Na tropie metafory
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
Autor
RE: Na tropie metafory
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 21-04-2009 11:32
Co do tematu, to ja głosuję na neologizmy.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Na tropie metafory
Joachim Użytkownik
  • Postów: 234
  • Skąd:
Dodane dnia 21-04-2009 15:53
nie szkodzi jeśli się nie mogę zdecydować? :)
- neologizmy i ich rola;
- nawiązywanie do stylów literackich (pastisz, parodia, trawestacja);
- dystans narracyjny

te zapowiadają się ciekawie :)
Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak jakbyś miał niecałe dziesięć.
Do góry
Autor
RE: Na tropie metafory
Afternoon Użytkownik
  • Postów: 705
  • Skąd: Warszawa : Katowice
Dodane dnia 21-04-2009 16:05
- mowa pozornie zależna;
- monologi postaci;
- dystans narracyjny.


poproszę to, bo do końca maja mam oddać pracę semestralna - analiza jakiejś wybranej prozy :D
Do góry
Autor
RE: Na tropie metafory
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-04-2009 16:11
Monologi postaci... :p
Do góry
Autor
RE: Na tropie metafory
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-04-2009 17:40
Dobra, szybkie podsumowanie:
- "mowa pozornie zależna" - 2 głosy,
- "neologizmy" - 2 głosy,
- "monologi postaci" - 2,
- "dystans narracyjny" - 2,
- "nawiązywanie do stylów literackich (pastisz, parodia, trawestacja)" 1.

Jeśli żaden temat nie uzyska 5 głosów, to wezmę ten, który do piątkowego poranka uzbiera ich najwięcej. W piątek wezmę się za przepisywanie i (samo przepisywanie to byłoby bezczelne :p) opatrzę tekst moimi (pewnie bezczelnymi) komentarzami, uproszczeniami itp. ;)
Do góry
Autor
RE: Na tropie metafory
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 21-04-2009 18:25
To ja jeszcze raz głosuję na monologi postaci... to już trzy głosy, Tycenak... :smilewinkgrin:
Do góry
Autor
RE: Na tropie metafory
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-04-2009 18:26
13outy - taaa :p aż taki ślepy jeszcze nie jestem ;)
To ja dorzucę głosik na "mowę pozornie zależną" i biorę się do pracy :bigrazz:
Do góry
Autor
RE: Na tropie metafory
Nikolaus Użytkownik
  • Postów: 3
  • Skąd:
Dodane dnia 12-05-2009 13:40
Cytat:
tycenak napisał/a:
Chciałbym następną "zrobić" wersologię, ale nie mam pojęcia jak "rysować" tutaj rozkłady akcentów, a bez tego ani rusz :(


Witam, jako nowy forumowicz, wszystkich :-)
Właściwie to zajmuję się muzyką, słowem pisanym raczej jako odbiorca tekstów różnych.
Od dawna jednak rajcują mnie mistrzowskie zabawy słowem w piosenkach sygnowanych przez np. Jeremiego Przyborę czy Agnieszkę Osiecką. Z latami dojrzewa myśl - a dlaczego samemu by się nie pobawić. Ale tak bez żadnych podstaw teoretycznych? Grafoman - powiedzą...:confused::D

W ten sposób znalazłem to forum i spodobało mi się.

Popieram zacytowany wyżej pomysł "zrobienia" wersologii. Może akcenty da się wytłuścić, podkreślić, ewent. rozmiarem czcionki zróżnicować.
Do góry
Autor
RE: Na tropie metafory
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 30-08-2009 10:55
Czy ten temat żyje? Ja bym chciał podyskutować o neologizmach.
Do góry
Autor
RE: Na tropie metafory
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 30-08-2009 12:13
Temat żyje z pewnością bardziej ode mnie ;)
Chwilowo nie mam podręczników, mógłbym pisać o wersologii całkiem z głowy, ale to za dużo roboty :p plus mógłbym coś pomieszać.

Problemem jest to, że system nie uznaje więcej niż jednej spacji, czy tabulatorów (chyba, że się to zmieniło, a ja to przespałem), a robiąc rozkład jakiegoś przykładowego wiersza potrzebowałbym właśnie takiego odstępu (tak by powstały 2 kolumny (tekst + rozkład).

Co do neologizmów, sprawa jest dużo prostsza, obiecuję się nimi zająć jak tylko odzyskam "Poetykę stosowaną" (albo chociaż "Zarys..." ).
Do góry
Autor
RE: Na tropie metafory
zapomin Użytkownik
  • Postów: 406
  • Skąd: Szamotuły
Dodane dnia 11-09-2009 10:23
A co Cię w neologizmach frapuje, kabanosiu? Inaczej mówiąc, jak mam się włączyć w tę dysputę by była dysputą?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Na tropie metafory
Slavek Użytkownik
  • Postów: 252
  • Skąd:
Dodane dnia 30-11-2009 18:27
jak to się stało, że przegapiłem ten temat!?
to tak jakby spragniony ominął studnie na pustyni:rip:
dzięki tycanek włożyłeś w to sporo pracy, tym bardziej, że dzisiaj otworzyłeś
nowy temat.
a jak by tam szło kiedyś skrobnąć o wersyfikacji...


Zdanie zaczynamy wielką literą a nasz kolega to tycenak a nie tycanek.



Faktycznie, przeliterowałem sobie kilka razy i wychodzi tycenak.:rip: Hmm...a nie lepiej zmienić na tycanek?;) A pro po błędów, a gdzie przecinki?:smilewinkgrin: Mości kabanos-ie !?;)
Do góry
Autor
RE: Na tropie metafory
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 19-12-2009 13:10
Temat zamarł, a szkoda. Jest w tym trochę mojej winy, bo nie odpowiedziałem na zapytanie zapomina.

Chciałbym porozmawiać o neologizmach bardzo swobodnie. Zacznijmy od tego, że stworzenie neologizmu, to nie jest jeszcze nic trudnego. Ale żeby ten neologizm niósł znaczenie, nie był śmieszny, dziwny... jednym słowem: żeby był użyteczny, trzeba się postarać. Myślicie, że ten środek bardziej przydaje się prozaikom czy poetom?
Do góry
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.