Marek Hłasko
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
Autor
Marek Hłasko
waikhru Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 19-03-2009 19:11
Dziś na zajęciach (co prawda na zoologii, ale zawsze:) ) został poruszony temat utworów Hłasko. Prowadzący stwierdził, że jest on dobry dla emerytów i malkontentów. Osobiście jestem wielką fanką jego twórczości. Ubóstwiam jego utwory, zwłaszcza te izraelskie. Co sądzicie o tekstach pana Marka? Podzielacie pogląd mojej prowadzącej czy tak jak ja, uważacie go za genialnego pisarza? Jakie są Wasze ulubione opowiadania?





Pozdrawiam
"Bo dla mnie Bóg to nie przypadek, nie los i nie czas. Dla mnie Bóg to tylko myśl. Moja myśl."

"Opowiedzieć wodę przez opis pustyni, opowiedzieć chleb przez opis głodu, opowiedzieć miłość przez opis samotności..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Marek Hłasko
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 19-03-2009 19:19
Bardzo lubię, ale tytułów Ci nie podam, nie pamiętam. (może później) Duże wrażenie zrobił na mnie tekst o polskich partyzantach, którzy przyszli "rozliczyć się" z kochanką niemieckiego żołnierza. Tytułu niestety też nie pamiętam. :no:
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Marek Hłasko
waikhru Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 19-03-2009 19:26
Wiem o jakie opowiadanie Ci chodzi - "Miesiąc Matki Boskiej" jak sądzę;) Tam narzędziem ekhm... tortur była butelka. Faktycznie, ono robi dość duże wrażenie... Zresztą Hłasko nigdy nie stronił od brutalności w swoich tekstach.
"Bo dla mnie Bóg to nie przypadek, nie los i nie czas. Dla mnie Bóg to tylko myśl. Moja myśl."

"Opowiedzieć wodę przez opis pustyni, opowiedzieć chleb przez opis głodu, opowiedzieć miłość przez opis samotności..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Marek Hłasko
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 19-03-2009 19:36
Cytat:
"Miesiąc Matki Boskiej"

:yes:

świetne opowiadanie.




Bardzo mi się też podoba "Pierwszy krok w chmurach". :yes:
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Marek Hłasko
waikhru Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 19-03-2009 19:37
Przerażające jest to (jeśli chodzi o np. "Miesiąc Matki Boskiej" i pozostałe utwory dotyczące sytuacji w Polsce), że to nie fikcja literacka, tylko autentyczne zdarzenia, które miały wtedy miejsce. Po uświadomieniu sobie tego, to wszystko wstrząsa jeszcze bardziej.

Wg mnie najlepsze mimo wszystko są opowiadania z Izraela. W tej serii Hłasko stworzył jeden typ bohatera, który przewijał się przez wszystkie te izraelskie teksty. Polecam zwłaszcza kobietom te opowiadania, ponieważ Abakarow, Dov Ben Dov i reszta to kwintesencja męskości;)
"Bo dla mnie Bóg to nie przypadek, nie los i nie czas. Dla mnie Bóg to tylko myśl. Moja myśl."

"Opowiedzieć wodę przez opis pustyni, opowiedzieć chleb przez opis głodu, opowiedzieć miłość przez opis samotności..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Marek Hłasko
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 19-03-2009 19:43
Cytat:
że to nie fikcja literacka, tylko autentyczne sytuacje


tak, i wyraźnie się czuje tę autentyczność. i za to właśnie go tak lubię. że pisze tak życiowo, że jego postaci tacy bliscy czytelnikowi, ludzccy, ich problemy prawdziwe, namacalne...
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Marek Hłasko
waikhru Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 19-03-2009 19:50
valdens - zgadzam się z Tobą w 100%. Najbardziej cenię takich bohaterów, którzy nie są jednoznacznie czarni lub biali, których nie da się jednoznacznie osądzić. Bo przecież nie ma człowieka, który byłby tylko zły lub tylko dobry. I to podziwiam u Hłasko. Poza tym - pisał w taki sposób, że to czytelnik mógł ocenić i wydać osąd. Autor nie dodawał nic od siebie. Żadnych ocen. Przez to wchodzi w interakcję z odbiorcą - pozwala decydować o swoim tekście, czasami nawet jest miejsce na własną intepretację i własne dopowiadanie.

P.S. Szkoda, że póki co nie odnalazł się - poza nami - żaden inny Hłaskoid (jak to ładnie ktoś, kiedyś nazwał) ;)
"Bo dla mnie Bóg to nie przypadek, nie los i nie czas. Dla mnie Bóg to tylko myśl. Moja myśl."

"Opowiedzieć wodę przez opis pustyni, opowiedzieć chleb przez opis głodu, opowiedzieć miłość przez opis samotności..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Marek Hłasko
Abakarow Użytkownik
  • Postów: 64
  • Skąd:
Dodane dnia 28-07-2009 15:11
chciałbym się tutaj przywitać i złożyć podanie o przyjęcie mnie do tej, jakże przemiłej bandy pana H.
Do góry
Autor
RE: Marek Hłasko
waikhru Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 28-07-2009 15:19
Jeśli chodzi o mnie, to przyjmuję Cię z otwartymi ramionami, Panie Abakarow:D


Jeszcze tylko dodaj, że Twoim ulubionym opowiadaniem jest "Brudne czyny", to masz u mnie piwo/kawę/herbatę;)
"Bo dla mnie Bóg to nie przypadek, nie los i nie czas. Dla mnie Bóg to tylko myśl. Moja myśl."

"Opowiedzieć wodę przez opis pustyni, opowiedzieć chleb przez opis głodu, opowiedzieć miłość przez opis samotności..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Marek Hłasko
Abakarow Użytkownik
  • Postów: 64
  • Skąd:
Dodane dnia 28-07-2009 16:45
ma gęba rozdziawia się więc w radości!
Brudne czyny znam prawie na pamieć. Kiedy miałem 17 lat pisałem scenariusz filmowy na podst. właśnie tej opowieści. Przepadł jak wszystki moje inne wypociny wraz ze spalonym dyskiem twardym. Chyba na całe szczęście!

Tak więc poproszę 2 piwa zapijane kawą. Herbatę chluśniemy w twarz temu obok.
Do góry
Autor
RE: Marek Hłasko
waikhru Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 28-07-2009 16:54
Ubolewam nad tym, że przepadł ten scenariusz, chętnie bym poczytała;) Co do filmów na podstawie utworów Hłaski - wg mnie to jest obecnie nierealne. Wydaje mi się, że nie ma teraz aktorów, którzy mogliby się z tym zmierzyć. Dawniej niektórzy mieli wypisane na twarzy, że mogą być Abakarowem, Dziewiątką, Kubą z Pętli.

Przyjedź na zlot w Poznaniu (najbliższy weekend), to i piwo, i kawa będzie:) Herbata oraz twarz kogoś obok też się znajdzie!
"Bo dla mnie Bóg to nie przypadek, nie los i nie czas. Dla mnie Bóg to tylko myśl. Moja myśl."

"Opowiedzieć wodę przez opis pustyni, opowiedzieć chleb przez opis głodu, opowiedzieć miłość przez opis samotności..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Marek Hłasko
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 28-07-2009 17:22
Cytat:
waikhru napisał/a:
Ubolewam nad tym, że przepadł ten scenariusz, chętnie bym poczytała;) Co do filmów na podstawie utworów Hłaski - wg mnie to jest obecnie nierealne. Wydaje mi się, że nie ma teraz aktorów, którzy mogliby się z tym zmierzyć. Dawniej niektórzy mieli wypisane na twarzy, że mogą być Abakarowem, Dziewiątką, Kubą z Pętli.


Pod tym jestem gotowa się podpisać obiema rękami :) Aktorstwo leży i o pomstę woła. Eh... A jak się barć za Hłaskę, to już mistrzostwa potrzeba i odpowiedniego reżysera. :) No, chociaż reżyser to może by się jeszcze znalazł.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Marek Hłasko
Abakarow Użytkownik
  • Postów: 64
  • Skąd:
Dodane dnia 28-07-2009 20:05
zlot w Poznaniu - brzmi niezwykle atrakcyjnie... a kto oprócz mnie i Ciebie i faceta do herbaty będzie?

film do dzisiaj widzę w głowie...aktorów bym wziął nieznanych, ale z takimi twarzami, jakich dziś w kinie nie ma.
Do góry
Autor
RE: Marek Hłasko
waikhru Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 28-07-2009 22:02
Nie jestem przekonana czy istnieją ludzie o twarzach odpowiednich do utworów Hłaski... Kobiety może by się znalazły, ale mężczyzn już takich chyba nie ma;)

Zajrzyj do tematu Zlot wakacyjny. Tam jest lista osób, które się zdeklarowały, że będą. Z miłą chęcią poznałabym Siergieja Abakarowa (ech, jak ja to imię uwilebiam):bigrazz:
"Bo dla mnie Bóg to nie przypadek, nie los i nie czas. Dla mnie Bóg to tylko myśl. Moja myśl."

"Opowiedzieć wodę przez opis pustyni, opowiedzieć chleb przez opis głodu, opowiedzieć miłość przez opis samotności..."
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Marek Hłasko
Abakarow Użytkownik
  • Postów: 64
  • Skąd:
Dodane dnia 29-07-2009 08:05
Na męskiej urodzie się nie znam, więc trudno wypowiadać mi się w tym temacie. Co do kobiet to zawsze widziałem oczami wyobraźni Monikę Belluci w takim obrazie.
Na zlot nie dam rady dotrzeć z powodów obiektywnych. Po drugie jestem tu bardzo krótko, wieć najpierw oswoję się tutaj...
Do góry
Autor
RE: Marek Hłasko
waikhru Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 29-07-2009 11:35
Monika Bellucci? Hm... Ciekawy wybór. Ale chyba by pasowała.

Z mężczyznami zawsze jest kłopot, zwłaszcza jeżeli mają być tak charakterystyczni i pasujący do specyficznej roli.
"Bo dla mnie Bóg to nie przypadek, nie los i nie czas. Dla mnie Bóg to tylko myśl. Moja myśl."

"Opowiedzieć wodę przez opis pustyni, opowiedzieć chleb przez opis głodu, opowiedzieć miłość przez opis samotności..."
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]