Jak zostać dobrym komentatorem?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
cukiereczek Użytkownik
  • Postów: 21
  • Skąd:
Dodane dnia 24-01-2013 14:22
zapomin napisał/a:
Pierwsze - szczerość. Drugie - subiektywizm.
Nie wolno oceniać autora. To niedopuszczalne. Ocenia się wyłącznie tekst. Im konkretniej, tym lepiej. Jesli masz napisac podoba mi się, znajdź coś co szczególnie jest fajne. I skomentuj swoimi słowami, jak to coś na Ciebie działa (albo jeśli niefajne - napisz dlaczego Twoim zdaniem nie działa i psuje tekst).
Jak najczęściej używaj form pierwszej osoby liczby pojedynczej (ja uważam ja sądzę) oraz okresleń typu wg mnie, moim zdaniem bo Twoja opinia nie jest uniwersalna. To tylko twoje skromne zdanie. Inna osoba może mieć przeciwną opinię i musisz się z tym pogodzić.
Potrzeba więc odrobiny dystansu do siebie by być dobrym komentatorem


W takim bądź razie moje komentarze nie wyglądają aż tak tragicznie:p Staram się stosować wszystko to co opisałeś.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-01-2013 16:46
Dobrze jest też jak komentator daje świadectwo śledzenia twórczości tego, pod kim pisze. Taki głos ma większą wagę. Wcześniejsze teksty danego autora, to najwłaściwszy punkt odniesienia dla krytyki na tego typu portalu (edukacyjnym raczej). Moim zdaniem.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Floopy Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd: Kielce
Dodane dnia 14-11-2013 09:53
Trzeba być naprawde, ale to naprawde szczerym oraz subiektywnym.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Bozena B Redaktor
  • Postów: 764
  • Skąd:
Dodane dnia 29-12-2013 19:53
Reaktywuję ponownie, być może ktoś skorzysta z mądrych rad zebranych przez Elwirę. Miłej lektury

Esy Floresy napisała:
Reaktywując temat, chciałabym przytoczyć zasady jakie udało nam się wspólnie zgromadzić a które cechują dobrego komentatora. Poniższy uporządkowany tekst stanowi podsumowanie tematu (dzięki Elwi za kawał dobrej roboty) i jest wiedzą w pigułce, którą polecam wszystkim zażyć.;)




Cytat:
Elwira napisał/a:
Ja mam nadzieję, że jednak coś do niego dodacie. Zrzucę to sobie do komputera i popoprawiam, ale chciałabym teraz trochę poczytać.



Obecność na Portalu Pisarskim opiera się nie tylko na publikowaniu własnych dzieł i oczekiwaniu na opinie czytelników, ale również na czytaniu i komentowaniu utworów innych użytkowników. Wielu z nas rezygnuje z wyrażania opiniuj na temat tekstów, ponieważ nie wie, jak się do tego zabrać. Właśnie dla takich osób powstał poniższy poradnik.

Komentarz jest to krótki tekst o charakterze opiniotwórczym. Ze swojej natury jest zatem subiektywny, winien wyrażać szczerą opinię czytelnika.

1. Przed napisaniem komentarza
- czytamy tekst (obowiązkowo, najlepiej cały, bywają jednak utwory, przez które trudno przebrnąć, wtedy warto napisać Autorowi, dlaczego przerwaliśmy czytanie)
- nie czytamy komentarzy innych, żeby nie sugerować się czyimś punktem widzenia
- najlepiej jest nie patrzeć na inne oceny tekstu, żeby go nie zaszufladkować jako złego bądź świetnego


2. Dobrze jest w trakcie lektury zaznaczać fragmenty, do których chcemy się odnieść, aby później nie umknęły. Uwagi mogą dotyczyć treści zawartych w utworze, błędów, popełnionych przez Autora, albo być zapisem naszych myśli.
- aby cytowany fragment tekstu umieścić w ramce, zaznaczamy go w tekście, kopiujemy do okienka z komentarzem, ponownie zaznaczamy i wciskamy przycisk "quote" - ten czarny, pod ramką do komentowania.

3. Po przeczytaniu utworu warto się zastanowić, czy jest on dla nas zrozumiały, czy przesłanie jest jasne, czy wiemy, co Autor chciał nam powiedzieć.

4. Zabieramy się do pracy, czyli pisanie komentarza.
- Pamiętaj, komentarz ma być zapisem odbioru dzieła, a więc musi być szczery, bez względu na to, kto jest Autorem. Nadmierne słodzenie jeszcze nigdy i nikomu nie wyszło na dobre.
- Jeśli mamy zapisane jakieś uwagi, przeglądamy je i weryfikujemy. Niektóre w trakcie lektury mogły stać się nieaktualne.
- Warto ubogacić polemikę z tekstem (Autorem) kilkoma zdaniami od siebie. Co może zainteresować twórcę:
a) ogólne odczucia czytelnika, jego nastrój w trakcie i po lekturze
B) czy tekst do czytelnika przemówił, czy przesłanie jest jasne, czytelne, zrozumiałe
c) jak nam się czytało, tu mile widziane uwagi o stylu, sposobie prowadzenia narracji, bohaterach
d) coś o fabule, czy jest spójna, zrozumiała, czy świat przedstawiony stanowi całość, czy ma jakieś dziury, czy tekst jest ciekawy, atrakcyjny dla odbiorcy
Te punkty dotyczą subiektywnego odbioru. Pamiętaj, że Tobie może się podobać coś, co innym się nie podoba. Jako czytelnik - masz takie prawo.
e) pokazanie ewentualnych błędów, sprzeczności, niezgodności (to, co sobie wynotowaliśmy wcześniej)
Oczywiście kolejność pojawiania się punktów w komentarzu jest dowolna.

5. Napisanie takiego komentarza zajmuje sporo czasu, ale liczy się jakość, a nie ilość.

6. Oczywiście nie każdy czuje się na siłach, żeby wytykać innym błędy. Niech zatem napisze w kilku zdaniach, co sądzi o tekście, jak go odbiera, co mu się podobało, a co nie. Takie komentarze również są wartościowe, a Autorowi dają bezpośredni kontakt z czytelnikiem.

7. Skoro mamy już komentarz, wystawiamy ocenę.
- Powinna ona być uzasadniona w komentarzu, szczególnie ta najniższa i najwyższa.
- Dobrze by było, gdyby wyrażała obiektywną wartość tekstu. Wiem jednak, że tak się nie da. Wiadomo, gusta literackie są różne, ale zapewne zgodzicie się ze mną, że dawanie oceny „słabe”, dobrze napisanej humoresce tylko dlatego, że nie jest horrorem, jest nieco krzywdzące.
- Jeśli nie potrafisz ocenić tekstu, nie zrozumiałeś go – nie oceniaj na siłę.
- Po dodaniu oceny zawsze możesz ją usunąć, klikając przycisk „Usuń ocenę” (pojawia się po dodaniu komentarza) wtedy komentarz zostaje, a oceny nie ma.

8. Dlaczego warto komentować?
- Wyłapując błędy u innych, uczymy się zauważać je we własnych tekstach.
- Możemy liczyć, że Autor komentowanego dzieła odwiedzi nas i odwdzięczy się równie wartościowym komentarzem.

9. Komentarze piszemy starannie, najlepiej bez literówek, błędów ortograficznych i gramatycznych.

10. Unikamy komentarzy odwetowych (to jest przecież poniżej Twojego poziomu, dobry Komentatorze).

11. Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać. Doradzaj w miarę możliwości i wiedzy, wskazuj słabe i mocne strony, uzasadniaj, motywuj do przemyśleń, nawet prowokuj dyskusje o tekście. Kilka zdawkowych słów typu "Podobało mi się", "Nie podobało mi się" niewiele Autorowi daje.

12. Pamiętamy, że Autor też człowiek i ma uczucia. Komentując, wyrażamy opinię tylko o tekście. Nie obrażamy Autora.

Pozostaje jeszcze reakcja Autora na nasz komentarz. Na nią nie mamy wpływu. Są tacy twórcy, którzy zwyczajnie nie dorośli do krytyki, uważają, że piszą genialnie i nie widzą powodów, żeby teksty poprawiać. Proponuję nie przejmować się takimi delikwentami i nadal, spokojnie i życzliwie, robić swoje. To twórca jest Autorem dzieła i on ma decydujące zdanie w kwestii jego budowy, treści i sposobu przekazu. Nic na siłę. Nawet nie młotkiem.


[Dodano 22-06-2015 20:42]

Może warto przypomnieć temat. Może się okazać ciekawą lekturą ;)
Uprasza się o niedokarmianie trolli.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Netykieta
http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Troll_internetowy
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
lipnica-murowana Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 04-05-2016 14:42
Dużo meczyków wypada pooglądać ;)
Wypada być:
- oczytanym
- wykształconym
- z poczuciem humoru
- dykcja...
...
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
agrus Użytkownik
  • Postów: 1
  • Skąd:
Dodane dnia 10-01-2020 14:50
Dzień dobry Państwu
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]