Reżyserzy
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Filmy
Autor
RE: Reżyserzy
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 29-09-2009 17:07
Jeśli chodzi o komedie, to Bareja zdecydowanie rządzi. Z Polaków to Agnieszkę Holand lubię, chyba, że to już nie Polka.

Co do Kawalerowicza zakończył tragiczne. Quo vadis to tak kiepski film, że szkoda gadać, jak dobry reżyszer mógł zrobić coś takiego? Nie bardzo rozumiem.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 29-09-2009 17:56
Cytat:
A dlaczego nikt nie wspomniał o Bergmanie?


Nie tylko o nim. Jest jeszcze sporo reżyserów wartych przytoczenia w tym temacie, co z chęcią uczynimy.;)

Bergman to reżyser, który tworzy przejmujące, ciężkie kino. Pełne niełatwych, niejednoznacznych treści i niełatwe w odbiorze, ale warte zapoznania. Chociaż jego "Persona" jest, nie powiem, że za ciężka, ale to chyba najtrudniejszy w odbiorze film jaki widziałem. Do tego bardzo mnie wynudził. Nie wiem, może jak na ten film jeden seans to za mało, a może jeszcze do niego nie dojrzałem, ale to trudno powiedzieć, bo "Tam, gdzie rosną poziomki" oglądałem z przyjemnością i dużym zrozumieniem.
Ogólnie, aby oglądać Bergmana trzeba być w odpowiednim nastroju.

Kieślowski - to mój ulubiony polski reżyser. Jego filmy są niesamowite. Jednocześnie proste, a zarazem wyrafinowane i głęboko przemyślane. Warto też oglądać jego dokumenty i krótkometrażówki.("Z punktu widzenia nocnego portiera"; "Refren"; "Urząd"; "Gadające Głowy" )

Nie wymieniliśmy jeszcze Wojciecha Hasa, czyli twórcy jedynego filmu dobrze znanego i nawet kultowego(Bardzo cenionego przez np. Martina Scorsese) za granicą naszego kraju: "Rękopisu znalezionego w Saragossie", a także najbardziej zakręconego w całej kinematografii: "Sanatorium pod Klepsydrą".

Roman Polański, który może parę wpadek miał, ale dzieła takie jak "Nóż w wodzie"; "Wstręt"(mój ulubiony film Polańskiego); "Matnia"; "Chinatown"; "Lokator"; "Pianista" rekompensują to z olbrzymią nawiązką. To też świetny twórca krótkich formatów.("Ssaki"; "Gdy spadają anioły" ) i w dużej mierze dzięki niemu na zachodzie znany jest Krzysztof Komeda.

Cytat:
A Ci cholerni Szwajcarzy powinni go wypuścić.


Ta sprawa nie dość, że stara, to jeszcze sztucznie podsycana od samego początku. Zresztą prowadzenie jej też było skandaliczne. Sędzia prowadzący chciał po prostu zrobić na niej karierę. Znany był jako playboy i to nie jedyna sprawa z udziałem gwiazd jaką prowadził. Zresztą nic dziwnego, że Polański uciekł, skoro nie wzięto pod uwagę faktu, że nie wiedział, że dziewczyna jest niepełnoletnia i na pewno nie był to gwałt, a wyrok miał być pokazowy i sztucznie zawyżony.

Jeszcze przytoczę tu dwóch nie wymienionych dotąd reżyserów:

Jim Jarmusch - Człowiek, który tworzy naprawdę magnetyczne kino. W jego filmach praktycznie nic się nie dzieje, ale mają to coś, ten magnetyzm właśnie, który sprawie, że nie tylko nas nie nudzą, ale po prostu nie możemy oderwać od nich wzroku. Choć fabuła powoli przewija się przez ekran, bohaterowie wydają się ospali, to i tak nie przeszkadza Jarmuschowi przekazać widzowi treści zawartej w filmie.
Najważniejsze filmy: "Inaczej niż w raju"; "Poza prawem"; "Noc na ziemi"; "Truposz"; "Ghost Dog"; "Kawa i papierosy"

David Lynch - Mistrz robienia wody z mózgu. W pozytywnym tego słowa znaczeniu.;) Jego filmy są niesamowicie zakręcone, tajemnicze, mroczne, niejednoznaczne, trochę kiczowate i przede wszystkim fascynujące. Jest to też twórca najlepszego aktorskiego serialu "Miasteczka Twin Peaks".
Najważniejsze filmy: "Głowa do wycierania"; "Człowiek słoń"; "Blue Velvet"; "Dzikość serca"; "Zagubiona autostrada"; "Prosta historia"; "Mulholland Drive"
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
fuksiara Użytkownik
  • Postów: 21
  • Skąd:
Dodane dnia 01-10-2009 21:50
Ja w ogóle oglądałam kiedyś film dokumentalny z tą kobietą i ona chyba twierdziła, że to głównie jej matka rozdmuchała tą aferę, natomiast ona ma raczej żal, że wykorzystał ją emocjonalnie choć była młodziutka, a on był już dojrzałym człowiekiem. No ale mniejsza z tym, taka ciekawostka.

Anub1s napisał/a:
Cytat:


Taaaaak, dokładnie. Bardzo dobrze opisałaś także i mój stosunek do Bergmana, praktycznie każdy jego film jest naprawdę poruszający. Pamiętam, że największe wrażenie zrobiły na mnie: Źródło, Jak w zwierciadle, Goście wieczerzy Pańskiej i Siódma Pieczęć. Bergman potrafrił kręcić filmy na poważne tematy filozoficzne bez żadnych nudziarstw..


GWP nie oglądałam. "Jak w Zwierciadle" subiektywnie nieco mniej lubię, świetnie ukazana choroba psychiczna i relacje w tej rodzinie. "Siódma Pieczęć" i "Źródło" to w ogóle moje ukochane motywy średniowieczne - coś, co bardzo lubię u Bergmana, choć najbardziej podobał mi się z tego "cyklu" film "Twarz" (choć obiektywnie patrząc, "Siódma Pieczęć" jest chyba lepsza).

Ktoś na górze napisał o "Personie" jako nużącym filmie. Właśnie dla mnie - choć niemal od razu domyśliłam się zakończenia - ogromną przyjemnością było podziwianie samej gry aktorskiej, a zwłaszcza Liv Ullmann, która mówi tak niewiele, a tak sugestywnie gra "twarzą", w ogóle całą postacią. Bibi też zresztą jest świetna, choć moim zdaniem, w tym filmie Ullmann może troszkę ją przysłoniła, a może po prostu wolę ją w innych "bergmanowskich" rolach. Mocny film i zapada w pamięć. A, no i co do Bergmana - książki też warto poczytać. Zdecydowanie niesamowity człowiek...

A, i do Kabanosa - nie jestem z PW, mieszkałam w ich akademiku :) Co nie zmienia faktu, że z Kieślowskim zapoznam się w wolnej chwili.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 01-10-2009 23:42
"Szepty i krzyki" - jak dla mnie jeden z najcięższych filmów Bergmana, ale i najbardziej wstrząsający. Ostatnio obejrzałem też "Godzinę wilka" - niesamowicie mroczne i niejednoznaczne, przesycone dziecięcymi lękami i obsesjami. Ale tak obiektywnie, to chyba jednak ta "Siódma pieczęć" rządzi, chyba.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 02-10-2009 12:16
Cytat:
Dla Schwarzeneggera Polański "jak każdy inny"

Gubernator Kalifornii, który w przypadku ekstradycji mógłby ułaskawić Romana Polańskiego, zabrał głos w tej sprawie: - Nie będę tej sytuacji traktował inaczej. Potraktuje go jak każdego innego. Bez znaczenia jest, czy ktoś jest wybitnym filmowcem - stwierdził Arnold Schwarzenegger w rozmowie z CNN.

http://www.tvn24.pl/12691,1622089,0,1,dla-schwarzeneggera-polanski-jak-kazdy-inny,wiadomosc.html

No i rozsądnie. W innym wypadku należałoby wypuścić tych wszystkich, co przespali się z 15-sto latkami, które często wyglądają na 18. Dziewczyna Polańskiego nie wyglądała na 18.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
fuksiara Użytkownik
  • Postów: 21
  • Skąd:
Dodane dnia 02-10-2009 13:53
Cytat:
_VV_ napisał/a:
"Szepty i krzyki" - jak dla mnie jeden z najcięższych filmów Bergmana, ale i najbardziej wstrząsający. Ostatnio obejrzałem też "Godzinę wilka" - niesamowicie mroczne i niejednoznaczne, przesycone dziecięcymi lękami i obsesjami. Ale tak obiektywnie, to chyba jednak ta "Siódma pieczęć" rządzi, chyba.


Trudno mi wybrać "ulubionego" Bergmana, w końcu w swojej kategorii wspomniany przeze mnie "Fanny i Alexander" też nie ma sobie równych....to po prostu różne filmy; ale fakt, też umieściłabym wysoko "SP". Zresztą, widziałam jedną komedię Bergmana - "Oko Diabła" i - choć to podobno najgorsza z jego komedii, też nie była jakaś specjalnie zła. Ciekawym filmem jest na pewno "Z życia marionetek", rewelacyjnie ukazany związek dwojga ludzi. Swoją drogą, nigdy nie uważałam filmów Begmana za ciężkie:rol: Rozumiem kiedy ktoś tak je odbiera, ale nie miałam nigdy problemu z, hmm, przeładowaniem;) po ich obejrzeniu.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-10-2009 16:03
Cytat:
"Szepty i krzyki" - jak dla mnie jeden z najcięższych filmów Bergmana, ale i najbardziej wstrząsający


Mi się z tego, co Bergmana widziałem, podobało najmniej.

Cytat:
Rozumiem kiedy ktoś tak je odbiera, ale nie miałam nigdy problemu z, hmm, przeładowaniem


Ciężkie nie w tym sensie, że przegadane filozoficznie i nie da się pojąć, o co w nich chodzi, tylko że są wstrząsające i nie można ich traktować jak "lekką wakacyjną rozrywkę".
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-10-2009 17:04
Mnie się akurat "Fanny i Aleksander" podobało najmniej. W zasadzie to sama ta koncepcja "filmu-worka" do mnie nie trafiła. I nie chodzi tylko o to, że nie jestem w stanie wysiedzieć sześciu godzin przed ekranem. Mam wrażenie, że choć w tym filmie (wersję reżyserską mam cały czas na myśli) udało się Bergmanowi nakreślić niemal wszystkie problemy z innych filmów, to jednak nie przeniknął w nie tak już głęboko. Owszem, wyłania się z "Fanny i Alexander" wizja spójna, o co zapewne chodziło, ale nie jest to wizja kompletna, a ja właśnmie w Bergmanie upodobałem sobie to drążenie do samego dna.



Cytat:
No i rozsądnie. W innym wypadku należałoby wypuścić tych wszystkich, co przespali się z 15-sto latkami, które często wyglądają na 18. Dziewczyna Polańskiego nie wyglądała na 18.

Nie o to chodzi na ile wyglądała, ale o to jak była już rozklekotana. Laska straciła dziewictwo 5 lat wcześniej, przez te 5 lat puszczała się na prawo i na lewo, co więc jej takiego strasznego zrobił p.Polański?
Miarą przestępstwa winna być wyrządzona krzywda, a tej tu praktycznie nie było.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 02-10-2009 17:13
Tak, VV, ale wielu facetów siedzi za sypianie z "rozklekotanymi" nastolatkami. Nie widzę powodów, żeby Polańskiego traktować inaczej niż ich.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 02-10-2009 17:41
Między Polańskim a tą nastolatką miała być zawarta ugoda i gdyby ponad 30 lat temu sędzia nie złamał danego słowa dziś nie byłoby całej tej sprawy. Dlatego powinno się dać Polańskiemu, a raczej jego prawnikom, uczynić to teraz. Zresztą ta ugoda nawet została zawarta w latach 80-tych, lub 90-tych. Nie na miejscu jest natomiast całe to demonizowanie, potępianie i opluwanie Polańskiego. A zatrzymanie go przez Szwajcarów było po prostu haniebne.


Najlepszym filmem Bergmana jaki widziałem są "Tam, gdzie rosną poziomki". Piękna historia o człowieku na skraju życia, który pamięcią sięga w przeszłość. Nieporównywalnie lepsza od późniejszych filmów tego typu, które w naciągany sposób próbują nas wprawić w dobry nastój i nie odpowiadają na żadne istotne pytania.
Bardzo lubię też "Wieczór kuglarzy".
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-10-2009 17:53
Tzn. ja też nie widzę powodu by tych innych trzymać w więzieniach, więc tu akurat też jestem za równością. :)
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 02-10-2009 18:03
Cytat:
AmIam napisał/a:
Nie na miejscu jest natomiast całe to demonizowanie, potępianie i opluwanie Polańskiego. A zatrzymanie go przez Szwajcarów było po prostu haniebne.


AmIam, więc jak powinniśmy traktować pedofilów? Zalegalizować pedofilię? :O
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 02-10-2009 18:20
A wiesz, że to nawet nie pedofilia. Pedofilia to pociąg do ciała dziecka, a ta nastolatka już wtedy miała dorosłe ciało i zachowania Polańskiego pod pedofilię podciągnąć nie można. I to nie moje słowa, a opinia seksuologa.:p

Oczywiście, nie zaprzeczam, że czyn Polańskiego jest niemoralny i karygodny, ale też nie zasłużył sobie na to, aby być celem dla tak ostrych ataków. Po za tym nie bierze się pod uwagę okoliczności łagodzących jak np. tego, że Polański nie znał wieku osoby z którą uprawiał seks.

A zatrzymanie w Szwajcarii było teatralne. Człowiek ma odebrać nagrodę za dorobek całego życia, a policja wykorzystuje to, aby go aresztować nie zważając na to, że będzie jeszcze wiele okazji. Przedtem też było.
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 02-10-2009 19:30
Cytat:
Między Polańskim a tą nastolatką miała być zawarta ugoda i gdyby ponad 30 lat temu sędzia nie złamał danego słowa dziś nie byłoby całej tej sprawy


Ja tego w ogóle nie rozumiem, jak w sprawie karnej może dojść do ugody (!), ale widocznie w USA mają jakies dziwne zwyczaje.

Cytat:
Nie o to chodzi na ile wyglądała, ale o to jak była już rozklekotana. Laska straciła dziewictwo 5 lat wcześniej, przez te 5 lat puszczała się na prawo i na lewo


Gwoli ścisłości: nie nazwałbym 2 razów puszczaniem się na prawo i lewo...

Cytat:
. Nie na miejscu jest natomiast całe to demonizowanie, potępianie i opluwanie Polańskiego


Potępianie jest jak najbardziej na miejscu. Seks 40 latka z 13-tką? Przecież ona wyglądała jeszcze bardzo dziecinnie!

Cytat:
A wiesz, że to nawet nie pedofilia


Racja, trudno go nazwać pedofilem. Ale obcowanie z nieletnią jest przestępstwem, a w prawie Kalifornii każdy taki stosunek uznaje się za gwałt! Tak czy siak - nikomu normalnemu nie przyszłoby do głowy przelecieć analnie 13-tkę...

Cytat:
Najlepszym filmem Bergmana jaki widziałem są "Tam, gdzie rosną poziomki"


Nieeeee... Poziomki nie ruszyły mną tak, jak "Jak w zwierciadle" czy "Źródło" i nie dały tyle do myślenia, co "Siódma Pieczęć" i "Goście wieczerzy Pańskiej". Lubię filmy Bergmana o Bogu i wierze.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
fuksiara Użytkownik
  • Postów: 21
  • Skąd:
Dodane dnia 02-10-2009 21:19
Cytat:
Anub1s napisał/a:
Cytat:
"Szepty i krzyki" - jak dla mnie jeden z najcięższych filmów Bergmana, ale i najbardziej wstrząsający


Mi się z tego, co Bergmana widziałem, podobało najmniej.

Cytat:
Rozumiem kiedy ktoś tak je odbiera, ale nie miałam nigdy problemu z, hmm, przeładowaniem


Ciężkie nie w tym sensie, że przegadane filozoficznie i nie da się pojąć, o co w nich chodzi, tylko że są wstrząsające i nie można ich traktować jak "lekką wakacyjną rozrywkę".


Wiem. Chodziło mi o przeładowanie emocjami;)


Co do "FiA", to nie uważam, żeby był to jeden z tych filmów Bergmana, który skłania do jakichś głębszych przemyśleń. Trochę na pewno, ale nie tak jak te już wspomniane "Siódma Pieczęć" i "Źródło". Mnie zachwycił głównie pod względem estetyczno-zmysłowym, wg mojej opinii, wybitnie działa na emocje, ale to już chyba zależy od odbiorcy (choć z drugiej strony nie należę do osób szczególnie wrażliwych). A, i ja oglądałam tą trzygodzinną wersję filmu.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 02-10-2009 23:08
Cytat:
Ja tego w ogóle nie rozumiem, jak w sprawie karnej może dojść do ugody (!), ale widocznie w USA mają jakies dziwne zwyczaje.


Na tyle na ile znam prawo amerykańskie to takie sprawy są ścigane tylko w razie zawiadomienia złożonego na policji przez poszkodowanego. I w razie gdyby zawiadomienie zostało wycofane to i śledztwo byłoby przerwane. W takiej sytuacji może dojść do ugody i najczęściej do niej dochodzi. Nie jestem do końca pewny, czy tak to wygląda, ale to coś w tym stylu.

Cytat:
Potępianie jest jak najbardziej na miejscu. Seks 40 latka z 13-tką? Przecież ona wyglądała jeszcze bardzo dziecinnie!


Staram się nigdy nikogo nie potępiać, ani nie krytykować ponad miarę. Seks 40latka z nieletnią to nie tylko czyn społecznie niemoralny na który nie powinno być przyzwolenia, ale to też chore. To nie podlega dyskusji. Tyle, że wtedy odbyło się to za przyzwoleniem obojga uczestników, a Polański nie znał jej wieku, a wyglądała no doroślejszą niż była. Jest też wiele innych niejasności, które każą nam inaczej spojrzeć na tę sprawę. Polański już wtedy był gotów poddać się karze i wcale od niej nie uciekał. To była ucieczka przed stronniczym, zachłannym sędzią.(Szczerze nie znoszę takich ludzi) Teraz będzie musiał się poddać karze, mam nadzieję sprawiedliwej i obiektywnej, a potem wreszcie będzie można zapomnieć o całej sprawie. Bo przecież wielu ludzi sztuki miało jakieś swoje ciemne strony. Polański to nie wyjątek.

Cytat:
Tak czy siak - nikomu normalnemu nie przyszłoby do głowy przelecieć analnie 13-tkę...


Nikt nie twierdzi, że to normalne. Ale bezpośrednia krytyka skierowana w stronę Polańskiego dziś jest niepotrzebnym gorączkowaniem się. Sam Polański na pewno wie, że zrobił źle i żałuje tego już 30 lat. I przez te 30 lat zmienił sie jak każdy. Jest juz innym człowiekiem. I dlatego, oraz przez szacunek dla twórcy powinno się zachować trochę powściągliwości w wyrażaniu swoich opinii o nim. Gwoli ścisłości, nie oburza mnie to, że ludziom nie podoba się to co zrobił, bo i mi się to nie podoba, ale to jak to robią i w jakim stylu.

Cytat:
Nieeeee... Poziomki nie ruszyły mną tak, jak "Jak w zwierciadle" czy "Źródło" i nie dały tyle do myślenia, co "Siódma Pieczęć" i "Goście wieczerzy Pańskiej". Lubię filmy Bergmana o Bogu i wierze.


Niestety, jeszcze nie dane mi było poznać te filmy. "Źródło", chyba kiedyś nagrałem i jak je znajdę to na pewno obejrzę.;) A "Siódmą pieczęć" to też mam w planach.
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-10-2009 01:24
Cytat:
Tyle, że wtedy odbyło się to za przyzwoleniem obojga uczestników,


Ale to nie ma w tej akurat sprawie większego znaczenia.

Cytat:
wyglądała no doroślejszą niż była


Ale nie wyglądała nawet na 17-latkę! Z twarzy jeszcze bardzo dziecinna

Cytat:
Polański już wtedy był gotów poddać się karze i wcale od niej nie uciekał(...) To była ucieczka przed stronniczym, zachłannym sędzią


Szkoda, że ta ucieczka trwała 30 lat i nawet teraz robi wszystko co się da, by do procesu nie doszło.

Cytat:
Sam Polański na pewno wie, że zrobił źle i żałuje tego już 30 lat


Ile razy czytam jakieś wypowiedzi Polańskiego na ten temat, to tylko się usprawiedliwia: "nie wiedziałem, wyglądała na więcej, sama chciała"...

Cytat:
I dlatego, oraz przez szacunek dla twórcy powinno się zachować trochę powściągliwości w wyrażaniu swoich opinii o nim. Gwoli ścisłości, nie oburza mnie to, że ludziom nie podoba się to co zrobił, bo i mi się to nie podoba, ale to jak to robią i w jakim stylu.


To dlatego, że w Polsce uważa się każdego, kto osiągnie jakiś sukces za autorytet. Polański też takim autorytetem był - nie tylko reżyserskim, ale i "moralnym". A tu nagle bęc - okazuje się, że to nie jest człowiek kompletnie godzien naśladowania w swoim zachowaniu.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 04-10-2009 01:48
Cytat:
Anub1s napisał/a:Ja tego w ogóle nie rozumiem, jak w sprawie karnej może dojść do ugody (!), ale widocznie w USA mają jakies dziwne zwyczaje.


Jako UPR-owiec i student II roku już prawa, powinieneś rozumieć to doskonale.

To przecież powrót do początków prawa, kiedy to nie rozróżniano spraw cywilnych i karnych.

W prawie rzymskim sprawy karne były tylko państwowe, a np. kradzież, to można było się dogadać ze złodziejem o odszkodowanie. Podobnie w średniowieczu.

;)
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-10-2009 16:34
Cytat:
W prawie rzymskim sprawy karne były tylko państwowe, a np. kradzież, to można było się dogadać ze złodziejem o odszkodowanie.


W prawie rzymskim, to za ojcobójstwo karano zaszyciem w worku z psem, małpą, wężem i kogutem, a następnie wrzuceniem do wody :) Ogólnie - prawo rzymskie nie miało jakiegoś wielkiego wpływu na prawo karne.

Cytat:
To przecież powrót do początków prawa, kiedy to nie rozróżniano spraw cywilnych i karnych.


Wiem o tym, ale dla mnie to dość głupie rozwiązanie.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
Samuel Niemirowski Użytkownik
  • Postów: 2563
  • Skąd: Kraków
Dodane dnia 04-10-2009 16:40
Cytat:
Anub1s napisał/a:
Wiem o tym, ale dla mnie to dość głupie rozwiązanie.


Ale czy zawsze?

Z kradzieżą jako deliktem cywilnym to wiadomo, że przesada.

Ale na przykład po co w kodeksie karnym paragrafy o zniesławieniu?

Obrażanie się przez ludzi powinno być tylko i wyłącznie cywilne IMHO ;-)
"Nie będę zmieniał świata ani Zachodu. Podążą one ku swoim celom tak jak spadająca gwiazda. Ja będę jednak pracował i zmieniał się".
E. Wiechert

www.prozafotografii.blox.pl
Do góry
Numer GG
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 26/04/2024 10:20
  • Ratunku!!! Ruszcie 4 litery, piszcie i komentujcie. Do k***y nędzy! Portal poza aktywnością paru osób obumiera!
  • Zbigniew Szczypek
  • 01/04/2024 10:37
  • Z okazji Św. Wielkiej Nocy - Dużo zdrówka, wszelkiej pomyślności dla wszystkich na PP, a dzisiaj mokrego poniedziałku - jak najbardziej, także na zdrowie ;-}
  • Darcon
  • 30/03/2024 22:22
  • Życzę spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. :) Wszystkiego co dla Was najlepsze. :)
  • mike17
  • 30/03/2024 15:48
  • Ode mnie dla Was wszystko, co najlepsze w nadchodzącą Wielkanoc - oby była spędzona w ciepłej, rodzinnej atmosferze :)
  • Yaro
  • 30/03/2024 11:12
  • Wesołych Świąt życzę wszystkim portalowiczom i szanownej redakcji.
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?