Jak zostać dobrym komentatorem?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 12:11
No to ja się podzielę moją metodologią komentowania tekstów.

Tekst, który biorę na tapetę otwieram sobie w dwóch kartach przeglądarki. W jednej karcie czytam opowiadanie, w drugiej komentuję. Czytając, wyłapuję na bieżąco fragmenty, do których mam uwagi. Kopiuję, przeskakuję do drugiej karty i wklejam w okienko komentarza. Potem wracam do lektury w poprzedniej karcie. W ten sposób wyłapuję błędy nie odrywając się zbytnio od lektury, nie muszę też przesuwać ekranu w dół, co bywa frustrujące.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 24-11-2009 12:18
Ja czasem kopiuję do Worda i tam zaznaczam błędy. Ok, robimy następny punkt.

2. Dobrze jest w trakcie lektury tekstu zaznaczać fragmenty do których chcemy się odnieść, aby później nie umknęły. Uwagi mogą dotyczyć treści zawartych w utworze, błędów, popełnionych przez Autora, albo być zapisem naszych myśli, wywołanych lekturą.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 12:27
Trzeba dopisać, że w komentarzu najlepiej robić to za pomocą komendy "quote". Niektórzy tego nie wiedzą, a później się dopytują jak robić ramki :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 24-11-2009 12:31
Czyli z instrukcją obsługi panelu dolnego? No dobra, spróbujemy.

- aby cytowany fragment tekstu umieścić w ramce, zaznaczamy do w tekście, kopiujemy do okienka z komentarzem, ponownie zaznaczamy i wciskamy przycisk "quote" - ten czarny, pod ramką do komentowania. Można też najpierw wcisnąć "quote", a później wkleić fragment tekstu pomiędzy słowami umieszczonymi w nawiasach kwadratowych.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 12:34
Ja najpierw wciskam "quote" a potem wklejam do środka skopiowany fragment tekstu :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 24-11-2009 12:48
3. Po przeczytaniu utworu warto się zastanowić, czy jest on dla nas zrozumiały, czy przesłanie jest jasne, czy wiemy, co Autor chciał nam powiedzieć.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 12:48
No bez przesady... tak szczegółowo?

W celu wyrażenia zadowolenia klikamy lewym klawiszem myszy na pierwszą śmiejącą się, żółtą buzię. Jeśli chcemy wyrazić smutek klikamy na czwartą od lewej.

Po wpisaniu komentarza wciskamy kombinację ctrl+w w celu automatycznego wstawienia brakujących przecinków.

;-)

Oczywiście żartuję, żeby nikt tego na poważnie nie wziął.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 24-11-2009 12:51
Sirmicho, ja też nie od razu wiedziałam, jak zrobić ramkę. Ona jest przydatna, a emotikony... już nie i łatwiejsze w obsłudze.;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 12:57
No dobrze, dobrze:)

Co powinien zawierać wartościowy komentarz?

1) Ogólne odczucia dotyczące tekstu, jego przesłania - jest to tak na prawdę jedno z najważniejszych rzeczy w komentarzach. Autor liczy na to, że tekst zostanie zrozumiany, że jego przesłanie trafi do czytelnika;
2) Ocena prowadzenia narracji, stylu - czyli jak się czytało opowiadanie. czy była to gładka przeprawa, czy prawdziwa mordęga;
3) Wskazanie błędów oraz ewentualne wyjaśnienie dlaczego.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 24-11-2009 13:34
4. Pisanie komentarza
- Ma on być zapisem odbioru dzieła, a więc musi być szczery, bez względu na to, kto jest Autorem.
- Jeśli mamy zapisane jakieś uwagi, przeglądamy je i weryfikujemy. Niektóre w trakcie lektury mogły stać się nieaktualne.
- Warto ubogacić polemikę z tekstem (Autorem) kilkoma zdaniami od siebie na temat naszego odbioru dzieła. Czyli
a) ogólne odczucia czytelnika
B) czy tekst do czytelnika przemówił, czy przesłanie jest jasne, czytelne, zrozumiałe
c) jak nam się czytało, tu mile widziane uwagi o stylu, sposobie prowadzenia narracji, bohaterach
d) coś o fabule, czy jest spójna, zrozumiała, czy świat przedstawiony stanowi całość, czy ma jakieś dziury, czy tekst jest ciekaw, atrakcyjny dla odbiorcy
Te punkty dotyczą subiektywnego odbioru. Pamiętaj, że Tobie może się podobać coś, co innym się nie podoba. Jako czytelnik - masz takie prawo.
e) pokazanie ewentualnych błędów, sprzeczności, niezgodności (to, co sobie wynotowaliśmy wcześniej)
Oczywiście kolejność pojawiania się punktów w komentarzu jest dowolna.



(Gdybym o czymś zapomniała - dajcie znać)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-11-2009 13:58
Cytat:
sirmicho napisał/a:
No to ja się podzielę moją metodologią komentowania tekstów.

Tekst, który biorę na tapetę otwieram sobie w dwóch kartach przeglądarki. W jednej karcie czytam opowiadanie, w drugiej komentuję. Czytając, wyłapuję na bieżąco fragmenty, do których mam uwagi. Kopiuję, przeskakuję do drugiej karty i wklejam w okienko komentarza. Potem wracam do lektury w poprzedniej karcie. W ten sposób wyłapuję błędy nie odrywając się zbytnio od lektury, nie muszę też przesuwać ekranu w dół, co bywa frustrujące.


Jeszcze mi tylko powiedz, jak się otwiera w tych dwóch kartach, bo ja jestem najgłupszym zawodowcem na portalu i w dodatku najbardziej sfrustrowanym takim skakaniem jak pchła po psie z góry na dół... :D
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 14:03
Mila, a jaką masz przeglądarkę? Jeśli jedną z nowszych to zazwyczaj robi sie to klikając środkowym klawiszem myszy na link. A jeśli tak się nie da to klikasz na link prawym klawiszem myszy i z menu wybierasz "otwórz w nowej karcie" czy coś takiego.

A jeśli się nie da... to zmień przeglądarkę :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 24-11-2009 14:20
Można też dwa razy otworzyć przeglądarkę, wtedy będę dwie karty. ;)

Ok, piszemy dalej, jak Wam się coś przypomni - uzupełnimy.

5. Napisanie takiego komentarza zajmuje sporo czasu, ale liczy się jakość, a nie ilość.
6. Oczywiście nie każdy czuje się na siłach, żeby wytykać innym błędy. Niech zatem napisze w kilku zdaniach co sądzi o tekście, jak go odbiera, co mu się podobało, a co nie. Takie komentarze również są wartościowe.
7. Skoro mamy już komentarz, wystawiamy ocenę. Powinna ona być uzasadniona w komentarzu. Dobrze by było, gdyby wyrażała obiektywną wartość tekstu. Wiem jednak, że tak się nie da. Wiadomo, gusta literackie są różne, ale dawanie słabego dobrze napisanej humoresce tylko dlatego, że nie jest horrorem jest nieco absurdalne.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-11-2009 14:21
Dziękuję, Sirmiś - wypróbuję jedno i drugie i przy okazji dowiem się, jaką mam przeglądarkę... :D
Lecę eksperymentować...

PS. dalej nic nie wiem, bo nic mi się nie otwiera... :shy:
Jaki link?
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 24-11-2009 14:24
A może włączysz się do pisania poradnika, Miladoro?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-11-2009 14:32
Cytat:
Elwira napisał/a:
A może włączysz się do pisania poradnika, Miladoro?


Ja?! :bigeek:
Przecież już w zasadzie wszystko jest... :D

Ode mnie tylko mała uwaga - warto analizować tekst szczegółowo, ponieważ wyłapując cudze błędy uczymy się zauważać i panować nad swoimi.
A wtedy dajemy automatycznie lepiej dopracowane teksty i inni mają mniej roboty... ;)
Poza tym zawsze warto, nawet kilkakrotnie, przeczytać taki tekst w podglądzie, przed dodaniem - widzi się o wiele więcej w druku.

Jak mi się coś jeszcze nasunie, to wrócę... :D
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 14:37
Cytat:
Miladora napisał/a:
Ode mnie tylko mała uwaga - warto analizować tekst szczegółowo, ponieważ wyłapując cudze błędy uczymy się zauważać i panować nad swoimi.
A wtedy dajemy automatycznie lepiej dopracowane teksty i inni mają mniej roboty... ;)

Otóż to. Celna uwaga. Zauważyłem na sobie. Robię już o 1/100 błędów mniej :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 24-11-2009 14:55
8. Komentować warto, bo:
- wyłapując błędy u innych, uczymy się zauważać i wyłapywać własne
- możemy liczyć, że Autor nas odwiedzi i odwdzięczy się równie wartościowym komentarzem
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 21:08
Cytat:
Miladora napisał/a:
Ode mnie tylko mała uwaga - warto analizować tekst szczegółowo, ponieważ wyłapując cudze błędy uczymy się zauważać i panować nad swoimi.
A wtedy dajemy automatycznie lepiej dopracowane teksty i inni mają mniej roboty...


Ostatnio Miladora wyłapuje tylko interpunkcje :lol:


Jak zauważyliście przestałem się udzielać i pisać komentarze na temat całości, bo cześć z was nie radzi sobie z krytyką
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-11-2009 21:12
Cytat:
moffiss napisał/a:
Cytat:
Miladora napisał/a:
Ode mnie tylko mała uwaga - warto analizować tekst szczegółowo, ponieważ wyłapując cudze błędy uczymy się zauważać i panować nad swoimi.
A wtedy dajemy automatycznie lepiej dopracowane teksty i inni mają mniej roboty...


Ostatnio Miladora wyłapuje tylko interpunkcje :lol:


Ostatnio to ja utrudniałam życie poetom... :D
Ale swoją drogą, to niewiele osób tę interpunkcje poprawia, więc ktoś to musi robić. Chociaż do stylu i logiki też się przyczepiam. ;)
Chyba wrócę do prozy, skoro są reklamacje... :D
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]