United 93
Pięć lat społeczeństwo filmowców dojrzewało do tragedii z 11. września. Pięć lat czekaliśmy na jakąś produkcję, która upamiętni losy wszystkich ofiar. Po obejrzeniu Lotu 93 myślę, że było warto. "Z czterech samolotów porwanych tamtego dnia, United 93 był jedynym, który nie doleciał do celu."

Paul Greengrass w swoim filmie skupia się właśnie na tym jedynym. Mając już za sobą parę filmów opartych na wydarzeniach autentycznych (m.in. "Krwawa niedziela" za którą otrzymał wiele nagród, w tym Złotego Niedźwiedzia), nie mógł nie wykorzystać zdobytego doświadczenia w swojej najnowszej produkcji. Efekty są godne podziwu, bo mamy przed oczami obraz, który nas wciąga od pierwszej do ostatniej minuty.
Nie ma porywających efektów specjalnych, wpadającej w ucho muzyki, scen wyciskających nam z oczu łzy. Jest za to nieporadność ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Stanów, brak jakiegokolwiek planu działania. Film pokazuje nieprzygotowanie do tych zamachów. Mamy do czynienia z absurdalną sytuacją, kiedy dowiadujemy się, że nie ma nikogo w Kontroli ds. porwań, bo prawdopodobnie jest na wakacjach, a nie ma zmiennika.
W filmie nie widzimy walących się budynków, wybuchów. Fanów hollywoodzkich produkcji to na pewno zawiedzie, ale osoby poszukujące nieco ambitniejszego kina mogą poczuć satysfakcję. Zamiast samolotu uderzającego w World Trade Center widzimy znikający punkcik na radarze w Centrum Kontroli Lotów. Dymiące wieże było widać może 4 razy podczas całego 110-cio minutowego filmu. Dało się zauważyć, że obraz nie ma na celu wyciskanie z nas już dawno wylanych łez, ale chce nas zmusić do refleksji.
Sanepit · 16:56 17.09.2006 · 3 ·
Komentarze
Wiktor Orzel dnia 17.09.2006 17:00
ciekawy news. Myślałem, że to hollywodzki shit pragnący zbić kase na ludzkiej tragedii...postaram się oglądnąć w najbliższym czasie :)
paniscus dnia 28.09.2006 21:09
Bardzo dobry film. Oglądałem i byłem pod wrażeniem, chociaż czegoś brak...
Płonące wieże nie były pokazywane, aż tak rzadko. Przecież był ukazany szok wojskowych i kontrolerów po widoku tej katastrofy.
Jak najbardziej polecam ten film.

pozdrawiam.
lina_91 dnia 09.01.2008 19:48
Muszę oglądnąć
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Marek Adam Grabowski
16/07/2019 19:25
Tematyka nie dla mnie, ale doceniam wysoki poziom twojego… »
Miladora
16/07/2019 18:21
Umknął mi Twój wiersz, a nie powinien, więc dobrze, że Alos… »
SzalonaJulka
16/07/2019 12:52
alos, dziękuję. Celnie rozszyfrowane. Tak, chyba o to mi… »
Hubert Z
16/07/2019 08:14
Cieszę mnie, że się podoba. »
Hubert Z
16/07/2019 08:13
Dzięki wiosno. Pozdrowionka »
Dobra Cobra
15/07/2019 23:12
Madawydar, Jak celnie się domyslasz to tylko opowiesc.… »
Marek Adam Grabowski
15/07/2019 22:25
Chodziło mi o to, czemu zabił i co łączyło go z tą… »
PrzemeK155J
15/07/2019 20:39
Pod koniec chciałem nieco wspomnieć o naszym trybie życia,… »
StalowyKruk
15/07/2019 18:04
Dziękuję. Pracuję nad rozdziałem drugim, ale jak zwykle… »
22227
15/07/2019 17:57
Ciekawy tekst, tylko z tym mózgiem to o wiele bardziej… »
DanielKurowski1
15/07/2019 16:11
Komentarz dopiero po miesiącu, ale sesja nie wybacza.… »
czarnanna
15/07/2019 15:36
Bardzo dziękuję za odkurzenie mojego tekstu, Antoni :) Od… »
czarnanna
15/07/2019 15:31
Cieszę się, że rymowanka wpadła Ci w oko/ucho :D Lubię… »
wiosna
15/07/2019 15:14
I jeszcze rymy wewnętrzne:) Lubię czasem się tak pobawić,… »
wiosna
15/07/2019 15:02
Ładnie o wiośnie:) »
ShoutBox
  • czarnanna
  • 16/07/2019 23:44
  • Hej Michale przelatujący stolicę :D wakacyjne pozdrowienia!
  • mike17
  • 15/07/2019 15:55
  • Przelotem w stolicy, na dobre wrócę pod koniec sierpnia. Pozdrawiam Was i życzę dobrych, udanych tekstów, no i wakacji rzecz jasna :)
  • czarnanna
  • 14/07/2019 14:53
  • Miłej niedzieli! Leniwej lub aktywnej (co kto woli) :D
  • czarnanna
  • 14/07/2019 14:46
  • Naturalnie, Antoni!
  • AntoniGrycuk
  • 12/07/2019 23:28
  • I mam nadzieję, że pochwalisz się efektami?
  • AntoniGrycuk
  • 12/07/2019 23:03
  • No, tego jeszcze nie grali :) Super mi miło! Tylko uważaj, bo sporo w tej mojej muzyce jest niepokoju, czy wręcz krzyku, jak w niektórych. Choć uważam, że tylko kilka jest naprawdę dobrych.
  • czarnanna
  • 12/07/2019 22:59
  • Super!!! Bardzo mi się podobają serio, chyba będę do nich malować :D
  • AntoniGrycuk
  • 12/07/2019 22:56
  • Albo zupełnie moje, albo te z opisem Projekt to z zespołem sprzed lat.
  • czarnanna
  • 12/07/2019 22:50
  • Ale to te wszystkie utwory są Twoje?!
  • czarnanna
  • 12/07/2019 22:41
  • Antoni, bardzo intrygująca ta Twoja kompozycja. Gratuluję :)
Ostatnio widziani
Gości online:15
Najnowszy:lioioi
Wspierają nas