Książka jest Kobietą

Portal Nowoczesnej Kobiety rusza z Ogólnopolską Kampanią Społeczną promującą czytelnictwo "Książka jest Kobietą". Głównym celem akcji jest przywrócenie, czy też stworzenie mody na czytanie, trendu nazwanego przez Andrzeja Markowskiego szlachetnym snobizmem.

Jak wygląda sytuacja? 

Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że w ubiegłym roku aż 80 proc. Polaków nie przeczytało żadnej książki. Książek nie czytają nawet ludzie z wyższym wykształceniem. Co piąta osoba z tej grupy przyznaje, że w ciągu ostatniego roku nie przeczytała ani jednej. Co trzecie dziecko w Polsce nie ma własnej książki.

Dlaczego serwis kobiecy, dlaczego moda na książkę? 

To wciąż głównie kobiety zajmują się wychowaniem i edukacją dzieci ( i mężów!). To kobiety najczęściej podejmują decyzje zakupowe w rodzinie. To kobiety, wykształcone, ambitne i dynamiczne coraz częściej zajmują kierownicze stanowiska w dużych przedsiębiorstwach, są właścicielkami firm, kształtują modę, są synonimem stylu i elegancji. A moda? Skoro mamy już celebrytki, często szerzące modę na rzeczy niemodne i nieeleganckie, dlaczegóż by nie stworzyć nowych celebrytek? Kulturalnych, literackich, oczytanych, uwodzących nie tylko pięknem zewnętrznym, ale i wewnętrznym.

Książka jest Kobietą Ogólnopolska Kampania Społeczna

Dlaczego warto? 

Zdaniem ekonomistów, tam, gdzie jest bogate, autonomiczne życie kulturalne, tam są lepsze warunki do inwestycji. Kraje, które mają wysoki poziom czytelnictwa, mają jednocześnie najwyższy poziom kreatywności i innowacyjności.

Co mamy w planach? 

Planowane działania osobistości ze świata kultury, sztuki, show businessu. Kampania prowadzona jest przede wszystkim na stronach internetowych Organizatora – portalu ModaiJa.Pl (www.modaija.pl), w serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter, Pinterest, G+) oraz w mediach drukowanych i elektronicznych, które przystąpiły do projektu. Popularyzacja literatury jako takiej – prezentacje nowości, zapowiedzi wydawniczych, recenzje redakcyjne oraz recenzje Czytelniczek, Internautek, a także prezentacja i popularyzacja klasyki. Zachęcanie do czytania przez osoby publiczne, Ambasadorki i Ambasadorów Kampanii.

Popularyzacja wartościowych, godnych naśladowania postaw zarówno osób publicznych, jak i osób z „naszego najbliższego otoczenia” – współdziałanie z Czytelniczkami i Partnerami Kampanii. Produkcja i prezentacja spotów reklamowych, „głośne czytanie” zarówno na żywo, podczas spotkań, konferencji i warsztatów, jak i poprzez internetowe transmisje strumieniowe czy publikacje w formie audiobooków, np. „znane kobiety czytają:. Produkcja popularyzujących modę na czytanie gadżetów reklamowych. Organizacja plebiscytów typu „Złota Lista Książek Kobiecych”, „100 książek wszech czasów”, „100 książek, które każda Kobieta powinna przeczytać”, itp. (propozycje robocze). Organizacja konkursów literackich, przeprowadzanie ankiet i sond, które przy okazji zabawy dostarczą również wartościowych danych statystycznych i marketingowych. Organizacja imprez, konferencji, warsztatów aktywizujących i twórczych, spotkań literackich, itp.

Produkcja kalendarza „Książka jest Kobietą” zawierającego logotypy Sponsorów, Partnerów i Patronów Medialnych oraz sesje zdjęciowe z udziałem Ambasadorek i Ambasadorów Kampanii. Zakończenie kampanii i podsumowanie działań – przełom 2013/2014 roku podczas uroczystej Gali z udziałem Uczestników projektu, gości honorowych, Ambasadorek i Ambasadorów, Czytelniczek, laureatów konkursów.

Więcej informacji pod tym adresem

Wiktor Orzel · 12:02 04.02.2013 · 3 ·
Komentarze
Dobra Cobra dnia 10.02.2013 19:19
Podpisuję sie pod tą Ogólnopolską Kampanią! Ale od razu zastrzegam, że nie wierzę w e-booki.


DoCo
WholeTruth dnia 11.02.2013 00:14
i ja się cieszę na takie czytanie. czytanie w ognisku domowym i też podwórkowym :p ;)
Krystyna Habrat dnia 13.02.2013 13:14
Popieram wszystkie te działania.
Byle hałas wokół tego, te wszystkie akcje, konkursy, osobistości, spoty reklamowe, nie zagłuszyły prawdziwej literatury.
Byle znowu nie było to kolejna okazja do pokazywania celebrytek z ich nowymi kreacjami, szpilkami i ewentualnie jakąś książczyną pod pachą. To na pewno mnie nie zachęci.
Zabrakło w tym najprostszego środka upowszechniania literatury, jakim było kiedyś publikowanie w każdym czasopiśmie krótkiej prozy: opowiadań, fragmentów powieści itd. To media pierwsze wykreśliły ze swych łamów, bo im się nie opłaca. Stąd opłakane efekty. W dużych bibliotekach, np w Jagiellonce, można sprawdzić w starych rocznikach czasopism, co one dawały na swych łamach i czym zachęcały:
Przekrój - literaturę awangardową: Kafkę, egzystencjalistów itd;
Przyjaciółka - humoreski Czechowa;
Kobieta i życie - opowiadania obyczajowe;
Zwierciadło - dobrą prozę, np Zweiga, itd dobrą poezję w cyklu "Album poezji miłosnej";
Życie literackie - dobre opowiadania, pod koniec powieści w odcinkach np "Doktor Żiwago;
Itd.
Inna refleksja: ludzie nie będą czytać, nie będą uważać książek za coś niezbędnego do życia w aktualnej sytuacji książki w Polsce, gdy znikaja księgarnie, a książek ukazuje się dużo, ale gdzieś tam w internecie, a nie każdy ma komputer, i jeszcze autor sam musi sobie zapłacić za wydanie swej książki i sam ją rozprzedać. Jeżeli tak się traktuje twórcę książek, to prosty wniosek: te książki są potrzebne tylko autorowi. Niech sobie pisze i sam je wydaje i czyta! Nieprawda, że rynek weryfikuje, iż tylko najlepsze rzeczy się sprzedają i te powinno się wydawać. Może i tu zły pieniądz wypiera ten dobry?
W początkach powieści rzeczywiście najwięcej je czytały kobiety siedzące w domu, bo miały dużo wolnego czasu. Może nie wszystkie, ale takie, jak pani Hańska. Ale jeszcze do niedawna nie wypadało przyznać się, że nie zna się tej czy tamtej nowości. Jak pokazywało się: "100 lat samotności", czy "Imię róży", "Cień wiatru", to wszyscy o nich wiedzieli i musieli je przeczytać. Teraz nie wiem, jakie książki są tak ważne, bo giną w masie internetowej, a kto o nich pisze?
Lista 100 książek dla kobiety - dobra rzecz, ludzie chętnie biorą w tym udział, byle opierali to na przeczytanych przez siebie lekturach, a nie powtarzali zasłyszane stereotypy, bo to będzie pasowało do nagrody.
Ale cieszę się z tej inicjatywy.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Marek Adam Grabowski
29/03/2024 13:24
Dziękuję za życzenia »
Kazjuno
29/03/2024 13:06
Dzięki Ci Marku za komentarz. Do tego zdecydowanie… »
Marek Adam Grabowski
29/03/2024 10:57
Dobrze napisany odcinek. Nie wiem czy turpistyczny, ale na… »
Kazjuno
27/03/2024 22:12
Serdeczne dzięki, Pliszko! Czasem pisząc, nie musiałem… »
pliszka
27/03/2024 20:55
Kaz, w niektórych Twoich tekstach widziałam więcej turpizmu… »
Noescritura
25/03/2024 21:21
@valeria, dziękuję, miły komentarz :) »
Zdzislaw
24/03/2024 21:51
Drystian Szpil - to i mnie fajnie... ups! (zbyt… »
Drystian Szpil
24/03/2024 21:40
Cudny kawałek poezji, ciekawie mieszasz elokwentną formę… »
Zdzislaw
24/03/2024 21:18
@Optymilian - tak. »
Optymilian
24/03/2024 21:15
@Zdzisławie, dopytam dla pewności, czy ten fragment jest… »
Zdzislaw
24/03/2024 21:00
Optymilian - nie musisz wierzyć, ale to są moje wspomnienia… »
Optymilian
24/03/2024 13:46
Wiem, że nie powinienem się odnosić do komentarzy, tylko do… »
Kazjuno
24/03/2024 12:38
Tu masz Zdzisław świętą rację. Szczególnie zgadzam się z… »
Zdzislaw
24/03/2024 11:03
Kazjuno, Darcon - jak widać, każdy z nas ma swoje… »
Kazjuno
24/03/2024 08:46
Tylko raz miałem do czynienia z duchem. Opisałem tę przygodę… »
ShoutBox
  • Kazjuno
  • 28/03/2024 08:33
  • Mike 17, zobacz, po twoim wpisie pojawił się tekst! Dysponujesz magiczną mocą. Grtuluję.
  • mike17
  • 26/03/2024 22:20
  • Kaziu, ja kiedyś czekałem 2 tygodnie, ale się udało. Zachowaj zimną krew, bo na pewno Ci się uda. A jak się poczeka na coś dłużej, to bardziej cieszy, czyż nie?
  • Kazjuno
  • 26/03/2024 12:12
  • Czemu długo czekam na publikację ostatniego tekstu, Już minęło 8 dni. Wszak w poczekalni mało nowych utworów(?) Redakcjo! Czyżby ogarnął Was letarg?
  • Redakcja
  • 26/03/2024 11:04
  • Nazwa zdjęcia powinna odpowiadać temu, co jest na zdjęciu ;) A kategorie, do których zalecamy zgłosić, to --> [link]
  • Slavek
  • 22/03/2024 19:46
  • Cześć. Chciałbym dodać zdjęcie tylko nie wiem co wpisać w "Nazwa"(nick czy nazwę fotografii?) i "Album" tu mam wątpliwości bo wyskakują mi nazwy albumów, które mam wrażenie, że mają swoich właścicieli
  • TakaJedna
  • 13/03/2024 23:41
  • To ja dziękuję Darconowi też za dobre słowo
  • Darcon
  • 12/03/2024 19:15
  • Dzisiaj wpadło w prozie kilka nowych tytułów. Wszystkie na górną półkę. Można mieć różne gusta i lubić inne gatunki, ale nie sposób nie docenić ich dobrego poziomu literackiego. Zachęcam do lektury.
  • Zbigniew Szczypek
  • 06/03/2024 00:06
  • OK! Ważne, że zaczęłaś i tej "krwi" nie zmyjesz już z rąk, nie da Ci spać - ja to wiem, jak Lady M.
Ostatnio widziani
Gości online:0
Najnowszy:Usunięty