Jak zostać dobrym komentatorem?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-07-2009 19:13
Gawędziarzu miły, wybieraj z komentarzy, co dobrem a nie złośliwe uwagi, nie zwracaj na nie uwagi, wiem, że łatwo mi pisać, ale sama muszę radzić sobie z trolicami, najlepiej nie reaguj, mam nadzieję, że wolisz jednak dziewczyny od chłopaków :)


a przyjaźnie nie przeszkadzają w pisaniu, Pani się zagalopowała, czytałam, że nastolatkowie ją wyjątkowo drażnią, może to z powodów, o których pisaliśmy między sobą kiedyś?

Lubię Cię i Twoje gawędzenie, więc się uśmiechnij

ciao :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 12-07-2009 19:14
Cytat:
mam wrażenie, że częśc komentarzy to po prostu rewanż-komentujący jest czesto tym, którego utwór skrytykował wcześniej autor komentowanego utworu.


Oj, nie sądzę :) Ja się tyle narobiłam przy komentarzach i odwiedzają mnie tylko 3, góra 4 osoby, które zwyczajnie lubią czytać. Rewanżu żadnego też nie dostrzegłam, ani złośliwości, a zdarza mi się dość ostro skrytykować.

A co do lubienia, to chyba zależy od dnia. Lubię komentować dobre teksty. :)

Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-07-2009 19:17
Elwirko, a ja się spotkałam :)

a komentować lubię i dobre i złe... tyle, że robię to wybiórczo właśnie przez to, że niektórzy zwyczajnie nie życzą sobie moich komentarzy, wolę spokój niż uszczypliwe uwagi pod moim adresem, to jest... z tym rewanżowaniem, że ludziom się nie chce, wolą wrzucić tekst i czekać, aż ktoś ich dotknie, a inni lubią jątrzyć... ja tam tracę ducha z tego powodu i idę na spacer, ciao
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-07-2009 19:20
A Ty LRR wolisz komentować prozę, czy poezję. Bo wg mnie na to, czy się jest dobrym komentatorem wpływa też to, czy się lubi komentować.

Wolę Tomku poezję, bo sama ją piszę więc sądzę, że mam w tej dziedzinie więcej do powiedzenia niż w prozie, co wynika z mojego doświadczenia, które względem prozy jest - niestety - nikłe. Ale lubię komentować. Czasami, dla odmiany czytam coś w prozie i komentuję, ale rzadko. Nie lubię odwetów w komentarzach (nie względem siebie, bo szczerze mówiąc - byłoby mi to "wsio radno";), ale denerwują mnie niezdrowe sytuacje wywoływane przez innych pod utworami np. osób, które są początkujące.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 12-07-2009 19:20
Według mnie Gawędziarz ma trochę racji, wiecie, że bywam tu dosyć , często, nie zawsze mogę pomóc, więc staram się nie szkodzić i nie zabieram wtedy głosu:), ale przez to, że czytam prawie wszystkie utwory zauważyłam, że część komentarzy istotnie zdają się być jakimiś ,,gierkami osobistymi'' i rzeczywiście to przykre i niezbyt smaczne:(
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 12-07-2009 19:23
Czyli ja jeszcze nikomu za skórę nie zalazłam. Oj, aż trudno uwierzyć... :) Muszę się chyba bardziej starać.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-07-2009 19:29
Ważne są pobudki, dla których komentujemy - jedni chcą pomóc i nawet jeśli skrytykują to zrobią to w sposób życzliwy, żeby autor wyciągnął jakiś wniosek; a są tacy co się ofukną, napiszą komentarz w stylu "jezusmariacotomabyć" - w takim kontekście komentowanie mija się z właściwym celem - autor nie odnosi korzyści (w sensie, że ciężko mu z takiego komentarza wyciągnąć wniosek, bo nie wiadomo dla niego, dlaczego ten komentujący się tak zachowuje i jak traktować taki komentarz - wobec tego najczęściej uruchamia się mechanizm obronny i albo jest przeciąganie liny żeby zostać przy swoim, albo pyskówki itp.), a taki komentujący? Nie wiem co z tego może wynieść dla samego siebie. Satysfakcję?
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
kresowiak Użytkownik
  • Postów: 351
  • Skąd: Gdzieś na Kresach
Dodane dnia 12-07-2009 19:33
Ja może reaguje na wiele rzeczy zbyt "żywiołowo" ale też czasem nie mogę znieśc wyśmiewania początkujących osób, albo ironicznych uwag skierowanych pod ich adresem. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy autor takiego utworu zamiast mądrze odpowiedziec rozpoczyna kłótnię na jeszcze niższym poziomie. A tak nawiasem mówiąc to najlepszy portal na jaki trafiłem :)

do Małgosi - wolę płec przeciwną, ale nie mam nic przeciwko miłości homoseksualnej :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 12-07-2009 19:33
Komentować, żeby dokopać? Dziecinada. Uważam, że tego typu komentarze powinny być usuwane albo jakoś oflagowywane, a jeśli jakiś komentujący robi tak notorycznie, jakieś kary, no nie wiem, przytrzymywanie tekstów dłużej w poczekalni na przykład. Pomysłów może być sporo.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-07-2009 19:35
Nie ma to jak zaatakować początkującego - małe szanse, że się wybroni. Dlaczego? Jeszcze słabo rozbudzona świadomość literacka, często brak podstaw i oczywiście doświadczenia. To jak strzelanie z dubeltówki do kurczaków na podwórku. (wiem, że nieładne porównanie, ale tak to moim zdaniem wygląda)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
kresowiak Użytkownik
  • Postów: 351
  • Skąd: Gdzieś na Kresach
Dodane dnia 12-07-2009 19:40
popieram pomysł Elwiry. a z tymi kurczakami to wyjęłaś mi z ust Rose...
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-07-2009 19:46
jeśli jakiś komentujący robi tak notorycznie, jakieś kary, no nie wiem, przytrzymywanie tekstów dłużej w poczekalni na przykład.

z tym dłuższym przetrzymywaniem tekstów byłoby ciężko, redakcja tylko zyskałaby więcej pracy, musielibyśmy pamiętać, albo zapisywać sobie komu, za co itd. Jeśli ktoś ewidentnie przesadza bądź jest chamski to jest na niego paragraf w regulaminie. Każdemu z redaktorów możecie zgłosić taki przypadek na PW. W przyszłości w nowej wersji portalu będzie opcja zgłaszania takich niecnych komentarzy poprzez kliknięcie obok niego w odpowiedni przycisk i informacja automatycznie powędruje do nas.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
kresowiak Użytkownik
  • Postów: 351
  • Skąd: Gdzieś na Kresach
Dodane dnia 12-07-2009 19:53
"W przyszłości w nowej wersji portalu będzie opcja zgłaszania takich niecnych komentarzy poprzez kliknięcie obok niego w odpowiedni przycisk i informacja automatycznie powędruje do nas."

bardzo dobry pomysł
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
dwa_warkocze Użytkownik
  • Postów: 353
  • Skąd:
Dodane dnia 12-07-2009 20:48
Proponuję pozbycie się niecnych komentarzy.
Najpierw kurs na to, jak komentarz pisać - zaczynać od zwrotu "szanując twoje uczucia drogi autorze, wierząc, że przelałeś w swój utwór serce i duszę, płacząc razem z tobą i śmiejąc się" a kończąc na "mam nadzieję, iż zbytnio nie dotknęłam cię swym komentarzem, bo w zasadzie twój tekst jest świetny".
A jak ktoś się będzie opierał i pisał prosto z mostu, co mu się w tekstach nie podoba - wywalcie go/ ją.
Ależ będzie milusio.
"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-07-2009 21:01
Żadna ze skrajności nie jest dobra :) Ani zbytnie cukrowanie, ani dyskwalifikowanie piszącego na starcie. Dla mnie ważne, żeby komentarz był szczery i wyważony.
Zresztą krytykę od krytykanctwa łatwo odróżnić, gdy się jakiś czas pobędzie na portalach, poczyta teksty i wypowiedzi innych. Tak mi się wydaje przynajmniej, ale nieomylna nie jestem ;)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-07-2009 21:56
czyli dwa_warkocze wg tego, co napisałaś powinnam wylecieć na zbity pysk

:D

jak to ktoś wczoraj napisał w komentarzu, że mam pysk...

ech, te komentarze

poczytam sobie i będzie miło :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2009 16:17
"mam nadzieję, iż zbytnio nie dotknęłam cię swym komentarzem, bo w zasadzie twój tekst jest świetny"

dwa warkocze - staram się nie obrażać ludzi, nawet jeśli mają słabe, ba - bardzo słabe teksty - zawsze można napisać, że będzie lepiej, jeśli autor popracuje nad swoim warsztatem i wyrazić nadzieję, że mu się to uda

gdybym napisała komentarz taki jak zasugerowałaś, naraziłabym się - jak i każdy - na kpiny co najmniej, bo celem nie jest słodzenie i zagłaskiwanie na śmierć, tylko wskazanie co robić ze swoim pisaniem
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 13-07-2009 19:48
Cytat:
A jak ktoś się będzie opierał i pisał prosto z mostu, co mu się w tekstach nie podoba - wywalcie go/ ją.
Ależ będzie milusio.


Chyba nie zrozumiałaś. Nam nie chodzi o komentarze konstruktywnie krytykujące, tylko o obraźliwe i niewyjaśniające oceny. Na przykład. "Nie podoba mi się, okropna dwulicowość." i ocena słaba. I o komentarze obrażające Autorów.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
dwa_warkocze Użytkownik
  • Postów: 353
  • Skąd:
Dodane dnia 13-07-2009 22:32
Cytat:
dwa warkocze - staram się nie obrażać ludzi, nawet jeśli mają słabe, ba - bardzo słabe teksty - zawsze można napisać, że będzie lepiej, jeśli autor popracuje nad swoim warsztatem i wyrazić nadzieję, że mu się to uda


Nie chodzi o obrażanie ludzi - w końcu nie mówimy o komentowaniu ludzi, tylko tekstów.
Co do drugiej części - czasem byłoby lepiej dla autora, żeby nie tracił czasu na pracę nad warsztatem, bo to syzyfowa robota, tylko znalazł sobie hobby, w którym mu cokolwiek wyjdzie.

Cytat:
Nam nie chodzi o komentarze konstruktywnie krytykujące, tylko o obraźliwe i niewyjaśniające oceny


Konstruktywne - słowo-wytrych. A co jeśli komentarz był rzeczowy, odnosił się wyłącznie do tekstu, zawierał sugestie i prywatny odbiór komentującego, w żaden sposób nie odnosił się do autora ani nie krytykował go (autora nie krytykował, bo tekst tak) i za taki koment zbiera się cięgi nie tylko od innych użytkowników (co jest mało znaczne) ale także i od administracji?
"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Jack the Nipper Użytkownik
  • Postów: 3011
  • Skąd: Centrum Świata
Dodane dnia 13-07-2009 22:39
Jesli koment dotyczy tekstu, a nie tego, ze autor jest debilem, gamoniem, beztalenciem to nie spotka go zadna krzywda. I prędzej nadwrażliwy autor zrezygnuje z udziału na PP niż komentator doczeka sie interwencji ze strony redakcji.

Rzekłem.
Gdyby Bóg chciał, aby ludzie chodzili nago, to by nas takimi stworzył.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]