Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 12-04-2009 17:07
Cytat:
Zadysta napisał/a:
Jak wyobrażasz sobie wizerunek Nowego Boga i religię na miarę naszych czasów?
Jakie powinna mieć cechy religia, aby nie kolidowała ze współczesnym stanem wiedzy?
Jaki powinien być Bóg, by miało to podstawy naukowe?


Przeczytaj sobie Nietzschego, "Antychrześcijanin".
Tam masz wszystkie odpowiedzi.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
eklerek123 Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 12-04-2009 17:11
Jakie wypowiadanie grzechów na głos? Oni po prostu wypowiadają "Spowiadam się Bogu wszechmogącemu...", żegnają się i normalnie idą do Komunii.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 12-04-2009 17:30
Cytat:
Oni po prostu wypowiadają "Spowiadam się Bogu wszechmogącemu..."


I to dziś jest traktowane jako spowiedź? Pięć lat temu, kiedy ostatni raz byłem w kościele, traktowało się to inaczej. Miej więcej jako przeprosiny za zjedzenie hamburgera w piątek przez nieuwagę.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
eklerek123 Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 12-04-2009 21:04
Ale nie mówimy o sytuacji w Kościele polskim, bo tu jest wszystko po staremu, ale o tym, co dzieje się na zachodzie.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Nikczemna Użytkownik
  • Postów: 156
  • Skąd:
Dodane dnia 12-04-2009 22:09
Osobiście nie znoszę spowiedzi. Chodzę, bo muszę, bo wypada. A jak odejdę od konfesjonału, to sławetnego uczucia lekkości nie odczuwam.

Denerwuje mnie też rozbieżność w sposobie postrzegania tego sakramentu przez samych księży. Jeden wydrze się na ciebie jak powiesz, że nie zawsze odmawiałeś modlitwę, a następny z politowaniem pokiwa głową ze słowami "Dziecko, a cóż to jest za grzech, z czym ty do mnie przyszedłeś?!". Przykłady żywcem z kręgu osób znajomych. I jak tu się połapać? Paranoja.
Czy twój ojciec pali fajkę?

Tak, mój ojciec pali fajkę
Yes, my father smokes the pipe
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 12-04-2009 22:13
Dobra, będę brutalny, bo mnie zirytowałaś:

To jest wyłącznie TWÓJ problem. Nic mnie nie obchodzą Twoje problemy z księżami i nikogo nie obchodzą, bo SAMA wybrałaś taką religię, w której musisz zwierzać się ze swojego życia osobie trzeciej.

No, ale... "Chodzę, bo muszę, bo wypada". Bez komentarza. Ile Ty masz lat?!
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 12-04-2009 22:21
Samuel - wyluzuj.
Z tego co wiem, ta użytkowniczka jest jeszcze młoda :)
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Nikczemna Użytkownik
  • Postów: 156
  • Skąd:
Dodane dnia 12-04-2009 22:28
Owszem, jeszcze młoda - i nie ja wybrałam religię, a rodzice :)
I nie mówię o swoich problemach, tylko obserwacjach. Widzisz, każdego ma prawo irytować co innego. Ciebie np. ja. Pozdrawiam.
Czy twój ojciec pali fajkę?

Tak, mój ojciec pali fajkę
Yes, my father smokes the pipe
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 12-04-2009 23:40
Po pierwsze - to Ty wybierasz religię a nie rodzice. Jak religię mogą wybrać rodzice, co za bzdura?! Oni zaglądają Ci do duszy, do umysłu, do świadomości, do uczuć? :/

Jeżeli nie jest to problemem, to czemu mówisz o tym w ten sposób, jakby było? Nie rozumiem ludzi, którzy najpierw chodzą do kościoła a potem piszą w stylu: "po spowiedzi nie czuję się lżej, a księża dziwacznie reagują".

Przepraszam za ostry ton ;-), pozdrawiam.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 13-04-2009 00:57
Cytat:
Nikczemna napisał/a:
Osobiście nie znoszę spowiedzi. Chodzę, bo muszę, bo wypada. A jak odejdę od konfesjonału, to sławetnego uczucia lekkości nie odczuwam.

Denerwuje mnie też rozbieżność w sposobie postrzegania tego sakramentu przez samych księży. Jeden wydrze się na ciebie jak powiesz, że nie zawsze odmawiałeś modlitwę, a następny z politowaniem pokiwa głową ze słowami "Dziecko, a cóż to jest za grzech, z czym ty do mnie przyszedłeś?!". Przykłady żywcem z kręgu osób znajomych. I jak tu się połapać? Paranoja.


Nie potrafiłabym iść do spowiedzi - bo wypada - to nie ma sensu. Idziesz, kiedy czujesz taką potrzebę.
Owszem są rozbieżności, dlatego warto wiedzieć do kogo się idzie, tak żeby można było nie tylko wyrecytować grzechy, ale przy okazji porozmawiać o swoich wątpliwościach. Ostatnio przy okazji spowiedzi wielkanocnej, ksiądz wymienił mi kościoły (zakonne zresztą), gdzie mogę liczyć na odpowiedni poziom rozmowy i zrozumienie moich problemów i wprost ostrzegał przed niewiedzą niektórych spowiedników.
Nie musisz od razu zmieniać religii, poszukaj kogoś, kto spokojnie z Tobą porozmawia - to czasem trudne, ale da się. Wszędzie są tylko ludzie :)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 13-04-2009 13:16
ja powiem że po spowiedzi zawsze odczuwam takie coś jakby kamień spadł mi z serca :) naprawdę to przyjemne uczucie a ja np. w życiu nie wyznałbym swoich grzechów przed wszystkimi, dla mnie to jest niedopuszczalne ;) a księdza obowiązuje tajemnica spowiedzi a wiernych przed którymi bym to mówił raczej nie mieliby oporów żeby zacząć opowiadać co ten i ten zrobił i potem krzywo patrzeć i oczerniać na każdym kroku ;)
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 13-04-2009 13:37
Mała dygresja. Wiecie, że w Zakonie Templariuszy (średniowiecze) obowiązywała zasada, że nawet prywatną korespondencję trzeba było czytać na głos w obecności innych zakonników? :) I nawet Mistrza zakonu to dotyczyło.

Mi się to w sumie podoba. Nie miałbym z tym większych problemów. Nawet dziś mogę każdemu pokazać swoje PW i archiwum GG. Luzik.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 13-04-2009 13:42
Nie bój się, Valdensiu, nie musisz pokazywać. Wielki Brat jak zechce, to sam zajrzy.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Asti Użytkownik
  • Postów: 809
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 13-04-2009 13:46
Kwestia szczerości i odwagi w byciu sobą, valdens. Niewielu ludzi niestety na to stać.

Spowiedź nie powinna usypiać sumienia. Rozumiem, że ma spełniać funkcję khatarsis - czasem jednak lepiej poczuć, że uczynione komuś zło jest złem, poczuć to głęboko, tak, żeby następnym razem się to nie powtórzyło. Nie dobrze, jeśli ktoś odklepie zdrowaśki za karę i myśli, że wszystko ok (to metafora).

Żyć powinno się na własną odpowiedzialność. Oczyszczenie przydaje się tylko wtedy, kiedy dodaje energii do pozytywnych działań, jest połączone z przemyśleniem, a nie uspokojeniem sumienia.

Oczywiście, wiadomym jest, że nie w każdym przypadku tak to wygląda, jak przedstawiłem, ale znam ludzi o właśnie takim podejściu ;)
Ludzie potrafią niekiedy posuwać się do takich oszustw.
Śpiewają nie swoje pieśni, nie wiedząc nawet, o czym one mówią.

Create your own reality
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
amoryt Użytkownik
  • Postów: 233
  • Skąd: warszawa
Dodane dnia 13-04-2009 15:05
ciekawie z tego problemu wyszli protestanci [ze wskazaniem na luteran i kalwinistów], zapisując w Akcie Augsburskim, że spowiedź uszna jest próbą wyróżnienia księży przed prosty lud, nie wspominając o płatnych odpustach. zapisali więc, że spowiedź jest tylko sprawą człowieka i Boga.

w ogóle polecam zapoznać się z tym dokumentem. jest w miarę zdroworozsądkowy [jeśli takie coś w ogóle w religiach występuje : d] i podejrzewam, że wielu katolików w Polsce z chęcią by na protestantyzm przeszło, gdyby nie było takiej presji społecznej.
tańcz, głupia, tańcz, swoim życiem się baw!
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Nikczemna Użytkownik
  • Postów: 156
  • Skąd:
Dodane dnia 14-04-2009 21:12
Dopóki jestem pod jednym dachem z praktykującymi katolikami nie sądzę, bym odstąpiła od zasad, które tu obowiązują :) Zmiana wyznania - sprawa cały czas "otwarta", ze tak powiem.

Co do sprawy 'chodzę do spowiedzi, bo czuję potrzebę'. Miałam spotkania z księdzem jakiś rok temu, przygotowujące do bierzmowania. Człowiek naprawdę z powołania, umiał pogadać i wytłumaczyć. Ale nie uznawał, że "nie idę, bo NIE CZUJĘ". Traktował to raczej jako obowiązek katolika. Więc jak widzicie postawy można przyjąć różne i nigdy nie wiadomo, która będzie najlepsza.
Czy twój ojciec pali fajkę?

Tak, mój ojciec pali fajkę
Yes, my father smokes the pipe
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 15-04-2009 19:20
jak na moje jeśli ktoś nie ma potrzeby wiary to niech nie praktykuje ;) mówi to nawet Jezus: "Obyś był zimny albo gorący! A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust"

jak na moje trzeba kierować się Biblią (lub jakimkolwiek własnym kodeksem moralnym, sumieniem, co kto chce) a nie słowami księży którzy na swoją korzyść wszystko obracają
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Nikczemna Użytkownik
  • Postów: 156
  • Skąd:
Dodane dnia 15-04-2009 20:36
zgadzam się

na nieszczęście więcej jest osób 'letnich', niż określonych
Czy twój ojciec pali fajkę?

Tak, mój ojciec pali fajkę
Yes, my father smokes the pipe
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Dzon Użytkownik
  • Postów: 224
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 16-04-2009 13:34
Od kiedy się chodzi do spowiedzi bo się czuje potrzebę? Ja chodzę po uwolnienie od grzechów, po sakrament, bo tam nawet jak nie czuję Jezus mi wybacza i zwraca wolność. Wiara podobnie jak miłosć nie może opierać się na emocjach.

Jak jest prawda? Każdy ma swoją, niech żyje jak chce?
Moim zdaniem to własnie jest coś co górale by nazwali gównoprawdą. Nasze odczucia nie zmieniają prawdy, która jest obiektywna.
Szukaj prawdy znajdziesz Jezusa, bo On powiedzł: "Ja jestem Drogą Prawdą i Życiem" Albo Jezus jest Bogiem i drogą do zbawienia albo Kłamcą.

Nie bądźmy ślepi. Nie ważne co się komu wydaje, ważne co jest prawdą, prawda wyzwala, a nie "mojaprawda".

Pozdrawiam.
Do góry
Autor
RE: Wizerunek Boga i religii na miarę wiedzy naszych czasów?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-04-2009 13:57
Cytat:
Szukaj prawdy znajdziesz Jezusa, bo On powiedzł: "Ja jestem Drogą Prawdą i Życiem"

A jeśli tylko mu się tak wydawało? A przecież:
Cytat:
Nie ważne co się komu wydaje, ważne co jest prawdą,

Problem jest w tym, że nie wiemy i nigdy nie będziemy wiedzieć co - w tej kwestii - jest prawdą, a co nią nie jest. Jesteśmy poniekąd zawsze skazani na "swojąprawdę" i nie ma w tym nic złego.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.