Rynek książki: coraz więcej tytułów, coraz mniej kupujących
Niemal 34 tysiące tytułów książek wydano w 2011 r. – o jedną dziesiątą więcej niż rok wcześniej. Nie oznacza to jednak, że rynek czytelniczy przeżywa boom.

Przeciwnie – sprzedaż w tym samym czasie po raz pierwszy od kilku lat spadła i to o około 8 proc. – Więcej nowych tytułów to jedna z metod na powstrzymanie ucieczki czytelników z księgarń – mówią przedstawiciele branży.

W „Przewodniku Bibliograficznym” odnotowano do końca grudnia ponad 33,5 tys. tytułów książek wydanych w ubiegłym roku – informuje dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski. Ale biorąc pod uwagę to, że wydawcy mogą nadsyłać do BN wydane w zeszłym roku tytuły jeszcze przez kilka miesięcy, to Makowski spodziewa się, że liczba wszystkich może dobić do imponujących 35 tys. To sporo więcej niż rok wcześniej, gdy nowych tytułów było 31,5 tys., i jednocześnie niekwestionowany rekord w historii polskiego rynku wydawniczego.

Liczba nowych książek rośnie od początku lat 90. – wtedy co roku wydawano ich zaledwie około 10 tys. W ciągu pierwszej dekady asortyment wzrósł dwukrotnie, choć potem rynek wyraźnie zwolnił. Jeszcze w 2009 roku na rynku było ok. 22,5 tysiąca tytułów.

Cały artykuł znajduje się tutaj

Wiktor Orzel · 11:02 29.01.2012 · 2 ·
Komentarze
nymphomanes dnia 29.01.2012 12:07
czyli jak wydam książkę to mało kto ją kupi i w ogóle zauważy? :)

mam nadzieję, że wśród tych trzydziestukilku wydań duża część to książki kucharskie i romanse, a nie to, co teraz wśród młodych czytelników jest na topie, bo to by oznaczało, że niewiele z nich w ogóle widziałam.
Silvus dnia 29.01.2012 13:41
Ludzie wokół nas wykazują się niesamowicie dużą chłonnością rzeczy mało ważnych.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Tymczasem1972
17/01/2019 10:45
Dziękuję za komentarze. Tak tematyka smutna i ciągle… »
wiojaw
17/01/2019 10:31
Padłam, leżem i kwiczem :D Aleś pojechaał! Rozumiem,… »
Wiktor Mazurkiewicz
17/01/2019 09:52
Vanillivi Tym razem nie zgadzam się z Tobą ABSOLUTNIE, może… »
wiojaw
17/01/2019 09:16
Dzięki Blanche. Coś z człowieka ma, zapewniam. Jeśli najdzie… »
wiojaw
17/01/2019 09:10
A mnie kojarzy się ostatni czas wydarzeń. Gdzie właśnie… »
Blanche
17/01/2019 07:52
Nie wiem dlaczego, ale na myśl przychodzi mi tu przysłowie -… »
Blanche
17/01/2019 07:50
Wiersz do bardzo głębokiego przemyślenia. Nie wiem czemu ta… »
Blanche
17/01/2019 07:48
Czasami trzeba sobie pomóc, uruchomić własne ja, nie czekać… »
Blanche
17/01/2019 07:46
Jak na wiersz, to trochę skąpy, ale... Temat młodości i… »
Blanche
17/01/2019 07:45
Stanowczo za mało, chce się więcej. Obraz namalowany jak… »
Blanche
17/01/2019 07:43
Tak, zgadzam się. Czegoś mi tutaj brakuje. Może faktycznie… »
Blanche
17/01/2019 07:05
Dziękuję za pozytywny odbiór :) »
Vanillivi
17/01/2019 06:16
Niestety nie mogę się zgodzić, że wiersz jest dopracowany.… »
mike17
16/01/2019 22:36
Nie lubię takich wierszy, gdzie Wiara jest jak pośmiewisko.… »
Hubert Z
16/01/2019 22:00
Yaro Zgadzam się z Czarną. Masz pomysł ale brakuje trochę… »
ShoutBox
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:26
  • oby ten konsensus wychodził zawsze, wszędzie i wszystkim.
  • mike17
  • 15/01/2019 23:24
  • Miło mi się z Tobą rozmawiało, Ananke, ale łóżko mnie wzywa - na dziś chyba starczy. Życzę Ci kolorowych snów i jak zwykle cieszę się, że udało się nam dojść do konsensusu :) Dobranoc.
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:22
  • znam i lubię :)
  • Niczyja
  • 15/01/2019 23:19
  • Nic lepiej nie pasuje do tej śnieżnej ciszy... [link]
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:18
  • właśnie, plusy i minusy. Żeby je dostrzec, trzeba mieć jakąś wiedzę, warsztat, doświadczenie i CZAS. O tym nie mówiliśmy, trzeba poświęcić trochę czasu, żeby powstał rzeczowy komentarz
  • mike17
  • 15/01/2019 23:15
  • Absolutnie masz rację. Chwalić grafomanów nie wolno, ale tym tuzom też słodzić nie powinno się. Dobrze wytknąć plusy i minusy. ale czasem krytyka musi być jak i euforyczne pochwalenie :)
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:11
  • czasem można kogoś niesłusznie wpędzić w poczucie, że nie jest nic wart, a z drugiej strony pisać pochwalne peany pod bohomazami
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:09
  • Mike - czy oby na pewno wszystkiego ? czy jakaś część komentatorów nie jest nazbyt złośliwa? niekompetentna? z drugiej strony nazbyt pochlebna ? bezkrytyczna ?
  • mike17
  • 15/01/2019 23:06
  • Na portalu można dowiedzieć się wszystkiego o swoim pisaniu. Komentatorzy zawsze się znajdą. A ci w realu mają wieczorki literackie, gdzie raczej tłumy nie walą, są to imprezy niszowe.
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:01
  • prawie każdy tego chce. Tak uważam. Jak ludzie wydają na papierze swoje utwory, mają ograniczoną możliwość interakcji z Czytelnikiem.
Ostatnio widziani
Gości online:26
Najnowszy:ycedy
Wspierają nas