Reżyserzy
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Filmy
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-10-2009 17:03
No dobra, ale wróćmy do reżyserów - Jodorowskiego znacie?
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 05-10-2009 13:19
Cytat:
Publicysta "Wall Street Journal" ostro skrytykował przedstawicieli polskiego rządu za wstawienie się za zatrzymanym w Szwajcarii Romanem Polańskim. Anthony Paletta ocenia, że jest to wyraz hipokryzji w świetle jednoczesnej decyzji Sejmu o obowiązkowej kastracji pedofilów.

http://www.dziennik.pl/swiat/.../Dlaczego_polski_rzad_broni_Polanskiego_.html#reqRss

Jasne, że to hipokryzja.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 05-10-2009 14:46
Cytat:
valdens napisał/a:
Cytat:
Dla Schwarzeneggera Polański "jak każdy inny"

Gubernator Kalifornii, który w przypadku ekstradycji mógłby ułaskawić Romana Polańskiego, zabrał głos w tej sprawie: - Nie będę tej sytuacji traktował inaczej. Potraktuje go jak każdego innego. Bez znaczenia jest, czy ktoś jest wybitnym filmowcem - stwierdził Arnold Schwarzenegger w rozmowie z CNN.

http://www.tvn24.pl/12691,1622089,0,1,dla-schwarzeneggera-polanski-jak-kazdy-inny,wiadomosc.html

No i rozsądnie. W innym wypadku należałoby wypuścić tych wszystkich, co przespali się z 15-sto latkami, które często wyglądają na 18. Dziewczyna Polańskiego nie wyglądała na 18.


Rozsądnie, w sensie że zgodnie z tamtejszym prawem :yes: Co nie zmienia faktu, że to prawo jest obłędne, bo przecież Geimerowa (jak zresztą wiele jej ówczesnych rówieśniczek) dosłownie pchała mu się pod drzwi, o czym zdaje się nieraz sama potem wspominała.



Cytat:
valdens napisał/a:
Cytat:
Publicysta "Wall Street Journal" ostro skrytykował przedstawicieli polskiego rządu za wstawienie się za zatrzymanym w Szwajcarii Romanem Polańskim. Anthony Paletta ocenia, że jest to wyraz hipokryzji w świetle jednoczesnej decyzji Sejmu o obowiązkowej kastracji pedofilów.

http://www.dziennik.pl/swiat/.../Dlaczego_polski_rzad_broni_Polanskiego_.html#reqRss

Jasne, że to hipokryzja.


No tak, ewidentna hipokryzja.



Cytat:
_VV_ napisał/a:
No dobra, ale wróćmy do reżyserów - Jodorowskiego znacie?


Gdzieś kiedyś mi przemknęło to nazwisko w jednym z programów Torbickiej. Zdaje się, że jakiś meksykański twórca surrealistycznych krótkometrażówek (podobno świetnych), zresztą na podstawie autorskich komiksów reżysera. Widziałem parę scen, bardzo ciekawe, ale więcej bym powiedział, jakbym zobaczył choć jeden film w całości.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
valdens Użytkownik
  • Postów: 4635
  • Skąd: Worksop (U.K.)
Dodane dnia 05-10-2009 14:58
Cytat:
MarioPierro napisał/a:
Rozsądnie, w sensie że zgodnie z tamtejszym prawem :yes: Co nie zmienia faktu, że to prawo jest obłędne, bo przecież Geimerowa (jak zresztą wiele jej ówczesnych rówieśniczek) dosłownie pchała mu się pod drzwi, o czym zdaje się nieraz sama potem wspominała.


Przecież to nie ma znaczenia. Tak samo jest w polskim prawie.
- Pływanie wyszczupla - powiedział wieloryb.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-10-2009 15:23
1.
Nie każda 13-latka jest lolitką

2.
Oni też sypiali z nastolatkami

3.
Polki szukają tatusia
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
gabstone Użytkownik
  • Postów: 1101
  • Skąd: Chorzów
Dodane dnia 05-10-2009 18:30
A to jest temat Reżyserzy, czy ja zapomniałam jak się czyta? Do każdego tematu na forum musi wkraść się seks? Przenieście się z tym pitoleniem do odpowiedniego działu ok?
Polacy są zbyt inteligentni jak na swoje położenie geograficzne. Jarosław Iwaszkiewicz
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-10-2009 18:47
@Mario, piszemy o tym samym człowieku, ale trochę pomieszałeś. :)
A.Jodorowsky przez pewien czas żył i tworzył w Meksyku, ale z narodowości jest Chilijczykiem (z polskimi korzeniami). Krótkometrażówkę stworzył jedną ("La Cravate";), pozostałe 6 filmów jest pełnometrażowe. No i nie jest to typowy (klasyczny) surrealizm.
To jest sztuka, która naprawdę ryje mózgoczaszkę. Wielkie kino, ale tylko dla ekstremistów.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
MarioPierro Użytkownik
  • Postów: 569
  • Skąd: Sobótka
Dodane dnia 05-10-2009 22:20
Cytat:
gabstone napisał/a:
A to jest temat Reżyserzy, czy ja zapomniałam jak się czyta? Do każdego tematu na forum musi wkraść się seks? Przenieście się z tym pitoleniem do odpowiedniego działu ok?


Ja się może wytłumaczę, że mówiłem tylko o aferze z Polańskim, który niewątpliwie jest/był reżyserem;) Swoją drogą Zaduś znalazł ciekawe artykuły i chyba nie nazwałbym tego pitoleniem, aczkolwiek rzeczywiście nie ma chyba nic wspólnego z tutejszym tematem. No, tak czy owak, gabstone, jeśli poczułaś się urażona, to w imieniu wszystkich przepraszam, żałuję i obiecuję poprawę :)



Cytat:
_VV_ napisał/a:
@Mario, piszemy o tym samym człowieku, ale trochę pomieszałeś. :)
A.Jodorowsky przez pewien czas żył i tworzył w Meksyku, ale z narodowości jest Chilijczykiem (z polskimi korzeniami). Krótkometrażówkę stworzył jedną ("La Cravate";), pozostałe 6 filmów jest pełnometrażowe. No i nie jest to typowy (klasyczny) surrealizm.
To jest sztuka, która naprawdę ryje mózgoczaszkę. Wielkie kino, ale tylko dla ekstremistów.


Wiesz, wtedy (ponad rok temu), jak zobaczyłem tych kilka scen (pojęcia nie mam, z jakiego filmu), to sobie nawet zapisałem w komie jego nazwisko, obiecując przejrzeć biografię w wolnym czasie, co oczywiście jakoś nie uczyniłem i stąd to pomieszanie;)

A z tym surrealizmem to spokojna głowa, ja go oczywiście tak ogólnikowo zaszufladkowałem, ale zdaję sobie sprawę z wielości odmian gatunku. Już nawet miałem naskrobać: "twórca krótkometrażówek surrealistycznych, z dużą dawką ekspresjonizmu i innych artystycznych fanaberii", ale nawet teraz nie wiem, czym dobrze trafił, a w ogóle to się do pracy spieszyłem :D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 06-10-2009 12:06
Cytat:
_VV_ napisał/a:
No dobra, ale wróćmy do reżyserów - Jodorowskiego znacie?


Bardzo dobry pomysł. Popieram.;)

O Jodorowskim co nieco słyszałem, ale filmów jego nie widziałem jeszcze. Zainteresował mnie, więc jak będę miał okazję obejrzeć jakieś jego dzieło na pewno z niej skorzystam.

Z twórców kontrowersyjnych poznałem ostatnio nieco twórczości Takeshiego Miike. Słynie ona z przerysowanej brutalności, oryginalności i niejednoznaczności. Doskonałym przykładem na to jest "Ichi the killer" - Jednocześnie film gore, gangsterski, groteska i dramat psychologiczny - perełka kina, ale i film nie dla każdego. Trzeba do niego mieć mocne nerwy, a i nie każdy przepada za takim typem kina.
Dla Miikego charakterystyczna jest też wysoko płodność. W 15 lat nakręcił jakieś 70 filmów.

Jak już jesteśmy przy surrealizmie nie można nie wspomnieć Jana Svankmajera, który tworzy nie tylko filmy długometrażowe, ale też wiele świetnych krótkometrażówek, które łatwo można znaleźć w internecie np. na youtubie. Na razie zachęcam do obejrzenia tych trzech:

http://www.youtube.com/watch?v=-c4kmWJ0dd8 - "Kaplica czaszek"

http://video.google.pl/videoplay?docid=5053516656925914770&ei=OZ-ESe_mMorW2wKhq6HnCg&q=M# - "Wymiar dialogu"

http://www.viddler.com/explore/.../33/ - "Ciemność, światłość, ciemność"
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 06-10-2009 16:53
"Ichi the killer" moim zdaniem zionął taką nudą, że sceny gore były niejako konieczne, by podtrzymywać uwagę widza. Z twórczości p.Miike podobała mi się "Gra wstępna" (takie thrillero-horroro-coś tam, ale nakręcone z pomysłem i klimatem) i niektóre scenki z "Bijita Q" (luźny remake "Popieprzonej rodzinki";).

J.Svankmajer... też oryginalny i pomysłowy, ale też mnie do końca nie przekonuje. Ja się z wiekiem chyba zbyt wymagający staję. :)
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 13-10-2009 19:52
Milos Forman ktoś już wspominał? ; Duchy Goi, Człowiek z księżyca, Skandalista Larry Flynt, Amadeusz, Hair, Lot nad kukułczym gniazdem. Rewelacyjne filmy. Koleś jest bardzo dobry.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 14-10-2009 01:23
Formana tylko co drugi z przez ciebie wymienionych widziałem, ale fakt, gość zna się na robocie, niezły jest.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
AmIam Użytkownik
  • Postów: 254
  • Skąd:
Dodane dnia 14-10-2009 12:48
Warto zapoznać się też z czeskimi filmami Formana jak "Pali się ma panienko", czy "Miłość Blondynki". Miłośnicy czeskiego kina wprost je pokochają i myślę, że i ci, którzy bardzo cenią sobie stare polskie komedie.
"Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: jakie tu mają niedobre jedzenie, a druga dodaje: no i w dodatku takie małe porcje. To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija." - Woody Allen
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 08-11-2009 13:45
1. Tomasz Bagiński (Katedra, Wiedźmin)
2. Stanley Kubrick (Full Metal Jacket)
3. Mel Brooks (Robin Hood)
4. Clint Eastwood (Brudny Harry
5. Harold Snoad (Co ludzie powiedzą?!)
6. Roman Polański (Pianista)

Do tej szóstki bym wcisnął Pasikowskiego za ''Psy'', ale jest to oparte na polskich czasach PRLu, więc go nie za bardzo rozumiem i wrócę do niego za jakichś czas ;).
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
lilith Użytkownik
  • Postów: 20
  • Skąd:
Dodane dnia 27-11-2009 18:06
"Miłość blondynki"- po prostu świetna "Niektóre kobiety są zaokrąglone jak gitara, a ty jesteś też jak gitara tyle, że Picassa" :)
Poza tym Burton, genialny, o którym była już mowa więc nie będę powtarzać.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 27-11-2009 18:55
Bagiński i Wiedźmin? To żart? Jeśli wyreżyserował tego gniota z Żebrowskim, to trzeba nad nim płakać, jeśli zrobił gre, to nie znaczy, że jest reżyserem. Można go lubić, za fajną animację, i mądrą, ale reżyser dobry? heh
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 27-11-2009 19:16
Zrobił filmiki do gry.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
Victor Użytkownik
  • Postów: 709
  • Skąd:
Dodane dnia 27-11-2009 19:17
Nie zrobił ani gry, ani filmu - zrobił intro i outro do Wiedźmina.

A także intro do dodatku.
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
Ares Użytkownik
  • Postów: 332
  • Skąd:
Dodane dnia 03-12-2009 15:00
Najbardziej lubię Kieślowskiego. "Trzy kolory: niebieski" i "czerwony" to najlepsze filmy, jakie oglądałem. Jeszcze "Podwójne życie Weroniki" - dopiero za 3 razem doceniłem ten film. Jakoś na swój sposób do niego dojrzałem, mogłem zrozumieć jego sedno. Generalnie, dużo jest w jego filmach zawiłej symboliki, stref cienia, jak w poezji. W poezji nie wszystko rozumiemy i to jest piękne. Bo i tak rozumiemy dużo. Ja lepiej rozumiem Rimbaud, niż komiksy. Kieślowski z pewnością jest poetą.

Poza tym Fellini, Almodovar, Agnieszka Holland... do Tarkowskiego jeszcze będę musiał dorosnąć, bo mnie przerasta, nie rozumiem jego filmów. Wajda ma u mnie plusa za "Pana Tadeusza" i "Człowieka z marmuru". Warto oglądać wszystko, co jest dobre.
Konieczność istnienia trudna jest do zniesienia...
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 04-12-2009 17:21
Mam nadzieję, że lada dzień im ucieknie, Trzymam kciuki cały czas.
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.