Reżyserzy
Portal Pisarski » Książki i Filmy » Filmy
Autor
RE: Reżyserzy
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 05-12-2009 13:40
Ja nie rozumiem Romana Polańskiego. To było jakieś chore. Jak tak już wtedy znany i popularny twórca, przecież bardzo bogaty człowiek, mógł dokonać takiego czynu, w głowie się nie mieści?

Dziwi mnie, dlaczego facet z takimi możliwościami, nie mógł znaleźć sobie ładniejszej trzynastki. Przecież ona nie była jakaś rewelacyjna. Panie Polański wstyd. Nie miał pan gustu.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-12-2009 14:07
Biorąc pod uwagę aktorki jakie p. Polański dobierał do filmów, to o brak gustu nie można go posądzić.
No ale dobra, ten wątek jest w tym kontekście niepotrzebny. To czy p. Gailey była wówczas ładna nie ma tu żadnego znaczenia - jemu się widać podobała, on jej też.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 16-12-2009 07:39
Oj tam, czepiacie się :p Bidulkowi się... chciało... to to zrobił, bo miał pod ręką Samanthę :lol:
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 20-12-2009 14:51
Cytat:
Bez Chaplina dzisiejsze kino nie byłoby tym samym. To on zastosował jako pierwszy wiele wątków i chwytów, nie tylko tych komediowych, które są wykorzystywane jeszcze dzisiaj i będzie tak w przyszłości.


I tego pana też należy tu umieścić.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 21-02-2010 13:02
Cytat:
W Berlinie ogłoszono laureatów 60. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Za najlepszego reżysera uznany został Roman Polański! Twórcę uhonorowano Srebrnym Niedźwiedziem. Złoty Niedźwiedź trafił w ręce autora filmu "Miód".


Panie Polański trzymamy kciuki. Szwajcarzy wygrali dwa złote medal w skokach. Adam Małysz się podłożył, aby przekupić tych bankierów. Niedługo pana wypuszczą.
Polański rządzi! USA to imperialiści.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
victorys Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 04-04-2010 22:31
Bez wątpienia Wajda, Kieślowski, Bareja, Has;
trzeba też wymienic Zbigniewa Rybczyńskiego.
Z zagranicznych Bergman ma coś na pewno,
również bracia Quay i Louis Bunuel.
Chyba we Francji też jest coś ciekawego, lecz jest to rynek dośċ hermetyczny...
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
Borek707 Użytkownik
  • Postów: 56
  • Skąd:
Dodane dnia 04-04-2010 22:50
Jak dla mnie najlepsi to Tim Burton, Peter Jackson i wspomniani wcześniej Polański i Wajda.
"Pstre fantazji niechaj płody
Kwitną dla przemiennej mody"
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-04-2010 00:01
Cytat:
Bez wątpienia Wajda, Kieślowski, Bareja, Has

Nie powiedziałbym, że śp.Stanisław Bareja to wybitny reżyser. Świetny obserwator codzienności. piszący zabawne i błyskotliwe scenariusze - to właśnie scenariusz, nie reżyseria, była jego mocną stroną, za którą się go tak w Polsce lubi.



Cytat:
Chyba we Francji też jest coś ciekawego, lecz jest to rynek dośċ hermetyczny...

Francuskie kino (dlaczego zaraz rynek?) wydaje mi się jednak mocno przereklamowane. Piszę "wydaje się", bo nie znam na tyle by pisać coś pewnego. W każdym razie żadnego reżysera znad Sekwany nie zaliczyłbym do ścisłego grona moich ulubionych. Nawet ten legendarny J.L.Godard mnie nie przekonuje aż na tyle, bym polował na jego filmy.
Bardzo ciekawy, choć nierówny, jest p.Bertrand Blier - to trzeba przyznać.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
victorys Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 05-04-2010 07:30
tak, jednak chodzi też o to, że aktorzy pasują do ról, są świetne pomysły dobrze wykonane, ale nade wszystko chodzi o to, że w tamtym czasie takie kino było wulgarne i zakazane. Borykał się on z powszechnym sprzeciwem,
poza tym musiał brac poprawkę na cenzorów. Nie masz pojęcia ile to w tamtym czasie, z tej właśnie racji reżyserów się u nas zmarnowało i nawet przestali byc reżyserami. Ale Bareję jako reżysera cenic trzeba za to, ze dokonal skok w samym ujeciu tematu, przeciez cenzura mogla uznac ten film za obrazę systemu, a jednak tego nie zrobiła. Właśnie tu jest kunszt reżysera.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
tentyp Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Kociewska
Dodane dnia 05-04-2010 08:51
W 1986 roku, w Paryżu zmarł Andriej Tarkowskij, reżyser filmowy który jeszcze za życia został uznany za klasyka i legendę filmową. W ZSRR miał zakaz nagrywania filmów, przez co po nagraniu w 1982 roku filmu "Nostalgia" już nie mógł wrócić do domu. Na grobie Tarkowskiego na cmentarzu pod Paryżem napisane: "Człowiekowi, który zobaczył Anioła". Twórca "Solarisa", "Andrieja Rubliowa", "Stalkiera", "Nostalgii" także innych wybitnych filmów wiele razy powtarzał, że to Bóg pomaga mu w twórczości. Ale w czasach radzieckich nawet najwyższa siła nie uchroniła reżysera od szczucia które zaaranżowali urzędnicy Goskino (Kino Państwowe).
Ciężko uwierzyć, ale wówczas filmy Tarkowskiego (którymi zachwyali się Bergman i Fellini) nawet nie mogły kandydować do uzyskania licznych nagród filmowych ufundowanych przez rząd ZSRR. Wszystkie prośby Tarkowskiego zostały zignorowane przez Goskino, co doprowadziło do wyjazdu reżysera do Włoch, gdzie pracował będąc na kontrakcie nad filmem "Nostalgia". Ponieważ nie miał możliwości nagrywać film w Rosji a więc tworzył swoją ojczyznę na tle włoskich krajobrazów. Znajomi Tarkowskiego twierdzą, że to rozłąka z ojczyzną i synem Anriejem spowodowała śmiertelną chorobę. Syn reżysera dostał zgodę na wyjazd (już do chorego ojca) dopiero po pisemnej interwencji prezydenta Francji Fransua Mitterana, który osobiście napisał do Michaiła Gorbacziowa. Kiedy Tarkowskij pracował przy "Nostalgii" mawiał że bohater filmu będzie tęsknił za ojczyzną siedząc w ciemnym pokoiku, przypominającym szpitalną salę. Wielki rosyjski reżyser zmarł na raka w 1986 roku w klinice niedaleko Paryżu. Ostatnią jego przystanią stał się cmentarz Rosyjski na przedmieściach Paryżu - St-Genevieve de Bois.
Zdzieram palce do krwi, kiedy wbijam je w marmur,
Knykcie lżą swój byt, kiedy żrą pył kwarcu,
Chrobot stawów na nowo definiuje dźwięk[...]
To jest napad na babel - niosę wiarę w tusz i papier'
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
victorys Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 05-04-2010 09:44
Tarkovskiego pamiętam Stalkera, w sumie film wydał mi się nudny i poszedłem spaċ. Ale to film eksperymentalny. Natomiast w innych filmach to co zdumiewa, to siła obrazowania pewnych scen, która pojawia się co jakiś czas, taki przebłysk surrealizmu. Ale jestem raczej zwolennikiem surrealizmu w bardziej rozwiniętej postaci...
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
Usunięty Gość
  • Postów:
  • Skąd:
Dodane dnia 05-04-2010 11:17
Wiem czym była polska cenzura tego okresu. Innym świadectwem jej barbarzyństwa mogą być choćby losy monumentu polskiego kina S-F "Na srebrnym globie" (biorąc pod uwagę, że śp.A.Tarkowskiemu się jednak udawało filmy kończyć - może trzeba było w ZSRR próbować). Też znam osobę, której kariera filmowa została przez ówczesne władze zduszona w zarodku.
Swoją drogą Tarkowski spisywał też dziennik, który można chyba uznać za dzieło literackie - to tak na marginesie.

Ja nie chcę nic śp.S.Barei ujmować, bo też lubię jego "Misia". Chodzi jedynie o to, że z punktu widzenia samej reżyserki, są raczej uznawane za słabe (co nie zmienia tego, że scenariusze są świetne). Można się czepiać jedynie o to, że są to filmy zrozumiałe tylko dla Polaków, w dodatku będą rozumiane coraz mniej wraz ze zmieniającymi się realiami (no i może dobrze). Dla porównania - ówczesne komedie czeskie, czy czechosłowackie też były robione w typowo swojskich, konkretnych realiach i w nich osadzone,a jednak zdobyły uznanie międzynarodowe i wiele z nich weszło do szerokiej klasyki światowej (i artyści zagraniczni próbowali z nich czerpać), czego o polskich komediach powiedzieć nie można.

A co do reżyserii francuskiej, to jestem zdania, że najlepsze filmy francuskie robią Polacy - Polański, Żuławski, Kieślowski, Borowczyk... :) (co w znacznej mierze Francja zawdzięcza wspomnianej wyżej cenzurze PRL).

Cytat:
Ale jestem raczej zwolennikiem surrealizmu w bardziej rozwiniętej postaci...

Tzn.? Raczej Bunuel+Dali, raczej Cocteau, czy może Jodorowsky (+Arrabal)?
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
Sonica Użytkownik
  • Postów: 14
  • Skąd:
Dodane dnia 21-04-2010 17:20
Ja uwielbiam Tima Burtona.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
tentyp Użytkownik
  • Postów: 244
  • Skąd: Kociewska
Dodane dnia 07-05-2010 19:30
Tarantino, Scorsese, Tornatore ( Cinema paradiso, albo 1900: Człowiek legenda ) - Za nich także ręczę
Zdzieram palce do krwi, kiedy wbijam je w marmur,
Knykcie lżą swój byt, kiedy żrą pył kwarcu,
Chrobot stawów na nowo definiuje dźwięk[...]
To jest napad na babel - niosę wiarę w tusz i papier'
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 12-07-2010 22:07
http://wiadomosci.onet.pl/2196725,12,polanski_opuscil_dom_w_gstaad_w_szwajcarii,item.html

Brawo Szwajcaria! Nasz rodak wolny. USA nie rządzi całym światem.

Roman Polański opuścił swój dom w Gstaad w Szwajcarii, gdzie od grudnia znajdował się w areszcie domowym - poinformował agencję AFP pracownik reżysera. Władze Szwajcarii zdecydowały wcześniej, że nie wydadzą Polańskiego Stanom Zjednoczonym. Uchylono również ograniczenie wolności stosowane wobec reżysera.
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
nuwanda_89 Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd: Kalisz
Dodane dnia 13-07-2010 15:17
Bez dwóch zdań Miloš Forman:D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
niewidoczna Użytkownik
  • Postów: 1492
  • Skąd: Łódź
Dodane dnia 16-07-2010 14:13
Ja sobie cenię Krzysztofa i Joannę Krauze. Dobre filmy zrobili.
"Jeśli kochać, to niebanalnie
Marzyć o tym, co nierealne
Jeśli kochać, to całkowicie
W nawias co dzień brać życie (swe)."
/Plateau/

Oświecenie przychodzi z nieba...
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
TomaszObluda Użytkownik
  • Postów: 6879
  • Skąd: Szczecin
Dodane dnia 16-07-2010 16:50
Tak Forman jest świetny "Lot nad kukułczym gniazdem" "Hair" "Amadeusz" "Skandalista Lary Flynt" "Człowiek z ksieżyca" "Duchy Goi" - te filmy widziałem. Każdy rewelacyjny, każdy ma coś w sobie. Koleś jest genialny.
To jest wynik równania = USA + Europejski twórca. (mniam) :D
Do góry
Autor
RE: Reżyserzy
nuwanda_89 Użytkownik
  • Postów: 13
  • Skąd: Kalisz
Dodane dnia 17-07-2010 14:34
Lot nad kukułczym gniazdem" "Hair" "Amadeusz" "Skandalista Lary Flynt" "Człowiek z ksieżyca" "Duchy Goi"
Perełki, ale brakuje mi tutaj jeszcze jednego xD Polecam Ci film "Valmont" xD trochę babski, ale z drugiej strony pokazuje jak to jest z Wami - mężczyznami :D
Do góry
Numer GG
Autor
RE: Reżyserzy
victorys Użytkownik
  • Postów: 53
  • Skąd: Wrocław
Dodane dnia 18-07-2010 09:03
"Lot nad kukułczym gniazdem" byłby rewelacyjny, gdyby tak źle się nie skończył. Indianinowi powinno udać się uciec panie Forman!!!
Do góry
  • Skocz do forum:
Polecane
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.