Jak zostać dobrym komentatorem?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 24-11-2009 21:23
Wróć Mila, bo chyba dwa moje teksty przeoczyłaś:)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-11-2009 00:45
A niewątpliwie przeoczyłam, nie tylko Twoje... :D
Chyba faktycznie wrócę, chociaż poetów rozbiera się znacznie łatwiej.
Już się czuję zaproszona przez Ciebie... gotowy? ;)

A żeby nie było offtopu, taka mała uwaga - należy tekst nie tylko przeczytać.
Powinno się go także zrozumieć, a to można zrobić zaglądając pod podszewkę.
Żeby tekst przemówił, musi być wiarygodny psychologicznie i konsekwentnie prowadzony, chyba, że jest to całkowita groteska i każdy z bohaterów miewa zupełnie irracjonalne motywy działania.
Trzeba też wyczuć, jakie były intencje autora - co chciał przekazać czytelnikom, bo wtedy łatwiej ocenić, czy to mu się udało.
Czasem teksty miewają drugie dno i różne podteksty, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Żeby zmierzyć wtedy taką głębię, trzeba zanurkować... ;)
Doskonałym przykładem takiego opowiadania jest tekst "Nasza wielka, piękna podróż" - I was david bowman...
Sprawdźcie sami, czy odkryjecie jak głębokie jest to drugie dno i na czym polega haczyk, podany tak prawie niewidocznie przez Autora... ;)
http://www.portal-pisarski.pl/readarticle.php?article_id=11906
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 25-11-2009 12:33
Miladorko, o tym, co piszesz już wspominaliśmy, ale teksty Dawida - warte polecenia ;)

9. Komentarze piszemy starannie, najlepiej bez literówek, błędów ortograficznych i gramatycznych.
10. Unikamy komentarzy odwetowych (to jest przecież poniżej Twojego poziomu, dobry komentatorze).
11. Pamiętamy, że Autor też człowiek i ma uczucia. Nie obrażamy Autora.

Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 25-11-2009 12:41
Cytat:
Elwira napisał/a:
11. Pamiętamy, że Autor też człowiek i ma uczucia. Nie obrażamy Autora.


Dopisać w nawiasie:
a jeśli spróbujesz,
ostrzeżenie zainkasujesz
gdyż innych obrażanie
regulaminem zakazane

(oczywiście w innej formie, bo to powyższe to efekt mojej głupawki)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 25-11-2009 12:47
Ale bardzo sympatycznej głupawki ;) Wieczorem pomyślę, jak to poprawić.

I co jeszcze do tego komentowania dodajemy? Bo chcę to zebrać i jakoś w widocznym miejscu dać, dla wszystkich nowych i starych komentatorów.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 25-11-2009 12:51
Może warto coś dodać na temat komentowania opowiadań w częściach. Nie wiem jaką przyjmujecie taktykę w takich przypadkach, ale ja oceniam kolejne części przyrównując ją do pierwszej. To jest niebezpieczne, bo może zmienić się skala w międzyczasie.

Ważne też, żeby nie wystawiać oceny na siłę - nie rozumiesz tekstu - nie oceniaj.

No i najważniejsze - jak napisać komentarz bez oceny :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 29-11-2009 11:47
To chyba trzeba by było dopisać w punkcie o ocenach. Zaraz zobaczę.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 29-11-2009 13:03
Cytat:
nie czytamy komentarzy innych, żeby nie sugerować się czyimś punktem widzenia
ale to trudne. Poza tym, wyobraź sobie, że dziesięć osób cytuje te same błędy pod jednym utworem, jakie to długie wyjdzie.

Cytat:
Unikamy komentarzy odwetowych (to jest przecież poniżej Twojego poziomu, dobry Komentatorze).
Powinna zostać przewidziana ze nie jakaś kara. Może chłosta? Zresztą warto też unikać komentarzy rewanżujących. On mnie pochwalił, to ja też go pochwalę, a że tekst się nie podobał, trudno.

Tak zwane kółko wzajemnej adoracji. Nie do uniknięcia, zdarza się i będzie się zdarzało. Jednak warto się starać.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 29-11-2009 13:12
Jak dziesięć osób te same błędy wytyka, a Autorowi po dwóch nie chciało się poprawić, to świadczy tylko o Autorze ;)

Przyznam Ci się, że sama czytam komentarze dopiero po napisaniu własnego. Chyba że tekstu nie rozumiem, ale wtedy czytam po przeczytaniu tekstu. Dlaczego trudne?

Za komentarze odwetowe są strzeżenia, a o szczerości już pisałam (pkt. 4)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2009 13:13
Po prostu po przeczytaniu tekstu wpierw należy zastanowić się nad oceną i opinią, a dopiero potem przeczytać komentarze innych.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 29-11-2009 13:17
Cytat:
Dlaczego trudne?
Bo mnie korci aby zerknąć :) Ciekawość. Ale staram się tego nie robić.

Cytat:
Jak dziesięć osób te same błędy wytyka, a Autorowi po dwóch nie chciało się poprawić, to świadczy tylko o Autorze
Tak, wiem, ale przecież autor nie zawsze może 24h pilnować tekstu. Oczywiście zgadzam się, że lepiej nie czytać komentarzy, przed skomentowanie utworu, a przynajmniej przed przeczytaniem. Żadna metoda nie jest w 100% skuteczna, ale wymieniona przez ciebie chyba najsprawiedliwsza.

Przyznaję ci rację, tylko tak chciałem zwrócić uwagę, na pewną rzecz.
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 29-11-2009 17:16
Jasne, jak jest coś pod tekstem, to aże korci. ;) Dlatego wolę komentować jako pierwsza, albo kopiuję do Worda, żeby nie widzieć. Lepiej, gdyby okienko do komentowania było zaraz pod tekstem, a nie pod komentarzami innych. Praktyczniej.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
sirmicho Użytkownik
  • Postów: 589
  • Skąd:
Dodane dnia 29-11-2009 17:22
Elwirko, super-hiper-wypasny poradnik powstał... Tylko jedno ale. Przeczytaj go sobie, bo ma tam parę błędów :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 29-11-2009 20:00
Ja mam nadzieję, że jednak coś do niego dodacie. Zrzucę to sobie do komputera i popoprawiam, ale chciałabym teraz trochę poczytać.



Obecność na Portalu Pisarskim opiera się nie tylko na publikowaniu własnych dzieł i oczekiwaniu na opinie czytelników, ale również na czytaniu i komentowaniu utworów innych użytkowników. Wielu z nas rezygnuje z wyrażania opiniuj na temat tekstów, ponieważ nie wie, jak się do tego zabrać. Właśnie dla takich osób powstał poniższy poradnik.

Komentarz jest to krótki tekst o charakterze opiniotwórczym. Ze swojej natury jest zatem subiektywny, winien wyrażać szczerą opinię czytelnika.

1. Przed napisaniem komentarza
- czytamy tekst (obowiązkowo, najlepiej cały, bywają jednak utwory, przez które trudno przebrnąć, wtedy warto napisać Autorowi, dlaczego przerwaliśmy czytanie)
- nie czytamy komentarzy innych, żeby nie sugerować się czyimś punktem widzenia
- najlepiej jest nie patrzeć na inne oceny tekstu, żeby go nie zaszufladkować jako złego bądź świetnego


2. Dobrze jest w trakcie lektury zaznaczać fragmenty, do których chcemy się odnieść, aby później nie umknęły. Uwagi mogą dotyczyć treści zawartych w utworze, błędów, popełnionych przez Autora, albo być zapisem naszych myśli.
- aby cytowany fragment tekstu umieścić w ramce, zaznaczamy go w tekście, kopiujemy do okienka z komentarzem, ponownie zaznaczamy i wciskamy przycisk "quote" - ten czarny, pod ramką do komentowania.

3. Po przeczytaniu utworu warto się zastanowić, czy jest on dla nas zrozumiały, czy przesłanie jest jasne, czy wiemy, co Autor chciał nam powiedzieć.

4. Zabieramy się do pracy, czyli pisanie komentarza.
- Pamiętaj, komentarz ma być zapisem odbioru dzieła, a więc musi być szczery, bez względu na to, kto jest Autorem. Nadmierne słodzenie jeszcze nigdy i nikomu nie wyszło na dobre.
- Jeśli mamy zapisane jakieś uwagi, przeglądamy je i weryfikujemy. Niektóre w trakcie lektury mogły stać się nieaktualne.
- Warto ubogacić polemikę z tekstem (Autorem) kilkoma zdaniami od siebie. Co może zainteresować twórcę:
a) ogólne odczucia czytelnika, jego nastrój w trakcie i po lekturze
B) czy tekst do czytelnika przemówił, czy przesłanie jest jasne, czytelne, zrozumiałe
c) jak nam się czytało, tu mile widziane uwagi o stylu, sposobie prowadzenia narracji, bohaterach
d) coś o fabule, czy jest spójna, zrozumiała, czy świat przedstawiony stanowi całość, czy ma jakieś dziury, czy tekst jest ciekawy, atrakcyjny dla odbiorcy
Te punkty dotyczą subiektywnego odbioru. Pamiętaj, że Tobie może się podobać coś, co innym się nie podoba. Jako czytelnik - masz takie prawo.
e) pokazanie ewentualnych błędów, sprzeczności, niezgodności (to, co sobie wynotowaliśmy wcześniej)
Oczywiście kolejność pojawiania się punktów w komentarzu jest dowolna.

5. Napisanie takiego komentarza zajmuje sporo czasu, ale liczy się jakość, a nie ilość.

6. Oczywiście nie każdy czuje się na siłach, żeby wytykać innym błędy. Niech zatem napisze w kilku zdaniach, co sądzi o tekście, jak go odbiera, co mu się podobało, a co nie. Takie komentarze również są wartościowe, a Autorowi dają bezpośredni kontakt z czytelnikiem.

7. Skoro mamy już komentarz, wystawiamy ocenę.
- Powinna ona być uzasadniona w komentarzu, szczególnie ta najniższa i najwyższa.
- Dobrze by było, gdyby wyrażała obiektywną wartość tekstu. Wiem jednak, że tak się nie da. Wiadomo, gusta literackie są różne, ale zapewne zgodzicie się ze mną, że dawanie oceny „słabe”, dobrze napisanej humoresce tylko dlatego, że nie jest horrorem, jest nieco krzywdzące.
- Jeśli nie potrafisz ocenić tekstu, nie zrozumiałeś go – nie oceniaj na siłę.
- Po dodaniu oceny zawsze możesz ją usunąć, klikając przycisk „Usuń ocenę” (pojawia się po dodaniu komentarza) wtedy komentarz zostaje, a oceny nie ma.

8. Dlaczego warto komentować?
- Wyłapując błędy u innych, uczymy się zauważać je we własnych tekstach.
- Możemy liczyć, że Autor komentowanego dzieła odwiedzi nas i odwdzięczy się równie wartościowym komentarzem.

9. Komentarze piszemy starannie, najlepiej bez literówek, błędów ortograficznych i gramatycznych.

10. Unikamy komentarzy odwetowych (to jest przecież poniżej Twojego poziomu, dobry Komentatorze).

11. Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać. Doradzaj w miarę możliwości i wiedzy, wskazuj słabe i mocne strony, uzasadniaj, motywuj do przemyśleń, nawet prowokuj dyskusje o tekście. Kilka zdawkowych słów typu "Podobało mi się", "Nie podobało mi się" niewiele Autorowi daje.

12. Pamiętamy, że Autor też człowiek i ma uczucia. Komentując, wyrażamy opinię tylko o tekście. Nie obrażamy Autora.

Pozostaje jeszcze reakcja Autora na nasz komentarz. Na nią nie mamy wpływu. Są tacy twórcy, którzy zwyczajnie nie dorośli do krytyki, uważają, że piszą genialnie i nie widzą powodów, żeby teksty poprawiać. Proponuję nie przejmować się takimi delikwentami i nadal, spokojnie i życzliwie, robić swoje. To twórca jest Autorem dzieła i on ma decydujące zdanie w kwestii jego budowy, treści i sposobu przekazu. Nic na siłę. Nawet nie młotkiem.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
alleluja con Użytkownik
  • Postów: 141
  • Skąd: Bruksela
Dodane dnia 02-12-2009 13:43
Podoba mi się ten poradnik:) Mam wrażenie, że nie każdy czyta regulamin, a może wypunktowane tam zasady komentowania wydają się zbyt ogólne. Od siebie mogę dodać jeszcze jedno. Komentujący nie może być egoistą, musi wykazywać się empatią (na zasadzie: komentuję tekst tak jak sam chciałbym żeby ktoś skomentował mój). Piszę o tym, bo często mam wrażenie, że piszący opinie za bardzo skupiają się na braniu (przeczytać tekst i ograniczyć się do stwierdzenia: podoba się lub nie, dobry lub zły). A prawdziwe, dobre komentowanie powinno działać w obie strony: biorę i daję, czyli doradzam w miarę możliwości, wiedzy, wskazuję słabe i mocne strony, uzasadniam, motywuję do przemyśleń. Trzeba wczuć się w autora, pomyśleć co chciałby od nas usłyszeć (choć czasem słyszy niekoniecznie to co by chciał;))
Wszystko, co dźwigasz, uzbroiłaś w ból -
To, co zakrywasz, w posępną odwagę.
A jesteś ogród. W tobie panny nagie,
Twarze młodzianków rozpęknięte wpół

(Nauka chodzenia S. Grochowiak)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 02-12-2009 20:01
Dziękuję, Allelujka, już dodałam stosowny punkt.:)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-12-2009 20:46
Dużo pracy w ten poradnik Elwiro włożyłaś - gratuluję :)
Nie da się nie odczuć, że jest on skierowany głównie do komentujących prozę, ale wystarczy trochę zmodyfikować punkty 3 i 4 (3 ponieważ w poezji od dawna nie pyta się (albo pozostawia to pytanie na marginesie) "co autor miał na myśli?" 4 ze względów oczywistych (fabuła, narracja)) i bez problemu komentujący poezję będą mogli z niego korzystać :)

Czy w nowej wersji portalu tego typu najbardziej pomocne tematy, poradniki itd., będą w jakiś sposób widoczne cały czas na stronie głównej? Teraz znikają bardzo szybko, a nie każdy nowy użytkownik od razu potrafi odnaleźć się na forum :)
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 12-12-2009 21:30
Tycenak, poradnik powstaje we współpracy z Wami, jak tylko tę pracę moderuję ;)

Twoje uwagi postaram się jakoś zamieścić. Chociaż chyba się nie zrozumieliśmy. Mnie nie chodzi o szkolne "co autor miał na myśli", tylko o to, czy rozumiem tekst, czy przemówił. Bo przecież wiersz to nie tylko trzy przypadkowe słowa, One muszą coś ze sobą nieść. Interpretacja może być różna, ale ważne, żeby była, a nie zostawała wielka dziura i niesmak (chyba).

Nie wiem, jak to będzie z nową wersją portalu. Zamierzam ten poradnik jakoś uładzić i wrzucić do tekstów, może wtedy łatwiej będzie umieścić link na stronie. Bo kierowanie do całej dyskusji zmusza do szukania, a tak - klik i jest. Zobaczymy.

Wciąż czekam na Wasze uwagi dotyczące poradnika.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Izolda Użytkownik
  • Postów: 300
  • Skąd: podgórska
Dodane dnia 25-02-2010 09:40
Widzę Elwiro, że zachęcasz nas do podjęcia na nowo wątków komentowania. Cieszę się. Tylko, żeby o komentowaniu rozmawiać, trzeba to od czasu do czasu robić, więc wielu interlokutorów nie znajdziemy. Są takie tygodnie, gdy komentarze dopisują i takie, gdy jest posucha. Mam wrażenie, że ostatnio bardzo biednie, zwłaszcza w prozie.
A z komentowaniem jest tak, jak z innymi czynnościami: jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz. Zatem, żeby zostać dobrym komentatorem, trzeba w ogóle spróbować to robić. Oddźwięk od autorów jest elementem bardzo dydaktycznym, bo reakcje bywają różne, a jeśli jest różnorodność to pozwala nam zorientować się np. co cenią sobie autorzy. Nie chodzi mi oczywiście o to, że cenią sobie pochlebstwa, a nie znoszą grymaszenia, bo wielu jest takich, którzy wolą to drugie. Chodzi mi o to jakie informacje są punktowane i cenione. Po informacjach zwrotnych można się tego czasem dowiedzieć.

Lubie kiedy nowa osoba pojawiająca się na portalu oprócz wrzucania utworów odważa się komentować innych i przyznaję, że wtedy sama chętniej komentuję taką osobę. Jeśli ona chce się uczyć od innych, to miło kiedy sama coś od siebie daje. Lubię też kiedy autor odpowiada na komentarze, bo uważam, że to też jest forma trenowania umiejętności komentatorskich.

Zastanawiałam się już nad tym, że ludzkie lenistwo doprowadza do tego, że bez sprawnego systemu kar i nagród bezinteresownie nie mają motywacji do działań.

Lubię tych, którzy trudzą się komentowaniem, to oni mają szansę zostać dobrymi komentatorami, a reszta niech czeka z rozdziawionymi gębusiami na komentarze u siebie, spodziewam się, że powinni się w końcu nie doczekać.

Zanim napiszesz poradnik: Jak dobrze komentować, napisz: Po co w ogóle komentujemy? Bo ¾ osób tego chyba nie wie. Po weekendzie zgłaszam się do pomocy.:)

Edit: Dowiedz się też czy na PP były kiedykolwiek bonusy za coś, bo Mila ma w ramce taką pozycję i jest przy niej zero. Dlaczego, skoro ona jest najaktywnniejsza?
"Ludzie sobie żyją. Nie wiadomo po co. Nie wiadomo dlaczego. Wszystko jakoś samo się dzieje. Rozumiesz coś z tego?"
Do góry
Autor
RE: Jak zostać dobrym komentatorem?
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 25-02-2010 13:05
Podpisuję się pod Izoldą.

Służę także pomocą, jeżeli będzie potrzebna. ;)

I mam sugestię, żeby do poradnika dopisać mały punkcik - Jak zostać dobrym odbiorcą komentarzy.

Wydaje mi się, że bez odpowiedniego odbioru sporo naszej pracy idzie na marne. Niektórzy komentujący zadają sobie naprawdę wiele pracy, nie mówiąc o poświęconym na to czasie, by wypunktować uszczerbki tekstu, po czym spotykają się z milczeniem, ignorowaniem lub zarzutami, a czasem nawet i pyskówką.

Należy się nie tylko uczyć komentowania, ale i odbioru komentarza, a także pracy nad tekstem.

Usłyszałam zdanie, że niektórzy przyczepiają się do takich "pierdół" jak przecinki czy kropeczki.
No właśnie. Przyczepiają?

Moim zdaniem komentarz, jeżeli ma być w pełni konstruktywny, powinien zawierać wszystkie zauważone błędy. Interpunkcyjne także, bo interpunkcji trzeba się uczyć, jeżeli mamy zamiar wysyłać teksty na konkursy lub do wydawnictw czy pism literackich.

Nie każdy czuje się na siłach, by to wypunktować - rozumiem.
Ale to, co rzuca się w oczy, powinno być autorowi przekazane.
To nie jest czepianie się i dobrze by było, gdyby niektórzy publikujący uświadomili to sobie.

Mnie osobiście najbardziej irytuje, gdy pod tekstem zjawia się ktoś, kto po pobieżnym, nieuważnym i byle jakim przeczytaniu tekstu, bez zagłębienia się choć trochę w intencje autora, pisze bez jakiegokolwiek rozumienia komentarz typu - "e tam, taka sobie historyjka, banał, dam przeciętne dla otrzeźwienia". I koniec.
A potem nawet nie raczy się zjawić, by wysłuchać, co autor ma do powiedzenia w tej sprawie i pytania "dlaczego?" albo prośbę o uzasadnienie zbywa milczeniem. Bo po co, prawda, odpowiadać?

Tak więc to zjawisko "zbywania" zdarza się po obydwóch stronach i dlatego, moim zdaniem, równolegle z nauką komentowania, dobrze byłoby także dodać mały poradnik odbioru komentarzy.

Nie mówiąc już o kulturze dyskutowania pod tekstem i zasadach "netykiety".

Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]