Czy polska młodzież jest niedouczona?
Autor
Czy polska młodzież jest niedouczona?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 03-05-2009 11:34
Wydaje mi się, że panuję taka opinia, jakoby kolejne pokolenia w naszym kraju są coraz "głupsze". To oczywiście nie wynika z genów, ale kultury lansowanej przez media i kiepskiego systemu szkolnictwa. Czy to prawda?

Do myśli skłoniła mnie wypowiedź Soczewicy w wątku o kobietach w wojsku
Cytat:

[a już pominę fakt, że kiedyś moja mama rozmawiała ze swoimi podopiecznymi, dziewczyny 13-14 lat i one nie wiedziały nic o zrzutach bomb atomowych...]
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 03-05-2009 11:47
Nie wiem, być może są coraz głupsze, ale i tak daleko im do głupoty rówieśników z USA. To jest pewne.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2009 12:56
Tak po mojemu, to prawda. Choć sama do nich należę ;). Ale i tak Polacy są mądrzejsi od Anglików czy Amerykanów.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2009 12:57
Po pierwsze, zgadzam się z Valdensem w kwestii USA (i nie tylko, bo we wszystkich krajach anglojęzycznych mają ten problem), ale nie zgodzę się, że młodzież jest coraz głupsza.

Wszędzie zdarzają się jednostki, które chcą się uczyć i takie, które się nie uczą. A jeśli ktoś nie ma ambicji zostania prawnikiem, tylko wie, że pójdzie do służby drogowej, to na co mu biologia i historia? Moim zdaniem powinno się uczyć tylko tego, co jest potrzebne danej osobie, resztę wystarczy zaliczyć.

Moim zdaniem program w szkołach jest zdecydowanie przeładowany i bez sensu byłoby się uczyć wszystkiego. Dążymy do specjalizacji, bo w konkretnych dziedzinach wiedza jest tak bardzo rozbudowana, że nie ma szansy, żeby zwykły człowieczek stał się nagle "człowiekiem renesansu".

Podsumowując: wolałabym, żeby leczył mnie lekarz, który nie zna się na literaturze, ale ma w jednym paluszku medycynę, niż taki, który zna się po trochę na wszystkim.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2009 13:17
Może nie jest głupsza, ale mniej ambitna. Nie każdy myśli o nauce jako o ważnym etapie w życiu. Dla wielu jest to nieprzyjemny obowiązek.

Weźmy też pod uwagę, że jakieś dwadzieścia lat temu w Polsce żyło się inaczej. Wtedy człowiek nie miał takiego dostępu do tych wszystkich dóbr, co dzisiaj. To również się liczy.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2009 13:19
Trudno powiedzieć. Jakiś czas temu wstawiłem na forum cytaty z ubiegłorocznej matury (w dziale potworki językowe), po lekturze tego naprawdę można odnieść wrażenie, że młodzież jest totalnie zdebilowaciała. Ale tak ogólnie, to wydaje mi się, że odsetek idiotów jest zawsze taki sam, z tym że teraz nawet ludzie po studiach są często matołami.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 03-05-2009 13:32
Cytat:
Wszędzie zdarzają się jednostki, które chcą się uczyć i takie, które się nie uczą. A jeśli ktoś nie ma ambicji zostania prawnikiem, tylko wie, że pójdzie do służby drogowej, to na co mu biologia i historia? Moim zdaniem powinno się uczyć tylko tego, co jest potrzebne danej osobie, resztę wystarczy zaliczyć.
moim zdaniem to nie jest perspektywiczne myślenie. Chyba,że nie będzie demokracji. Ludzie wybierając władzę,chcesz aby władze wybierali durnie. Pomyślcie nad tym. Mamy demokrację. Nie lekceważmy głosu ludu.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2009 13:51
Nie wiem, jaki poziom reprezentuje obecnie polska młodzież. Wiem, że jak zostaną wprowadzone zagraniczne, czy tam unijne systemy nauczania, to zidiocenie całego narodu jest pewne! Siedzę na wyspach i, prawdę mówiąc, jeżeli mowa o niedouczeniu młodzieży, ojczyźnianej i tubylczej, to występuje tutaj w strasznej skali. Większość uczących się tu dzieci polskich pochodzi z rodzin robotniczych lub patologicznych, co wystarczająco może świadczyć o ich poziomie. Natomiast jeżeli chodzi o poziom wiedzy autochtonów, nie tylko nieletnich, proszę mi uwierzyć - włos podnosi się na głowie zupełnie samoistnie. Wystarczy zainicjować rozmowę na dowolny temat. I nie mam na myśli ogólnej wiedzy światowej, czyli spoza rejonu. Nie mają pojęcia nawet o własnej historii, prawach, czy obyczajach. Dla mnie - szokujące.
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 03-05-2009 13:54
więc, nie chcesz żyć w społeczeństwie wyspecjalizowanych tępych robotów, dobrych w jednej wybranej dziedzinie?
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2009 14:04
Cytat:
Oke_Mani napisał/a:
(...) Dążymy do specjalizacji, bo w konkretnych dziedzinach wiedza jest tak bardzo rozbudowana, że nie ma szansy, żeby zwykły człowieczek stał się nagle "człowiekiem renesansu".

Podsumowując: wolałabym, żeby leczył mnie lekarz, który nie zna się na literaturze, ale ma w jednym paluszku medycynę, niż taki, który zna się po trochę na wszystkim.


Oke, nie mogę się niestety z Tobą całkowicie zgodzić. Specjalista w konkretnym zawodzie i tak koniec końców zajmuje się swoim ulubionym stricte specjalizacyjnym tematem. Wystarczą na to studia. Niemniej jednak nie zaszkodzi mu wiedza, zdobyta w podstawówce i kawałku średniej, że chrzest był w 966 i co to jest zabór (zwłaszcza, że tacy ludzie głosują i mają wpływ pośredni na losy wszystkich ludzi), a także jak wygląda rumianek i dlaczego jeden utwór porusza w nas najgłębsze struny a inny jest trywialny i głupi. Wiedza o tym nie przeszkadza w byciu dobrym fachowcem w żadnej dziedzinie. Przeciwnie - otwiera umysł. I tak wykorzystujemy tylko kilka procent możliwości naszego mózgu.
Wracając do szkolnictwa i specjalizacji oraz lekarzy. Na wyspach, na podstawie wszelkich docierających do mnie źródeł, stwierdzam, że pomimo wbijania anglikom do głów specjalizacji już od przedszkola, reprezentują oni fatalny poziom prawie we wszystkich dziedzinach. Wręcz nie rozumiem, jakim cudem to wszystko działa i skąd się wzięło przeświadczenie o wielkości tego durnego narodu. (Przepraszam, mam prawo tak mówić, doświadczenie mi pokazało). Osobiście uważam, że nie ma co się przejmować tym, że wiemy co to jest pantofelek, pamflet czy dyfuzja, będąc nawet nauczycielem np. fortepianu.
Zwoje się nie przegrzeją, spokojna głowa.
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2009 14:04
Po wypowiedziach wyżej mam mały dyskomfort w związku z moim zdaniem, ponieważ ja mam ze wszystkiego piątki i wyżej, a tu prawie wszyscy trąbią o niedouczonej młodzieży. :uhoh: Myślę, że Oke ma w części rację, zawsze znajdą się ci, którzy mają ambicje i się uczą "wszystkiego, jak leci". Jednak nie zgadzam się z poglądem, że ktoś, kto jest mistrzem w swej dziedzinie, nie musi już znać się na niczym innym. Erudycja powinna być naszym celem nadrzędnym, nie "efektem ubocznym wkuwania".
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2009 14:06
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
więc, nie chcesz żyć w społeczeństwie wyspecjalizowanych tępych robotów, dobrych w jednej wybranej dziedzinie?

Tak, stanowczo nie chcę żyć wśród robotów i pies ganiał ich mdłe specjalizacje.

Jeżeli są specjalizacjami wg modelu brytyjskiego, to spokojnie zapewniam, że mogę wykonywać każdy pośredni zawód, jaki egzystuje. Wg panujących zasad i praw, oczywiście. Np. mogę spokojnie być lekarzem pierwszego, a nawet drugiego i trzeciego kontaktu. Paracetamol umiem odróżnić od innych leków, bzdury też umiem gadać, jak trzeba :)
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-05-2009 14:09
Cytat:
Oke_Mani napisał/a:
Wszędzie zdarzają się jednostki, które chcą się uczyć i takie, które się nie uczą. A jeśli ktoś nie ma ambicji zostania prawnikiem, tylko wie, że pójdzie do służby drogowej, to na co mu biologia i historia?


Chociażby po to, żeby nie głosować na uśmiechniętego Murzyna, który krzyczy, że "tak, możemy" i zapewnia motłoch, że wszystko będzie "funny" i dług zagraniczny sam się spłaci, a banki same oddadzą wam wasze domy i w ogóle krejzi.



Cytat:
Oke_Mani napisał/a:
Moim zdaniem program w szkołach jest zdecydowanie przeładowany i bez sensu byłoby się uczyć wszystkiego.


Tendencyjne myślenie, na którym najbardziej obecnie zależy mediom i politykom. Program z roku na rok jest okrajany, a ludzie ciągle nie mogą się tego nauczyć. Im niżej stawiasz poprzeczkę, tym niżej będą skakać.


Cytat:
Oke_Mani napisał/a:
Dążymy do specjalizacji, bo w konkretnych dziedzinach wiedza jest tak bardzo rozbudowana, że nie ma szansy, żeby zwykły człowieczek stał się nagle "człowiekiem renesansu".


To nie ma nic wspólnego jedno z drugim. Nieraz rozmawiałem z górnikami, stoczniowcami i maszynistami i zapewniam Cię, że jeśli chodzi o mądrość życiową, trzeźwe spojrzenie i tak dalej, to potrafiliby zmiażdżyć niejednego absolwenta politologii czy socjologii, tzw. 'wykształciucha'.

Cytat:
Oke_Mani napisał/a:
Podsumowując: wolałabym, żeby leczył mnie lekarz, który nie zna się na literaturze, ale ma w jednym paluszku medycynę, niż taki, który zna się po trochę na wszystkim.


A ja bym wolał, żeby mnie leczył taki, który zna się trochę na filozofii i matematyce, a nie ma medycyny w paluszku. Serio.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2009 14:11
Samuelu, muszę Ci pogratulować jasności wypowiadania myśli. Dokładnie o to mi chodziło :)
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-05-2009 14:19
Cytat:
Hyper napisał/a:
Samuelu, muszę Ci pogratulować jasności wypowiadania myśli. Dokładnie o to mi chodziło :)


Dziękuję :*

Ogólnie rzecz biorąc, moja mama jest nauczycielką i z związku z tym, że rządzi PO [organ UE na Polskę] wymyślili nowy program nauczania dla klas 1-3. Dzieci mają się nauczyć czytać, pisać, a także nauczyć się, że jesteśmy w Unii i istnieją ludzie, którzy mówią innymi językami.

Na pytanie mamy: to co my właściwie mamy ich nauczyć? Pani z kuratorium odpowiedziała: no, możecie się państwo z nimi trochę pobawić, jakieś wierszyki, rymowanki...

Tymczasem, gdy ja byłem w klasach 1-3 [lata 1995-1998], to nie tylko uczyliśmy się czytać, pisać, ale nawet mieliśmy przedmiot środowisko. Uczyliśmy się wszystkich drzew, zwierząt, budowy lasu, mchów, porostów. A także - poruszania się na dworcu autobusowym, kolejowym oraz na lotnisku. Robiliśmy sami notatki i prace domowe. Uczyliśmy się o ruchu drogowym oraz o konserwantach w jedzeniu [teraz o tym nie uczą w szkole]. Mieliśmy konkretny materiał do przerobienia!
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2009 14:25
To co napisałeś jest po prostu przerażające. To znaczy, że już niedługo będziemy produkować matołki? Na własne życzenie? A w imię czego? Unia zazdrości nam inteligentnych dzieci i w ten sposób postanowiła wpłynąć na zahamowanie rozwoju? Świat się kończy...
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-05-2009 14:27
Nie tylko produkować matołki, ale i produkować coraz szybciej (6-latki do szkół, za 3 lata już obowiązkowo).

Bo niewolnik ma być głupi, wierzyć, że rząd chce dobrze i spłacać kredyt.
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2009 14:29
Kiedy ja chodziłam do klas 1-3 (lata 2002-2005), było to samo, co u Samuela. Natomiast nie rozumiem, co złego jest w nauczaniu dzieci czytać, pisać, wiedzieć, że jest coś takiego jak Unia i że istnieją ludzie, którzy na co dzień nie używają polskiego. :confused:
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Hyper Użytkownik
  • Postów: 806
  • Skąd:
Dodane dnia 03-05-2009 14:32
Chyba palnę sobie w łeb, żeby na to nie patrzeć.

Swoją drogą dam przykład, jak brytyjskie szkolnictwo docenia inteligencję polskich dzieci. Zbliżają się egzaminy z języka angielskiego. Polskie dzieci maja prawo do słownika na egzaminie, z wyjątkiem mojej córki, która ich zdaniem, uwaga cyt. robi za szybkie postępy. Fajnie, prawda?<br><br><br><br>
Cytat:
13outy napisał/a:
Kiedy ja chodziłam do klas 1-3 (lata 2002-2005), było to samo, co u Samuela. Natomiast nie rozumiem, co złego jest w nauczaniu dzieci czytać, pisać, wiedzieć, że jest coś takiego jak Unia i że istnieją ludzie, którzy na co dzień nie używają polskiego. :confused:


Zdaje się, że chodzi o to, że to będzie wszystko z programu nauczania :)

A poza tym wydaje mi się,że współczesne dzieci dobrze wiedzą, że polski nie jest światowym językiem, wiedzą również co to jest Unia. Przecież o tym się w kółko rozmawia. W domach, telewizji, na ulicach. Musiałyby zatkać uszy, żeby tego nie wiedzieć już w wieku 5 lat.
download1.klimacik.pl/e-gify.com/1356.gif

RYBA rządzi, RYBA radzi, RYBA nigdy cię nie zdradzi!.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-05-2009 14:42
Cytat:
Hyper napisał/a:
Swoją drogą dam przykład, jak brytyjskie szkolnictwo docenia inteligencję polskich dzieci. Zbliżają się egzaminy z języka angielskiego. Polskie dzieci maja prawo do słownika na egzaminie, z wyjątkiem mojej córki, która ich zdaniem, uwaga cyt. robi za szybkie postępy. Fajnie, prawda?


Niefajnie.
Ale cóż - fakty są takie, ża Twoje dziecko jest zagrożeniem dla władzy, tak jak zawsze inteligencja była zagrożeniem dla władzy.
Musimy zrozumieć, że Unia Europejska nie tylko określa STANDARD krzywości banana czy długości ogórka, ale i standard człowieka. W ZSRR próbowano utworzyć tzw. "człowieka sowieckiego". Unia próbuje stworzyć "europejczyka". Europejczyk:
- nie może myśleć samodzielnie
- jest pewny swojego rozumowania tylko w swojej branży, jak się na czymś nie zna, to może być oszukiwany [jak Amerykanie przez lekarzy i farmaceutów].
- nie może być inteligentniejszy od innych dzieci, bo tamte mogą się źle poczuć
- ma kredyt w banku i go spłaca
- nie ma własnej tożsamości narodowej, bo jego dziadkowie to: Hindus, Anglik, Polka i Norweg
- co weekend wychodzi się upić albo zjarać marichuaną
- najlepiej jeśli jest homoseksualistą.
- nawet jeśli nie jest homoseksualistą [trudno kogoś zmusić do tego], to jest singlem
- jako, że jest singlem zorientowanym na własne zachcianki, to jest zupełnie dziecinny, naiwny i nieodpowiedzialny.

Wiem, że to co piszę jest bardzo radykalne, zahaczające o Giertycha, ale czy nie do tego to wszystko zmierza? Pytam szczególnie osoby piszące z Wysp.

Zresztą, to nie tylko tak Giertych i Rydzyk gadali, Nietzsche również :p


Cytat:
13outy napisał/a:
Kiedy ja chodziłam do klas 1-3 (lata 2002-2005), było to samo, co u Samuela. Natomiast nie rozumiem, co złego jest w nauczaniu dzieci czytać, pisać, wiedzieć, że jest coś takiego jak Unia i że istnieją ludzie, którzy na co dzień nie używają polskiego. :confused:


Nic w tym złego, ale ja wolałbym się dowiedzieć w szkole czegoś więcej. Nie sądzisz?
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.