United 93
Pięć lat społeczeństwo filmowców dojrzewało do tragedii z 11. września. Pięć lat czekaliśmy na jakąś produkcję, która upamiętni losy wszystkich ofiar. Po obejrzeniu Lotu 93 myślę, że było warto. "Z czterech samolotów porwanych tamtego dnia, United 93 był jedynym, który nie doleciał do celu."

Paul Greengrass w swoim filmie skupia się właśnie na tym jedynym. Mając już za sobą parę filmów opartych na wydarzeniach autentycznych (m.in. "Krwawa niedziela" za którą otrzymał wiele nagród, w tym Złotego Niedźwiedzia), nie mógł nie wykorzystać zdobytego doświadczenia w swojej najnowszej produkcji. Efekty są godne podziwu, bo mamy przed oczami obraz, który nas wciąga od pierwszej do ostatniej minuty.
Nie ma porywających efektów specjalnych, wpadającej w ucho muzyki, scen wyciskających nam z oczu łzy. Jest za to nieporadność ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Stanów, brak jakiegokolwiek planu działania. Film pokazuje nieprzygotowanie do tych zamachów. Mamy do czynienia z absurdalną sytuacją, kiedy dowiadujemy się, że nie ma nikogo w Kontroli ds. porwań, bo prawdopodobnie jest na wakacjach, a nie ma zmiennika.
W filmie nie widzimy walących się budynków, wybuchów. Fanów hollywoodzkich produkcji to na pewno zawiedzie, ale osoby poszukujące nieco ambitniejszego kina mogą poczuć satysfakcję. Zamiast samolotu uderzającego w World Trade Center widzimy znikający punkcik na radarze w Centrum Kontroli Lotów. Dymiące wieże było widać może 4 razy podczas całego 110-cio minutowego filmu. Dało się zauważyć, że obraz nie ma na celu wyciskanie z nas już dawno wylanych łez, ale chce nas zmusić do refleksji.
Sanepit · 16:56 17.09.2006 · 3 ·
Komentarze
Wiktor Orzel dnia 17.09.2006 17:00
ciekawy news. Myślałem, że to hollywodzki shit pragnący zbić kase na ludzkiej tragedii...postaram się oglądnąć w najbliższym czasie :)
paniscus dnia 28.09.2006 21:09
Bardzo dobry film. Oglądałem i byłem pod wrażeniem, chociaż czegoś brak...
Płonące wieże nie były pokazywane, aż tak rzadko. Przecież był ukazany szok wojskowych i kontrolerów po widoku tej katastrofy.
Jak najbardziej polecam ten film.

pozdrawiam.
lina_91 dnia 09.01.2008 19:48
Muszę oglądnąć
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
marzenna
21/10/2019 14:24
Gramofon tak wygląda prawdziwa miłość, jest cierpliwa, bez… »
mike17
21/10/2019 13:36
Aniu, dziękuję za wizytę i koment :) W zupełności rozumiem… »
bruliben
21/10/2019 13:16
Hej, Skromna uwaga: nawet Bóg gdzie się schował (gdzieś).… »
marzenna
21/10/2019 12:38
Zatrzymany czas ugotowany w czajniku, płatki mięty w… »
bruliben
21/10/2019 12:28
Witaj Intro, Za przedmówcami - praca uporządkowana,… »
Nuria
21/10/2019 12:22
Podoba się, lekki fajnie, spójnie wybrzmiewa melodią...tylko… »
bruliben
21/10/2019 10:51
Przypomniałem sobie od razu Foo Fighters- I am A River.… »
Ania_Basnik
21/10/2019 09:45
Przepiękny wiersz Adaś! Łapie za serce. Każdy człowiek… »
Ania_Basnik
21/10/2019 09:41
O kurcze, nieźle namieszałeś! Moje odczucia są takie jak… »
wiosna
21/10/2019 07:15
Do Co dziękuje za piękny wiersz, który być może komuś z… »
Darcon
21/10/2019 06:31
Bardzo dobra literatura, aż szkoda, że ukaże się… »
Dobra Cobra
20/10/2019 23:13
W tym miejscu być może warto zacytować wierszyk Ivana… »
bruliben
20/10/2019 22:25
Ukłony. Zmiana w tym fragmencie: pańskim preferencją… »
Lilah
20/10/2019 22:09
Dziękuję, Marco. Trochę wiosny jesienią się przyda,… »
bruliben
20/10/2019 21:30
Był czy nie był nie daje mi spokoju. Ten chłopiec ma… »
ShoutBox
  • mike17
  • 21/10/2019 13:49
  • Czy 5000 słów to dużo? Nie. Dlatego zapraszam Was do MUZO WEN 8, KONKURSU w prozie - wystarczy napisać miniaturę :) [link]
  • mike17
  • 21/10/2019 13:38
  • Koberko, dziękuję za dodanie do ulubionych :)
  • bruliben
  • 20/10/2019 11:11
  • A gdzie to ześrodkowanie? Gubię się w portalu. Może ktoś, coś podpowiedzieć?
  • Zola111
  • 19/10/2019 00:18
  • Jak Wam się pisze wiersze do Zaśrodkowania?
  • mike17
  • 18/10/2019 14:04
  • MUZO WENY 8 zapraszają do udziału śmiałków pióra. Podejmijcie wyzwanie i dajcie z siebie wszystko :) [link]
  • bruliben
  • 18/10/2019 09:02
  • Już wiem, ktory utwór najlepiej rozgrzewa do pisania :)
  • bruliben
  • 18/10/2019 04:56
  • Dlaczego tu jestem, czego szukam, skoro większość dreamin’ offline.
  • bruliben
  • 18/10/2019 04:48
  • Aż sześć muzo wen - wypadałoby zajrzeć, zobaczyć, poczuć jak zainspirują.
  • allaska
  • 17/10/2019 16:27
  • Prośba do redakcji przy wysyłaniu tekstu nie wiem co zrobiłam ale wkleiłam dwa na raz proszę o usunięcie jednego one są takie same. Pozdrawiam. Czarodziejka z planety: " nie dorastam wam do pięt ;)"
Ostatnio widziani
Gości online:22
Najnowszy:uqofo
Wspierają nas