Czy umiecie kłamać?
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
Czy umiecie kłamać?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 20-06-2009 09:43
Nie pytam,czy kłamiecie, ale czy umiecie kłamać. Czy osoby, które dużo czytają i piszą, które mają wyobraźnie potrafią swój talent wykorzystywać :-)
Przyznam się, że jak byłam mała to potrafiła wymyślać takie historyjki, że mało kto potrafił się połapać, że są nieprawdziwe.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 20-06-2009 10:06
jestem ekspertem mam nawet odpowiednie nazwisko. Pisanie przeszkadza w kłąmaniu, to ma nie być historyjka, to ma być prawa ;) przynajmniej w domyśle. Im bardziej rzeczywista i prozaiczna tym lepiej. Nie ma co snuć bajek. Wtedy łatwo się pogubić, dobre kłamstwo jest krótkie i bez fejerwerków. Dla czego się spóźniłeś? Nie mówisz, o strajku stoczniowcu, wypadku na drodze, czy spotkanym kumplu... Mówisz, sory spóźnięm się na autobus, to moja wina, jakoś nie wiem czas mi zleciał, przepraszam, przyznaj się, bo tylko winny się tłumaczy. No i dobre kłamstwo to takie, któe trudno sprawdzić, dlatego nie warto powoływać się na znajomych, ani wydarzenia, które można zweryfikować. To z mojej praktyki i obserwacji, --- jak najmniej tłumaczeń.
Do góry
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 20-06-2009 11:15
Zatraciłem tę "zdolność" w procesie duchowej ewolucji. Nie skłamałem ani razu od 2005 roku, pokonałem ten nałóg i jestem szalenie dumny z siebie. Chyba zwymiotowałbym, gdybym znów skłamał, jak kiedyś, z pełną świadomością. Uważam, że to fałsz odebrał ludziom Raj, nie złamanie zakazu. I fałsz jest początkiem, źródłem naszych nieszczęść. Poszukiwanie Prawdy to moja religia (hm, że też wcześniej o tym nie pomyślałem... mógłbym krzyczeć "ranisz moje uczucia religijne!" - tego oręża bardzo zazdrościłem religijnym ) Myślę, że jeśli Bóg istnieje, to musi mieć coś wspólnego z tymi chwilami prawdy, co czuć w muzyce, we filmie, poezji, gdy łzy stają w oczach. Wierzę, że warto tego szukać.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 20-06-2009 11:21
no ja też jestem przeciwnikiem Obłudy i fałszu, ale czasem małe kłamstewko nie zaszkodzi, jak się człowiekowi nie chcę rozwlekać jakiejś sprawy, tłumaczyś się to kłamie.Nie chcę mi się iść na browara z kumplem.Tylko dlaczego? Bo ja wiem, sam nie wiem dlaczego. Jakoś tak czuję, że mi się nie chcę. I co mam mu esej napisać o tym? Nie mówię, mu ; słuchaj kurczę, miałem ostatnio dużo wydatków nie mam kasy, sory. No bo, jak powiem, że mi się nie chce to też nie będzie prawda, bo nie wiem dlaczego nie chcę. ;) przy kłamstwie ważne jest uzasadnienie, trzeba dla własnego zabicia sumienia ;) ale jestem za tym, aby kłamać jak najmniej, zwłaszcza w sprawach poważnych.
Do góry
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-06-2009 12:20
Każdy dzieciak wie, że kłamstwo jest be. :shy:

Ogólnie rzecz biorąc, nie lubię kłamać. Po pierwsze dlatego, że źle się z tym czuję, po drugie, bo od razu po mnie widać, że coś kręcę. Zazwyczaj wybucham śmiechem i uciekam wzrokiem. :uhoh: Ale czasem po prostu wyrwie mi się coś "naciąganego", sama nie wiem, czemu, bo nie lubię ludzi, którzy ubarwiają opowieść kłamstwem. :rol:
Do góry
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-06-2009 12:39
1. Kup sombrero i pęsetę.
2. Pójdź do bankomatu nosząc sombrero i wypłać 60 złotych.
3. Osłaniając twarz sombrerem wyciągnij pęsetą środkowe 20. Poczekaj aż automat wciągnie 40 złotych z powrotem do bankomatu. W ten sposób na koncie masz tyle samo kasy, a dwudziestkę w kieszeni.
4. Gdy ktoś cię zacznie podejrzewać, spal sombrero w lesie i powiedz, że kartę ukradł ci Meksykanin.



Jechał chłopak do dziewczyny ciapągiem. Ale naprzeciwko niego siedziała ładna dzierlatka, przypadkiem się jej nieco za wysoko spódnica na nóżce podwinęła, od słowa do słowa, wysiedli na stacji, poszukali hotelu... Chłopak wszakże swojej stałej pannie uczciwie wysłał SMS-a:
"Jechałem pociągiem, powinęła się noga, jestem w hotelu, ściskam, całuję".

Czy to jest kłamstwo ?:smilewinkgrin:
Do góry
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 20-06-2009 12:48
Jane E:
Cytat:
osoby, które dużo czytają i piszą, które mają wyobraźnie potrafią swój talent wykorzystywać :-)


Uważasz, że pisanie to kłamanie?
Do góry
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 20-06-2009 13:47
umiałem kłamać jak byłem dzieckiem bo babcia mnie tego nauczyła, obecnie nie zdarza mi się to :p nawet jak mówię komuś komplement to muszę tak myśleć, inaczej bym się nie odzywał :)
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
selene Użytkownik
  • Postów: 23
  • Skąd: Rzeszów
Dodane dnia 20-06-2009 14:01
Haaha gdyby nie ta zdolność pewnie miałabym zachowanie nieodpowiednie przez wagarowanie, noooo aleeee ... Czy te oczy mogą kłamać ? Wilk syty i owca cała ;)



Cytat:
Zadysta napisał/a:
"Jechałem pociągiem, powinęła się noga, jestem w hotelu, ściskam, całuję".

Czy to jest kłamstwo ?:smilewinkgrin:


aa to już przetwarzanie prawdy czyli tzw. bajkopisarstwo ;)
'Kocha się tylko to, od czego się cierpi.' - Gustaw Flaubert
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
lina_91 Użytkownik
  • Postów: 1289
  • Skąd:
Dodane dnia 20-06-2009 15:07
Umiem kłamać, nawet bardzo dobrze. Jeśli jest o co. Nieskromnie jestem dobrą aktorką, ale rzadko z tego korzystam. Kiedyś częściej - w szkole, gdy trzeba było ugłaskać nauczycieli, wymyślałam na poczekaniu jakieś kretyńskie historyjki... Teraz z tego wyrosłam, nie chce mi się.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 20-06-2009 23:16
Cytat:
kmkmk napisał/a:
Jane E:
Cytat:
osoby, które dużo czytają i piszą, które mają wyobraźnie potrafią swój talent wykorzystywać :-)


Uważasz, że pisanie to kłamanie?


Nie.
Uważam, że osoby które piszą mają dużą wyobraźnię. Ludzie, którzy kłamią też chyba muszą ją mieć :-)

Może nawet nie powinnam pisać o kłamaniu, ale bardziej o ubarwianiu rzeczywistości, o dodawaniu koloru bladym historiom.
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
Marcin Sierszynski Użytkownik
  • Postów: 45
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 20-06-2009 23:52
Kłamanie to tylko jedno z moich drugich imion. :smilewinkgrin:
nie będziemy królami nie będziemy królami
Do góry
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
monk13 Użytkownik
  • Postów: 7
  • Skąd:
Dodane dnia 21-06-2009 11:28
Troche umiem,ale moi najbliżsi i tak wiedza kiedy to robię:D
Do góry
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 21-06-2009 12:01
A ja chyba nie umiem kłamać. Przynajmniej nie robię tego świadomie. Nie wykluczam jednak, że czasem mówię to, co wydaje mi się prawdą, ale nie dlatego, że chcę kogoś oszukać, tylko dlatego, że myślę, że mówię prawdę. A jeśli nie chcę odpowiadać na jakieś pytanie - milczę albo zmieniam temat. :)
Kłamstwo i wymyślanie fabuły, to (według mnie) dwie różne sprawy.
Wymyślanie fabuły to jednak coś innego. Właśnie dlatego piszę, że sama wierzę w historię, którą chcę opisać. Wierzę, że coś takiego mogłoby się wydarzyć. Tak, puszczam wodze fantazji, ale nic nie piszę, dopóki w tę fantazję sama nie uwierzę.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 21-06-2009 13:58
Cytat:
czasem mówię to, co wydaje mi się prawdą, ale nie dlatego, że chcę kogoś oszukać, tylko dlatego, że myślę, że mówię prawdę


To nie jest kłamanie. Zwłaszcza jak dodajesz "wydaje mi się". Kłamanie jest wtedy jak się wie, że coś jest A, a mówi się, że B, albo jak się mówi, że się wierzy, że B (bo przecież się wie, że A).



Albo jak się wierzy, że A, a się mówi, że się wierzy, że B. :) No tak, nieszczerość to kłamanie.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
Elwira Użytkownik
  • Postów: 4151
  • Skąd: Rembertów
Dodane dnia 21-06-2009 14:15
Mnie chodziło o sprawy bardziej przyziemne. :) O, na przykład na pytanie, czy babcia jest w domu odpowiadam tak, bo widziałam ją pół godziny temu, ale nie widziałam, jak 5 minut później wyszła. Mówię, że jest, bo jestem pewna, że jest, a jej nie ma. :)
Ale fakt, to nie jest kłamanie, tylko mówienie swojej prawdy, a że mija się ona z prawdą rzeczywistą, to już coś zupełnie innego.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
GdanszczAnka Użytkownik
  • Postów: 1880
  • Skąd: Gdańsk
Dodane dnia 21-06-2009 14:20
ja kłamie. Dość często. Czasem potrafię tak skłamać, ze sama zaczynam w to wierzyć, a co mnie najbardziej denerwuje, to to, ze ludzie częściej wierzą w moje kłamstwa niż w prawdę rzeczywistą. Dalego chyba głównie kłamie.
'Panna Anna umie kusić wieczność, trwonić żar'
Do góry
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
voice Użytkownik
  • Postów: 512
  • Skąd: Żary
Dodane dnia 21-06-2009 14:31
nie lubie kłamac ale potrafię. Kiedyś w podostawówce okłamałam pania, że źle sie czuję i zaczęłam udawac. I potem po mnie musieli samochodem przyjedżać :D
...Mad Tea Party...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 22-06-2009 21:42
Brawo, JaneE. Bardzo dobry temat, to na poważnie :yes: Zwłaszcza, że pisarstwo, nie licząc literatury faktu (i to najbardziej faktycznej części) to też kłamstwo w pewnym sensie. Sam ostatnio stworzyłem takie sobie dziełko, będące trochę wodzeniem czytelnika za nos, ale (z nieco innych powodów) wrzuciłem do piekła, więc jak kto chce zobaczyć, 3a się Log in: http://www.portal-pisarski.pl/readarticle.php?article_id=11492
Natomiast w realu próbuję kłamać często i wychodzi mi różnie. Ale sporo osób w życiu oszukałem i bynajmniej nie czuję z tego powodu dumy. To chyba zależy, kogo się próbuje oszukać: jak ktoś w miarę uczciwy, to i sam na ogół nie jest naiwny, tak mi się wydaje. A może tylko mówię, jak powinno być?
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Czy umiecie kłamać?
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 22-06-2009 23:03
Cytat:
jak ktoś w miarę uczciwy, to i sam na ogół nie jest naiwny, tak mi się wydaje.


Mógłbyś tę myśl nieco rozwinąć?



Właściwie całej końcówki nie zrozumiałem.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.