Religijność Polaków
Portal Pisarski » Z innej beczki » Luźne rozmowy
Autor
RE: Religijność Polaków
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-07-2009 15:01
Cytat:
a to religia może istnieć w oderwaniu od wierzących?
ciekawe...

Ja jestem wierzący, a nie ma to związku z jakąkolwiek religią albo kultem, soczewica. Mój bóg nie ma swojej ambasady na Ziemi. Nie ma swoich przedstawicieli, łączników, pośredników ani swoich poborców podatkowych.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 10-07-2009 15:04
Cytat:
dwa_warkocze napisał/a:
Cytat:
a to religia może istnieć w oderwaniu od wierzących?
ciekawe...


Chyba tak. Ale to odpowiedź na szybko, więc dlatego jest chyba.

wydaje mi się, że to ludzie tworzą religię... :)



Cytat:
valdens napisał/a:
Ja jestem wierzący, a nie ma to związku z jakąkolwiek religią albo kultem, soczewica. Mój bóg nie ma swojej ambasady na Ziemi. Nie ma swoich przedstawicieli, łączników, pośredników ani swoich poborców podatkowych.

ale gdybyś ty i nikt inny w tego boga nie wierzył, to by go nie było. czyż nie?

tłumaczycie moją wypowiedź w drugą stronę - ja mówię, że religia to jest żywy wytwór ludzkiego umysłu. niezależnie od tego czego dotyczy, traci sens, jeśli nie ma wyznawców. nie mówię, że nie ma wiar bez religii.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Religijność Polaków
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-07-2009 15:21
Cytat:
ale gdybyś ty i nikt inny w tego boga nie wierzył, to by go nie było. czyż nie?

tłumaczycie moją wypowiedź w drugą stronę - ja mówię, że religia to jest żywy wytwór ludzkiego umysłu. niezależnie od tego czego dotyczy, traci sens, jeśli nie ma wyznawców. nie mówię, że nie ma wiar bez religii.


Według mnie Biblia to wytwór myśli ludzkiej, twórczości, a skoro tak, to tym samym jest opisany w niej bóg. Mój bóg nie znika, kiedy znika wiarygodność jakiejś książki, a to dlatego, że w żadnej książce go nie opisano. :) No jest go trochę z pracach naukowych (fizyków, ewolucjonistów, filozofów, astronomów...), ale to tylko zajawki. Nauka dopiero raczkuje.



Przypominam, że nauka opiera się na faktach. Nie jest tym samym, co twórczość literacka.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
dwa_warkocze Użytkownik
  • Postów: 353
  • Skąd:
Dodane dnia 10-07-2009 15:26
Cytat:
Ludzie, można nie lubić Kościoła, ale są pewne granice bzdurności, których się nie powinno przekraczać pisząc posty.


Ależ Anub1s, trochę skromności, mówiąc o religii nie trzeba sprowadzać wszystkiego do li i jedynie wiodącego Kościoła w Polsce.

Co do granic bzdurności zaś - chcesz być traktowany w rozmowie poważnie, to zmień nieco język.
"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-07-2009 15:32
Cytat:
Obserwując nawet moich rówieśników, nie mógłbym w żaden sposób powiedzieć, że tzw. "ateiści" odrzucili religię z jakichś powodów naukowych.


Myślę, że oni ją rzucili z pobudek hedonistycznych (chciało im się bzykać itd.), bo w takim wieku nie myśli się o nauce. Później więcej myśli się głową, zobaczysz, będą odchodzić z powodów naukowych.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
pw Użytkownik
  • Postów: 926
  • Skąd: Barlinek/Kraków
Dodane dnia 10-07-2009 15:38
Jak to powiedział kiedyś prof. Piasecki - jak ktoś twierdzi, że fakty wiąże tylko w sposób naukowy i nie występuje u niego myślenie religijne, magiczne to po prostu nie może sobie poradzić z własnym życiem. Polecam nieco więcej dystansu do nauki ;)
img574.imageshack.us/img574/897/koliber.jpg
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
soczewica Użytkownik
  • Postów: 2423
  • Skąd: mysłowice - siemianowice śląskie
Dodane dnia 10-07-2009 15:40
Cytat:
valdens napisał/a:
Mój bóg nie znika, kiedy znika wiarygodność jakiejś książki, a to dlatego, że w żadnej książce go nie opisano.

ale czy będzie istniał, jeśli nikt w niego nie będzie wierzył?
choćby udowodnić jego istnienie, przedtsawić, to i tak jeśli nikt nie uwierzy w jego boskość, nie będzie bogiem.
Między nami - piekło - kładka ma szerokość stopy. Gdy tylko jedno na nią wejdzie, spotkamy się na drugim brzegu i staniemy obok siebie. Jeśli obydwoje zechcemy bliskości, spotkamy się na środku kładki, z wyborem - przytulić się mocno, albo spaść osobno.
Do góry
Numer GG
Identyfikator Tlen
Autor
RE: Religijność Polaków
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-07-2009 15:54
Cytat:
Jak to powiedział kiedyś prof. Piasecki - jak ktoś twierdzi, że fakty wiąże tylko w sposób naukowy i nie występuje u niego myślenie religijne, magiczne to po prostu nie może sobie poradzić z własnym życiem.


Myślę, że większy problem z życiem ma ten, kto potrzebuje niewidzialnego obrońcy.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 10-07-2009 16:02
Cytat:
Jak to powiedział kiedyś prof. Piasecki - jak ktoś twierdzi, że fakty wiąże tylko w sposób naukowy i nie występuje u niego myślenie religijne, magiczne to po prostu nie może sobie poradzić z własnym życiem.


Myślę, że większy problem z życiem ma ten, kto potrzebuje niewidzialnego obrońcy.
Nie o to dokładnie chodziło. Nie chodzi, o niewidzialnego obrońcę itd. Chodzi o myślenie magiczne, którego jest pełno w naszym świecie, i które stosują także ateiści. Są to zachowania, które mają nie wiele wspólnego z racjonalnością. Piasecki podał fajny przykład z ręcznikiem. Większość z nas wyciera się dwoma, małym do twarzy(głowy) i dużym do reszty ciała. A nie ma to nic wspólnego z racjonalnym, naukowym zachowaniem, to zależność magiczna. I można by jeszcze trochę takich znaleźć, a poza tym każdy ma swoje własne zaklęcia.

Co do zaniku religijności, możliwe, ale duchowość nie zanika, przekształca się. Ateiści też są często bardzo uduchowieni ;) Mają swoją psychologię, psychoanalizę itd. Nowe religie naszych czasów.
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-07-2009 16:06
Cytat:
choćby udowodnić jego istnienie, przedtsawić, to i tak jeśli nikt nie uwierzy w jego boskość, nie będzie bogiem.


No to będzie mieć inna nazwę, nie? :) Ale istnieć będzie.



Hm, jeśli chodzi o to, o czym mówi Tomasz, czyli o duchowość, a nie o religijność (według mnie to inne sprawy, a profesor zdaje się o tym nie wiedzieć), to oczywiste, że nawet ateiści przeżywają duchowe uniesienia i takiej magii w ich życiu niemało. Słuchając muzyki, podziwiając zachód słońca, zakochując się w kobiecie... :p
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 10-07-2009 16:11
Mhm może Paweł niedokładnie zacytował. Ja nie byłem na owym wykładzie. Myślę, że Piasek miał na myśli myślenie magiczne. Bo religijne myślenie, związane jest z instytucją, jakimś rodzajem organizacji. Natomiast magiczne zachowania nie wymagają od ludzi tworzenia jakiejś konkretnej spójnej teorii.
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-07-2009 16:17
Może właśnie dlatego brzydnie katolicyzm. Dlatego, że mało w nim duchowości (zwłaszcza w tej radiomaryjnej, jadowitej wersji katolicyzmu). Dużo w nim klasycznej, średniowiecznej, walecznej, nietolerancyjnej religijności. Myślę, że dobrzy ludzie wolą spokój, a taki znajdują np. w filozofiach wschodu.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 10-07-2009 16:33
Cytat:
Może właśnie dlatego brzydnie katolicyzm. Dlatego, że mało w nim duchowości (zwłaszcza w tej radiomaryjnej, jadowitej wersji katolicyzmu). Dużo w nim klasycznej, średniowiecznej, walecznej, nietolerancyjnej religijności. Myślę, że dobrzy ludzie wolą spokój, a taki znajdują np. w filozofiach wschodu.
Powiem ci, że jak kiedy jeszcze byłem chrześcijaninem, nie przestawałem być wierny katolicyzmowi, ale zazdrościłem np muzułmanom. Katolicyzm to przerost formy, prawosławni jeszcze gorsi. Piękne są te wszystkie obrzędy, z tym, że czasem zaczynają być pustymi obrzędami. Nie wątpię, że 99% ludzi chodzących do kościoła, wierzy w Boga, ale będąc na mszy itp nie zawsze myślą o nim. Oczywiście to moje przypuszczenia i obserwacje osobiste. Można patrząc na zachowania ludzi w kościele, zobaczyć, że ich myśli krążą wokół innych spraw.

No a jako były katolik mogę powiedzieć, że w czasie uczestnictwa w mszy świętej niemal nienawidziłem dzieci, a może bardziej rodziców. Ja chciałem spotkać się z Bogiem, a tu bydlęta z bachorami przychodzą, które płaczą i jęczą, a ja się skupić nie mogłem. brrr
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 10-07-2009 16:56
Cytat:
Domyślam się, że większość atakująych religię, piszących na tym forum, nie lubi Kościoła Katolickiego, a nie np. Żydów. Chyba, że się mylę.
Przecież KK katolicki to pochodna judaizmu, matka Boga chrześcijan jest Żydówką, wszyscy apostołowie w tym Ewangeliści to Żydzi, więc to prawie to samo. A ktoś atakuje KK? Czasem ktoś zwraca uwagę na pewne absurdy, każda religia ma swoje, a ataki jeśli są to do szaleńców, którzy od wewnątrz niszczą kościół. Taki antychryst Rydzyk np.

Cytat:
Nie za bardzo mnie obchodzi, czy traktujesz mnie poważnie czy nie.
A na tym, aby inni traktowali cię poważnie zależy ci? Mam nadzieję, bo wypowiadasz się na poważne tematy, chyba serio i nie żartujesz sobie?

Cytat:
Odchodzą, bo chcą się bzykać
To akurat nie przeszkadza być w KK. Mam wielu znajomych katolików, co łamią zasady kościoła i dalej są katolikami.

Cytat:
Nauka w żaden sposób nie stoi w sprzeczności z wiarą,
Czyli jednak watykan nie ma nic przeciwko wykorzystywaniu embrionów do badań naukowych. E to cool :)

Cytat:
Ilu jest ludzi w Polsce, którzy rzeczywiście znają filozofię wschodu? Bardzo, bardzo mało.
Pewnie tak. Ale ilu ludzi w Polsce zna Biblię, dużo, ale znaczna większość słabiutko.

Cytat:
99% postów tutaj odnosi się właśnie do KK, a nie innych religii.
Policzyłeś ;) Ale fakt większość dotyczy tej ideologii. Niestety jeszcze na razie jest ona dominująca w Polsce i ciężko się nie odnosić do niej. Ja wolałbym aby było więcej innych religii, ty jako katolik chyba nie. Powinieneś się więc cieszyć. A może dzięki tym rozważaniom ktoś się nawróci na twoją wiarę. To chyba jedna z powinności chrześcijan, ewangelizacja. Czy też nie?
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 10-07-2009 17:18
Cytat:
Wypowiadam się serio i poważnie, a jak to ktoś odbiera, to guzik mnie obchodzi.

Kultura dyskusji i chęć porozumienia powinny wpływać na sposób wypowiedzi - żeby się nie oskarżać, ale żeby w końcu dojść do wniosków (chociażby, że każdy zostaje przy swoim), a nie kłótni ;)
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-07-2009 17:19
Cytat:
tekst o tym, że im mniej religii, tym mniej podziałów i nienawiści, jest tak nieprawdziwy, że inaczej niż bzdurą nazwać go nie można.



Słyszał Waćpan o religiach ekspansywnych? Należą do nich zwłaszcza te zbudowane na Biblii. A o nawracaniu słyszał? Własnie z tym nawracaniem jest niekończący się problem ludzkości - nie każdy chce byc nawrócony, czego nie rozumieją nieomylni guru wierzący w nieomylne księgi (których omylność dawno została dowiedziona). Stąd więkość wojen w historii.


Cytat:
Nauka w żaden sposób nie stoi w sprzeczności z wiarą

To dopiero bzdura. Wcześniej mówiłem o Noe, mężu bożym... Mogę podać takich śmieszności znacznie więcej.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 10-07-2009 17:41
Z Biblią jest taki problem, że niektóre rzeczy trzeba brać dosłownie (nie zabijaj bliźniego swego), a inne metaforycznie (Noe czy Jonasz). Tylko jak odróżnić jedne od drugich? Kto ma rację i dlaczego właśnie on?
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 10-07-2009 17:42
Cytat:
nigdy nie chodziło o religię


Jasne. Podobnie jak tym, co wlecieli w WTC nie chodziło o religię...

Cytat:
tylko interesy polityczne


...a nawet jeśli, to bez religii nie byłoby pretekstu.

Cytat:
Rozumiem, że misjonarze katoliccy w Afryce szerzą nienawiść i doprowadzają do wojen domowych - kuriozum


Bardziej ci, co działają w Indiach. Murzynki chyba nie mają siły się bić.

Cytat:
że sens pewnych opowieści biblijnych jest symboliczny?


Bardzo modny sposób obrony chrześcijaństwa. Modny, bo jedyny. Inaczej, jak zmieniając Biblię w alegorię, nie da się jej obronić przed naporem faktów naukowych. Ale czy jest sens nadal wierzyć w to, skoro to alegorie, bajki?
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Religijność Polaków
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 10-07-2009 18:26
Cytat:
To akurat nie przeszkadza być w KK


To co przeszkadza?
Ja nie wiem ja nie jestem katolikiem. Ale wielu katolików łamie przykazania kościelne i nadal jest katolikami.

Cytat:
Ja wolałbym aby było więcej innych religii, ty jako katolik chyba nie.


Oczywiście. Jako katolik jestem za tym, by wyznawców innych religii palić na stosie
Na prawdę? A ja myślałem, że po prostu, jako katolik uważasz,że twoja religia jest jedyną prawdziwą, i że jako chrześcijanin chciałbyś aby każdy mógł osiągnąć szczęście z jej wyznawania.



Cytat:
sens pewnych opowieści biblijnych jest symboliczny
;) a Które są nie symboliczne. Np to, że Jezus chodził po wodzie jest symboliczne, czy to jest fakt? Albo ożywienie Łazarza to symboliczny tekst o przyjaźni, czy fakt biblijny? A rozstąpienie morza? Skoro to wszystko alegorię to Jahwe wcale nie taki mocny Bóg, jak się wydaje. To Zeus jest silniejszy. Zeus dokonywał wielu cudów, i starożytni wyznawcy jego wierzyli, że to prawda, a nie alegorie. Nie mam nic do twojej religii, ale to wg mnie też słabość katolików, że nie do końca poważnie traktują swojego Boga. Jeśli wierzą, że jest wszechmocny i wszystko wiedzący, to dlaczego grzeszą? Dla mnie tylko idiota ryzykowałby w ten sposób. To jak wejść do posterunku policji w Polsce z zapalonym blantem w dłoni.
Do góry
Autor
RE: Religijność Polaków
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 10-07-2009 19:44
Cytat:
Anub1s napisał/a:

Bzdura, mity także traktowano jako alegorie, to po pierwsze. Po drugie, wierzę że mój Bóg istnieje, a nie wierzę w Zeusa, więc dyskusja o tym, kto jest mocniejszy jest bezsensu, bo dla mnie Zeusa po prostu nie ma.



Anub1sie... twoim Bóg jest Ozyrys :D

Co do religijności Polaków, no cóż... niestety ona kojarzy mi się z mocher**** beretami, ich lametami w kościele i różańcem. A to chyba nie powinno tak wyglądać. Bo powinni być to młodzi ludzie, którzy spotykają się i rozmawiają na temat Boga, modlą się i w tej oto takiej miłej, przyjaznej atmosferze spędzają czas. Wolę takich ludzi, niż bydlaków z amstafami pod blokiem, którzy zamiast "hej! Jak leci?", zawołają "Siema! Szmato!", ale to już wychowanie i kultura -> podlega innemu tematowi.
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.