Papier czy edytor tekstu?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
Papier czy edytor tekstu?
eklerek123 Użytkownik
  • Postów: 29
  • Skąd:
Dodane dnia 02-05-2009 18:10
To zacznę swój pierwszy temat :) Mianowicie pytam, czy wolicie pisać na papierze czy raczej od razu wszystko wystukiwać do komputera? Osobiście robię raz tak, raz tak. Ale papier jest chyba bardziej "magiczny".
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
piotrek0515 Użytkownik
  • Postów: 78
  • Skąd:
Dodane dnia 02-05-2009 18:28
Przyznać trzeba, że (przynajmniej w moim przypadku) szybciej jest pisać na kompie. Z drugiej strony na papierze łatwiej wyłapać wszelkiego rodzaju błędy. Poza tym mam sentyment do pisania w zeszycie, zawsze jednak przyjemniej sięgnąć po plik ręcznie zapisanych kartek i przeczytać, co się swego czasu tworzyło :) no i oczywiście tutaj nie grozi utrata danych z dysku.
Do góry
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
AnonimowyGrzybiarz Użytkownik
  • Postów: 695
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 02-05-2009 18:51
Jeśli trzeba szybko zapisać jakiś pomysł lub fragment opowiadania to papier. Jeśli siadam do pisania i wiem, że trochę pociągnę to komputer.
Blog

Facebook
Do góry
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
SzalonaJulka Użytkownik
  • Postów: 2351
  • Skąd: Bronowice
Dodane dnia 02-05-2009 18:59
Powiem szczerze:
wiersze na papierze
proza w komputerze B)
nikt nie reklamował
szczęścia jak podpasek
jesteś tego warta
(ja)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 02-05-2009 19:21
zawsze zaczynam na papierze. w wyjątkowych sytuacjach zapisuję skrawki na komórce. na komputerze z musu - bo inaczej nie da się tego przenieść czytelnie do netu :)
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-05-2009 19:35
Tak jak Anonimowy i Soczewica - najpierw bazgrzę pomysły na papierze, potem jest komputer. :)
Do góry
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
Loony Użytkownik
  • Postów: 60
  • Skąd:
Dodane dnia 08-05-2009 20:01
Pisanie na papierze jest dobre dla lekarzy, czy innych osób, które są wprawione w szybkim, aczkolwiek nie zawsze czytelnym pisaniu.

Ja wybieram komputer, gdyż:
- jest szybciej
- nie brudzą się ręce
- można łatwo wyedytować, bez skreślania wszystkiego
- można pobawić się w redaktora, zrobić np. kilka wersji zakończenia, łączyć fragmenty różnych opowiadań, sklejać, dzielić, wyszukać w tekście, jak zapomni się jakiegoś faktu etc.
- można łatwo się podzielić z kimś swoją twórczością, wysyłając mu po prostu plik czy wrzucając na bloga.

Aczkolwiek rozumiem tych, którzy piszą ręcznie pamiętniki, listy, wiersze i wszystko inne co wymaga romantycznej otoczki ;)
> Fantastyka, gotyk, horror

> Moja twórczość - ostatnio nie wiem czemu, ale poruszam tematy społeczne, psychologiczne, a także codzienność róznych ludzi. Jezeli to was zachęci do czytania ;)
Do góry
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
voice Użytkownik
  • Postów: 512
  • Skąd: Żary
Dodane dnia 08-05-2009 21:13
13outy napisał/a:
Tak jak Anonimowy i Soczewica - najpierw bazgrzę pomysły na papierze, potem jest komputer. :)

Ja również tak robię, zawsze mam przy sobie zeszyt, bo nie wiem kiedy do głowy przyjdzie mi jakiś pomysł. Boje się że go zapomnę :D
...Mad Tea Party...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 09-05-2009 07:06
dużo piszę w zeszycie, można to robić w każdym miejscu. Jest wygodniej, a przecież i tak później trzeba poprawiać, więc pierwsza korektę robię przy przepisywaniu na kompa.
Do góry
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
patrykk Użytkownik
  • Postów: 10
  • Skąd:
Dodane dnia 09-05-2009 08:35
ja pisze na laptopie, zawsze mam go pod ręką i tak jest szybciej :p
Do góry
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
Poke Kieszonka Użytkownik
  • Postów: 2063
  • Skąd: Naniby
Dodane dnia 09-05-2009 09:06
ja natomiast pod tym względem jestem mniej uporządkowana , bo moje myśli, które mnie nachodzą w najmniej oczekiwanym momencie zmuszają mnie do zapisywania
ich gdzie ,,popadnie'' i tak czasem jest to komputer,choć rzadko, książka telefoniczna, luźne kartki, a zdarzyło mi się już zapisywać nawet w książce kucharskiej - trochę to śmieszne, ale prawdziwe, później zbieram to wszystko w wolnej chwili , natchnionej i próbuje złożyć z tego całość, choć nie zawsze to wychodzi tak jakby się chciało, bo okazuje się, że czegoś brakuje, no ale cóż to jest cena spontaniczności. Ale generalnie chyba lubię papier, bo po latach nabiera mocy, kiedy wyciągam go z szuflady pomimo żółtego nalotu jest ciągle świeży:)
zbieram do kieszonki małe radości z każdego dnia
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
DamianMorfeusz Użytkownik
  • Postów: 556
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 09-05-2009 09:08
Temat jakże podobny do
http://www.portal-pisarski.pl/forum/viewthread.php?forum_id=30&thread_id=322
;)
"Najlepszym sposobem na przepowiadanie przyszłości jest jej tworzenie" - Peter Drucker
"Co ważniejsze dla sukcesu: talent czy pracowitość?
A co ważniejsze w rowerze: przednie czy tylne koło?" - George Bernard Shaw
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 09-05-2009 10:34
Zazwyczaj piszę na laptopie, ale notatki i pomysły powstają na kartkach. W zeszytach już nie piszę, bo mam tendencję do wyrywania stron i tak z 160 kartkowego bardzo szybko robi się 32. :rol: A jak na razie mam kilka pomysłów, które teraz trzeba już tylko zrealizować (czyt. napisać). Ale chwilowo coś innego zajmuje mi myśli więc nie wiem, keidy się do tego zabiorę :smilewinkgrin:
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
mslonina Użytkownik
  • Postów: 9
  • Skąd: Bełchatów, Toruń
Dodane dnia 09-05-2009 12:34
Nie mam skrupułów. I sentymentów. Wersja elektroniczna tylko, papier w ostateczności już teraz (kiedyś jak jeszcze nie miałem kompa to pisałem dużo na papierze i przepisywałem potem) i do czasu - gdy tylko http://www.e-czytnik.pl/czytnik-iliad-.php tego typu urządzenie stanie się bardziej dostępne. A tak naprawdę to kwestia przyzwyczajenia, własnych upodobań, sposobu spędzania czasu - ja mam tryb prawie całodoby przy kompie (takie realia), więc i łatwiej mi i wygodniej wszystko mieć na kompie. I nie, nie mam Notatnika. Piszę wszytko w Vimie, a jak muszę mieć mobliność to wrzucam na GoogleDocs. Ostatnio nawet swoje teksty wrzuciłem do systemu kontroli wersji, dla zabawy, pokazać, że teksty można tak samo potraktować (od strony technicznej) jak programy. W końcu i "Code is Poetry". No i system kontroli wersji ma to do siebie, że sam pamięta czas, poprawki, i można cofnąć (coś jak na Wikipedii).
próba słowa, zanim te rymy puszczę w obieg
zanim sen wieczny dotknie moich powiek
zanim usłyszysz ten rym na nowej płycie
opiszę w zeszycie w swoich słowach życie
Do góry
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 09-05-2009 12:41
to nie jest kwestia tylko przyzwyczajenia. ja po prostu lubię proces ręcznego pisania. najlepiej piórem. podoba mi się to, w jaki sposób atrament zostaje na papierze, to, że czasem się kończy, że kartkę mogę od razu, bez używania drukarki zatrzymać w kieszeni i dopisać, nie szukając komputera coś, co mi przyjdzie do głowy.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
Fri Użytkownik
  • Postów: 46
  • Skąd: okolica stolica
Dodane dnia 09-05-2009 14:58
Jak jest papier to papier, jak jest komputer to komputer. Przy planowanych dłuższych posiedzeniach raczej komputer.
Papier ma swój urok :rol:
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
minojek Użytkownik
  • Postów: 73
  • Skąd:
Dodane dnia 10-05-2009 12:35
Ja nie mam nic przeciwko pisaniu na papierze i nie mówię, że jest to metoda staromodna, przecież książki i tak ostatecznie drukuje się na papierze i rzadko trafiają do bibliotek internetowych, zresztą i tak w postaci skanów. Ja korzystam z edytora tekstu, tak łatwiej.
Do góry
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 21-05-2009 12:37
kiedyś pisałem na papierze ale to wiersze nie były tylko teksty piosenek :p a wiersze piszę na komórce w formie SMSów :p tak jakoś nad ekranem telefonu łatwiej mi się skupić a potem pełno błędów wychodzi w sensie rymów słabych lub nierytmicznie :p
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 08-06-2009 15:37
Kiedyś pisałam tylko na papierze. Głównie pamiętniki :-) Teraz piszę na laptopie,bo łatwiej coś zmienić. Jednak gdy nagłe natchnienie dopadnie mnie np. w autobusie, czy podczas sprzątania, zapisuję na tym co mam akurat pod ręką. Czasami nagrywam też na dyktafonie w komórce :lol:
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Papier czy edytor tekstu?
Nikczemna Użytkownik
  • Postów: 156
  • Skąd:
Dodane dnia 08-06-2009 21:33
a ja się przyznam, że typowo fabularnych tworów na komputerze jeszcze nie pisałam. Artykuły, referaty - owszem, ale żeby jakieś opowiadania czy coś poważniejszego... Może gdybym żyła z przekonaniem, że komputer mam zawsze pod ręką i do swojej dyspozycji (sprzęt stoi w salonie i tylko czeka, aż reszta domowników zacznie walkę o klawiaturę) byłoby mi łatwiej. Czasem jestem zła na papier, bo myślę za szybko i zanim zdążę napisać, to co chciałam tracę zapał. No a że charakter pisma mam wybitnie nieelegancki później nie mogę się doczytać. Jednakże właśnie fajne jest to odkrywanie, po jakimś czasie, zapisków. Świetna sprawa, tak usiąść i poczytać, co się nabazgrało.

No ale planuję się spróbować wkrótce na komputerze.
Czy twój ojciec pali fajkę?

Tak, mój ojciec pali fajkę
Yes, my father smokes the pipe
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]