Czy pisarz musi mieć gadane?
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 31-05-2009 04:26
Cytat:
rip LunarBird CLH napisał/a:
[quote] czy pisarz musi mieć gadane. Nie musi. Ale to pomaga zjechać delikwenta, kiedy ktoś się przywali do jakiegoś utworu bez podania obiektywnych przyczyn.


Na ogół w dyskusji o utworach nie ma nic obiektywnego, więc trochę nie rozumiem :p
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 31-05-2009 10:07
Racja, ocena to ocena. Ale co innego zjechać utwór, bo temu bohaterowi doniczka spadła na głowę, a nie wiadomo skąd się wzięła, a potem potknął się o kamień akurat ma czas żeby go strzała nie trafiła i ogólnie styl jest do bani - a co innego napisać komentarz, który da się w pełni streścić w czterech słowach. "Nie podoba mi się.":rol:
Do góry
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 31-05-2009 12:19
Cytat:
loco napisał/a:
Co do Masłowskiej to nadmienię tylko tyle, że miałem z nią problem przy wojnie, udało mi się dotrzeć do połowy tej książki i poddałem się, znudzony.

o, jedyne, co mnie w tym wywiadzie odrzuciło, to to, że była tak strasznie zdiziwona tym, że ludzie nie przeczytali jej książki...
:)
nic tak nie odrzuca od dzieł autora, jak jego samozachwyt...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Volver Użytkownik
  • Postów: 79
  • Skąd:
Dodane dnia 31-05-2009 19:05
Cytat:
I odpowiem sobie na pytanie czy pisarz musi mieć gadane. Nie musi. Ale to pomaga zjechać delikwenta, kiedy ktoś się przywali do jakiegoś utworu bez podania obiektywnych przyczyn.


dobrze prawisz!
Do góry
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 31-05-2009 21:13
Cytat:
nic tak nie odrzuca od dzieł autora, jak jego samozachwyt...

W tym rzecz, że jest róznica między samozachwytem a samoobroną (i nie chodzi mi o ugrupowanie polityczne).
Do góry
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 31-05-2009 21:21
A mnie się wydaje, że pisarz powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nawet literacki Nobel nikogo na siłę do lektury nie zmusi i nie zmieni upodobań czytelnika. Musi brać pod rozwagę, że nie wszyscy mają ten sam gust literacki. Jeden lubi romans, inny fantasy, a ktoś zupełnie inny poezję. Każdemu nie dogodzimy. Róbmy swoje, najlepiej, jak umiemy. Mam jedną zasadę, nie krytykuję tekstu, którego nie znam. Nie podoba mi się, nie czytam i już.
Ja przez Masłowską nie przebrnęłam, a egzamin zdałam na 5... ściemniałam, tak jak ona... :DB)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-06-2009 12:33
Obejrzałam program i mam mieszane uczucia, ponieważ, co do tematu wątku odnoszę się następująco: pisarz nie musi mieć gadane, musi mieć pisane, gadane nie jest jego obowiązkiem, ALE wynika raczej z oczekiwań czytelników i innych osób, które go obserwują. Spodziewamy się, że poeta, prozaik, to inteligent, który potrafi wypowiadać się z erudycją. Tyle, że dochodzi czynnik psychologiczny, typu np. nieśmiałość, złe czucie się przed kamerą czy większą publicznością. Dlatego każdy przypadek należałoby rozpatrywać indywidualnie. I dlatego przyjrzałam się biografii Masłowskiej.

Zaczęła studiować psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, następnie przeniosła się do Warszawy, aby studiować kulturoznawstwo. - za Wikipedią

Jako osoba studiująca, co więcej mająca niegdyś styczność z psychologią powinna być świadoma własnej psychiki i zachowania. A zachowywała się przed kamerą jakby nie umiała kontrolować swoich reakcji i jej niepewność wyszła, gdy co chwilę poprawiała sobie włosy, co wyglądało dosyć komicznie. Czy osoba, które powinna być świadoma swojej psychiki (np. wiem, że lepiej piszę niż mówię, źle się czuję przed kamerą), nie potrafiłaby nad sobą zapanować i nie pozwalać na takie reakcje?
Do góry
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 03-06-2009 12:43
Jest taki stereotyp, że osoby studiujące psychologię same są nie teges ze swoją psychiką. Może casus Masłowskiej potwierdza to? Wątpię, aby cała jej twórczość była marketingową maską, ona jest po prostu zbuntowaną dziewczyną, artystką, trochę poschizowaną, a media wykorzystują ją, bo ma odpowiednie poglądy, to i ją wypromowali. Nie będę hipokrytą - językiem na kartach książki operuje wcale sprawnie. Nie zmienia to faktu, że trzeba pamiętać, że jest to postmodernizm :p
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-06-2009 12:46
Stereotyp stereotypem, a życie życiem. Bardzo wątpię, żeby Masłowska "była nie teges ze swoją psychiką" jak to określiłeś. Raczej jest nieświadoma. Albo jest świadoma, tylko nie potrafi nad tym zapanować. Pytanie - dlaczego?
Do góry
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 03-06-2009 13:03
Cytat:
rip LunarBird CLH napisał/a:
Cytat:
nic tak nie odrzuca od dzieł autora, jak jego samozachwyt...

W tym rzecz, że jest róznica między samozachwytem a samoobroną (i nie chodzi mi o ugrupowanie polityczne).

jest. ale zaraz na początku ona stwierdza, że jest zdziwiona, że ktoś nie przeczytał jej książki. to jest samoobrona?
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-06-2009 13:04
To jest żart :uhoh:
Do góry
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 03-06-2009 13:10
Cytat:
LittleRedRose napisał/a:
Jako osoba studiująca, co więcej mająca niegdyś styczność z psychologią powinna być świadoma własnej psychiki i zachowania. A zachowywała się przed kamerą jakby nie umiała kontrolować swoich reakcji i jej niepewność wyszła, gdy co chwilę poprawiała sobie włosy, co wyglądało dosyć komicznie. Czy osoba, które powinna być świadoma swojej psychiki (np. wiem, że lepiej piszę niż mówię, źle się czuję przed kamerą), nie potrafiłaby nad sobą zapanować i nie pozwalać na takie reakcje?

cóż - masłowska, jako rocznik '83 trafiła na studia w czasie, kiedy "wszyscy coś studiowali" - to roczniki '81 i późniejsze, pamiętacie tamto bezrobocie? wtedy większość ludzi z maturą szła na studia, bo i tak pracy nie było. studia nie gwarantują ani mądrośc, ani samoświadomości - nawet psychologia. nie uważam, że ludzie studiujący psychologię mają umysły bardziej skopane, niż inni studenci - zwłaszcza ci, którzy poszli tam dlatego, "że mieli dobre oceny" - bo tak naprawdę komuś zainteresowanemu psychologią ciężko się było dostać na ten kierunek, jeśli nie było się orłem z biologii, historii, angielskiego i polskiego...

jeśli chodzi o stereoptypy, to pociągnęłabym takie ocenianie jej w stronę tego - że już jej fryzurka wskazuje na bezmyślne latanie za modą. czyli silnego charakteru nie ma raczej.
ale - potrafiła zaistnieć. czyli potrafi się sprzedać. znaczy, że charaker ma :)
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 03-06-2009 13:17
Nie cytujcie co chwilę bez potrzeby :) posty zajmują więcej miejsca i mniej się mieści na stronie.

A kontynuując wątek - to z jakich powodów Masłowska trafiła na studia, nie oznacza, że nie mogła się tam czegoś nauczyć bądź dowiedzieć i wynieść.
Do góry
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 03-06-2009 13:20
Cytat:
kmkmk napisał/a:
To jest żart :uhoh:

cóż - nawet moje poczucie humoru się gdzieś kończy...
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 03-06-2009 13:22
Dziwi mnie, że dziwi Was sukces Masłowskiej. Ja trzymając się kurczowo definicji, że "sztuka to coś, czego wcześniej nie było" mam pełne wyjaśnienie. Dorota pokazała coś, czego wcześniej nie było. Nie potrzeba doszukiwać się spisków, łapówek itp.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 03-06-2009 13:24
ja się niczemu nie dziwię. napisałam, że żeby się sprzedać, trzeba mieć charakter. mam to tłumaczyć?
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 03-06-2009 13:27
Naprawdę? Więc pisarz nieśmiały nie ma szans na komercyjny sukces, choćby nie wiem jak wiekopomne dzieła pisał? Hmm. To już temat na następny, ciekawy temat.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
wierszokleta Użytkownik
  • Postów: 795
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 03-06-2009 13:33
Cytat:
valdens napisał/a:
Dziwi mnie, że dziwi Was sukces Masłowskiej. Ja trzymając się kurczowo definicji, że "sztuka to coś, czego wcześniej nie było" mam pełne wyjaśnienie. Dorota pokazała coś, czego wcześniej nie było. Nie potrzeba doszukiwać się spisków, łapówek itp.


Tylko że podążając tym tropem, wystarczy zrobić cokolwiek byle było nowatorsko, nazwać to sztuką i już? No to wielkie dzięki za taką sztukę (a może raczej sztuczkę?).
" ... przyzna pan że kryje się coś niedobrego w mężczyznach którzy unikają wina, gier, towarzystwa pięknych kobiet i ucztowania ..."MISTRZ I MAŁGORZATA M.Bułhakow
Biada artystom na których nikt nie pluje
Lope de Vega
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 03-06-2009 13:47
No mniej więcej. Ale dodatkowo trzeba posiadać wyczucie, odrobinę wstydu i tym podobne. Bez nich artysta ładuje się w tanie szokowanie, a to już nie ma nic wspólnego ze sztuką. Temat w sumie rzeka, ale definicja naprawdę jest ok. Lubię ją. :yes:



Sztuka to trochę matematycznie "wartość dodana". Albo jak w banku - procent - to co narosło, narośl. :)
Czasem tylko jedno zdanie w długim opowiadaniu jest sztuką.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy pisarz musi mieć gadane?
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 03-06-2009 14:46
Cytat:
valdens napisał/a:
Naprawdę? Więc pisarz nieśmiały nie ma szans na komercyjny sukces, choćby nie wiem jak wiekopomne dzieła pisał? Hmm. To już temat na następny, ciekawy temat.

trudno nieśmiałość wrzucić w jedną kategorię...
o, podam ci na moim przykładzie - nie mam problemów z występami przed kamerą, improwizacjami, wszelkiego typu egzaminami, mój mózg wtedy pracuje tak, że sama jestem pełna podziwu.
ale nigdy bym nie umiała wysyłać swoich utworów do redakcji, na konkursy, iść z tym na wieczorek poetycki, czy tym podobne. coś, nad czym długo pracuję zawsze wydaje mi się głupie. i boję się, że niepotrzebnie poświęciłam mu tyle czasu - więc nigdy się nie sprzedam, nie mam tej siły, wiary w słuszność tego, co robię. ona miała. i to było ważniejsze niż to, że przed kamerą traci głowę i zachowuje się odpychająco.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.