Piękno
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
Autor
RE: Piękno
botaurus Użytkownik
  • Postów: 220
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 15:05
Tylko czemu wy zasady ze schematami tak łączycie :(
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 15:07
Nie łącze. Nigdy nie łączyłem. Nie ma dla mnie definicji piękna - piękno się tworzy i odkrywa. Piękna nie można określać słowami. To właśnie ta wolność.
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Piękno
botaurus Użytkownik
  • Postów: 220
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 15:14
"Jeden lubi działaś w schematach. Jeszcze inny wybiera wolność" - tak więc łączysz. Można być "wolnym" - czyli łamać schematy ale kierować się zasadami!

Przykładem jest nasz język - to, że ktoś pisze zgodnie z ortografią, nie znaczy że jest uległy Wielkiemu Potężnemu Uzurpatorowi Ortografii, a ktoś, kto pisze różne dziwy, mutanty pokraczne, wcale nie tworzy "wolnego piękna".

Można tworzyć piękno zgodnie z kanonami...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 15:17
Po prostu usiłowałem pokazać, że każdy człowiek jest inny i nie musi wybierać tego co drugi. Tak więc jeden działa w schematach a drugi jest wolny. Ale dobra, niech będzie. Poczytałem parę Twoich wypowiedzi na forum - nie chcę się narażać ;)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Piękno
botaurus Użytkownik
  • Postów: 220
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 15:24
Narażać? Ja całkiem spokojny jestem, nie cierpię jedynie nieszanowania zasad. Nie demonizuj mnie, proszę :)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 15:26
Zapamiętam :)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Piękno
Dzon Użytkownik
  • Postów: 224
  • Skąd: Katowice
Dodane dnia 24-08-2009 15:27
Powiem co mi się kojarzy z tematem.
Samo piękno, jakby go nie definiować to bardzo szeroki temat.
Piękna może być przyroda, pięknę mogą być budynki, piękny może być język, muzyka, czyjeś zachowanie, i to chyba za każdym razem inny rodzaj piękna. Pięne może być to co niewinne, np. dzieci.(a przynajmniej ich część), to co niebezpieczne, przerażające.

Mój przyjaciel od którego uczę się często, jaką wartość mają słowa, uzywa słowa "piękne" czy raczje "piękna" tylko w odniesieniu do swojej dziewczyny(tzn. w takim konkście słyszałem) i to raczej żadko. Dla niego ładna to ta kóra dobrze wygląda, a "piękna" to nie tylko wygląd ale też charakter. Coś w stylu greckiego "kalos-khagatos" tyle że on tego napewno nie wynosi z greckich standardów.
Czasami sie zastanawiam czy nie przeseda, ale z drugiej strony dzięi takim ludziom, człowiek liczy się ze słowami.
Do góry
Autor
RE: Piękno
botaurus Użytkownik
  • Postów: 220
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 15:32
Owszem - piękno powinno być łączone z czymś wyższym. Taki piedestał pożądania.

Tak z drugiej strony - dzieci mogą być równie dobrze i przerażające - szczególnie z tym swoim niewinnym śmiechem. Brr...

Sibrand - od postów, dużo bardziej bym wolał, byś prozę, czy poezje moją poczytał ;)
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-08-2009 15:43
Cytat:
Franki napisał/a, cytując Miladorę:
Piękno, to sposób odczuwania,
a więc leży ono w tobie
i wszystko inne, to tylko próby
jego wydobycia.

To oczywiście moje własne przemyślenie...

I tu zahaczasz, moim zdaniem o duchowe piękno, o którym bym z przyjemnością posłuchał więcej. Co na przykład: Czy pytania do Boga - Dlaczego i poco tu na ziemi jestem? Czy też zaciągnięte od Bergmana: Życie wydaje się być nieskończone. Podczas, gdy ja przeminę oglądając zachód słońca wiele razy.


No więc dobrze, Franki - porozmawiajmy... ;)
Sposób odczuwania... a więc zależny od wrażliwości każdego człowieka. Im większa, tym więcej rzeczy zauważamy, przeżywamy... Czasem można zachłysnąć się jakąś chwilą, tak samo, jak wierszem, jednym zdaniem z książki, czyjąś błyskotliwą ripostą, przemyśleniem... a nawet pytaniem, czym jest życie...
To też piękne, móc sobie uświadomić, że są pytania, na które tylko sami możemy sobie, tak na dobrą sprawę, odpowiedzieć.
Bo przecież każdy odczuwa inaczej swoje istnienie i w innej formie może zadawać pytania. Piękne jest nawet to, że nie ma na nie odpowiedzi - a więc możemy zadawać je wciąż od nowa.
Piękne jest to, że potrafimy myśleć - jeśli myślimy...
Że potrafimy się rozwijać - jeśli się rozwijamy...
Piękne jest każde dążenie do doskonałości, gdyż świadczy, że my, rasa ludzka, wciąż jesteśmy niezaspokojeni w swych oczekiwaniach.
To Goethe napisał -
"więc idź wciąż naprzód przez radość i znój
człowieku - nigdy niezaspokojony"
Dla mnie duchowym pięknem są wartości humanistyczne zawarte w każdym człowieku - dobroć, tolerancja, zrozumienie... można wymienić jeszcze wiele takich cech, a nich także zdolność do przyjaźni i miłości - szczerej, ofiarnej i pozbawionej egoizmu...
Nieważne, że czasem niespełnionej, nieodwzajemnionej - ważna jest umiejętność przeżywania uczuć. To jest piękne, ponieważ każde uczucie, oprócz zazdrości, zawiści i nienawiści, wzbogaca...
Mówią, że zemsta też potrafi być piękna... I tu wracamy do indywidualnego sposobu przeżywania piękna...
A więc tylko od nas zależy, gdzie je znajdziemy i jak będziemy przeżywać... ;)
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 15:52
Botaurus: Bardzo chętnie. Rozejrzę sie u Ciebie, skomentuję :) Liczę, że się odwdzięczysz kiedy tylko doczekam się publikacji moich tekstów ;)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Piękno
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 24-08-2009 17:01
Z mądrością to u mnie krucho. Właściwie to nie do końca rozumiem wszystkie fragmenty wypowiedzi które tu czytam, zwłaszcza autora tematu, ale to dlatego, że jestem głupi.

No ale co mogę powiedzieć o pięknie. eeee :confused: Wg mnie piękno to ... . Jasny gwint nie mam pojęcia :(

Coś jest piękne albo nie. Widziałem, to wiem, że jest, ale dlaczego jedno jest, a inne nie jest nie wiem. To sfera uczuć. Oczywiście są cyborgi i inne maszyny, które potrafią sklasyfikować piękno. Np Kobieta o średnicy oczu, takiej to, a takiej, długości nóg ... itd. Podobnie robią z literaturą. Ja tak nie potrafię.
Do góry
Autor
RE: Piękno
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 24-08-2009 17:40
Cytat:
rasa ludzka
gatunek. Rasy są wewnątrz gatunku. Np Żółta, Czarna i Biała.

Cytat:
zawarte w każdym człowieku - dobroć, tolerancja, zrozumienie.
heheh chcę zamieszkać tam gdzie Ty. W moim świecie, nie wszyscy posiadają te wartości. Chyba, że są tak ukryte, że nie sposób je wygrzebać.

Cytat:
ponieważ każde uczucie, oprócz zazdrości, zawiści i nienawiści, wzbogaca...
Nie zgadzam się. Wg mnie, zazdrość, zawiść, a przede wszystkim, zła siostra miłości, nienawiść, także potrafią wzbogacić. Napędzać człowieka, stać się inspiracją, siłą twórczą. Spełnieniem. (przykład Hitler).

Ale ze mnie psuj :D
Do góry
Autor
RE: Piękno
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 24-08-2009 17:47
Cytat:
A uwierzysz, że to właśnie wyliczenie było najwyższym pięknem dla sztuki starożytnej?
Tak chodziłem do szkoły, nawet zdałem maturę - starą, a nie ten wynalazek.

Jednak od czasu starożytności trochę się zmieniło. Wykonanie teraz rzeźby o idealnych proporcjach, to projekt na kąpie i odlew będzie gotowy. Teraz sztuka wygląda zdeczka inaczej.

Nie mam nic do osób, które obecnie piszą sonety itd. Ale jeśli chcą doskonałą budową wiersza zaimponować czytelnikom, a treść tyczy się żabek, kwiatków i słoneczek, to pozostaje im błyszczenie na beju

Sztuka klasyczna tworzona obecnie to kicz. To sztuka dla babć modlących się w Częstochowie i EMOgimnazjalistek. I taka jest rzeczywistość. Sztuka alaRubik.
Do góry
Autor
RE: Piękno
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7498
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-08-2009 18:02
Cytat:
TomaszObluda napisał/a:
Cytat:
rasa ludzka
gatunek. Rasy są wewnątrz gatunku. Np Żółta, Czarna i Biała.

Cytat:
zawarte w każdym człowieku - dobroć, tolerancja, zrozumienie.
heheh chcę zamieszkać tam gdzie Ty. W moim świecie, nie wszyscy posiadają te wartości. Chyba, że są tak ukryte, że nie sposób je wygrzebać.

Cytat:
ponieważ każde uczucie, oprócz zazdrości, zawiści i nienawiści, wzbogaca...
Nie zgadzam się. Wg mnie, zazdrość, zawiść, a przede wszystkim, zła siostra miłości, nienawiść, także potrafią wzbogacić. Napędzać człowieka, stać się inspiracją, siłą twórczą. Spełnieniem. (przykład Hitler).

Ale ze mnie psuj :D


Masz rację - gatunek, chociaż w znaczeniu potocznym możne i tak to określić.
Znowu masz rację - nie wszyscy posiadają te cechy. Ale rozmawiamy o pięknie w rozumieniu uniwersalnym... ;)
No i nie masz racji, bo siła napędowa wcale nie musi być pięknem, a skoro przynosi zło i zagładę, na pewno nim nie jest.
Oczywiście, w rozumieniu czysto subiektywnym, Hitler też uważał, że czyni dobro i piękno w imię wyższego dobra, jakim miała być supremacja rasy nordyckiej.
Ale o względności takiego piękna już mówiłam.
Nadal twierdzę, że "złe" uczucia nie wzbogacają, lecz zubożają człowieka.

Nie, nie jesteś "psujem" - po prostu rozmawiamy, adwokacie diabła... ;)

Franki - dotarcie do utworów jakiegokolwiek użytkownika jest bardzo proste. Klikasz na jego nick, gdziekolwiek się pojawi i otwierasz profil - tam są podane nie tylko dane, ale i utwory, a także tematy i posty.
Jest jeszcze Lista użytkowników we Własnym menu - możesz wyszukać każdego, kto Cię interesuje i kliknięciem otworzyć jego profil z danymi.
Życzę powodzenia, dobrej zabawy i zadomowienia się na portalu... :D
Tu jest naprawdę fajnie... ;)
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Piękno
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 24-08-2009 18:07
Cytat:
Sory nie będę podburzał nas do kłótni.
Cieszę się na taką postawę i już cię lubię. Zmykam oglądać Lostów :). Może serial nie jest piękny, ale uczucia wzbudza potężne :)
Do góry
Autor
RE: Piękno
dwa_warkocze Użytkownik
  • Postów: 353
  • Skąd:
Dodane dnia 27-08-2009 00:03
Franki napisał:
Cytat:
dla mnie pięknem jest ciało kobiety, widok luksusowej marki samochodu, gry komputerowe i tego typu gadżety


Lepiej sobie kup piękną grę komputerową, tańszy gadżet niż piękne ciało kobiety.
"Nobody expects the Spanish Inquisition!"
Do góry
Autor
RE: Piękno
JaneE Użytkownik
  • Postów: 1190
  • Skąd: Śląsk
Dodane dnia 27-08-2009 00:10
Cytat:

Franki napisał:
Cytat:
dla mnie pięknem jest ciało kobiety, widok luksusowej marki samochodu, gry komputerowe i tego typu gadżety



Ciało kobiety to faktycznie bardzo piękny GADŻET :@
Oswajam rzeczy pisząc o nich.
Do góry
Numer GG
  • Strona:
  • «
  • 1
  • 2
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]