Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Autor
Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 09-04-2009 18:13
wydaje mi się że coś takiego już powstało, nazwę to jednym słowem: deizm ;)



a i to nie do końca bo przecież wg religii Bóg musiał maczać palce w ewolucji, i stworzeniu człowieka co odrzucałoby nasze małpie pochodzenie
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 09-04-2009 18:14
Cytat:
wydaje mi się że coś takiego już powstało, nazwę to jednym słowem: deizm


Popieram ;)

Dla mnie Bóg nakręcił świat jak zegarek, który prawdopodobnie nie ma końca, i poszedł w siną dal, przeminął, bądź też przygląda się ludzkości, ale nie macza palców swoją ingerencją ;)
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 09-04-2009 18:15
Jakie powinna mieć cechy?

Postawić wagę na indywidualny rozwój, dokonujący się we wnętrzu jednostki, poznawanie własnego umysłu i badanie stanów świadomości.
Odrzucić koncepcję Boga osobowego, lub zignorować ogólnie to zagadnienie.
Stawiać wierzącym realne, osiągalne za życia cele.
Proponować techniki, które szybko i skutecznie wprowadzą pozytywne zmiany w ich życiu.
Wyjaśnianie mechanizmów i budowy zjawisk zostawić naukowcom, do absolutnego minimum ograniczyć metafizyczne wierzenia. Zwiększyć nacisk na rozbudowaną, głęboką filozofię.
Nie obiecywać nic, ani nie posiadać żadnych dogmatów. Postawić na jednostki niezależne i odważne.
Być przede wszystkim praktyczną.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 09-04-2009 18:17
co miałbym sobie wyobrażać? Maczanie palców przez Boga w antropogenezie? Jeśli o to chodziło to wyobrażam sobie, w końcu człowiek ma ok. 1,5% materiału genetycznego który nie pojawia się u żadnego innego gatunku na świecie, tu można opatrywać ingerencji Bożej
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 09-04-2009 18:27
Cytat:
Jak wyobrażasz sobie wizerunek Nowego Boga i religię na miarę naszych czasów?
Jakie powinna mieć cechy religia, aby nie kolidowała ze współczesnym stanem wiedzy?
Jaki powinien być Bóg, by miało to podstawy naukowe?


Nie wyobrażam sobie w dzisiejszych czasach, mimo wszystko, że można połączyć te dwie rzeczy. Upss. Znaczy Boga z nauką. Wiara od zawsze była mistyczna, nieodgadniona, i Bóg jest taki. A nauka? Czysty racjonalizm, który i tak będzie się kłócił z każdą religią, zawsze.
Dla niektórych ludzi Bóg zawsze będzie miał wpływ. I nie pomogą coraz nowocześniejsze czasy. Religie zawsze są najlepszym środkiem do rządzenia tłumem, więc Boga nigdy nie zabraknie. Chociaż nie wiem jak bardzo nie chciałbyś wierzyć:)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 09-04-2009 18:34
Nie wierzę w zabobony, jeśli o to Ci chodzi:) Ale wierzę w Boga, nie Boga KK, ŚJ, muzułmanów czy innych religii. Po prostu wierzę, że ktoś tym wszystkim kręci.... Mam nadzieję, że nie mylę się w swych osądach. A że czasem wydaje nam się że Bóg nie jest sprawiedliwy? No cóż, pewnie nie zawsze ma czas, by przejmować się każdą zranioną w swej naiwności dziewicą, która tracąc kolejnego ukochanego rozpacza, dodając przy tym, że teraz to na pewno Pan Bóg ją opuścił:)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 09-04-2009 18:40
To raczej nie tędy droga. Religii się nie wymyśla ot tak sobie - można stworzyć jakąś nową myśl w filozofii, nauce, ale religie powstają raczej jakoś samoistnie. Jakieś próby tworzenia nowe religii poprzez syntezę nauki i wiary zawsze mi się kojarzą z rewolucją francuską i Kultem Rozumu ;)

Cytat:
Czyli jednak stworzyłaś sobie Boga i religię na własne potrzeby. A jak sobie tłumaczysz naprzykład włałśnie te niesprawiedliwość ?


Nie wytłumaczysz tego. Choćbyś nie wiem jak się starał. Niedawno na mszy, ksiądz miał kazanie, w którym twierdził, że wszystkie choroby biorą się z grzechu, a jak małe dzieci chorują na raka, to znaczy, że ich dziadek był rozpustnikiem. Przypomniała mi się "Dżuma". Najlepiej w ogóle tego nie tłumaczyć.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 09-04-2009 18:47
Nie tłumaczę, po prostu przyjmuje jak jest. Chwilowo obrażam się na Niego, a potem mi przechodzi:) Nie widzę nawet metody na to, by zrozumieć, czym kieruje się ktoś, kto nas stworzył. Dlatego zawsze mówię, że to Nieodgadnione i Wielkie. I nie namawiaj mnie do tworzenia nowych religii, w czasach gdy do założenia kościoła potrzeba 10 wyznawców. Przeraża mnie myśl, że mógłby powstać Kościół pod wezwaniem św. Lunara np:)_ I tym humorystycznym akcentem zakończę...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 09-04-2009 18:58
Cytat:
Niedawno na mszy, ksiądz miał kazanie, w którym twierdził, że wszystkie choroby biorą się z grzechu, a jak małe dzieci chorują na raka, to znaczy, że ich dziadek był rozpustnikiem.


Średniowiecze pełną gębą i to w XXI wieku. Nie wiem, czy takich księży nie powinno się izolować od zdrowych ludzi.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 09-04-2009 19:10
I znów zaczynacie to samo....KK:) Taki temat już jest. Nowa religia? Ok, ale jaka? Nowy Bóg? Jest już od tysiącleci. Tylko Jego wyznawcy jacyś tacy nieaktualni:) Uwsteczniamy się, ponieważ rozwój cywilizacji nie idzie równocześnie z rozwojem religii. I Valdens ma niestety rację, średniowiecze. To tak jakby twierdzić, że od pocałunku można zajść w ciążę:p
I nie obrażając nikogo, a już na pewno nie katolików, przyjmijmy, że księża myślą, iż mózg u ich parafian to rzecz zabawna, bo mała a cieszy. Niestety, parafianie myślą. I stąd takowe dyskusje...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 09-04-2009 19:17
Cytat:
Niestety, parafianie myślą.


Zabawne zdanie, ale poważny problem dla KK. Stąd brały się wszystkie herezje.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Henryk Borowiec Użytkownik
  • Postów: 375
  • Skąd:
Dodane dnia 09-04-2009 19:19
Cytat:
Zadysta napisał/a: (...) I jak tu nie stwarzać sobie Boga na miarę potrzeb (...) ?


podpoprzeczke.blox.pl/resource/mis.jpg

Oto Bu... , wróć: Miś - na miarę naszych potrzeb i możliwości!
I nie jest to nasze ostatnie słowo!!!
...słowa ulatują, pisma płoną...
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 09-04-2009 19:45
Henryk Borowiec, dodajmy do tego Tradycję albo nawet Ekstradycję (a co się będziemy rozdrabniać) i gotowe. :lol:
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Henryk Borowiec Użytkownik
  • Postów: 375
  • Skąd:
Dodane dnia 09-04-2009 19:52
Tak jest - Ekstradycja co się w Radzie Zakładowej urodziła, czyli samolot za furę z węglem. :p
...słowa ulatują, pisma płoną...
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Wiktor Orzel Administrator
  • Postów: 3517
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 09-04-2009 20:07
Dyskutującym polecam powiązany tematycznie felieton: http://portal-pisarski.pl/readarticle.php?article_id=9734
wiktororzel.pl
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 09-04-2009 23:02
Stwórzmy sobie Boga, coby miał nas kto stworzyć... :smilewinkgrin:
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 09-04-2009 23:12
Hahah :lol: Zadysta jest mistrzem avatarów. Tym razem pękam z tego fruwającego oka. www.bez-kabli.pl/images/smiles/rotfl2.gif



A Słońce jest ok, może być. Nie mam siły się sprzeciwiać, ze śmiechu.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 09-04-2009 23:21
Cytat:
Zadysta napisał/a:
Cytat:
Stwórzmy sobie Boga, coby miał nas kto stworzyć..

Słońce pasuje do tej teorii całkiem nieźle.

ale Słońce już było... więc pogrymaszę:
- po pierwsze jesteśmy oryginalni i stać nas na nowe pomysły
- po drugie skoro było i się nie ostało, to widać musiały być na nim jakieś plamy
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 09-04-2009 23:30
Myślę, że ta plama, to była RYBA na Słońcu. ;)
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-04-2009 23:22
Cytat:
Zadysta napisał/a:
Jak wyobrażasz sobie wizerunek Nowego Boga i religię na miarę naszych czasów?
Jakie powinna mieć cechy religia, aby nie kolidowała ze współczesnym stanem wiedzy?
Jaki powinien być Bóg, by miało to podstawy naukowe?

Kościół jest za mało odważny, aby zaakceptować taki stan rzeczy i narazić się na utratę wiernych.


Stwórzmy kościół ludzki, gdzie bogiem będzie Człowiek. Jesteśmy ludźmi, żyjemy między ludźmi i z ludźmi i innego wariantu nie ma. Świat to nasz, zbiorowy wytwór. Kto mógłby więc być bogiem, jeśli nie my sami, w związku wzajemnym ze sobą? Człowiek - Bóg jest nam potrzebny, ale na innych niż Jezus zasadach. Jakich, do końca nie wiem, ale czy wyobrażacie sobie pełen wzajemnego szacunku świat, bez irracjonalnych nakazów, gdzie najwyższą wartością faktycznie jest Człowiek? To by było piękne...
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]