Obsceniczność w poezji
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Czytelnia
Autor
Obsceniczność w poezji
Corpseone Użytkownik
  • Postów: 61
  • Skąd: Zawiercie
Dodane dnia 08-06-2009 20:30
Zainteresowało mnie zjawisko obsceniczności w polskiej poezji. Kiedyś tam omawialiśmy fraszki Kochanowskiego na zajęciach z Historii literatury staropolskiej i prowadząca ćwiczenia postanowiła omówić z nami fraszkę "O flisie". Wtedy byłem nieźle zdziwiony, że Kochanowski, którego głównie wychwala się za Treny, Pieśni ksiąg wtórych, Psałterz Dawidów oraz Pieśń Świętojańską o Sobótce, pisał również pikantne rzeczy. Jak się okazuje nie jemu jednemu się to przytrafiało. Świntuszyć również lubił Jan Andrzej Morsztyn, czy Mikołaj Rej w Figlikach. Znalazłem tę stronę podczas buszowania w internecie: http://zeork.zeork.com.pl/~jasiu/poezja.htm

Ciekawi mnie to, jak poeci, którzy deklarowali swoje przywiązanie do nauki Kościoła, potrafili pisać wiersze w ówczesnych (a nawet i w dzisiejszych czasach) szokujące. W baroku żyło wielu poetów nawróconych, którzy po krytyce ze strony Kościoła za ich nieobyczajowe pisarstwo postanawiali wychwalać Boga (np. Kasper Twardowski). Kochanowski chyba żadnych problemów z racji swoich fraszek nie miał, lub mi nic o tym nie wiadomo?
Do góry
Autor
RE: Obsceniczność w poezji
Marcin Sierszynski Użytkownik
  • Postów: 45
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 10-06-2009 23:02
Miałem to samo. Już nic nie jest w stanie mnie zaskoczyć. ; ]

Swego czasu p.Daniel Olbrychski wydał taką antologię, zdaje się tytuł był - "Chwasty polskiej erotyki" (czy jakoś tak). Zbiór takich pikantniejszych polskich utworów-klasyków z osławionym "Traktatem o królewnie Pizdolonie" na czele, w dodatku w uroczej, przeerotycznej oprawie graficznej. Kochanowski też ma tam niemało miejsca.
nie będziemy królami nie będziemy królami
Do góry
Autor
RE: Obsceniczność w poezji
Czarna_Blond Użytkownik
  • Postów: 26
  • Skąd: Augustów
Dodane dnia 16-07-2009 00:52
Mam dwa typy ulubionej poezji: zwięzła, w której trzeba wiele czytać między wersami i obsceniczna, im mocniejsza tym lepsza ;) Również zauważyłam to zjawisko z Kochanowskim itp. na lekcjach polskiego ;)
Jestem Hipocentrum.
Do góry
Autor
RE: Obsceniczność w poezji
Corpseone Użytkownik
  • Postów: 61
  • Skąd: Zawiercie
Dodane dnia 26-11-2009 01:04
Co do p. Daniela Olbrychskiego, to nic nie równa się jego recytacji owych lubieżnych wierszy:) To jak recytuje Baśń o trzech braciach i królewnie albo XIII księgę Pana Tadeusza to mistrzostwo świata:]
Do góry
Autor
RE: Obsceniczność w poezji
bio Użytkownik
  • Postów: 50
  • Skąd:
Dodane dnia 06-03-2011 22:50
Nie wiem, czy kto pamięta Daniela uwierszenie - Mendy, mendy Sante Patre... oficjalnie protestowali po zakrystiach, a w życiu byli fajni i weseli.
Do góry
Autor
RE: Obsceniczność w poezji
Berenika Użytkownik
  • Postów: 213
  • Skąd: Galicja
Dodane dnia 26-03-2011 22:19
Można też otworzyć Biblię na Pieśni nad pieśniami. Może i nie ma tam obsceniczności, ale zważywszy na to, że jest to Biblia, raczej nie spodziewalibyśmy się erotyzującego tekstu ;)
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?