Dan Brown
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Książki
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Dan Brown
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 22-08-2009 19:15
Co sądzicie na temat książek tego autora? Pomijając szum jaki wywołał Kod da Vinci. Ja osobiście uważam, że książki są ciekawe, trzymające w napięciu. Poza tym te zagadki ... :D Ambigramy w "Aniołach i Demonach" - coś wspaniałego :)
Do góry
Autor
RE: Dan Brown
halbe Użytkownik
  • Postów: 17
  • Skąd: Kozienice
Dodane dnia 23-08-2009 15:21
Dan Brown przykuł moją uwagę po obejrzeniu filmu Kod da Vinci. Wtedy to spotkałem się po raz pierwszy z twórczością tego autora, sięgając po jego powieść o tym samym tytule. I powiem jedno... Żałuję, że tak późno go zauważyłem. On jest po prostu genialny! Akcja w powieściach toczy się nader ekspresowo, jakby się oglądało film.
Teraz czytam Anioły i demony. Polecam :)
Ciemność jest światłością mroku...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dan Brown
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 23-08-2009 15:43
Zwykły autor kryminałów (kryminalista:D), jakich na świecie dużo. Wśród nich jest chyba jednym z lepszych, ale nie najlepszych.

A za sukces "Kodu..." to powinien ucałować JŚw. Benedykta XVI i jeszcze kilku biskupów. Takiej reklamy jaką mu zrobili nie kupiłby za żadne pieniądze. :)
Do góry
Autor
RE: Dan Brown
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 23-08-2009 16:10
Niby jest to zwykły autor ale powieści naprawdę ma świetne. Przypadkiem wpadły mi w ręce "Anioły i Demony" - przypadek okazał się jak najlepszy :)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Dan Brown
Sonia Użytkownik
  • Postów: 176
  • Skąd: Enuria
Dodane dnia 23-08-2009 17:13
Wolę Kod Leonarda niż Anioły i Demony. Czytałam jeszcze Cyfrową Twierdzę. Lubię czytać jego książki, są ciekawe i nie mogę się od nich oderwać a to przecież chodzi w czytaniu :D Pisze dobre kryminały i oby tak dalej!
Słowa wpływają na ludzi, potrafią nawet zrujnować człowiekowi życie.
Do góry
Autor
RE: Dan Brown
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 23-08-2009 17:23
Czytałam tylko "Anioły i Demony", ale nie spodobały mi się, więc nie sięgałam po inne książki tego autora. Treściowo tylko robią wokół siebie wiele szumu, ale pod względem literackim to mają sporo braków. :)
Do góry
Autor
RE: Dan Brown
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 23-08-2009 18:24
Co prawda to prawda. Duże błędy są choćby w Kodzie Leonarda. No ale jeśli przyjmiemy, że to tylko kryminał to jest ok :)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Dan Brown
Sissi Użytkownik
  • Postów: 168
  • Skąd: Gdzieś w Polsce ;)
Dodane dnia 23-08-2009 21:14
Książki ciekawe, przeczytałam "Kod..." i "Anioły i Demony" z przyjemnością, ale gdyby nie krzyk oburzenia Kościoła Katolickiego, to wątpię, czy byłyby takie rozchwytywane.
"Gdyby mi kazały wyroki ponure,
na ziemi się meldować, by drugi raz żyć,
chciałbym starą z mundurem wdziać na siebie skórę
Po staremy wojować, kochać się i pić" - Bolesław Wieniawa-Długoszowski "Ułańska jesień"
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dan Brown
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 23-08-2009 21:45
Dlaczego nie. Napisane są łatwym językiem, mają ciekawie skonstruowaną fabułę, zagadki. Nie widzę powodu dla którego miałyby być nie rozchwytywane :)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Dan Brown
botaurus Użytkownik
  • Postów: 220
  • Skąd:
Dodane dnia 23-08-2009 22:02
"Łatwość" w odbiorze to wcale nie jest największa zaleta książki.
Autor, żeby być artystą winien pisać wielkie dzieła, a nie kryminały, jakich wiele. To, co stoi na sklepowych półkach, pozwala tegoż autora klasyfikować jedynie jako przeciętnego twórcę przeciętnych kryminałów, który pozostałby niezauważony, gdyby nie to, ze sięga po kontrowersje.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dan Brown
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 23-08-2009 22:12
Niestety Brown wypłynął na fali szumu. Masz rację.
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Dan Brown
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 24-08-2009 11:01
Cytat:
"Łatwość" w odbiorze to wcale nie jest największa zaleta książki.
Autor, żeby być artystą winien pisać wielkie dzieła, a nie kryminały, jakich wiele.

Nie do końca się z tym zgadzam.
Jeśli czytam ciągle wielkie dzieła, po pewnym czasie potrzebuję oddechu. Po prostu po kilku książkach, które zmuszają do myślenia i poświęcenia im całej mojej uwagi, potrzebuję czegoś lekkiego, co się właśnie łatwo czyta. Coś, co mogę czytać, i równocześnie z kimś rozmawiać, jechać samochodem (jako pasażer!), jeść obiad; gdzie nawet, jeśli ktoś mi przerwie, nie zgubię wątku, i nie będę się irytować.
Dlatego uważam, że takie kryminały, czy jakieś typowo babskie książki, jeśli są napisane przyjemnym w odbiorze językiem, akcja jest wartka, a bohaterowie ludzcy, po prostu są potrzebne.
Browna czytałam, Anioły i demony oraz Kod Leonarda, uważam je za całkiem udane - zapewniły mi rozrywkę na kilka dni, a o to z takimi książkami chodzi.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dan Brown
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 11:20
Brawo :)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Dan Brown
botaurus Użytkownik
  • Postów: 220
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 12:44
Ginger - według mnie, Twoje stwierdzenie nie wyklucza mojego.
Także sądzę, że takie książki są potrzebne (tak samo jak pop po godzinach słuchania poezji śpiewanej), jednak książki takie piszą pisarze - nie artyści. Dan Brown zniknie z półek za kilka lat, wraz z pojawieniem się innych, nowszych, świeższych i szybszych książek rozrywkowych. O Kafce się tak szybko nie zapomni.

dodane:
Bóg mi świadkiem, że o Kafce nie wspomniałem dzięki sygnaturce Sibranda :p Na półce obok mnie "Proces" siedzi i uznałem, że pasuje atmosferą do kryminalnych wątków tematu :p
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dan Brown
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 24-08-2009 12:52
Hmpf... Fakt.

Niektórzy pisarze są nastawieni na pisanie takiej prozy - prostej i łatwej w odbiorze. Co nie zmienia faktu, że niektóre z tych książek czyta się fantastycznie. Tutaj po prostu trzeba umieć wybrać - okładki podobne, nazwiska się mylą, ale jeden pisze kiepsko, a drugi będzie mistrzem w swojej klasie.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dan Brown
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 12:52
Cytat:
Jeśli czytam ciągle wielkie dzieła, po pewnym czasie potrzebuję oddechu. Po prostu po kilku książkach, które zmuszają do myślenia i poświęcenia im całej mojej uwagi, potrzebuję czegoś lekkiego, co się właśnie łatwo czyta.
- zgadzam się ginger, tylko zauważ, że fakt ten (potrzeba od czasu do czasu przeczytania sobie czegoś łatwego bądź lekkiego) nie czyni z takich książek dzieł lepszych. To tka jak oglądać Kieślowskiego i dla rozrywki obejrzeć "Barwy szczęścia", albo "Legalną Blondynkę". Obie rzeczy pełnią swoją funkcję, ale jedno nie powinno zastępować całkowicie drugiego. :)
Do góry
Autor
RE: Dan Brown
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 24-08-2009 12:56
Cytat:
jedno nie powinno zastępować całkowicie drugiego

Zgadzam się. Trzeba obcować z różnymi rzeczami, żeby móc wyrobić sobie zdanie. Ktoś, kto nie czytał na przykład Sienkiewicza, jest o coś uboższy. Z drugiej strony, jeśli ktoś skreśla Browna, nawet do niego nie zajrzawszy, też nie może być obiektywny.
Jeśli książka z założenia ma być lekka, ma bawić i zapewnić rozrywkę, i to robi, to znaczy, że jest dobra. Lepsze to niż wielkie mądrości zamknięte w banałach.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dan Brown
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 13:51
Dokładnie. Właśnie dlatego jest taki wybór na rynku - żebyśmy my wyrabiali swoje zdanie (rzecz zdaje się prosta ale jej odkrycie sprawia radość ;)). Czasem warto oderwać się trochę od rzeczywistości czytając np tego Browna. Ale innym razem warto sięgnąć po coś poważniejszego np Kafkę. Już nie wspomnę o książkach filozoficznych pokroju Nietzschego.

Botaurus: Dziwnie się składa, ale Kafka jest jednym z moich ulubionych autorów :) (sprawdź w wątku Poznajemy się na ostatniej stronie)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Dan Brown
botaurus Użytkownik
  • Postów: 220
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 14:09
Hmm... Ginger - uświadomiłaś nam właśnie, że w prozie rozrywkowej jest sztuka! W sensie - sztuką jest znaleźć dobry tytuł wśród zgrai podobnych okładek i nazwisk ;)

Tak więc - trzeba zachować odpowiednie proporcje i można czytać wszystko - nie nazywajmy tylko transformersów sztuką...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Dan Brown
ginger Użytkownik
  • Postów: 3099
  • Skąd: Bydgoszcz
Dodane dnia 24-08-2009 14:27
Cytat:
Ginger - uświadomiłaś nam właśnie, że w prozie rozrywkowej jest sztuka!

Nabijasz się ze mnie?

Ja uważam, że nie tak prosto jest napisać książkę, która, mimo, że nie niesie jakichś głębszych treści, nie przekłamuje świata, a przy tym bawi, wzrusza, czyta się ją jednym tchem bez wikłania się w niezgrabności i tak dalej.
que bonito seria tu mar si suspiera yo nadar
Do góry
Numer GG
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]