Rozdroża - wojenny romans z historią Górnego Śląska w tle

Autorka powieści „Rozdroża” Sabina Waszut, rozpoczyna historię w XXI wieku, by potem cofnąć się w retrospekcji do lat 30. XX wieku i opisać historię zakazanej miłości kobiety i mężczyzny na tle wydarzeń wojennych na Górnym Śląsku. Historia niemożliwej miłości, która zrodziła się wbrew rozsądkowi pomiędzy Niemką a Polakiem, trafi do księgarń już 29 października.

Rok 1934. Młoda Niemka, Sophie Trauter wraz z całą rodziną przenosi się na polską stronę Śląska, gdzie poznaje Władka Zaleskiego-chłopaka, mieszkającego w tym samym domu. Ponad podziałami czasu, rodzin i miejsca przelotna znajomość szybko przeradza się w silne uczucie. Wiosną 1939 roku, Władek oświadcza się Zofii i pozornie wszystko zbliża ku szczęśliwemu zakończeniu. Wrześniowy wybuch wojny rujnuje plany młodej pary.

Władek rozpoczyna walkę w polskim wojsku, szybko jednak dostaje się do niewoli, a wkrótce zostaje wcielony do Wehrmachtu. Tymczasem Sophie kończy kurs stenopitystek i rozpoczyna pracę w pszczyńskim urzędzie. Kilkuletnia rozłąka z mężem nie jest łatwa ani dla Sophie ani dla Władka. Ich uczucie zostaje wystawione na próbę, każde z nich staje wobec trudnych wyborów pomiędzy obowiązkiem wobec własnego kraju a miłością i przeznaczeniem. Czy miłość okaże się silniejsza niż przeciwności losu?

Historia „Rozdroży” widziana jest oczami „zwykłych ludzi”, opowiada o miłości, cierpieniu, trudnych decyzjach i sile ducha. Nie znajdziemy tu banalnej fikcji literackiej, ale historię prawdziwej miłości połączonej z bogatymi wątkami historycznymi.

Sabina Waszut – rocznik 1979. Związana z Grupą Literyczną „NA KRECHĘ”. Publikowała między innymi w Magazynie Materiałów Literackich „Cegła” oraz w Śląskiej Strefie Gender. Laureatka konkursów literackich. Recenzentka. W styczniu 2013 roku nakładem wydawnictwa Anagram weszła na rynek książka Isabelle, której jest współautorką. Meldunkiem i sercem chorzowianka.

Sabina (JaneE) jest oczywiście także użytkownikiem naszego Portalu. Serdecznie gratulujemy publikacji!

Wiktor Orzel · 12:10 07.10.2014 · 13 ·
Komentarze
Wasinka dnia 07.10.2014 12:28
Wspaniale. :)
Gratuluję po raz kolejny! :):)
JaneE dnia 07.10.2014 15:27
Oj, Sagit, postarzyłeś mnie odrobinkę :) Rocznik 1979
ale i tak bardzo mi miło.
Usunięty dnia 07.10.2014 18:20
Gratuluję ;)!!
Wiktor Orzel dnia 08.10.2014 15:59
JaneE - takie dane dostałem od Twojego wydawcy :p
JaneE dnia 08.10.2014 20:56
uuuu, to ja już się upomnę o swój wiek :)
Esy Floresy dnia 08.10.2014 21:43
Gratuluję, Sabinko :) Mam nadzieję, że uda nam się spotkać w listopadzie i dostanę autograf :)
zajacanka dnia 08.10.2014 22:02
Gratulacje, JaneE! Cieszę sie bardzo! :)
JaneE dnia 08.10.2014 22:03
:) Co prawda Muzy na targach w Katowicach nie będzie ( z tego co mi wiadomo) ale ja będę na pewno :)
Miladora dnia 08.10.2014 22:48
Gratulacje, Jane. :)
Teraz rozumiem, dlaczego zniknęłaś na tak długo.
Ciekawa jestem Twojej książki, ponieważ moja rodzina mieszkała w tym czasie na Śląsku - także w Chorzowie, więc temat dla mnie bliski. :)

Powodzenia wydawniczego życzę. :)
julanda dnia 16.10.2014 22:55
Już napisałaś! Niesamowite, dopiero co rozmawiałyśmy! Teraz jestem ciekawa, tym bardziej, że książka ma wartość historyczną. Sabinko, brawo! <3
Zola111 dnia 16.10.2014 23:20
Gratuluję i mam nadzieję na egzemplarz z autografem. Nabędę drogą kupna, rzecz jasna :)
Serdeczności, z.
JaneE dnia 17.10.2014 17:11
Dziękuję moje kochane :)
Oczywiście będą egzemplarze i dedykacje też.

A okładkę można zobaczyć tutaj:
http://muza.com.pl/literatura/1841-rozdroza-9788377588758.html
Krystyna Habrat dnia 12.12.2014 21:48
Gratuluję Ci Sabinko już drugiej książki i na pewno sukcesu.
Zawsze podziwiałam Twoje pióro i wiem, że efekt musi być udany.
Otaczają Cię chyba tłumy wielbicieli, bo wciąż na Facebooku nie mogę się przedrzeć przez jakąś blokadę, by pogratulować. Dziś zaczęłam tylko 1 słowo.
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
mike17
26/03/2019 20:44
Ilekroć czytam takie teksty, coś łapie mnie za gardło :)»
Kushi
26/03/2019 20:32
Pięknie wymalowałeś słowami ten rodzinny obrazek. Ująłeś w… »
Zola111
26/03/2019 20:30
Wiolinie, a no właśnie tak, albo jakoś tak. Zawsze na… »
mike17
26/03/2019 19:36
No lecisz po calaku, całość jest tak odlotowa, że trza… »
Berele
26/03/2019 18:23
Jarek pochodzi z mych rozmyślań nt zjawiska autorytetu. Co… »
dodatek111
26/03/2019 15:37
Kushi, bardzo się cieszę, że wiersz Cię zatrzymał:)»
szalonaromantyczna511
26/03/2019 15:32
Powiem ci, że na pewno ten tekst wymaga doszlifowania (może… »
Abi-syn
26/03/2019 14:32
Hejka Panie D Aleś poleciał! chcę Tobie coś dowalić… »
Abi-syn
26/03/2019 14:19
Jolie Walczymy: stereotyp, przekonanie, religia, byt -… »
Florian Konrad
26/03/2019 12:53
mam skrzywienie, imię Jarek kojarzy mi się bardo źle,… »
allaska
26/03/2019 12:12
Bardzo mi sie podoba. Jest lirycznie, inteligentny tekst.… »
pociengiel
26/03/2019 11:30
Dzięki. Powiedzmy, że to się stało tydzień temu. Ale tekst… »
Wiolin
26/03/2019 11:17
Witam. Za wszelkie dobro ukryte w Waszym słowie,… »
Wiolin
26/03/2019 11:13
Witaj Zolu. No właśnie! Ależ powiedziałaś...Nawet… »
Wiolin
26/03/2019 10:58
Koziorowska. Duża litera w poezji to krzyk, to chęć -… »
ShoutBox
  • Zola111
  • 26/03/2019 20:19
  • Berele, wybieraj, przysyłaj. Śmiało. Zaśrodkowanie czeka.
  • mike17
  • 26/03/2019 19:45
  • Kochani! Macie jeszcze 3 tygodnie na napisanie miniaturki na konkurs w prozie MUZO WENY 7, gdzie piszemy utworek na 5000 znaków i wysyłamy mnie. Myślę, że damy radę, prawda? To kwestia silnej woli :)
  • Esy Floresy
  • 26/03/2019 19:08
  • Marcyjki jeszcze kolekcjonują teksty przez 5 dni :) [link]
  • mike17
  • 26/03/2019 19:06
  • Friday, dzięki :)
  • allaska
  • 26/03/2019 16:16
  • Bo głosowanie nie jest jawne, wszystko anonimowe i na PW Zoli.
  • allaska
  • 26/03/2019 16:15
  • Nie wysyłam, i nie głosuję, bo ...
  • Berele
  • 26/03/2019 13:33
  • Mam trzy teksty na zaśrodkowania i muszę wybrać dwa. A Wy czemu nie wysyłacie? :)
  • allaska
  • 26/03/2019 11:57
  • * niech ludziom ulzy, spadnie ciśnienie w wersach, miało być, Zaśrodkowanie to wielka sprawa, ale ileż mozna? Po prostu z czasem to stsje sie nudne.. dobra rekla ma?:) pa ecie, pecie,ciocie,klocie
Ostatnio widziani
Gości online:13
Najnowszy:Ligginse6
Wspierają nas