Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 10-04-2009 23:31
Stwórzmy Boga na swój obraz i podobieństwo... to by kmkmk było straszne
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 10-04-2009 23:36
Cytat:
Stwórzmy Boga na swój obraz i podobieństwo...


Julko - nie wiem czy zauważyłaś, ale antropomorficzni Bogowie tacy właśnie są. I jak widać - całkiem nieźle się to sprawdza do dziś.
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 10-04-2009 23:36
tu właśnie pojawia się problem, bo trzeba by sprzedać masom kategorię Człowieka ( jako pewien ideał )
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 10-04-2009 23:43
Cytat:
Asti napisał/a:
Cytat:
Stwórzmy Boga na swój obraz i podobieństwo...


Julko - nie wiem czy zauważyłaś, ale antropomorficzni Bogowie tacy właśnie są. I jak widać - całkiem nieźle się to sprawdza do dziś.


...ale to jednak bogowie i posiadają cechy boskie, a człowiek jako taki nie nadaje się na boga bardziej, niż jakiś inny gatunek. Prawda bogowie "zwierzokształtni" też są popularni :)

Cytat:

tu właśnie pojawia się problem, bo trzeba by sprzedać masom kategorię Człowieka ( jako pewien ideał )


ciężko będzie, bo ja jestem szara masa i nie rozumiem o co Ci chodzi, człowiek dla mnie za cholerę ideałem nie będzie...
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 11-04-2009 00:04
Cytat:
Ale kto do takiego Boga chciałby się modlić?


Więc do tego Boga też będzie trzeba się modlić o deszcz, o urodzaj, o zarazę na kargulowę plemię...?
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 11-04-2009 00:16
Cytat:
Zadysta napisał/a:
Ale kto do takiego Boga chciałby się modlić?
Tu potrzebny jest wzorzec i ideału na miarę Chrystusa.
Ale kto dzisiaj uwierzy w boski ideał np. nawet Papieża ?


Zadysta i tu jest problem. Bo trzeba by jakiegoś bohatera na miarę naszych czasów stworzyć, ludzie jak nie dotkną, to nie uwierzą :smilewinkgrin: Papież odpada, bo to już nie te czasy - autorytet upadł.

Valdens, ideałem byłoby, gdyby obyło się bez modlitw, ale religia już chyba w założeniu ma coś takiego do siebie, że wymaga odgórnego autorytetu i nakazów.



Julka mnie chodzi o ideał, jako ideał. Czyli pewien wzór, zbiór wysublimowanych, iście ludzkich cech, tyle, że tych najlepszych, które pozwalają nam mówić np o "człowieczeństwie".
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Natasha Użytkownik
  • Postów: 116
  • Skąd:
Dodane dnia 11-04-2009 09:16
Moim zdaniem trudno byłoby "stworzyć" oryginalną religię, z nowym wizerunkiem boga. Prawda jest taka, że teraz, jeśli ktoś nie jest zadowolony ze swojej religii, może znaleźć coś dla siebie w innej, albo dołączyć do grupy rekonstrukcyjnej (żyjącej zgodnie z zasadami religii np antycznej)

Obecnie każdy jest w stanie znaleźć pasującego mu boga, nie musi go stwarzać.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 11-04-2009 15:48
Cytat:
kmkmk napisał/a:
Julka mnie chodzi o ideał, jako ideał. Czyli pewien wzór, zbiór wysublimowanych, iście ludzkich cech, tyle, że tych najlepszych, które pozwalają nam mówić np o "człowieczeństwie".


Rozumiem, co to znaczy ideał, jednakże uważam, że cechy "iście ludzkie" - te które nas różnią od innych istot, są z gruntu niepewne (jeśli nie złe).

Jeśli miałabym sobie stworzyć religię, byłaby jak najdalsza od antropocentryzmu i stawiałaby na równi cały świat ożywiony.
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 11-04-2009 17:09
Szalona Julko, szukaliśmy podstawy dla nowej religii - ja wybrałam Człowieka. Krowa, koń i pies już były, więc pomyślałam, że może czas prawdziwym bogiem uczynić Człowieka:smilewinkgrin: A na poważnie, to przecież taka koncepcja nie wyklucza szacunku do innych istot żywych, tyle tylko, że podstawą i fundamentem jest ten najbardziej zainteresowany w temacie zwierz - Człowiek!
Julko, skąd u Ciebie takie zwątpienie w człowieczeństwo?
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 11-04-2009 21:06
Cytat:
kmkmk napisał/a:
Julko, skąd u Ciebie takie zwątpienie w człowieczeństwo?


nie wiem :shy:
może idealizuję inne zwierzęta?
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Nikczemna Użytkownik
  • Postów: 156
  • Skąd:
Dodane dnia 11-04-2009 22:08
Ja jakoś nie potrafię uwierzyć, że Bóg odpowiada na modlitwy - On je po prostu wysłuchuje i to wszystko. Czy komuś kiedyś zdrowaśki pomogły? Nie sądzę. Cała moc tkwi w nas i to od naszego nastawienia oraz wiary w powodzenie zależy czy coś otrzymamy, czy też nie (teoria jak z książki Rhondy Byrne "Sekret" :D).
Taka moja wizja - Bóg sobie siedzi na wygodnym, niebiańskim tronie w dżinsach i okularach-pilotkach zastanawiając się, dlaczego tak wiele osób cały czas coś od niego chce, nie dając nic od siebie. Generalnie to mądry...a... Istota jest i nikczemnego ludu z każdej opresji wybawiać nie będzie. A Jezus... oj tu bym mogła mówić i mówić. Według mnie też idzie z duchem czasu i na pewno nie przystraja się w białe płótna. Ale na pewno jest uniwersalnym wzorem, autorytetem, idolem. Tak się Go powinno traktować, tak o Nim mówić. A nie straszyć mocami piekielnymi.

Mam wrażenie, że Kościół, a już na pewno jego pokaźna część zatrzymała się w czasie. Świat się zmienia - religia i wizje z nią związane powinny dostosowywać się do współczesności. Ot co.
Czy twój ojciec pali fajkę?

Tak, mój ojciec pali fajkę
Yes, my father smokes the pipe
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Dzon Użytkownik
  • Postów: 224
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 12-04-2009 09:20
Jaki powinna być religia naszych czasów? Prawdziwa. A więc nie dostosowana do naszych potrzeb, tylko prawdziwa. Właśnie taka niedopasowana do naszych czasów. Uczy mnie to pokory. W dzień zmartwychwstania, chciąłbym powiedzieć, tylko to co sam przeżyłem. Wiara to relajca osobowa z Jezusem, to romans na lini Bóg-człowiek, nie system który mówi, o mam robić żeby być szczęsliwym. Miłość. Nic nie udowodnię, po prostu w to wierzę, w dzisiejszy poranek, mam nadzieję że zmartwychwstanę i przez całą wiecznośc będę oddychał tą Miłością.ech... Alleluja!
Serdecznie Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 12-04-2009 12:44
mi kiedyś modlitwa pomogła, wprawdzie trwało to jakiś czas ale się udało :) ale co to było już nie pamiętam bo wiele razy modlitwy się spełniały często w błahych sprawach ale jednak
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
eklerek123 Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 12-04-2009 15:28
Ostatnio o uszy obiły mi się informacje o spowiedzi przez Internet. Już za czystą głupotę uważam spowiedź powszechną, którą praktykuje się na zachodzie, ale jeśli informacje o wirtualnej spowiedzi są prawdziwe, to jest to już kompletny debilizm, moim zdaniem. A co wy sądzicie na ten temat?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-04-2009 15:56
Cytat:
eklerek123 napisał/a:
Ostatnio o uszy obiły mi się informacje o spowiedzi przez Internet. Już za czystą głupotę uważam spowiedź powszechną, którą praktykuje się na zachodzie, ale jeśli informacje o wirtualnej spowiedzi są prawdziwe, to jest to już kompletny debilizm, moim zdaniem. A co wy sądzicie na ten temat?


Wynik nudy, Eklerek. :rol: Albo szukania zysku i popularności. Albo jedno i drugie.

A tak na marginesie, to czemu uważasz spowiedź powszechną za złą? :mad:
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
eklerek123 Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 12-04-2009 16:12
Spowiedź powszechna jest dozwolona, ale tylko na froncie na wypadek wojny, kiedy ludzie mogą w każdej chwili umrzeć i raczej nie ma czasu na wyspowiadanie wielu tysięcy ludzi. Natomiast w zwykłym kościele, takie coś jest niedopuszczalne. Potępia to kardynał Ratzinger, a jak wiadomo, ma najwyższą władzę w Kościele. Pytałem się zaznajomionych księży, jaka w takim razie jest sytuacja tamtejszych wiernych, w końcu oni robią tylko to, co ksiądz powie im z ambony. Owszem grzechy są im odpuszczone, ale za to ksiądz, który udzielał im powszechnego rozgrzeszenia bierze całą odpowiedzialność na siebie, inaczej mówiąc, sam ma przez to bardzo ciężki grzech.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-04-2009 16:17
Cytat:
eklerek123 napisał/a:
Spowiedź powszechna jest dozwolona, ale tylko na froncie na wypadek wojny, kiedy ludzie mogą w każdej chwili umrzeć i raczej nie ma czasu na wyspowiadanie wielu tysięcy ludzi. Natomiast w zwykłym kościele, takie coś jest niedopuszczalne. Potępia to kardynał Ratzinger, a jak wiadomo, ma najwyższą władzę w Kościele. Pytałem się zaznajomionych księży, jaka w takim razie jest sytuacja tamtejszych wiernych, w końcu oni robią tylko to, co ksiądz powie im z ambony. Owszem grzechy są im odpuszczone, ale za to ksiądz, który udzielał im powszechnego rozgrzeszenia bierze całą odpowiedzialność na siebie, inaczej mówiąc, sam ma przez to bardzo ciężki grzech.


Ho, ho, po pierwsze, to spowiedź powszechna jest praktykowana w Kościele protestanckim, a więc papież nie ma nic do gadania w tej sprawie.

A po drugie, to co jest złego w tym, że ludzie mają potrzebę wyznać swoje grzechy przed większą liczbą ludzi niż jedna? A kapłan, który udziela im tej spowiedzi, ma mieć grzech za to, że im pomaga się uporać z tą potrzebą?
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
eklerek123 Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 12-04-2009 16:26
W katolickim też dochodzi do takich przypadków. I nie ma wtedy nic dziwnego, że ma grzech, skoro robi coś niezgodnego z wiarą. Rozumiem, że dla niektórych (pewnie większości) taka forma spowiedzi jest wygodniejsza. Ja np. nie bardzo lubię spowiedź w konfesjonale. Myśli mi się rozpraszają; jednocześnie trzeba się spowiadać i słuchać mszy. Wolałbym umówić się z księdzem na jakiś wolny termin i wyspowiadać się w cztery oczy. Taka akurat forma jest dozwolona.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 12-04-2009 16:38
Ja osobiście nie widzę sensu w przymusowym spowiadaniu się księdzu w kościele katolickim. Wolę sam na sam rozliczyć się z Bogiem, jeśli chodzi o moje grzechy, a innym ludziom nic do tego. To Bóg rozgrzesza, nie kapłan. Jeśli mam potrzebę wygadania się, to mogę ją zaspokoić spowiedzią uszną, ale uważam za głupotę przykazanie kościelne dotyczące tego obyczaju. :|
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 12-04-2009 17:06
Cytat:
Rozumiem, że dla niektórych (pewnie większości) taka forma spowiedzi jest wygodniejsza. Ja np. nie bardzo lubię spowiedź w konfesjonale. Myśli mi się rozpraszają; jednocześnie trzeba się spowiadać i słuchać mszy.

:confused:

Wyrecytować do skrzynki swoje grzechy przez małą zafoliowaną kratkę jest trudniej niż stanąć na baczność i w obecności całego Kościoła wyjawić na głos, co się narozrabiało? Widocznie inaczej postrzegamy poziomy trudności.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.