Nowości wydawnicze – styczeń 2016

W tym roku pasjonaci czytania nie będą narzekać na nudę. Już w styczniu ukazało się mnóstwo nowości, z których ogromnie trudno jest wytypować wąskie grono faworytów. Wybraliśmy trzy pozycje, skupiając się wyłącznie na polskich autorach. Mamy nadzieję, że nasze propozycje będą szczególnie ciekawe dla czytelników Portalu Pisarskiego.

 

 

Dobrze się myśli literaturą

Ryszard Koziołek, Wydawnictwo Czarne
Książka jest zbiorem esejów, wskazujących na konieczność podtrzymywania wiary w literaturę. Autor wyraża przekonanie, że literatura jest źródłem naszego bogactwa, z którego czerpiemy ilekroć chcemy wyjaśnić własne czyny, myśli, czy emocje. Zgłębianie literatury pozwala człowiekowi ćwiczyć wyobraźnię i sposób wypowiadania myśli. Oddawanie się czytaniu jest najsilniejszą bronią przed dominacją mediów wizualnych.
Ryszard Koziołek jest literaturoznawcą, historykiem literatury, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Książka jest już w sprzedaży – księgarnia internetowa lovebooks.pl

Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej

Michał Rusinek, Wydawnictwo Znak
Bohaterki książki, z szacunku dla intelektu czytelników, przedstawiać nie wypada. Wszyscy ją znamy, kochamy twórczość, którą tak hojnie nas obdarowała.
„Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” jest spojrzeniem na tę postać z perspektywy człowieka, który przez wiele lat był niesłychanie blisko niej. „Była dość osobliwym przedstawicielem naszego gatunku” pisze Michał Rusinek, nawiązując do niezwykłej atencji i uszanowania, z którym poetka spotykała się przy każdej sposobności. Jaka była Wisława Szymborska półprywatnie? Co myślała o swojej twórczości? Jak widział ją autor tej książki?
Tajemnicę poznamy już 27 stycznia.

Hrabal. Słodka apokalipsa

Aleksander Kaczorowski, Wydawnictwo Czarne
Autor mierzy się z historią Bohumila Hrabala i czyni to nie po raz pierwszy. Jego wcześniejsza książka „Gra w życie. Opowieść o Bohumilu Hrabalu” spotkała się ze sporym uznaniem czytelników.
Hrabal – niezwykle bliski Polakom czeski pisarz. Mistrz słowa, wynoszący naturszczyznę na poziom, który tylko on potrafił osiągnąć. Pozornie pełen sprzeczności, żył w zgodzie z samym sobą. Nie szukał wygód i awansów, poświęcał się pasji życia. Jego tajemnicza śmierć, w oczach wielu sympatyków, przenosi tę postać do panteonu bohaterów romantycznych.
Książka pojawi się w księgarni 27 stycznia.

Wiktor Orzel · 09:21 21.01.2016 · 3 ·
Komentarze
Dobra Cobra dnia 25.01.2016 23:28
Bardzo przydatny news! Hrabala już kupiłem.

Thx

DoCo
purpur dnia 01.02.2016 11:31
To fakt, bardzo ciekawy news - chętnie bym częściej czytał podobne sugestie.

Dzięki!
Dobra Cobra dnia 04.02.2016 21:02
Niestety! W książce o Hrabalu położony jest wielki nacisk na politykę, co psuje tę biografię.

:(

DoCo
Polecane
Ostatnie komentarze
Pokazuj tylko komentarze:
Do tekstów | Do zdjęć
Zola111
17/01/2019 18:55
wiojaw: dziękuję, że wróciłaś. Serdeczności. mike17:… »
ClakierCat
17/01/2019 18:40
masz rację wiojaw, ślicznie dziękuję, że jesteś, Twoje… »
mike17
17/01/2019 18:24
Nic gorszego jak bezradność... To śmierć za życia. I nic… »
wiojaw
17/01/2019 18:23
Nawet z tymi moimi klapkami? Widzę, że Ty po prostu… »
ClakierCat
17/01/2019 18:16
Masz rację wjiojaw, pięknie dziękuję za komentarz - bardzo… »
wiojaw
17/01/2019 18:01
chyba nie rozumieją? A dwa, nie widzę związku między… »
ClakierCat
17/01/2019 17:45
Marta Podgórnik rocznik 1994, klasa francuska. biblią jest… »
Kemilk
17/01/2019 17:36
Jedno z lepszych opowiadań, jakie tutaj czytałem. Jedyne co… »
Jaworski
17/01/2019 17:26
Dzięki wielkie. Jak coś napiszę to wrzucę. »
wiojaw
17/01/2019 17:18
Buziam :rol: za słowa Mike17! :) »
wiojaw
17/01/2019 17:15
Jestem kobietą, zdecydowanie muszę zmienić nick na bardziej… »
mike17
17/01/2019 17:01
Wiersz w konwencji czystej formy, pełen abstrakcyjnych… »
Zola111
17/01/2019 16:57
Blanche: dziękuję za wysoką ocenę i piękne rozumienie… »
wiojaw
17/01/2019 16:44
Dzięki Janku! Właśnie tak, Norwid sam w sobie nie był celem. »
AntoniGrycuk
17/01/2019 16:27
No pojechałeś. Przyznam. Klimat stworzyłeś naprawdę "z… »
ShoutBox
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:26
  • oby ten konsensus wychodził zawsze, wszędzie i wszystkim.
  • mike17
  • 15/01/2019 23:24
  • Miło mi się z Tobą rozmawiało, Ananke, ale łóżko mnie wzywa - na dziś chyba starczy. Życzę Ci kolorowych snów i jak zwykle cieszę się, że udało się nam dojść do konsensusu :) Dobranoc.
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:22
  • znam i lubię :)
  • Niczyja
  • 15/01/2019 23:19
  • Nic lepiej nie pasuje do tej śnieżnej ciszy... [link]
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:18
  • właśnie, plusy i minusy. Żeby je dostrzec, trzeba mieć jakąś wiedzę, warsztat, doświadczenie i CZAS. O tym nie mówiliśmy, trzeba poświęcić trochę czasu, żeby powstał rzeczowy komentarz
  • mike17
  • 15/01/2019 23:15
  • Absolutnie masz rację. Chwalić grafomanów nie wolno, ale tym tuzom też słodzić nie powinno się. Dobrze wytknąć plusy i minusy. ale czasem krytyka musi być jak i euforyczne pochwalenie :)
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:11
  • czasem można kogoś niesłusznie wpędzić w poczucie, że nie jest nic wart, a z drugiej strony pisać pochwalne peany pod bohomazami
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:09
  • Mike - czy oby na pewno wszystkiego ? czy jakaś część komentatorów nie jest nazbyt złośliwa? niekompetentna? z drugiej strony nazbyt pochlebna ? bezkrytyczna ?
  • mike17
  • 15/01/2019 23:06
  • Na portalu można dowiedzieć się wszystkiego o swoim pisaniu. Komentatorzy zawsze się znajdą. A ci w realu mają wieczorki literackie, gdzie raczej tłumy nie walą, są to imprezy niszowe.
  • Ananke
  • 15/01/2019 23:01
  • prawie każdy tego chce. Tak uważam. Jak ludzie wydają na papierze swoje utwory, mają ograniczoną możliwość interakcji z Czytelnikiem.
Ostatnio widziani
Gości online:25
Najnowszy:budowa2a5542lzc
Wspierają nas