Czy polska młodzież jest niedouczona?
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 15-12-2010 20:16
Może z matematyki przesadzali, ale wiedza szczegółowa z biologii czy chemii jest na studiach. Myślę, że budowa dżdżownicy to wiedza ogólna. I znajomość przynajmniej części pierwiastków. Tak samo, jak wiedza, w którym roku powstał Rzym i w jakiej części Azji znajduje się Wietnam. To jest niepotrzebne do niczego, dlatego tak wiele zapominamy.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 15-12-2010 20:18
To skoro jest niepotrzebne, to po co nam to?



I ty chyba nie wiesz, jak na studiach wygląda matematyka... :|
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 15-12-2010 20:27
Bass ale ja się z tym zgadzam. Tyle, że to prywatne widzi Misię. Do pracy, i do życia taka wiedza nie jest potrzebna. Można umrzeć bogatym i szczęśliwym, nie wiedzą, kto wprowadził anglikanizm, albo, jakiego króla Francji ścięto na gilotynie. To jest zbędne. Poza tym jak się fajnie ogląda historyczne filmy. Oglądasz sobie film o krucjatach i nie wiesz, kto wygra :D to emocje.



Cytat:
I ty chyba nie wiesz, jak na studiach wygląda matematyka...
Nie mam zielonego pojęcia :D i nie chcę wiedzieć. Matematyka jest zła i niepotrzebna :)



Cytat:
To skoro jest niepotrzebne, to po co nam to?
Ja nie wiem po co to WAM, i to nie moja sprawa. Wiem, po co to mi.



Poznałem laskę, która czytała Mein Kampf, i wiele opracowań o Hitlerze. Czytała też dzieła Nitzhego i sporo pamięta. I mówi na jednej z imprez - wiedzie, że swastyka pochodzi z Indii?
Mój ziomek, - No, wiele symboli, które znamy pochodzi z Azji.
A ona, - No, ale swastyka jest z Indii.
A on - No, tak z Azji.
A ona - Nie, z Idnii.

;) Klientka czytała Nitzhego, i Hitlera, a nie wiedziała, że Indie są w Azji.

Taka ciekawostka :D
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 15-12-2010 20:30
Czyli obojętnie ile się nauczysz i tak możesz się ośmieszyć :]
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 15-12-2010 20:35
Cytat:
Czyli obojętnie ile się nauczysz i tak możesz się ośmieszyć
A czy to jakieś odkrycie? ;) Widziałem już różnych ludzi, którzy się ośmieszali. Z tym, że pewnym się wybacza i udaje się, że nie widzieliśmy tego.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 15-12-2010 20:36
No, jak tak czytałam, to sama zaczynałam mieć wątpliwości czy Indie są w Azji :)

Ale na przykład ja geografii nigdy nie lubiłam, bo pani biła wskaźnikiem od mapy. Z przekory chyba się jej nie uczyłam, chociaż średniej mi nie zepsuła (o dziwo). Natomiast z trzeciej klasie liceum posiadałam taką wiedzę z biologii, że mogłabym spokojnie zdawać na medycynę. Nie wiem po co mi tak szczegółowa wiedza, bo dziś połowę zapomniałam a to, co pamiętam nie jest mi i tak potrzebne. Co tablica Mendelejewa wiem, chyba nawet jako tako pierwiastki bym potrafiła poukładać.
Jestem zdania, że potrzebna nam jest wiedza szeroka, możliwie wszechstronna, ale nie szczegółowa. Szekspir akurat jest postacią, którą znać należy, bo miał duży wpływ na historię teatru, zapisał się nie tylko w dramaturgii, ale też w poezji. Jest sylwetką znaczącą. To tak jakby dziś nie wiedzieć, kto to Palikot, chociaż za kilka(naście) lat może nie będzie to tak ważne.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 15-12-2010 20:52
Elwiro zgadzam się z Tobą w 100%. Ale jeśli, ktoś zada ci pytanie: Po co
Cytat:
potrzebna nam jest wiedza szeroka, możliwie wszechstronna
? Ja jestem kierownikiem w salonie Orangę, zarabiam całkiem dużo, moja żona też. Chodzimy do kina i mamy kablówke, nie interesujemy się literaturą, ani historią. Po co nam ta nudna zbędna wiedza? Jeśli mielibyśmy wpływ na system szkolnictwa, wyrzucilibyśmy tę zbędną wiedzę. Niech historii uczą się historycy, a literatury, poloniści.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 15-12-2010 20:56
Tomasz, Ty może lepiej już odpocznij :)
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 15-12-2010 21:00
I przestań pić :)
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Senrix Użytkownik
  • Postów: 129
  • Skąd: Tey-Poznań
Dodane dnia 15-12-2010 21:11
Oke, zgadzam się :D

można w sumie powiedzieć tak:
ilu użytkowników ma PP, tyle będzie opinii na ten temat ;)

Ja uważam się , za dość wyedukowanego młodzieńca.
Lubię historię, średniowiecze ale najbardziej i tak nasza własna historia jest bardzo ciekawa ;)

I cokolwiek by mi chciał jakiś szkop wmówić, to w większości jestem w stanie go wyśmiać bo mnie historia interesuje :)

Ciekawostka:
Raz kiedyś, kiedy grałem w pewną grę MMO - Rohan, rozmawiałem po angielsku z Brazylijczykiem (ciekawe czemu ledwo kumał co do niego mówię? jest moim wieku, 19 lat).
Pytam się:
"what's yuour country?" (gadał z koleżanką po hiszpańsku, ale wolałem wiedzieć)
- "Brasil, and u?"
- "I am from poland"
- "poland is a part of Britan?"
- "????"
- "sorry, im a litle ignorant"
- "buhaha :D"

w rzeczywistości gadał gorzej, ale taki sens akurat wyłonił się z dialogu z nim :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 15-12-2010 21:31
Cytat:
Ja jestem kierownikiem w salonie Orangę, zarabiam całkiem dużo, moja żona też. Chodzimy do kina i mamy kablówke, nie interesujemy się literaturą, ani historią.

Poza tym, że wciskasz mi kit...
A co, jeśli trafi Ci się klient, który zapyta, czy on sobie może na ten telefonik ściągnąć "Faraona"? Zapytasz, czy to nowa piosenka Ich troje?
A co w takim wypadku z historykami literatury i teatru, bo jestem trochę zdezorientowana i nie mogę się zaklasyfikować...

Tomasz, piszesz nowe opowiadanie i zbierasz materiał na forum?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 15-12-2010 21:36
Ważniejsza od wiedzy jest świadomość tego czym jest wiedza. Polacy specjalizują się w wiedzy słownikowej, encyklopedycznej, przecież od lat mamy taki system szkolnictwa. Po naszej wczesnej edukacji wiemy dużo, ale w porównaniu do zachodnich rówieśników dużo mniej rozumiemy. Po chuj ma Brazylijczyk wiedzieć gdzie leży Polska, jak być może nie dociera do Brazylii nasza kultura. On może nie kojarzy naszej mentalności, specyfiki, nie ma do czego w głowie "dokleić" słowa "Polska".
Wszyscy wiemy kim był Szekspir, ale kto potrafi coś więcej o nim powiedzieć, dlaczego był taki wielki? Tak jest ze wszystkim, to wiedza powierzchowna i nie ma się czym chlubić. Na zachodzie dbają o wiedzę praktyczną i głęboką specjalizację. To druga strona medalu i nie wyceniam ich wyżej od nas, ale doceniam.
Wiedza musi być po coś, a nie dla samej siebie.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 15-12-2010 21:42
[img]Poza tym, że wciskasz mi kit...[/img]:rol: Przepraszam, że nie napisałem, że to taki przykład.

Cytat:
A co, jeśli trafi Ci się klient, który zapyta, czy on sobie może na ten telefonik ściągnąć "Faraona"? Zapytasz, czy to nowa piosenka Ich troje?
A co w takim wypadku z historykami literatury i teatru, bo jestem trochę zdezorientowana i nie mogę się zaklasyfikować...
No tak, to ma sens. Oczywiście klient by się śmiał z takiego sprzedawcy. Ale sory, Elwiro jeśli idziesz kupić telefon, ubezpieczyć się, czy wziąć kredyt, będzie miało znaczenie dla Ciebie, czy osoba obsługująca, jest kompletnym idiotą, jeśli w swojej dziedzinie będzie doskonała? Nie. Będziesz się cieszyć, że ten idiota, obsłużył Cię idealnie, a przy kawie ze znojmymi będziesz się śmiała, że nie wiedział kim byli przykładowi faraonowie, ale telefon u niego weźmiesz. A on, będzie miał prowizję i będzie miał gdzieś starożytny Egipt.

Oglądasz amerykańskie filmy, tam jeśli jest np w filmie pojawi się samuraj, bohaterowie robią krótki wykład o historii Japonii, bo przeciętny widz, ma w d... historię Japonii, interesuje go tylko Sony. A mimo tego USA jest potęgą, naśmiewamy się z nich, ale to oni o nas decydują i my prosimy ich o zlikwidowanie wiz.

Ja się zgadzam, że ta ogólna podstawowa wiedza jest ważna, ale z praktycznego punktu widzenia, trudno to uzasadnić, tak jak nie potrafisz uzasadnić swojego patriotyzmu.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 15-12-2010 21:44
Tomasz, dlaczego ja odnoszę wrażenie, że Ty jesteś za, a nawet przeciw?
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 15-12-2010 21:59
Idąc się ubezpieczyć mogę powiedzieć: Mam w piwnicy kolekcję dzieł romantyków z zabytkowym Hugo na czele. :) I taki ubezpieczyciel jest w kropce, bo nie wie, co ja tam mam w tej piwnicy, obrazy, książki,m rzeźby, jak toto wycenić?
Tomasz, ja pisałam o "Faraonie" Prusa...





I jeszcze - mnie, laikowi, trzeba dokładnie wytłumaczyć na czym polega bajer w telefonie, na przykład. Wytłumaczyć poprawnie, więc używając w miarę przyzwoitej polszczyzny, bo inaczej nie kupię, pójdę tam, gdzie mają mądrzejszego sprzedawcę.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 15-12-2010 22:13
Cytat:
pójdę tam, gdzie mają mądrzejszego sprzedawcę.


Ok ;) Zrobiłbym podobnie. Ale myślę, że tak czy siak, da się wiele rzeczy robić będą antyhumanistą. Pracowałem przez dwa lata w ubezpieczeniach (serio) i byli tam agenci, którzy byli jakimiś debilami, a mimo to zarabiali dużo, bardzo dużo, gdyż w swojej dziedzinie byli dobrzy. Wiadomo liczy się kontakt, z klientem i zaufanie. Lecz jeśli klient widzi, że jego agent jest ekspertem w swojej jednej dziedzinie, wybaczy mu dyletanctwo w innych sprawach.
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 15-12-2010 22:41
Ale ja bardzo cenię ekspertów w swoich dziedzinach. Tylko oni muszą mieć to "coś", co sprawia, że są ekspertami, a zarazem warto im zaufać.

Na przykład miałam na studiach profesora od historii Polski. Wchodził na wykład, pytał na czym ostatnio skończył, stawał przed nami i mówił. I robił to z taką pasją, jakbym słuchała opowieści dziadka. Na jego wykładach były tłumy i grobowa cisza. Nie mam natomiast zielonego pojęcia, czy wiedział cokolwiek z dziedziny innej niż historia.

Natomiast była pani doktor, oczytana ze wszech stron, co nieraz demonstrowała, ale dukała tak, że jej się nie dało słuchać, co drugie słowo było yyyy, no dobra, co trzecie. I co z tego, że ona miała rozległą wiedzę o gramatyce, że przeczytała tony książek, że jej porównania i przykłady były tak bogate, że wielu mogłoby pozazdrościć wiedzy, kiedy nie miała tego czegoś - nie była dobrym wykładowcą. Nikt nie słuchał, przychodziła tylko delegacja, do tego i ona zajmowała się własnymi sprawami.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
szara eminencja Użytkownik
  • Postów: 808
  • Skąd:
Dodane dnia 15-12-2010 23:10
Nie Tomaszu, nie jest "ekspertem w swojej dziedzinie", ale jest "handlowcem".
To jest specyficzny rodzaj ludzi, którzy potrafią sprzedać g... zawinięte w papierek jako najprzedniejszy towar.

Co jakiś czas prowadzę prezentację systemów informatycznych.
Jestem pełen podziwu dla handlowców, którzy przygotowują grunt pod prezentację.
Bez takiego przygotowania nawet najlepsza prezentacja może być odrzucona.

Jakiś czas temu gdzieś czytałem artykuł, że odkryto planetę, która przypomina Ziemię, jest odpowiednio dużo wody, z tym, że ma ona temperaturę około 200 stopni C.
Od razu pojawiły się wpisy, że to kompletna bzdura i oczywiście nieprawda, ponieważ woda wrze w temperaturze 100 stopni.
Nie uczono mnie w szkole o temperaturze krytycznej, ale uczono (grubo ponad 20 lat temu), że temperatura wrzenia zależy od ciśnienia, pokazano punkt potrójny. Znalezienie i uzupełnienie wiedzy było tylko formalnością.
Ale, inteligentni inaczej, dalej się upierają, że to niemożliwe i kompletna bzdura...

Z punktu widzenia grafomana...
Tutaj szczególnie potrzebna jest wiedza.
W ostatnim moim tekście użyłem zwrotu "brzeszczot diamentowy", do którego "przyczepiła" się zajacanka ;)

Nie możemy przewidzieć kto będzie Czytelnikiem. Chociażby dlatego potrzebna jest duża wiedza.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 15-12-2010 23:16
garrapata :D i to jest najważniejsze :D Jesteśmy na PP, każdy z nas pisze, więc my musimy mieć szeroką widzę :)
Do góry
Autor
RE: Czy polska młodzież jest niedouczona?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-12-2010 08:16
Wiesz, zawsze możesz się douczyć, jak potrzebujesz jakiejś informacji, ewentualnie zapytać bardziej kompetentne osoby.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?