobek z lastryko, (Wydawnictwo Czarne)
 Michał Witkowski - Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej, (W.A.B.)
 Janusz Rudnicki - Chodźcie, idziemy (W.A.B.)
 Daniel Odija Niech to nie będzie sen (Wydawnictwo Literackie)

Konferencja prasowa Europejskiej Nagrody Literackiej odbędzie się 4 marca 2009 o godz. 16 w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie.
pw źródło: www.pik.org.pl
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Literacka nagroda UE
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-03-2009 12:09
Taka "Eurowizja" literatury?

;)
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Literacka nagroda UE
Vanillivi Użytkownik
  • Postów: 1049
  • Skąd:
Dodane dnia 08-03-2009 23:57
Czytając nazwiska polskich kandydatów miałam podobne skojarzenie Samuelu
http://www.cala-reszta-nocy.blogspot.com Mój blog o życiu, podróżach i pisaniu.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Literacka nagroda UE
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-03-2009 00:30
Nie sądzę, by była to Eurowizja. Nazwisko p. Jarzębskiego jako przewodniczącego komisji budzi we mnie zaufanie. Za to większość tytułów niestety nic mi nie mówi, ale i kłopoty miałbym ze wskazaniem jakichś innych. Chyba jestem ignorantem jeśli chodzi o spółczesną polską prozę. :(

Powiedzmy, że p.Dehnelowi kibicuję.
Do góry
Autor
RE: Literacka nagroda UE
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 09-03-2009 00:44
A ja dla Vargi, bo z Czarnego :p
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]