Wiersze
Portal Pisarski » Inwencja Twórcza » Dyskusje Twórcze
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
Autor
Wiersze
lukasz44 Użytkownik
  • Postów: 110
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 17:32
Witam,
chciałbym się was czegoś zapytać.
Nie rozumiem jak wy piszecie wiersze, na co patrzycie??
Ponieważ jak patrze na wiersze Adama Mickiewicza czy Ignacego Krasickiego to tam wiersze nie są skomplikowane zdania ułożone czasem jakieś przenośnie i dobre przesłania a jak patrze na wiersze na portalu to się nie rymują,piszecie o jakiś płonących szafach,zawiniętym papierku i ja tego nie rozumiem,rozumiem o co w wierszu chodzi ale nie wiem dlaczego tak wszystko komplikujecie pewnie się nie znam ale jako laik nie podoba mi się to za bardzo a wiersze najbardziej znanych twórców tak.Czy moglibyście mi wytłumaczyć dlaczego wiersze Adama Mickiewicza są tak wyjątkowe i dlaczego wasze się tak różnią od wierszy dawnych pisarzy??
Do góry
Autor
RE: Wiersze
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 17:35
Widać zmieniły się czasy to i zmieniła się tematyk wierszy. Wybrałeś wieszcza Adama. On pisał o tęsknocie za krajem, postulował o walkę za niepodległą ojczyznę. Dzisiaj już nie ma takiej potrzeby. Dzisiaj pisze się o problemach świata dzisiejszego. Że się nie rymują? No cóż. Nawet sztuka idzie do przodu. Może nie umiem tego ująć tak jakbym chciał - mam nadzieję, że ogólny sens do Ciebie trafia.
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Wiersze
Miladora Użytkownik
  • Postów: 7496
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 24-08-2009 17:46
Drogi Lukaszu44 - jest takie powiedzenie - "kto stoi w miejscu, ten się cofa"... ;)
Świat nie stoi w miejscu, literatura i sztuka także nie.
Od czasów Mickiewicza minęło 200 lat i ogrom zmian, jakie nastąpiły jest prawie niewyobrażalnie wielki.
Ludzie bez przerwy poszukują nowych środków wyrazu - i to w każdym rodzaju swej działalności. W poezji też.
Nowoczesny człowiek nie zadowala się już tylko tym, co było - pragnie kształtować także to, co jest i co będzie. To normalne.
Ale u nas, na portalu nadal można przeczytać wiersze rymowane, a nawet sonety. Na pewno znajdziesz także coś dla siebie.
Więc życzę miłego pobytu i pozdrawiam... :D
Zawsze tkwi we mnie coś, co nie przestaje się uśmiechać (Romain Gary).
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wiersze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 17:55
Wtedy kiedy żył Mickiewicz jego wiersze były "na czasie", choć też mógł przecież powtarzać to co jego wielcy poprzednicy.
Do góry
Autor
RE: Wiersze
evivvalarte Użytkownik
  • Postów: 566
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 17:57
właśnie nie powiem:) no sie biegnie z biegem czasu no i niby to dobrze ale powiem Wam że, mnie czasami to nie przekonuwuje ta dzisiejsza poezja. Nie wiem czy Wy tez tak macie, bo ja ogólnie jestem za postępem i ok :) do przodu ale czasem jakoś tak mi coś mówi że jakieś to takie grrrr i wrrr :D
a normalnie to jestem pieczara tak na mnie wołaja w szkole:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wiersze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 18:09
Cytat:
mnie czasami to nie przekonuwuje ta dzisiejsza poezja.


czasami to znaczy, że nie jest źle :) Nigdy nie było tak i nie będzie, żeby Cię miały wszystkie wiersze współczesne zachwycać, albo co Ciebie musiały trafiać, bo są współczesne. Zawsze tak było. Słowacki z Mickiewiczem też się chyba specjalnie nie kochali - a przecież powinni rozumieć swoją poezję i powinna do nich trafiać, bo żyli w tych samych czasach :) Mickiewicz powiedział o poezji Juliusza: "Wiersze Słowackiego są jak piękny kościół, w którym nie ma Boga".
Do góry
Autor
RE: Wiersze
Marcin Sierszynski Użytkownik
  • Postów: 45
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 24-08-2009 18:14
Cytat:
lukasz44 napisał/a:
Czy moglibyście mi wytłumaczyć dlaczego wiersze Adama Mickiewicza są tak wyjątkowe i dlaczego wasze się tak różnią od wierszy dawnych pisarzy??


Determinizm historyczny.
nie będziemy królami nie będziemy królami
Do góry
Autor
RE: Wiersze
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 18:17
Łukaszu, proponują poczytać trochę współczesnej poezji, to powinno wiele wyjaśnić.
Do góry
Autor
RE: Wiersze
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 18:21
To o czym mówiłem. Po prostu Mickiewicz dobrze zbiegł się ze swoimi czasami. A dzisiaj mówiąc szczerze nie ma potrzeby tak walczyć jak walczyło jego pokolenie. Więc dzisiaj można pisać o innych i możliwe, że ciekawszych sprawach (chociaż nie powiem. Dziady bardzo mi się podobały. Zresztą główny bohater to mój imiennik:smilewinkgrin: )
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Wiersze
Daniel Madej Użytkownik
  • Postów: 734
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 18:39
To kwestia innowacji, pisanie na wzór Mickiewicza to tylko powielanie. Poza tym poezja nie istnieje bez czytelników, dziś inaczej się do nich trafia, język się zmienił(!). Pamiętaj też, że nie wszystkie "dziwaczne wiersze" są dobre, ale też nie wszystko czego nie rozumiesz jest złe. Na co patrzymy pisząc? Pisząc chcę wyrazić siebie, własnym językiem. Tylko tyle, aż tyle.
Do góry
Autor
RE: Wiersze
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 18:46
Masz rację, ale czasem zdarzy się, że nie zrozumiem wiersza. Każdemu się zdarza. Owszem, pisarz chce wyrazić siebie, ale czasem aż nudzi dochodzenie do tego co autor miał na myśli. Dziś rzeczywiście inaczej trafia się do czytelników (chodzi o język; dziś nie trzeba rzeczywiście pisać potoczystych opisów - wchodzimy w google i mamy milion obrazów z pięknymi widokami - to oczywiście tylko przykład). Ale trochę nie zgodzę się z powielaniem. Podam taki przykład. Tolkien wymyślił piękny świat. Elfy, smoki, krasnoludy, orkowie. Zobacz ile dzisiaj istnieje niemal identycznych książek. To też tylko powielanie tego co już wcześniej było.
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Wiersze
lukasz44 Użytkownik
  • Postów: 110
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 18:47
Ok dziękuje trochę wyjaśniliście mi ale postęp ma być w dobrą stronę a mnie współczesne wiersze też za bardzo nie przekonują. A gdyby ktoś pisał wiersze w stylu Adama Mickiewicza tylko pisał o problemach XXI wieku, czy byłyby te wiersze tak docenianie?Przeczytałem kilka wierszy na necie i ani tematyka i sposób pisania się za bardzo nie podoba,wole stare dobre wiersze.
Do góry
Autor
RE: Wiersze
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 18:48
Może trafiłeś na złych autorów, może na słabe wiersze. Kto wie - internet to niezły śmietnik. Poczytaj Szymborską. Ona nie odstaje poziomem.
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Wiersze
lukasz44 Użytkownik
  • Postów: 110
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 18:56
Ok poczytam, sprawdzę czy coś tam mnie przekona:)
Do góry
Autor
RE: Wiersze
Woland Użytkownik
  • Postów: 178
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 18:57
Dobrze, że pomogliśmy i nie zniechęciliśmy :)
Dostojewski umarł... Protestuję! Dostojewski jest nieśmiertelny!
Do góry
Autor
RE: Wiersze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 19:39
Cytat:
A gdyby ktoś pisał wiersze w stylu Adama Mickiewicza tylko pisał o problemach XXI wieku, czy byłyby te wiersze tak docenianie?


Nie byłoby to dla mnie do końca przekonujące :) Wyobraź sobie wiersz o współczesnych problemach i stosowanie archaizmów? Treść moim zdaniem i forma powinny do siebie pasować, a nie gryźć się ze sobą. Poza tym to nieprawda, że dzisiaj rym wyszedł z użycia i jest passe. Poczytaj sobie np. "Zachód słońca w Mialnówku" Rymkiewicza (dostał nagrodę Nike za ten tomik w 2003). Mnie osobiście powalają te wiersze na kolana :)
Do góry
Autor
RE: Wiersze
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 19:41
ja powiem tylko tyle że niestety nie podoba mi się współczesna poezja, wprawdzie poziom może i trzyma ale tematyka moim zdaniem niezrozumiała dla mnie :) dużo bardziej podobają mi się te utwory w czasach od XV do XIX wieku i dlatego też jak piszę to próbuje pisać tak jak mi to odpowiada, moim zdaniem na siłę wpasowywanie się w trendy obecnej poezji też nie ma sensu, wolę stać w miejscu i się cofać jak tu pięknie Miladora napisała niż iść do przodu wbrew sobie i tworzyć coś co mi się nie podoba ;)
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wiersze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 19:56
Cytat:
niestety nie podoba mi się współczesna poezja
a możesz podać przykłady? Których twórców uważasz za niezrozumiałych?

I czy w okresie od XV do XIX wieku uważasz wszystkich twórców za zrozumiałych?
Do góry
Autor
RE: Wiersze
jakub Użytkownik
  • Postów: 3490
  • Skąd: Poznań
Dodane dnia 24-08-2009 20:02
nie mówię o niezrozumieniu ;) mówię o tym że pisanie w takim obecnym stylu po prostu nie pasuje do tego co chciałbym pisać :) "nie podoba się" nie równa się "nie rozumiem" ;)
"Ludzie na całym świecie uwielbiają okazje. Każdy chciałby dostać coś za nic, nawet jeśli przyszłoby mu zapłacić za to wszystkim" - Stephen King
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Wiersze
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 24-08-2009 20:07
Cytat:
tematyka moim zdaniem niezrozumiała dla mnie
- napisałeś, że tematyka wierszy współczesnych jest dla Ciebie niezrozumiała
Do góry
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • »
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.