Jak zostać dobrym komentatorem?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Apple Użytkownik
  • Postów: 401
  • Skąd: nowoorleańska jabłoń
Dodane dnia 21-03-2009 21:27
Cytat:
13outy napisał/a:
Ja komentuję (przynajmniej próbuję komentować) tekst w dwóch płaszczyznach:

1) Pod względem technicznym, stylistycznym, interpunkcyjnym.
2) Pod względem emocjonalnym - moje odczucia po lekturze.

Rzadko rozbijam dłuższe teksty na czynniki pierwsze. :shy: To łatwiejsze przy krótszych utworach - miniaturach, wierszach itd. B) Czytam też komentarze innych, bardziej doświadczonych osób i próbuję dostrzec to, co oni, porównać swoje odczucia. :rol:

to tak jak ja ;) może nie rozbijam ich tez ze względu na to, że się nie znam... hmm ale mam nadzieję, że z wami się nauczę :D
"Jestem pyszałkiem. Egoistą. Uwielbiam poklask i lubię znajdować się w centrum uwagi. Pragnę chwały. Chcę, aby właśnie na mnie zależało Bogu i szatanowi. Chcę tego, chcę, chcę, chce, chcę.
Memnoch Diabeł
Zasady, zasady, zasady. Oni zawsze kończą, rozprawiając o zasadach. A ja kocham łamać wszelkie reguły, tak jak ludzie lubią rozbijać o ściany kominka szklanki, którymi wznieśli toast.
Opowieść o złodzieju ciał"
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 22:04
Zrobimy co w naszej mocy. Dajcie mi trochę czasu na przygotowanie i ruszymy z kopyta :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 21-03-2009 22:12
Należy komentować sacrum, a nie profanum.





Komentowanie interpunkcji jest nieporozumieniem. Trzeba szukać w tekstach myśli i artyzmu. Reszta to tylko technika.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 22:17
Jerzy, spójrz na to tak: to w dużej mierze to profanum kształtuje to sacrum. Prawnicy dobrze wiedzą, że w niektórych przypadkach przesunięty przecinek zmienia sens przepisu czy ustawy.
A jeśli nie przekonuje Cię, że to technika wpływa na przekaz (a wpływa, bo jak cos jest źle napisane, to choćby z najlepszym przesłaniem, a nie przemówi), to na artyzm już na pewno. Technika, sposób napisania wiersza, dobór, słów, środków, a nawet 'te głupie przecinki" m.in. są wyznacznikami artyzmu.
Komentowanie samej myśli to w zasadzie szkoła hermeneutyczna, a szkół jest wiele, a strukturalizm jest dominujący, z czego wniosek, że nie tak łatwo sprawić, by ludzie komentowali tylko przesłanie.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
kasia Użytkownik
  • Postów: 44
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 22:38
Bardzo się cieszę, że poruszyliście taki temat! Chętnie się czegoś nauczę. Czekam z niecierpliwością;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Jerzy Użytkownik
  • Postów: 247
  • Skąd: Tarnów
Dodane dnia 21-03-2009 22:57
Cytat:
Jerzy, spójrz na to tak: to w dużej mierze to profanum kształtuje to sacrum. Prawnicy dobrze wiedzą, że w niektórych przypadkach przesunięty przecinek zmienia sens przepisu czy ustawy.

Mnie chodzi o proporcje, żeby więcej rozmawiać o sacrum, a profanum z boku.
http://jerzy-opowiadania.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-03-2009 23:01
Nie ma problemu - na sacrum skupimy się w bloku hermeneutycznym, więc już teraz Cię zapraszam :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Slavek Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 22-03-2009 08:08
Cytat:
Jerzy napisał/a:
Komentowanie interpunkcji jest nieporozumieniem. Trzeba szukać w tekstach myśli i artyzmu. Reszta to tylko technika.


Właśnie, przecież wiersz to nie dyktando.



Cytat:
eNeMA napisał/a:
Jerzy, spójrz na to tak: to w dużej mierze to profanum kształtuje to sacrum. Prawnicy dobrze wiedzą, że w niektórych przypadkach przesunięty przecinek zmienia sens przepisu czy ustawy.


W wierszu od interpunkcji ważniejsza jest wersyfikacja...chyba?
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 22-03-2009 08:21
Śledzę z uwagą co tu jest napisane, jeszcze nie czuję się na siłach, aby wypowiedzieć moje zdanie. Ale wiem, że potrzeba istnienia takiego forum jest. I chętnie skorzystam z wiedzy tu przekazanej.:)
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-03-2009 09:15
Dyktando - niedyktando... interpunkcja naprawdę niesie znaczenie i nie chodzi o dręczenie nikogo, tylko świadomość, że cokolwiek w wierszu napiszecie, to niesie znaczenie. Norwid się normalnie w grobie przewraca - on na nietypowości interpunkcji (m.in.) budował kolejne piętra znaczeniowe swoich utworów. Ale dajmy na razie interpunkcji spokój.
Wersyfikacja jest bardzo ważna, tu Slavku oczywiście masz rację.
Pokiereszowana - dziękuję. :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 22-03-2009 09:17
Dobry temat, chętnie poczytam. Dzięki za przekazywanie wiedzy ot tak, bezinteresownie.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 23-03-2009 09:24
Ja Ci dam czytanie! :) ty Zbigniewie_N weź się raczej za współtworzenie, a nie za czytanie! Przypomnę tylko, że byłeś wymieniany w gronie najlepszych komentatorów. Może napisz od siebie, co uważasz za ważne w pisaniu komentarzy.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 26-03-2009 20:38
Czekamy na ten kurs. Z chęcią pondniósłbym swoje umiejętności w tych kwestiach :)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Anaris Użytkownik
  • Postów: 727
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 26-03-2009 21:15
Zgadzam się z Rzepusią.

Czytelnik powinien opisać swoje odczucia po przeczytaniu tekstu dokładnie, żeby autor wiedział coś więcej niż 'fajne', albo 'beznadziejne'.

Do tego powinno się komentować obiektywnie - nie patrząc na to, czy autor jest z nami w bliższych kontaktach i czy chcemy go np. oszczędzić... ^^'
`The most difficult thing is trying not to forget who you really want to be.`
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-03-2009 21:16
dziękuję za spore zainteresowanie moim wątkiem. jest mi baaardzo miło i moje nauczycielskie serce się raduje :)
dziękuję, że sam Wielki Sagitarius tutaj zajrzał z zainteresowaniem :smilewinkgrin:
myślę, że w przyszłym tygodniu ruszamy z kopyta.
do zobaczenia!
i niechaj się zgłasza każdy kto chce się uczyć, innych uczyć, zgłaszać potem przykłady konkretnych metodologii itd. :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-03-2009 21:59
Nie wiedziałam, że względem komentowania istnieją metodologie :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 26-03-2009 23:11
Kochana Różyczko i wszyscy Drodzy Słuchacze!
Na tym wątku będziemy mówić o różnych teoriach literatury, których możemy używać jako narzędzi do czytania i interpretowania tekstów ergo w komentarzach.
Innymi słowy są to metodologie czytania i interpretowania tekstów kultury (czyli nie tylko literatury, ale także filmów, obrazów etc.)
to tak gwoli ścisłości :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-03-2009 00:07
No tak, zatem poznamy rozumiem różne metody i podejścia do problematyki. Może być ciekawie. A ciekawsze jeszcze będą potem komentarze. :D
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
tajga1805 Użytkownik
  • Postów: 138
  • Skąd: coś koło 11mln. mieszkańców
Dodane dnia 27-03-2009 00:43
Niech i tak będzie. Ale moim skromnym zdaniem, to fakt, że rozbieram wiersz na czynniki pierwsze, nie zawsze też jest idealnym powodem do komentaża... Ja mam inne podejście. Subiektywnie oceniam sam utwór, czy coś w nim mnie urzeka, a potem szukam, czy wszystko w nim gra.
Sami piszemy, każde z nas jest autorem jakiegoś "dzieła". Ale to u kogoś szybciej znajdziemy błędy, niż u siebie. To dlatego zawsze staram się oceniać obiektywnie, bo sądzę, że ktoś będzie umiał i u mnie podpowiedzieć , moje błędne poczynania. :yes:
Ama, anz'ardi; ché chi muore | non ha da gire al ciel nel mondo altr'ale.- Michał Anioł...

((( Przestaję komentować inne prace, skoro na moje nawet nie zaczepią okiem... A co taki bede! ))))
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 27-03-2009 17:26
I ja z chęcią dowiem się czegoś w tym względzie.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.