Czy miłość jest banalna?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Czy miłość jest banalna?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 03-04-2009 17:26
Często spotykam się z opiniami, że sztuka, film, książka, wiersz o miłości to banał. Weszły nam (komentatującym) w krew wyrazy - "ckliwe", "banalne", "naiwne" i używamy ich bezlitośnie, gdy tylko wyczujemy w treści miłość.
Czy miłość rzeczywiście jest banalna? Czy to wstyd opowiadać o niej?
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2009 17:31
Miłość to temat tak popularny, że trudno o niej cokolwiek napisać, aby uniknąć banału. Ale moim zdaniem jest to możliwe o ile nie mówi się o niej wprost i posługując się utartymi schematami/tropami, przykład wymyślony na szybko (o miłości banalnie):

moja miłościo, życie me nie istnieje
bez Ciebie, umieram jak Romeo przy Julii
kochaj mnie na wieki, me serce Cię pożąda
Do góry
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
nod Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2009 17:31
Tak, miłość jest banalna. Tak jak jedzenie, wydalanie, picie i inne czynności bez których, podobnie jak bez miłości, żyć nie możemy. Ale czy to znaczy, że jest miłość jest przez tę swoją banalność zła? Nie, moim zdaniem nie. I bynajmniej wstydem nie jest pisanie o niej. Tak moim osobistym punktem widzenia...
Zapraszam do mojego świata:
http://zapisanestronice.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2009 17:46
W kontekście tekstów kultury miłość jest tylko tematem, temat sam w sobie raczej nie może być "dobry", "zły", "banalny". Banalna może być co najwyżej jego realizacja, sposób przedstawienia tego tematu.
Jest dużo świetnych wierszy o miłości, jest też n-razy tyle wierszy banalnych. Nie temat jest "problemem" a jego realizacja.
Do góry
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
nod Użytkownik
  • Postów: 33
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2009 17:48
Ależ zdecydowanie temat może być banalny. Ale też może być niebanalnie zrealizowany.
Zapraszam do mojego świata:
http://zapisanestronice.blogspot.com/
Do góry
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 03-04-2009 17:50
O wszystkim można pisać ciekawie, tak jak i banalnie. Podobnie do Tycenaka uważam, że chodzi o podejście do tematu - żeby było oryginalne, trochę inne, żeby nie powielać schematów. Ale to dotyczy się każdego tematu. Miłość po prostu... Ma w sobie coś takiego, że każdy o niej marzy, przeżywa, każdemu jest znana z tej czy innej strony. Bywa codziennością. A pisząc trzeba się starać, żeby miała skrzydła (i to dopiero banał... :lol: ).
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-04-2009 17:57
Miłość nie jest banalna, jest fenomenalna, arcyciekawa. To hollywood i popkultura starły miłość na różową papkę, jakby była gumą do żucia. Zresztą, czy w naszych czasach jest jeszcze miłość? Pisał A. S-Exupery: "Kiedyś z powodu miłości zamykano się w klasztorze do końca życia. Owszem, dzisiaj też mówimy o miłości. Ale nase rozczarowania miłosne są jak ból zębów".
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 03-04-2009 18:26
Myślę podobnie jak Samuel. Hollywood i PODkultura zepchnęły miłość sensacjami, thillerami, horrorami i erotycznymi komediami na wyśmiewaną pozycję, i frustrowanej emo-młodzieży się to podoba. Ostatnio jednak dostrzegam (może się łudzę) , że mija ta fascynacja szeroko pojętym Mc Donaldem. Może idzie ku lepszemu...
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2009 18:51
Miłość to temat, który został już wykorzystany na wszystkie możliwe sposoby. Nie da się wymyślić nic nowego, dlatego, co by nie powstało, to będzie to banał.
Do góry
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 03-04-2009 19:03
Oke, porównajmy jakieś filmy - dwa typowo o miłości, na przykład "Pokuta" i "Once", i jakieś dwa filmy z tych cool, trendy np. hmm (cholera, nie wiem, co tu podać, bo unikam) niech będzie "Spiderman" i "Batman".
Które są bardziej kiczowato-banalne?
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2009 19:06
Nie wiem, widziałam tylko Batmana. Nie oglądam filmów o miłości bo mnie nudzą.

Wiem, że miłość może być różnie podana, ale nie zmienia to faktu, że wszystkie podejścia i tak już były.
Do góry
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2009 19:08
Cytat:
Oke_Mani napisał/a:
Miłość to temat, który został już wykorzystany na wszystkie możliwe sposoby. Nie da się wymyślić nic nowego, dlatego, co by nie powstało, to będzie to banał.


Tja... odłóżmy pióra... eee... klawiatury i nie piszmy o miłości, bo i tak spłodzimy tylko banały. Obawiam się, że to tak nie działa :no: zawsze można stworzyć coś oryginalnego, język ewoluuje, poglądy ewoluują, w końcu i miłość się zmienia. Inna sprawa, że 99,9% utworów wierszowanych o miłości w ten czy inny sposób ociera się o banał. Ale zawsze pozostaje to 0,1%, którego naprawdę warto szukać :)
Do góry
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 03-04-2009 19:11
Cytat:
Inna sprawa, że 99,9% utworów wierszowanych o miłości w ten czy inny sposób ociera się o banał. Ale zawsze pozostaje to 0,1%, którego naprawdę warto szukać


To dokładnie, jak z miłością. 999 z tysiąca dziewcząt ociera się o banał, ale i tak warto szukać tej tysięcznej. :)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2009 19:14
Cytat:
tycenak napisał/a:
Tja... odłóżmy pióra... eee... klawiatury i nie piszmy o miłości, bo i tak spłodzimy tylko banały. Obawiam się, że to tak nie działa :no: zawsze można stworzyć coś oryginalnego, język ewoluuje, poglądy ewoluują, w końcu i miłość się zmienia. Inna sprawa, że 99,9% utworów wierszowanych o miłości w ten czy inny sposób ociera się o banał. Ale zawsze pozostaje to 0,1%, którego naprawdę warto szukać :)


Oczywiście, że można wybrać mniej przetartą ścieżkę, ale zawsze będzie to tylko powielanie jakiegoś schematu.
Do góry
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 03-04-2009 19:21
Oke, ale czy przestraszenie kogoś duchem albo zombie, albo dziewczynką wychodzącą ze zlewu, nie jest powieleniem pewnego jeszcze bardziej kiczowatego schematu?
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2009 19:26
Ale ja nie powiedziałam, że horrory nie są banalne. Ja swojego czasu naoglądałam i naczytałam się tyle, że trudno mnie czymś zaskoczyć. A w tematach miłosnych już od wieków nic mnie nie zaskoczyło, dlatego stwierdzam, ze ten temat jest wyjątkowo banalny.



A dziewczynka wychodząca ze zlewu to dla mnie właśnie przykład czegoś meganiebanalnego.
Do góry
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 03-04-2009 19:30
Meganiebanalnego? No to ja proszę o rozwód.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2009 19:34
Widziały gały co brały, nie ma rozwodów kościelnych :p
A poza tym offtopujesz :)
Do góry
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 03-04-2009 19:57
:lol: no trudno, ale wybacz, jeśli dla Ciebie nie są śmieszne dziewczynki wychodzące ze zlewów, ze studni, ze zbiorników na dachu i Bóg jeden wie skąd jeszcze, to nie wiem, czy będą śmieszne te wychodzące z muszli klozetowych, i czy nie będę się męczyć w tym małżeństwie.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy miłość jest banalna?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-04-2009 20:03
Valdens, ja nawet nie mam telewizji. Poza tym nie potrafię oglądać niczego, co trwa dłużej niż 30 min.
Kwestia tego, co lubisz oglądać jest więc dla mnie bez znaczenia, bo i tak nie będę Ci towarzyszyć ;P (chyba, że pozwolisz mi wtedy spać)

Żeby nie było offtopu: nie przeczę, że można temat miłości przedstawić w interesujący sposób, np. naprawdę podobał mi się film "To wszystko miłość", bo był lekko "inny". Jak ktoś zna jakiś tytuł, który naprawdę pokazał miłość od jakiejś innej strony, to ja chętnie się o tym dowiem.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.