Modernizacja portalu. Pomysły.
Portal Pisarski » Z innej beczki » Archiwum
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 12-03-2009 00:03
Ja i tak w przypadku 99% takich próśb mówię, że nie ma takiej opcji (i wiele osób się o tym przekonało :D ), ale lunarowy pomysł jest spoko, byłbym za, bo inni admini mogą mieć miększe serce...
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-03-2009 00:11
To moim zdaniem jedna z tych rzeczy, które lepiej, żeby były i nie były wykorzystywane, niż żeby ich nie było i sie okazało, że są potrzebne. Tak jak się okazało w tym wypadku.

Postulowałbym zmałpowanie układu serwisów FanFiction.Net i FictionPress. Tam teksty można organizować w rozdziały tej samej opowieści. Myślę, że tutaj przydałaby się hierarhia dwustopniowa utwór dzieli się na rozdziały i ewentualnie na strony. Oczywiście każda strona byłaby osobno zatwierdzana i de facto byłaby osobnym utworem. chodzi o to, żeby nie musieć pisać w tytule jaki to rozdział, jaka część rozdziału - to niewygodne. Po co, skoro to i tak jedna całość. IMO lepiej wszystko zintegrować jeśli artykuły są de facto jedną całością. Myślę że wtedy po dodaniu kartki na liście powinien się wyświetlać link do pierwszej strony a dodaną kartkę możnaby jakoś wyróżnić już w widoku utworu.


Tak by było bardziej intuicyjnie moim zdaniem niż czytać jedną część i szukać drugiej, choć to dalej to samo. Najprostsze rozwiązanie jakie mi przychodzi do głowy to lista combo z rozdziałami danego tytułu i lista numerów stron u góry i u dołu (podobna do listy stron w tematach na forum). W ten sposób nawet bardzo długie utwory byłyby jasno i przejrzyście prezentowane i na liście byłby JEDEN utwór, a nie atak klonów...
Do góry
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 12-03-2009 00:17
Cytat:
niż czytać jedną część i szukać drugiej


z tym już nie ma problemu. Sagit zbudował automat, który wyświetla pod tekstem podobne tytuły. i to, o dziwo, działa. :D
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-03-2009 00:30
Tak, ale jeśli są już świetne rozwiązania na innych portalach, to po co upierać się przy własnych? Sam wejdź na fictionpress albo fanfiction.net Valdens. Gwarantuję, wasz interfejs wyda ci się niezgrabny.



Poza tym pozostaje problem z tytułami. Tak jak u mnie. Całość dzieli się na epizody, epizody dzielą się na akty, a jeden akt nie zmieści się raczej w jednym utworze. I powstaje problem którego tytułu uzyć. A gdyby zmienić koncepcję, tytuł byłby jeden - tytuł epizodu, a rozdziały byłyby aktami. I wszystko byłoby cacy.
Do góry
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 12-03-2009 00:32
Waśnie sprawdzam oba. Na pierwszy rzut oka - nieporozumienie. Nie wiem, może coś mi się odmieni jak pozwiedzam.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-03-2009 00:34
Pamiętaj o proporcjach w zbiorach. Wasz interfejs nie wytrzyma tyle pozycji, co ich. Poza tym najwygodniejsza jest tam ta sekcja, która POWINNA być najwygodniajasza. Widok utworu.
Do góry
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 12-03-2009 00:38
Hmm. To aktywne menu: "Home Just In Communities Forums Beta Readers Dictionary Search" zaczyna mi się podobać, ale myślę, że to byłby zbyt daleko idące zmiany. PP-ludzie już się przyzwyczaili...
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-03-2009 00:42
Dobrych zmian nikt nie skrytykuje. Przyzwyczają się i nawet tego nie zauważą. Nie mówię, że absolutnie wszystko należy zmałpować. Ale długie utwory na tamtych serwisach czyta się łatwo i intuicyjnie, a do tego łatwo i intuicyjnie się nimi zarządza i to chyba należałoby poprawić na PP. Nie może być tak, że autor musi myśleć, jak dać do zrozumienia czytelnikowi, że to nie następny utwór tylko ten sam co wcześniej. Tym mają się zająć skrypty portalu. Poza tym ktoś może chcieć wyszukać utwory wieloczęściowe. Obecnie jest z tym problem.
Do góry
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 12-03-2009 12:54
Cytat:
ale lunarowy pomysł jest spoko, byłbym za


wycofuję to. dodawanie bez kolejki jest bardzo przydatne w czasie konkursów (te teksty lecą bez weryfikowania do specjalnych "szuflad" konkursowych) i to bardzo odchudza poczekalnię. drugi powód - "czyściec" - też odchudza i przyspiesza dodawanie.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
tentyp Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Kociewska
Dodane dnia 12-03-2009 13:07
dodajcie opcje "zgłoś post" bo niektórzy admini narzekają, że nie mogą wszystkiego dopilnować ( obrazy , off topy itp ) A na PW to mało komu się chce pisać, więc taki magiczny przycisk "zgłoś post" z opcja ewentualnego podania powodu ( ale niekoniecznie bo jeśli to ewidentne łamanie regulaminu to po co sie rozpisywać)

Chciałbym coś takiego jescze jak np. pod każdym moim tekstem nie liste tekstow z podobnymi tytulami ale np. odnośniki do ostatnich moich 5-10 prac, ewentualnie z oceną średnią przy każdej. Powód? Jeden dziebn to żywotnośc wiersza, a dwa prozy. Mysle ze to jakies rozwiazanie.


Jest jeden bład.

Każdy z nas zaglada w "ostanio komentowany twoj tekst" a prawda taka, że mi skomenontowano jakis wczesniejszy tekst i gdybym w niego nie zagladnal z sentymentu to bym nie zauwazyl komenatzra, po prostu w ostatnio komentowany tekst to ten ostatnio dodany.
Zdzieram palce do krwi, kiedy wbijam je w marmur,
Knykcie lżą swój byt, kiedy żrą pył kwarcu,
Chrobot stawów na nowo definiuje dźwięk[...]
To jest napad na babel - niosę wiarę w tusz i papier'
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 12-03-2009 13:51
To jest poważny temat, który będzie służył jako czytelna baza zmian wprowadzanych na portalu. Dlatego proszę uprzejmie: bez spamu. Posty nie nie na temat zostały usunięte.
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 12-03-2009 20:30
Ja mam taką sugestię, żeby te teksty użytkownika, które widać w tylko po rozwinięciu jego profilu, również miały jakąś wskazówke co do daty ostatniego komentarza. Po prostu - żeby było w nastarszych tekstach widać było kiedy dodano ostatni komentarz bez konieczności wchodzenia w ten tekst.

Nie wiem czy to jasno napisałem?
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 12-03-2009 20:34
Zrozumiano. Nowa odsłona portalu jest planowana na okolice Maja bieżącego roku :)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-03-2009 21:19
Cytat:
wycofuję to. dodawanie bez kolejki jest bardzo przydatne w czasie konkursów (te teksty lecą bez weryfikowania do specjalnych "szuflad" konkursowych) i to bardzo odchudza poczekalnię.

Ale przecież można wbudować w system możliwość zaakceptowania tekstu poza kolejnością jako tekstu konkursowego. Naturalnie system powinien przyklejać takiemu tekstowi łatkę - że to jest tekst konkursowy.
Cytat:
drugi powód - "czyściec" - też odchudza i przyspiesza dodawanie.

Nie rozumiem - przecież i tak tekst kierowany do czyśćca trzeba wcześniej przeczytać. Czemu więc to ma być argument przeciwko kolejce? Kierowanie tekstu do czyśćca może być również wbudowane w kolejkę.


Ogólnie jak ja to widzę w chwili obecnej:
- każdy tekst ma przydzielone trzy daty: data wysłania, data przyjęcia do kolejki i data publikacji
- tekst z ustawioną tylko datą wysłania (i ew. datą przyjęcia ustawioną na przyszłość - za dzień czy dwa) to "oczekujący", co oznacza, że system nie przyjął go do kolejki (zazwyczaj dlatego, że został wyczerpany limit tekstów użytkownika na dany dzień)
- tekst z ustawioną datą wysłania oraz datą przyjęcia do kolejki mniejszą niż bieżąca data systemu to "zakolejkowany" - czyli przyjęty do kolejki i jego pozycja w kolejce od tej pory idzie w górę
- tekst z wszystkimi trzema datami jest opublikowany i pojawia się na liście nowości
- teksty w kolejce są wyświetlane w kolejności przyjęcia do kolejki - starsza data na początku (data ustawiona na przyszłość traktowana jest jako brak daty)
- tekst może zostać zaakceptowany poza kolejnością jako praca konkursowa i jest odpowiednio oznaczany
- kwestia czyśćca i konkursów jest do rozwiązania - nie znam szczegółów, ale te teksty chyba nie powinny być liczone jako opublikowane
- każdy tekst ma informację, kto go zaakceptował (i być może krótką opinię akceptującego)

Kiedy użytkownik wysyła tekst do publikacji, system:
- sprawdza, czy nie przekroczono dziennego limitu, jeśli tak, to data publikacji zostaje ustawiona na godzinę 0:00:01 następnego dnia a jeśłi taka już jest, to na sekundę późniejszą niż najpóźniejsza istniejąca data przyjęcia do kolejki w bazie z danego dnia (teksty automatycznie szeregują się co sekundę licząc od północy). jeśli już jest wyczerpany limit zakolejkowanych tekstów danego użytkownika w danej dobie - system próbuje go zakolejkować w następnej i tak aż do skutku.
- jeśli dany użytkownik nie przekroczył limitu, data przyjęcia do kolejki ustawiania jest na bierzącą
- w panelu zarządzania tekstami użytkownika system wyświetla status tekstu i ew. długość kolejki przed tekstem (ile tekstów ma datę przyjęcia do kolejki późniejszą niż dany tekst)
- tekst można edytować, chyba, że jest on najwyższy w kolejce (wtedy w każdej chwili może zostać zaakceptowany, więc zmiany by mieszały obraz akceptującemu)


Myślę też, że dobrym pomysłem byloby wprowadzenie znaczników tekstów. Czyli ikonek informujących o czymś w stosunki do tekstu. Takie rozwiązanie stosuje serwis Tanuki. Znacznikami mogą być: magia, supermoce, yuri, yaoi, lekka erotyka, seks... można sobie dopowiedzieć resztę. Ogólnie mają za zadanie ułatwienie wyszukania tekstów takich, jakie czytelnika interesują.

Cytat:
Chciałbym coś takiego jescze jak np. pod każdym moim tekstem nie liste tekstow z podobnymi tytulami ale np. odnośniki do ostatnich moich 5-10 prac, ewentualnie z oceną średnią przy każdej.

Postulowałbym dwie tabelki: najnowsze prace (sortowane pod datę publikacji) i najlepsze prace (sortowane pod średnią ocenę czytelników). Podobne powinny pojawić się w profilu użytkownika ponad listą wszystkich tekstów (lista bywa zbyt długa, by się jej przyglądać i szukać).

Na głównej stronie poza najnowszymi tekstami powinna się znaleźć tabelka z najwyżej ocenianymi. Możnaby też wstawić tabelkę z autorami o najwyższej ocenie średniej liczonej na podstawie ich wszystkich tekstów oraz z autorami o najmniejszej liczbie tekstów (debiutanci). Pomagałoby to dotrzeć do tekstów które już zeszły z nowości i wyrobić markę autorom, którzy jeszcze wiele nie napisali.
Do góry
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-03-2009 08:12
Cytat:
rip LunarBird CLH napisał/a:
Postuluję w mechanizmy portalu wbudować na stałe kolejkę oczekiwań. Taką, aby raz na zawsze wyświetlić sprawy, związane z oczekiwaniem tekstu na publikację. Taką, by wyciągnięcie tekstu i zaakceptowanie pomijając kolejność było technicznie niewykonalne, aby blokowały to skrypty w sposób niemożliwy do obejścia.



to nie do końca jest możliwe bynajmniej na razie, ponieważ poezja i proza oczekują w jednej kolejce. musiałyby być dwie oddzielne poczekalnie
Do góry
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 13-03-2009 09:10
Taka sprawa - przy dodawaniu tekstu wymagany jest opis, ale mało kto go czyta, bo widac go tylko jak się szuka tekstu przez kategorie a nie jak się wchodzi na niego ze strony głównej.

Czy ten opis nie mógłby być w jakiś sposób widoczny zaraz po wejściu na tekst? Jakaś dodatkowa ramka, pasek czy coś?





W sprawie "prześlizgiwania się" tekstów.

Swego czasu zostałem poinformowany (chyba przez ginger, ale głowy uciąć sobie nie dam), ze teksty debiutantów są przesuwane na początek kolejki, żeby debiutant nie musiał czekać na debiut tak długo.

Ja to rozumiem, że chodzi o to żeby nowych nie zniechęcać.

Czy to nadal jest praktykowane?
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-03-2009 09:21
Cytat:
to nie do końca jest możliwe bynajmniej na razie, ponieważ poezja i proza oczekują w jednej kolejce. musiałyby być dwie oddzielne poczekalnie

Rozdział na dwie kolejki właściwie nie miałby wpływu na skrypty. Te same skrypty mogą działać bez problemu raz dla poezji, raz dla prozy. Odsiew odpowiednim warunkiem SQL to nie problem. Nie trzeba też komplikować interfejsu - wystarczą zakładki poezja/proza. Nie widzę wielkiego problemu jeśłi chodzi o sam kod PHP.

A rozdział kolejek w przyszłości może się przydać. Ktoś może na przykład zostac przydzielony tylko do czytania prozy, kto inny tylko do poezji. Przy jednej kolejce byłoby to trudne. Poza tym nie wiem, czy przypadkiem rozdział nie wpłynąłby korzystnie na szybkość obsługiwania wierszy. W końcu czyta się je szybciej - szkoda więc, żeby musiały czekać na prozę.



Bardzo bym chciał, aby dało się organizować teksty w cykle, utwory, rozdziały i strony/części. Bardzo ułatwiłoby to zarządzanie tekstami. Przy czym strony tego samego rozdziału nie powinny mieć tytułu - powinien być on przejmowany z rozdziału. W ten sposób możnaby łatwo umieszczać na PP teksty naprawdę długie i wieloczęściowe. A tekstów jednego cyklu nie trzebaby szukać na liście po tytułach, możnaby je grupować automatycznie. Usprawniłoby to wyszukiwanie podobnych tekstów (teksty tego samego cyklu automatycznie by były podobne). A do tego możnaby ostrzegać czytelnika, że próbuje czytać tekst od środka, a to się może bardzo przydać. Oczywiście PP powinno pamiętać przeczytane teksty dla użytkownika i nie ostrzegać go ponownie jeśłi poprzednie części już czytał.



Myślę że na forum i w komentach bardzo by się przydały dwie funkcje:
- spoilertag
- ignorowanie użytkownika/tematu
Do góry
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 14-03-2009 11:44
Cytat:
Taka sprawa - przy dodawaniu tekstu wymagany jest opis, ale mało kto go czyta, bo widac go tylko jak się szuka tekstu przez kategorie a nie jak się wchodzi na niego ze strony głównej.

Czy ten opis nie mógłby być w jakiś sposób widoczny zaraz po wejściu na tekst? Jakaś dodatkowa ramka, pasek czy coś?


myślę, że fajnie by było, gdyby ta odautorska zachęta pokazywała się w chmurkach (czy jak to tam się nazywa), przy najechaniu na tytuł.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 14-03-2009 12:08
:yes:
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Modernizacja portalu. Pomysły.
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-03-2009 12:30
Cytat:
myślę, że fajnie by było, gdyby ta odautorska zachęta pokazywała się w chmurkach (czy jak to tam się nazywa), przy najechaniu na tytuł.

Zgadza się, bardzo by się to przydało. Co więcej, nie jest trudne do zaimplementowania.
Cytat:
A czy pomysły mogą podsuwać również ci, którzy nie mają pojęcia jak je zrealizować?

Jasne, że mogą. Pomysły zawsze są cenne.Lepiej mieć ich za wiele niż za mało.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]